Accessibility Settings

معرفی تنظیمات دسترسی یا accessibility settings در اندروید

همه چیز در اندروید قابلیت سفارشی سازی دارد. و این سیستم عامل برای انجام سفارشی سازی امکانات مختلفی همچون: لانچرها، بکگراند، بسته های آیکون و رام های سفارشی سازی را برای کاربران خود فراهم کرده است. و به همین دلیل در منو ستینگ اندروید گزینه های زیادی مثل: تنظیمات صفحه نمایش، تنظیمات صدا و نوتیفیکیشن ها و گزینه های توسعه دهنده قرار داده شده است. تا از طریق آن ها بتوان راحت تر دستگاه را بومی سازی کرد. اما آنچه که ممکن است فراموش شود، تنظیمات دسترسی یا accessibility settings است.

اندروید برای همه است و منظور ما از همه، شامل افراد نابینا و ناشنوا هم می شود. بنابراین در این سیستم عامل قابلیت هایی در نظر گرفته شده است تا هرکسی به راحتی بتواند از آن استفاده کند. و دقیقا در چنین شرایطی است که وجود قابلیت های accessibility settings اهمیت پیدا می کند.

البته لازم نیست که شما حتما نابینا باشید تا بتوانید از چنین ویژگی هایی استفاده کنید. هر کسی می تواند از این قابلیت ها برای استفاده راحت تر از سیستم خود استفاده کند. بنابراین می خواهیم در این مقاله 5 تا از تنظیمات دسترسی دراندروید را به شما معرفی کنیم.

تاک بَک Talkback

تاک بَک برای افراد نابینا و کم بینا طراحی شده است. و بخش های مختلفی که کاربر بر روی صفحه نمایش لمس می کند را با صدای بلند می گوید. یعنی کاربر در هر زمان با انگشت خود بخشی از اسکرین را لمس کند تاک بک نام بخشی که لمس شده است و انگشت بر روی آن قرار دارد را معرفی می کند. با این قابلیت می توانید انگشات خود را بر روی برنامه های مختلف قرار دهید و پس از پیدا کردن برنامه مورد نظر خود با دو ضربه انگشت بر روی آن، اپلیکیشن مورد نظر خود را باز کنید. و برای رفتن به لیست هم باید از دو انگشت خود استفاده کنید.

این فانکشن در هنگام دریافت تماس وردی نام فرد تماس گیرنده یا شماره تماس آن را با صدای بلند برای کاربر معرفی می کند. از آنجایی که تاک بک هر آنچه که در صفحه نمایش شما باشد را با صدای بلند می گوید، بنابراین در هنگام کار کردن با اطلاعات مهم و خصوصی، همانند: اطلاعات ورود به سیستم حساب کاربری، گرفتن اعتبار بانکی و شماره کارت اعتباری و غیره …محتاط باشید.

متون بزرگ یا Large Texts

کاملا واضح است. فعال کردن این قابلیت مربوط به اندازه متون در صفحه نمایش مربوط می شود و از طریق آن می توان اندازه متون رو از حالت پیش فرض به اندازه های بزرگتر تغییر داد. این نقش برای افراد کم بینا و یا کسانی که از عینک استفاده می کنند مفید است.

تبدیل متون به گفتار یا Text-To-Speech

تبدیل متن به گفتار در حال حاضر توسط  خیلی از برنامه ها استفاده شده است. و ممکن است شما هم تا کنون با آن ها کار کرده باشید. معمولا افرادی که دارای مشغله زیادی هستند و فرصت در دست گرفتن گوش را ندارند از آن استفاده می کنند. با استفاده از این قابلیت کار بر می تواند، زبان مکالمه، صدای خروجی و سریع یا آهسته بودن بیان متون را تنظیم کند.

بزرگنمایی یا Magnification Gesture

حتما از امکان بزرگنمایی و زوم کردن در گالری یا مرورگر اطلاع دارید و خیلی هم از آن استفاده کرده اید. Magnification Gesture عملکرد گسترده تری در سیستم دارد. و بعد از فعال کردن آن می توانید با سه ضربه پشت سر هم هر صفحه را زوم کنید و با سه ضربه دیگر آن را از حالت زوم و بزرگنمایی خارج کنید. اگر سه ضربه بزنید و در ضربه سوم انگشت خود را نگه دارید، می توان صفحه را به طور موقت بزرگ کرد و آن را حرکت داد و به محض اینکه انگشت خود را از روی صفحه بردارید، صفحه به حالت اول باز می گردد.

شرح در تصویر یا Captions

کپشن امکان توضیحات و نمایش زیر نویس در ویدئوها را فراهم می کند و همانند خیلی دیگر از برنامه ها که از کپشن پشتیبانی می کنند برای ویدئو های شما زیر نویس ارائه می دهد. این قابلیت ابتدا توسط اندروید کیت کت معرفی شده است. بنابراین در دیوایس هایی که اندروید جلی بینز یا اندروید های قدیمی تر دارند وجود ندارد.

آیا تا کنون از این تنظیمات استفاده کرده اید؟ آیا این تنظیمات دسترسی به شما کمک کرده اند؟ ما را در جریان نظرات خود بگذارید.

منبع: droidviews

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.