خانه » آموزش » راهنمای جامع و آموزش بازی پوکمون گو (Pokemon Go)
pokemon go
pokemon go

راهنمای جامع و آموزش بازی پوکمون گو (Pokemon Go)

حتما تا بحال درباره پوکمون گو شنیده اید بازی که نینتندو چند روزی است عرضه کرده و در همین مدت کم صدر همه جدول ها را گرفته است و هرروز شاهد اتفاقات جالب از آن در سراسر جهان هستیم مانند حمله مردم نیویورک به سنترال پارک برای گرفتن پوکمون و … . اما این بازی چیست و چه پتانسیلی در pokemon go نهفته است که حتی شاید منتظریم چیزی فراتر از طرفداران کلش آف کلنز را در آن ببینیم پس در زیر ابتدا یک معرفی کلی از سبک و سیاق بازی میکنیم سپس به جزئیات میرویم و ویژگی های خاص و قسمت های مختلف بازی را معرفی میکنیم.

در ابتدا باید بدانید که پوکمون گو بر این پایه و اساس طراحی شده است که دنیای مجازی را با دنیای واقعی تلفیق کند و در واقع شما مانند سایر بازیهای موبایلتان نمیتوانید در خانه یکجا لم بدهید و این بازی را بازی کنید بهتر است بدانید بایستی یک جفت کتانی ورزشی پا کرده و به خیابان بروید و پیاده روی کنید تا بتوانید مراحل بازی را پشت سر بگذارید.

شروع بازی

pokemon go
pokemon go

1.ابتدا بایستی بازی را از گوگل پلی دانلود و نصب کنید. لینک گوگل پلی

2. بعد از نصب بازی برای اجرای آن حتما نیاز به یک برنامه تغییر آی پی دارید پس ابتدا آن برنامه را نصب سپس بازی را اجرا کنید.

3.صفحه ثبت نام بالا می آید اکانت گوگل را انتخاب و وارد بازی شوید.

بعد از ورود به بازی لازم است شخصیتی را که قرار است در نقشه شما باشید را شخصی سازی کنید مثلا مو ، رنگ پوست ، کلاه و طراحی لباس و … را تعیین و سپس به مرحله بعد بروید.

هم اکنون خود را درون نقشه ای کارتونی اما واقعی از موقعیتی که همین الان روی نقشه تهران یا هر شهر دیگری هستید خواهید یافت این محیط همان جایی است که 99% اتفاقات بازی در آن رخ میدهد جایی که بایستی در آن بگردید و پوکمون گیر بیاورید. در ابتدا برای شروع باید یکی از سه پوکمون پیشنهادی بازی را کچ یا دریافت کنید این پوکمون ها با نام و های Charmander و Bulbasaur و Squirtle رو به روی شما قرار میگیرند که جز پوکمون های کمیاب نیز هستند پس با دقت یکی از آنها را بگیرید.

چگونه پوکمون ها را دریافت کنیم

گرفتن پوکمون ها اصلی ترین کاریست که در این بازی باید انجام دهید . اگر روی گزینه پایین سمت راست صفحه اصلی بازی کلیک کنید کلیه پوکمون هایی که در نزدیکی شما هستند را نمایش میدهد. تعداد رده پاهای نمایش داده شده زیر هر عکس نشان از نزدیکی یا دور بودن آن پوکمون به شما دارد. اگر سه رده پا دیدید یعنی فاصله آن از شما دور است (حدود 90 متری) ، اگر دو رده پا دیدید یعنی پوکمون مورد نظر در فاصله ی نزدیک تری از شما قرار دارد (حدود 60 متر) و اگر یک رده پا میبینید یعنی آن پوکمون در فاصله حدود 40 متری و نزدیک شماست.این ایده به این دلیل بوده است که شما مسافتی را طی کنید تا به پوکمون ها نزدیک شوید.

اما وقتی پوکمونی در نزدیک شما باشد آنرا در نقشه خواهید دید و گوشیتان ویبره میخورد حالا وقته گرفتن آن است :

1. روی پوکمون لمس کنید تا برای شما نمایش داده شود حالا در دوتا حالت ar (با دوربین) و یا حالت معمولیه بدون دوربین میتوانید موجود مورد نظر را در صفحه ببینید.

2. توپ مخصوص بازی یا همان pokeball که در پایین صفحه قرار دارد را باید سمت موجود پرتاب کنید.اما باید حتما دقت کنید که درست بیاندازید چرا که توپ های شما محدود هستند.

3. وقتی توپ را در داخل حلقه نمایش داده شده دور موجود بیاندازید آنرا از آن خود کرده اید و به قول معروف در محلی به نام pokedex شما ذخیره میشود.

نکته : وقتی میخواهید توپ را پرتاب کنید حلقه ای دور موجود قرار میگیرد اگر سبز رنگ باشد یعنی گرفتن آن پوکمون آسان ، اگر نارنجی متوسط و اگر قرمز باشد دریافت آن سخت است. همچنین دقت کنید وقتی توپ را در دست میگیرید حلقه مدام کوچک بزرگ میشود اجازه دهید در کوچکترین حالت قرار بگیرد تا پرتاب دقیقتری داشته باشید.

توجه : اگر توپتان را بچرخانید و به صورت کات دار به هدف بزنید امتیاز بیشتری کسب میکنید ولی خوب اینکار تجربه و تمرین میخواهد.

پوکمون گو

سوال : پوکمون ها را گرفتم حالا چی ؟

اصلی ترین بخش این بازی دریافت پوکمون ها است چرا که بعدا قرار است با این موجودات به جنگ و مبارزه با دیگر بازیکنان بروید. هرباری که شما یکی از موجودات را میگیرید به شما stardust , candy و امتیاز تجربه (xp point) داده میشود که بعدا درباره آنها توضیح خواهیم داد.

pokestop ها چه مکانهایی هستند

pokemon go
pokemon go

خب حالا که شما pokemon گرفته اید نیاز به آیتم دارید. پوک استاپ ها مکان هایی هستند که از آنجا میتوانید آیتم هایی مانند پوکبال ها یا همان توپ یا آیتم های دیگر را برای پیشرفت در بازی جمع آوری کنید.

pokestop ها را در بعضی مناطق بروی نقشه به شکل چند مکعب آبی چرخان خواهید یافت وقتی به آنها نزدیک شوید و آنها را لمس کنید وارد میشوید و با انجام روند زیر میتوانید آیتم بگیرید :

1. یک دیسک در وسط صفحه برای شما نمایش داده میشود سعی کنید با انگشت خود خیلی سریع آنرا بچرخانید تا آیتم ها بیرون ریخته شوند.

2. بروی آیتم هایی که در حباب هستند ضربه بزنید و آنها را مال خود کنید.

بعد از استفاده و دریافت آیتم از پوک استاپ این مکان به مدت 10 دقیقه به رنگ بنفش در میاد و بعد از آن ریست میشود و میتوانید دوباره از آن استفاده کنید.

نکته : برای مشاهده همه آیتم های خود بروی توپ pokeball در پایین صفحه اصلی بازی بزنید و گزینه item را انتخاب کنید.

به باشگاه ها بروید و مبارزه کنید

pokemon go
pokemon go

تا بحال مواردی که توضیح دادیم شاید مقدمه ای بود تا به باشگاه ها برسیم که رقابت اصلی در اینجا آغاز میشود.

باشگاه ها در نقشه با برجهای بلندی که یکسری توپ بالای آن میچرخند مشخص میشوند. این تاور ها به یکی از سه رنگ زرد ، آبی و قرمز خواهند بود که نشان دهنده تیم کنترل کننده ی آن باشگاه است.همچنین بالای هربرج باشگاه یک پوکمان قرار دارد که قهرمان و مدافع آن باشگاه است.

به یک تیم بپیوندید

وقتی به لول 5 میرسید میتوانید از روی نقشه یک باشگاه را انتخاب و عضو یکی از سه تیم این بازی شوید که در ابتدای ورود به باشگاه پرفسور راهنمای اول بازی هرسه را برای شما توضیح میدهد و از شما میخواهد یکی را به دلخواه انتخاب کنید :

 • تیم Instinct (زرد)
 • تیم Mystic (آبی)
 • تیم Valor (قرمز)

البته گفتی است که انتخاب تیم تفاوتی در روند بازی شما و یا پوکمون های شما ندارد و تنها شاید از این جهت مهم شوند که چه رنگی در منطقه شما محبوب است و یا دوستان شما عوض تیم چه رنگ خاصی هستند

اما در مقابل شما با سه نوع باشگاه روبه رو هستید : خنثی (neutral) ، دوستانه (friendly) ، دشمن (enemy)

چطور مبارزه کنیم؟

مبارزه روند خیلی سخت و پیچیده ای ندارد و البته بازی هم دستورالعمل زیادی برای آن ارائه نکرده است اما روال کار به صورت زیر است :

 1. وارد باشگاه شوید.
 2. از گوشه سمت راست پایین یک پوکمون که میخواهید از آن استفاده کنید بردارید و GO را بزنید.
 3. با ضربه زدن بروی صفحه حمله و با سوییپ و یا همان کشیدن به چپ و راست جا خالی دهید و سعی کنید حریف را از پا دربیاورید.
 4. هروقت نوار آبی زیر اسمتان پر شد با ضربه بروی صفحه و نگه داشتن انگشت حرکات خاص بزنید.
 5. مبارزه تا وقتی یکی از طرفین خون و یا Hp اش تمام شود ادامه پیدا میکند.

شکل مبارزه همیشه به همین صورت است اما نتیجه آنها متفاوت است که بنا به نوع باشگاهی که در آن هستید فرق دارد.

انواع باشگاهها

باشگاه خنثی

یک باشگاه خنثی در بازی pokemon go به رنگ خاکستری در نقشه دیده میشود و تحت کنترل هیچ تیمی نخواهد بود.پس براحتی میتوانید وارد شوید و آنرا تصرف کنید و یک پوکمون برای محافظت از آن قرار دهید.

باشگاه دوستان

باشگاه دوستان باشگاهی است که توسط هم تیمیهای شما (زرد ، آبی ، قرمز) اداره میشود. در این باشگاه ها شما میتوانید با هم تیمی هایتان مبارزات تمرینی داشته باشید که البته منجر به بالا رفتن لول باشگاه میشود.

توجه : هرچه لول باشگاه بالاتر برود تصرف آن توسط دیگر تیم ها سخت تر میشود.

شما میتوانید با یک پوکمون به مبارزه با پوکمون مدافع باشگاه بروید ، ببرید یا ببازید مهم نیست، مهم اینست که تمرین کرده اید و XP گرفته اید و لول باشگاه را هم ارتقا داده اید.

باشگاه دشمن

خب همینطور که از نام باشگاه پیداست این باشگاه ها در تصرف دشمن است شما میتوانید وارد آنها شوید و تا 6 مبارز به میدان بفرستید هربار که بتوانید دشمن را شکست دهید یک لول از باشگاهشان کم میشود. اگر میخواهید باشگاه را فتح کنید باید اینقدر دشمن را شکست دهید تا به یک باشگاه خنثی تبدیل شود و بعد از آن میتوانید آنرا برای تیم خود فتح کنید.

دفاع از باشگاه

وقتی توانستید دشمن را شکست دهید و باشگاه را فتح کنید چند نکته وجود دارد که باید بدانید . پوکمونی که در باشگاه برای محافظت قرار میدهید از دسترس شما خارج میشود تا زمانی که شکست بخورد و زمانی شما متوجه میشوید که pokemon شما شکست خورده که به لیستتان بازگشته باشد در حالی که خون آن 1 است.

موارد اضافی و آیتم ها

pokemon go
pokemon go

دریافت پوکمون ها ، pokestop ها و مبارزه در سالن های ورزش سه قسمت اصلی بازی بودند که شرح دادیم. اما برای پیشرفت در بازی موارد دیگری نیز هستند که باید بشناسید و با استفاده از آنها به بالا بردن تجربه و مهارت پوکمون خود کمک کنید.

اما در زیر تاکتیک هایی را برای پیشرفت در بازی برایتان بیان میکنیم.

افزایش قدرت

هر pokemon در بازی دارای یک قدرت یا (CP = Combat Power) است ممکن است بالا یا پایین باشد که این بستگی به تجربه و مهارت پوکمون شما دارد. شما برای فتح یک سالن ورزش به یک پوکمون قدرتمند نیاز دارید.

شما برای افزایش قدرت یا همان power up موجود خود نیازمند “stardust” و “candy” هستید که این موارد هربار که یک موجود را دریافت میکنید برای شما بدست میآید.

برای افزایش قدرت با استفاده از candy و stardust مانند مراحل زیر را طی کنید: 

1. در صفحه اصلی روی pokeball بزنید.

2. pokemon را انتخاب کنید.

3. موجودی راکه میخواهید افزایش قدرت دهید انتخاب و در صورت داشتن مقادیر کافی stardust و candy روی دکمه power up کلیک کنید.

4. امتیاز مربوطه به cp اضافه شد.

تکامل بخشیدن

اگر کارتون دیجیمون ها را به یاد داشته باشید آنها میتوانستند به موجودات بزرگتر و خطرناکتر با قدرت بالاتر تبدیل شوند همین موضوع برای پوکمون ها در بازی pokemon go وجود دارد که شما با استفاده از candy برای دو مرتبه میتوانید پوکمون خود را تکامل بخشید . برای مثال Squirtle برای بار اول به Wartortle و برای بار دوم به Blastoise تکامل پیدا میکند.

برای تکامل با استفاده از candy مراحل زیر را طی کنید: 

1. در صفحه اصلی روی pokeball بزنید.

2. pokemon را انتخاب کنید.

3. موجودی راکه میخواهید تکامل دهید انتخاب و در صورت داشتن مقدار کافی candy روی دکمه Evolve کلیک کنید.

4. تغییر شکل موجود خود را مشاهده کنید.

تخم پوکمون

علاوه بر pokeball ها ، تخم مرغ ها یا eggs از دیگر آیتم هایی هست که در pokestop به شما داده میشود. این تخم ها حامل پوکمون ها هستند که برای اینکه آنها را به عمل بیاورید به یک دستگاه جوجه کشی یا incubator نیاز دارید تا تخم را درون آن بگذارید. اما توجه داشته باشید برای به دنیا آمدن تخم درون دستگاه نیاز است تا شما درحالی که صفحه گوشیتان روشن است بین 2 تا 5 کیلومتر پیاده روی کنید.

روند جوجه کشی در بازی به صورت زیر است :

1. در صفحه اصلی روی pokeball بزنید.

2. pokemon را انتخاب کنید.

3. انگشت را روی صفحه بکشید تا به صفحه تخم مرغ ها بروید.

4. بروی یک تخم که پیش از این دریافت کرده بودید کلیک و start Incubation  را انتخاب کنید.

5. در این مرحله پیشرفت جوجه کشی را خواهید دید که بعد از اتمام کار تخم باز میشود و تخم به عمل می آید.

امیدواریم این مقاله به درد شما خورده باشد و با پوکمون گو آشنا شده باشید.

همچنین میتوانید ترفندها و نکات کلیدی بازی pokemon Go را در پستی جداگانه نیز مطالعه کنید.

18 نظرها

 1. تو سری جدید بازی زیر پوکمون ها رد پا نمیزنه چیکار کنم . من میرم تو همون کادر پایین سمت راست اما فقط یه سری سایه میاره اما خبری از رد پا نیست.

 2. من هر بار که میرم توی یه pokestop به محض چرخوندنه صفحه پیغام try again later میده بهم
  ظاهرا تنها راه بدست آوردن توپ همینه
  اما هر بار امین مشکلو دارمو این پیغامو میدهلطفا راهنماییم کنید کلافه شدم چند روزه نتونستم بازی کنم چون توپ ندارم

 3. سلام
  متاسفانه من دیگه توپی واسه شکار ندارم
  چجوری باید توپ بدست بیارم؟؟؟ ؟

 4. سلام
  من تو کرمانشاه بازی میکنم.اینجا تو نقشه هیچی نیست تقریبا کل شهر رو گشتم.فقط پوکمون پیدا میشه
  کلا مثل بیابون بدون آب و علف میمونه با تعدادی جانور
  کسی راهکار خاصی سراغ داره؟

 5. سلام ببخشید من تا به حال در دوربین پوکمون نگرفتم هرچی گشتم پیدا نکردم چیکار کنم لولم4 فقط در فضای انیمیشن گرفتم

 6. سلام . ببخشید من این بازی رو از یه سایت خارجی گرفتم . ولی وقتی میرم توی بازی جی پی اس رو هم روشن میکنم فیلترم دارم بازی میاد ولی اصلا اواتار من توی نقشه راه نمیره . خودمم خیلی راه رفتم و دویدملاغر کردم اما اصن راه نمییرفت . نمیدونم چرا میشه راهنمایی کنید منو؟اگه تونستید برام میل کنید ممنون

 7. سلام وقتتون بخیر
  پوکمون ها بغیر از مقدار cp شون که مهمه ، قد و وزنشون هم مهمه؟

 8. من لول 5 شرم ولی بهم تیم نداده نو تیم نوشته

 9. سلام ممنون از توضیحات خوبتون
  اول اینکه من توپ تموم کردم و هر وقت پوکمونی پیدا میکنم توپی ندارم که بسمتش پرتاب کنم. چکار باید بکنم؟
  دوم اینکه من الان اول۶ هستم اما تاکنون باشگاهی سر راهم پیدا نکرم.
  ممنون میشم به سوالم پاسخبدید.

  • خدمت شما عرض شود که برای دریافت توپ باید برید pokestop و باید بگردید طبق شهری که هستید ببینید کجا هست . مورد بعد اینکه لول 6 شدید باید بگردید gym پیدا کنید تا برید توش و عضو تیم بشید و تمریناتتون رو شروع کنید

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *