خانه » آموزش » 7 ترفند ساده برای ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی
ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی

7 ترفند ساده برای ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی

حتما زمانی که دستگاه خود را به تازگی خریده بودید به یاد دارید، چرا که سرعت عملکرد آن خیلی بالا بود و به مرور زمان این سرعت کاهش پیدا کرد. این اتفاق یک مشکل عادی است که در هر دستگاهی اتفاق می افتد و ما به شما می گوئیم که اصلا از این بابت نگران نباشید. در واقع در این مقاله می خواهیم راه حل هایی که موجب افزایش سرعت دستگاه اندرویدی شما می شود را در اختیارتان قرار دهیم.

مشکل را شناسایی کنید

اولین کاری که برای ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی خود باید انجام دهید این است که ریشه و علت اصلی مشکل کاهش سرعت گوشی خود را پیدا کنید و بفهمید که علت اصلی کُند شدن عملکرد دستگاه به خاطر برنامه ها است یا به سیستم مربوط می شود؟ ما به شما برنامه Trepn Profiler را معرفی می کنیم. این برنامه که توسط شرکت کوالکام ارائه شده به شما زمان واقعی بارگیری هر هسته پردازنده را به طور جداگانه و همچنین ترافیک داده های وای فای و بارگیری پردازنده گرافیکی را نشان می دهد.

دانلود Trepn Profiler

ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی

با وجود برنامه Trepn Profiler می توانید یک برنامه خاص یا پروفایل های سیستم گسترده بسازید که شامل روش های مختلفی برای نمایش اطلاعات انباشته شده شما باشد. شما از طریق این برنامه قادر خواهید بود تا اطلاعات پروفایل خود را برای مشاهده آفلاین، آنالیز و حتی عملکرد در برنامه های در حال اجرا، ذخیره کنید. به محض شناسایی مشکل توسط این برنامه می توانید متناسب با نوع مشکل از روش های زیر برای رفع آن ها اقدام کنید.

ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی

فضای اشغال شده را آزاد کنید

تمام عکس هایی که با دوربین گوشی گرفته اید و تمام برنامه هایی که بر روی گوشی خود نصب کرده اید دارای عوارض هستند و همه آن ها بخشی از فضای دستگاه اندرویدی شما را اشغال کرده اند. پس توجه داشته باشید که گوشی شما برای عملکرد سریع تر نیاز به نفس کشیدن دارد چرا که با جمع شدن برنامه و عکس های زیاد سرعت عملکرد دیوایس کاهش پیدا می کند.

ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی

برای پی بردن به اینکه چقدر از فضای ذخیره سازی دستگاه شما اشغال شده است و چقدر فضا برای ذخیره سازی اطلاعات جدید دارید باید به بخش Storage در تنظیمات بروید. ساده ترین روش برای آزاد کردن فضای ذخیره شده این است که Applications را باز کنید و ببینید کدام برنامه را لازم ندارید و آن را حذف کنید.

ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی

بنابراین بر روی برنامه ایی که دیگر به آن نیاز ندارید یا خیلی وقت است که از آن استفاده نکرده اید کلیک کنید و آن را حذف کنید. پیشنهاد ما این است که همه برنامه هایی که دیگر لازم ندارید و می توانید بدون آن ها به زندگی خود ادامه دهید را حذف کنید.

البته روش های دیگری برای ایجاد فضای خالی در دستگاه اندرویدی وجود دارد. برای مثال فایل هایی که شما تا کنون دانلود کرده اید همچنان در بخش storage وجود دارند و فضای زیادی را اشغال کرده اند و بهتر است که آن ها را حذف کنید. برای حذف آن ها به بخش Storage بروید و بر روی Downloads کلیک کنید. در این بخش همه فایل هایی که دیگر به آن ها نیاز ندارید را حذف کنید.

ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی

توجه داشته باشید که همه برنامه هایی که تاکنون نصب کرده اید دارای data caches یا همان حافظه پنهان هستند که در طول زمان موجب کاهش سرعت عملکرد دستگاه شما می شوند. این کار در بهبود عملکرد و افزایش سرعت دستگاه شما خیلی موثر خواهد بود. برای پاک کردن cached data بر روی گزینه Clear cached data کلیک کنید و سپس برای تایید OK را انتخاب کنید.

فایل های بیشتر برای حذف را در بخش Miscellaneous files پیدا خواهید کرد. در این بخش تمامی گزینه های بک آپ، فایل های بلوتوث شده، فایل های پلی لیست و غیره را انتخاب کنید و همه آن ها را حذف کنید. حالا می توانید ببینید چقدر فضای ذخیره سازی دستگاه خود را آزاد کرده اید.

همچنین می توانید برنامه هایی که به طور پیش فرض بر روی دستگاه شما قرار داشته اند اما استفاده نمی کنید را غیر فعال کنید. اگر دستگاه اندرویدی خود را روت کرده اید می توانید به راحتی این برنامه های پیش فرض را کاملا حذف کنید. اما اگر گوشی شما روت نشده است باید ابتدا به app properties بروید و با disable کردن آن از اجرا شدن این برنامه و اشغال فضای گوشی توسط این برنامه ها جلوگیری کنید.

ویجت ها را حذف کنید

البته که استفاده از ویجت های در روی صفحه هوم واقعا مفید است اما توجه داشته باشید آن ها واقعا بر روی عملکرد دستگاه تاثیر منفی دارند.

ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی

پس اگر بر روی صفحه اصلی دستگاه اندرویدی خود ویجتی دارید که از آن استفاده نمی کنید آن را غیر فعال کنید. البته که نگه داشتن بعضی از آن ها بدون ضرر است اما بدانید که فعال کردن چند ویجت در آن واحد به دستگاه شما خیلی فشار می آورد. بنابراین مهم ترین آن ها را نگه دارید و باقی آن ها را غیر فعال کنید.

انیمیشن های غیر ضروری و اضافی را حذف کنید

بسته به نوع لانچری که استفاده می کنید گوشی شما انیمیشن های مختلف و جلوه های ویژه ایی را اجرا خواهد کرد. البته که این انیمیشن ها و جلوه های ویژه فوق العاده اند و گوشی با وجود آن ها خیلی زیبا و جذاب می شود اما از طرف دیگر منجر به کند شدن عملکرد دستگاه شما می شوند.

برای جلوگیری از کاهش سرعت گوشی باید به تنظیمات لانچر گوشی خود بروید و ببینید آیا راهی برای غیر فعال کردن انیمیشن های غیر ضروری آن هست یا نه؟ بعد از غیر فعال کردن انیمیشن ها متوجه افزایش سرعت گوشی هوشمند خود خواهید شد.

ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی

بستن برنامه ها و آزاد کردن رم

بکارکیری مالتی تسکینک و باز کردن چند برنامه در زمان واحد برای سوئیچ کردن بین آن ها وقعا کار کردن با گوشی هوشمند را ساده می کند اما سرعت دستگاه را تحت تاثیر قرار می دهد. بهتر است برای جلوگیری از کاهش سرعت گوشی هوشمندتان در بین برنامه های اخیر، برنامه ایی که دیگر از آن استفاده نمی کنید را ببندید. با فشردن و نگه داشتن دکمه هوم می توانید به این بخش دسترسی داشته باشید و برنامه های اضافی را ببنیدید.

زمانی که در این صفحه قرار دارید، بر روی نموداری که در پائین، سمت راست قرار گرفته کلیک کنید تا به بخش رَم بروید. در این بخش با انتخاب گزینه Clear memory تمامی برنامه هایی که در بکگراند گوشی در حال اجرا هستند و به آن ها نیاز ندارید را غیر فعال کنید.

ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی

دستگاه خود را ری استارت کنید

یک روش سریع و آسان برای برطرف کردن مشکل کُند شدن دستگاه، ری استارت یا راه اندازی مجدد آن است. این روش می تواند به راحتی حافظه پنهان یا cache حذف کند و برنامه های غیر ضروری را ببندد.

ارتقای سرعت دستگاه اندرویدی

عمیق تر شوید

می توانید برنامه هایی که باتری زیادی مصرف می کنند را با رفتن به Settings و سپس Battery شناسایی کنید و آن ها را ببنیدید. همچنین امکان مانیتور استفاده از  RAM از طریق Settings > Apps یا بسته به مدل دستگاهی که دارید App Manager وجود دارد. شما در این بخش می توانید فرایند عملکرد رم را مورد بررسی قرار دهید. اگر دستگاه شما فاقد این قابلیت است می توانید با رفتن به Settings > About Phone و هفت بار کلیک کردن بر روی گزینه Build Number آن را فعال کنید.

منبع: androidpit

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *