اسکنر عنبیه چشم

اسکنر عنبیه چشم گلکسی نوت 7 چگونه عمل می کند؟

ده ها سال است که در فیلم های جاسوسی کلیشه ایی یک مامور مخصوص برای باز کردن یک درب ورودی سوپر مخفی با سطح تکنولوژی بالا چشم های خود را در مقابل یک سنسور قرار می دهد و پس از یک اسکن سریع، صدای روباتیک اعلام می کند که هویت آن مامور را شناسایی کرده است و آن ها قادر به ورود هستند. این تکنولوژی در نوع خود واقعا عالی به نظر می رسد. همه شما حتما از طرفداران فیلم های جیمز باند هستید و ابزارها و گجت های این فیلم را دیده اید. البته که بیشتر این فناوری های نمایش داده شده در این فیلم واقعی نیستند. برای مثال ما مطئمنیم که یک اتومبیل BMW قادر به حمل موشک و شلیک آن نیست. اما خبر خوب اینکه اسکنر عنبیه و شبکیه چشم از قلمرو فیلم و داستان های علمی_تخیلی فراتر رفته است و در حال حاضر هر شخصی می تواند آن را تجربه کند.

همانطور که می دانید گوشی هوشمند سامسونگ گلکسی نوت 7 با قابلیت جدید اسکنر عنبیه چشم همراه است و این ویژگی برای علاقمندان به تکنولوژی فوق العاده هیجان انگیز است. البته که همه با دیدن فیلم های علمی و تخیلی با نحوه عملکرد این اسکنر آشنا هستند. اما می خواهیم دراین مقاله به نحوه عملکرد اسکنر عنبیه چشم در سامسونگ گلکسی نوت 7 بپردازیم و این روش امنیتی را با سایر روش های امنیتی دیگر مثل اسکنر اثرانگشت مقایسه کنیم.

اسکنر عنبیه چشم چگونه عمل می کند؟

پیش از پرداختن به نحوه عملکرد این اسکنر باید یک نکته جالب را متذکر شویم. داشتن دو چشم با رنگ های مختلف یک بیماری واقعی است و هتروکرومی نام دارد. این بیماری در کمتر از 1 درصد مردم جهان وجود دارد. از طرف دیگر بیشتر رنگ چشم ها در جهان رنگ قهوه ایی است و رنگ های سبز، کهربایی و نقره ایی سه مورد از رنگ چشم های نادر محسوب می شوند.

اسکنر عنبیه چشم

عنبیه دقیقا همان بخش زیبا است که رنگ چشم را مشخص می کند. اگر شما از نزدیک به عنبیه چشم خود نگاه کنید متوجه پیچیدگی ها و خطوط در آن خواهید شد. این خطوط و الگوها همان چیز هایی هستند که اسکنر عنبیه چشم بر اساس آن عمل می کند و با خواندن آن ها چشم شناسایی می شود. لازم به ذکر است که خطوط موجود در چشم افراد مختلف متفاوت است و در طول زمان تغییر نمی کند.

اما توجه داشته باشید که اسکنر عنبیه چشم تنها به گرفتن عکس از چشم شما و مقایسه آن با سایر چشم ها بسنده نمی کند. در واقع این اسکنر با پرتو نزدیک به مادون قرمز چشم ها را شناسایی می کند که عملکرد طول موج های مادون قرمز از امواج مرئی خیلی بهتر است و الگوی عنبیه چشم در آن واضح تر شناسایی می شود و از همه مهم تر اینکه سنسور راحت تر می تواند آن را ضبط کند. لازم به ذکر است که به کار گیری امواج فروسرخ در اسکنر عنبیه چشم منجر به کار کردن این سنسور در تاریکی هم می شود و توسط عینک و لنز مسدود نمی شود. با ضبط تصویر از عنبیه، خطوط توسط یک نرم افزار به کد تبدیل می شوند و چشم هایی که در مقابل این سنسور قرار می گیرند با کد مطابقت داده می شوند.

اسکنر عنبیه چشم

عملکرد اسکنر عنبیه چشم Galaxy Note 7 چگونه است؟

عملکرد اسکنر عنبیه چشم گوشی سامسونگ گلکسی نوت 7 تا حد زیادی خوب است. همانطور که در تصویر زیر می بینید، این دستگاه دارای یک سنسور جداگانه در جلو است و توسط یک LED به صورت کاربر امواج فروسرخ پرتاب می کند. یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد این است که چرا دوربین جلو نمی تواند وظیفه سنسور عنبیه چشم را انجام دهد؟ جواب این سوال آسان است. چون این سنسور برای چنین کاری طراحی نشده است. اول از همه اینکه اسکنر  iris بکار رفته در گلکسی نوت 7 خیلی حساس است و همانطور که ذکر کردیم باید قادر به پرتاب نور خاصی باشد. در دوربین های سنتی استاندارد نور مادون قرمز فیلتر شده. همچنین سنسور اختصاصی دوربین جلو دارای زاویه باریک تری است و باید در فاصله بیشتری از عنبیه چشم قرار بگیرد.

اسکنر عنبیه چشم

این قابلیت فوق العاده خطری هم دارد یا نه؟

بعضی از افراد معتقدند که مداوم از اسکنر عنبیه چشم  خطرناک است و از وجود آن ابراز نگرانی کرده اند. دلیل آن ها این است که این سنسور می تواند به چشم ها آسیب دائمی بزند. البته که تا زمانی که این اسکن نور مستقیم و پرتو درخشان را به چشمان شما پرتاب می کند، این نگرانی ها کاملا طبیعی است. به طور معمول نور مرئی با محدودی همراه است و به همین دلیل سامسونگ در  سنسور عنبیه چشم گلکسی نوت 7  امواج نامرئی IR LED را برای پرتاب به چشم انتخاب کرده است و این امواج بدون مانع به چشم می رسند.

در حال حاضر ما به طور قاطع و صد درصد نمی دانیم که استفاده مداوم از اسکنر عنبیه چشم گلکسی نوت 7 برای بینایی کاربران خطر دارد یا نه؟ و تنها در طول زمان، با استفاده مداوم و بررسی می توان به امنیت و خطر آن پی برد. اما در حال حاضر ما به شدت شک داریم که استفاده از این اسکنر برای چشم ضرری داشته باشد. البته که سامسونگ اعلام کرده که از نگه داشتن این سنسور در نزدیکی چشم ها جلوگیری شود.

اسکنر عنبیه چشم

تفاوت اسکنر عنبیه چشم با اسکنر شبکیه چشم چیست؟

در اینجا یک سردرگمی وجود دارد که می خواهیم آن را بر طرف کنیم. هر دو اسکنر عنبیه و شبکیه چشم مشابه هم هستند. اما دارای تکنولوژی متفاوتی می باشند. بله هر دو سنسور افراد را از طریق اسکن چشم مورد شناسایی قرار می دهند، اما این سنسور ها بخش های مختلفی از چشم را اسکن می کنند. شما از قبل می دانید که عنبیه چشم اشاره به بخش رنگی چشم دارد. اما شبکیه در داخل چشم است. در واقع شبکیه لایه ایی از بافت چشم است که نور را به اطلاعات بصری تبدیل می کند.

بدون شک اسکنر عنبیه چشم عملکرد راحت تری نسبت به شبکیه چشم دارد و برای استفاده روزانه در موبایل کاربردی تر است. اسکن سنسور عنبیه چشم در مدت زمان کوتاهی و در فاصله راحتی انجام می گیرد. با این تفاوت که اسکنر شبکیه چشم باید داخل چشم را شناسایی کند. حالا تصور کنید به جای استافده از اسکنر عنبیه از اسکنر شبکیه در گلکسی نوت 7 استفاده می شد و شما برای باز کردن قفل گوشی خود باید چشم هایتان را به گوشی هوشمند خود بچسبانید. البته که چسباندن چشم به سنسور گوشی کمی عجیب و ناراحت کننده به نظر می رسد.

اسکنر عنبیه چشم

اما دلیل اصلی استفاده از این سنسور چیست؟

ممکن است بعضی از شما بگوئید که پیش از این سنسور، اسکنر اثرانگشت در اسمارتفون ها برای بالا بردن سطح امنیت کاربران طراحی شده بود. سنسور های اثرانگشت برای باز کردن قفل گوشی ها سرعت بالایی دارند و قابل اعتمادند و در حال حاضر به اندازه کافی شایع شده اند که می توان از آن ها در اسمارتفون های 200 دلاری هم بهرمند شد. چه نیازی به سنسور عنبیه چشم بود؟ اما باید بگوئیم که اسکنر عنبیه چشم، سرعت بیشتری دارد و امینت آن خیلی بیشتر است.

توجه داشته باشید که امکان تقلب در سنسور های اثرانگشت و کپی کردن از روی اثرانگشت خیلی ساده است. به علاوه اینکه با وجود یک کثیفی ناچیز بر روی انگشتان این سنسور عمل نخواهد کرد. در حالیکه کپی گرفتن از عنبیه چشم کاربر آن هم با رزولوشن بالا کار بسیار سختی است و تهیه کردن آن بدون خواست صاحب دستگاه، تقریبا عملیات غیر ممکنی است. و از آنجایی که چشم ها همیشه تمیز هستند، خواندن و شناسایی آن ها توسط سنسور خیلی ساده تر از اسکنر اثرانگشت است.

با این حال ما اصلا انتظار نداریم که اسکنر iris یا عنبیه چشم در گلکسی نوت 7 عملکرد بدون نقص و ایرادی داشته باشد. البته که این سنسور خوب کار می کند و شما با داشتن اسمارتفونی که مجهز به چنین تکنولوژی باشد خیلی لذت خواهید برد. اما بیشتر مردم اینطور فکر می کنند که سنسور اثرانگشت کافی است. ولی به نظر ما سنسور عنبیه چشم در آینده می تواند جایگزین بسیار خوبی برای اسکنر اثرانگشت باشد. اسکنر iris در گلکسی نوت 7 دارای عملکرد سریعی است و در فاصله 25 تا 35 سانتیمتری از صورت عمل می کند و شناسایی آن در صورتی است که شما برای باز شدن قفل دستگاه خود به گوشیتان نگاه کنید. احتمالا به خاطر وجود چنین محدودیت هایی کاربران این اسمارتفون ترجیح دهند که از همان اسکنر اثرانگشت استفاده کنند.

اسکنر عنبیه چشم

همانطور که همه ما می دانیم تکنولوژی روز به روز در حال تکامل است و سامسونگ اولین شرکت تولید کننده گوشی های هوشمند نیست که دستگاه خود را با اسکنر عنبیه چشم منتشر کرده است اما می تواند اولین شرکتی باشد که توانسته این سنسور را به بهترین شکل و کمترین ایراد ممکن ارائه کند و به نظر می رسد که سامسونگ در نسل های بعدی گوشی های خود  این تکنولوژی را با پیشرفت های بیشتری ارائه کند. در ادامه می توانید ویدئویی از عملکرد سنسور عنبیه چشم سامسونگ گلکسی نوت 7 را ببینید.

منبع: phonearena

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.