Android N

معرفی اندروید 7 ملقب به اندروید N

اگر گوگل به دنبال این بود که همه علاقمندان به سیستم عامل اندروید را متعجب کند، باید بگوئیم که با انتشار ناگهانی جدیدترین نسخه اندروید این کار را خیلی خوب انجام داد. بله، گوگل جدیدترین نسخه 7.0 اندروید ملقب به اندروید N را در گوشی های نکسوس منتشر کرده است. این درحالی است که تا کنون دیوایس های کمی اندروید مارشمالو 6.0 را اجرا می کنند. اگر گوگل به دنبال این بود که یک بار دیگر ارزش نام تجاری گوشی های نکسوس را نشان بدهد، این هدف را به خوبی محقق کرده است. در حال حاضر گوشی های نکسوس تنها دیوایس هایی هستند که قادرند دو نسخه از اندروید (اندروید مارشمالو و اندروید N) را که تقریبا هر کسی در دنیا به آن ها دسترسی ندارد را داشته باشند و اجرا کنند.

اما سوال اساسی که مطرح می شود این است که هدف گوگل از انتشار یک نسخه از اندروید جدید آن هم تنها 6 ماه پس از انتشار آخرین نسخه از اندروید 6.0 مارشمالو چیست؟ به نظر می رسد که یکی از دلایل اصلی این انتشار زود هنگام، آزمایش و تجزیه و تحلیل بازخورد کاربران باشد. از طرف دیگر این اقدام می تواند به اصلاح نسخه جدید اندروید و اضافه کردن ویژگی ها به آن کمک کند. سوال دیگری که مطرح می شود این است که آیا گوگل ویژگی های بیشتری از آنچه که در پیش نمایش از اندروید 7.0 نشان می دهد را در نظر گرفته است یا نه؟ خب، قطعا امیدواریم که اینطور باشد چون در غیر این صورت این نسخه اندروید فقط در حد یک به روز رسانی برای اندروید بوده است و تغییرات و جزئیات در حدی که گوگل بخواهد یک اندروید جدید ارائه کند نیست. در ادامه به ویژگی های جدید اندروید N اشاره خواهیم کرد.

ویژگی های اندروید 7 یا اندروید N

1. پشتبانی از چند پنجره و عملکرد چند وظیفه ایی واقعی

این ویژگی یکی از جالب ترین و به درد بخور ترین ویژگی هایی است که ما تا کنون منتظر آن بوده ایم. در این قابلیت امکان استفاده از دو اپلیکیشن به طور همزمان وجود دارد. در واقع ویژگی پشتیبانی از چند پنجره در عمق پیش نمایش اندروید مارشمالو در سال 2015 هم بود ولی این قابلیت در اندروید M بیشتر حالت تشریفاتی داشت اما این قابلیت را می توان در اندروید N به طور واقعی تجربه کرد.

شما در اندروید N می توانید با نگهداشتن یک اپلیکیشن برای چند ثانیه آن را بگیرد و این برنامه را در حالت چند پنجره ایی قرار دهید. سپس دیوایس صفحه نمایش اصلی را در اختیار کاربر می گذارد تا برنامه های دیگری را با یک فشردن طولانی مدت به بخش چند وظیفه ایی انتقال دهد.

درواقع اندروید N این امکان را فراهم آورده است تا دو برنامه در صفحه نمایش در کنار هم ( یک برنامه در سمت راست صفحه نمایش و دیگری درسمت چپ یا یک برنامه در بالا و برنامه دیگری در پائین صفحه نمایش) فعال باشند و بسته به نوع نیاز کاربر می توان یکی از برنامه ها را در صفحه نمایش با اندازه بزرگ تر و برنامه دیگر را با اندازه کوچکتر در صفحه نمایش داشت. در تلوزیون های اندرویدی یا پلیرهای نکسوس این قابلیت به شکل تصویر در تصویر وجود دارد و به کاربر اجازه می هد تا درحین جست و جو و استفاده از برنامه ها، محتوای نمایشی مورد نظر خود را هم دنبال کند. در دیوایس هایی با اندازه های بزرگ مثل تبلت هم کاربر می تواند آزادنه اندازه برنامه ها در صفحه نمایش را تغییر دهد.

2. بسته نوتیفیکیشن ها

اندروید N به جای نمایش دادن نوتیفیکیشن ها و اعلانات بر اساس ترتیب زمانی، اطلاعات  نوتیفیکیشن های مربوط به یک برنامه را با هم ارائه می کند. برای مثال همه اطلاعایه های برنامه پیام رسان در غالب یک رشته از اعلامیه ها نمایش داده می شود و کاربر می تواند با استفاده از کشیدن دو انگشت خود بر روی آن بخش نوتیفیکیشن را باز کند و تمام نوتیفیکیشن های مربوط به همان برنامه را ببیند.

3. اطلاعیه پاسخ مستقیم

اندروید N در جهت بهتر کردن بخش اطلاعات و ارائه نوتیفیکیشن ها قابلیت اطلاعیه پاسخ مستقیم را فراهم کرده است. این قابلیت به شما امکان می دهد تا به طور مستقیم از طریق نوتیفیکیشن بار یا همان نوار اعلانات و بدون ترک پرده اعلانات یک پیش نمایش از پیام ها و ایمیل های خود داشته باشید و بتوانید آن ها را بررسی کنید و همان جا و بدون ترک نوار به آن ها پاسخ دهید. این کار را هم می توان به راحتی و با کشیدن دو انگشت برای باز کردن متن پیام ها انجام داد.

4. سوئیچ کردن برنامه ها تنها با یک دکمه

اندروید M این قابلیت را به وجود آورده است که کاربر  بتواند بدون لمس صفحه نمایش و تنها با دو کلیک بر روی دکمه مرور کلی برنامه مورد نظر خود را در دیوایس خود باز کند. این روش موجب آسان تر شدن عقب و جلو رفتن در دو برنامه اخیر می شود. که خیلی سودمند و مفید است و به کار کردن با دیوایس سرعت بیشتری می بخشد.

5. گزینه های تنظیم سریع تر

وقتی که شما نوتیفیکیشن بار را پائین می کشید، مجموعه ایی کوتاه از اطلاعات را دریافت می کنید که با بزرگ کردن آن ها به وسیله کشیدن دو انگشت می توانید به تنظیمات سریع مثل چرخش اتوماتیک، ساعت باتری و دیگر کلید های میانبر جدید مثل گزینه ویرایشگر و تنظیم مجدد، دسترسی داشته باشد.

6. حالت شب

یکی از ویژگی هایی که نمی توان آن را خیلی جدید دانست، حالت شب است. این حالت در اندروید مارشمالو هم قبل از نسخه عمومی ارائه داده شده بود. اما این حالت در حال حاضر بخش جدایی ناپذیر اندروید N است. اندروید N در حالت شب از رابط کاربری با پس زمینه تیره تر یا رنگ های گرم استفاده می کند بنابراین شبکیه چشم های شما نور زیاد و رنگ های روشن و سفید دریافت نخواهد کرد.

7. صرفه جویی در مصرف دیتا

یکی از ویژگی های جدیدی که امروزه شرکت های تولید کننده به آن خیلی توجه می کنند، کاهش مصرف دیتای موبایل و بهینه سازی آن است. گزینه جدید صرفه جویی در مصرف دیتا یا Data Saver مصرف دیتا توسط برنامه ها، به روز رسانی و همگام سازی را کاهش می دهد. بنابراین اگر شما از برنامه هایی مثل فیس بوک، مسنجر استفاده می کنید و همیشه به این برنامه ها وصل هستید می توانید در منو Data Saver می توانید مصرف دیتای این برنامه ها را کاهش دهید.

8. مرورگر پیشرفته

مرورگر اندروید N در حال حاضر امکانات بیشتری از یک کپی پیست ساده برای جست و جو  پیشرفته در اختیار کاربر قرار می دهد. در اندروید جدید یک منو برای جست و جو و بررسی سریع وجود دارد.

9. درجه بندی صفحه نمایش

اندروید N همانند بسیاری دیگر از تولید کننده ها به شما اجازه درجه بندی و کالیبراسیون رنگ صفحه نمایش مثل گرمی و سردی رنگ ها و حالت عکس ها و فیلم ها را می دهد و شما می توانید این کار را به راحتی از طریق  RGB در منو رابط کاربری انجام دهید.

10. قدرت فوق العاده در بهره وری

در اندروید N حالت Doze با خاموش شدن صفحه نمایش، دیوایس را به خواب می برد و مصرف باتری را کاهش می دهد. البته که ما با این ویژگی در اندروید ماشمالو هم روبرو بوده ایم. اما نگران نباشید این ویژگی به هیچ وجه موجب از دست رفتن تماس های وارده یا پیام هایی که از طریق پیام رسان های دیگر مثل واتس اَپ، دریافت می کنید نمی شود.

در اندروید N گوگل در حال سرمایه گذاری بر روی پروژه Svelte است. در واقع هدف اصلی این پروژه کاهش نیاز اندروید به حافظه به وسیله کارآمد تر شدن مصرف برنامه های پس زمینه دیوایس است.

11. بهبود پشتیبانی از زبان جاوا 8

در واقع شاید این ویژگی بکار رفته در اندریود N را هیچ وقت نبینید، اما باید  بگوئیم که اندروید N زبان جدیدی برای پلتفرم جاوا 8 آورده است. و موجب کاهش کدها، کاهش اثرات و گسترش زمان می شود.

12. زوم در صفحه نمایش

اندروید N قابلیت زوم و تنظیم اندازه صفحه نمایش را برای کاربران به ارمغان آورده است. که این ویژگی در اندروید یک خبر خوب برای افراد کم بینا است.

در نهایت…

به نظر می رسد که گوگل در کنفرانس توسعه تمدن در 18 ماه مِی این سیستم عامل جدید را رسما معرفی کند و ما منتظر هستیم تا ببینیم گوگل چه چیزهایی را برای ما در نظر گرفته است. اما از تصاویر و پیش نمایشی Android N که بگذریم، گوگل اولین بک گراند اندریود N را هم در اختیار ما قرار داده است. این پس زمینه دارای طراحی زیبا و آرامش بخش است که یه غروب زیبا به رنگ بنفش را به تصویر کشیده شده است. می توانید نمونه کم حجم شده این پس زمینه از اندروید N را در زیر ببینید.

Android-N-wallpaper

منبع: 2 و1 phonearena

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.