مقابله نهان گوگل با تروریسم
مقابله نهان گوگل با تروریسم

گوگل و جنگ محرمانه آن با تروریسم

همانطور که میدانید اینروزها جنگ ، ترور و تروریسم در جای جای کره زمین گسترش پیدا کرده است بنا به دلایل سیاسی پیچیده این جنگ ها ادامه پیدا میکنند و جان افراد بسیاری در معرض خطر است. در این بین گروهک های تروریستی را شاهدیم که هرروز رو به رشد هستند و نه تنها در خاورمیانه بلکه در اروپا هم مثل مور و ملخ گسترش پیدا میکنند و زندگی آرام را در بسیاری از مناطق جهان مختل کرده اند.

اما همانطور که میدانید گروهک های تروریستی مختلف همانند داعش برای بزرگتر شدن و عضو گیری از سراسر جهان دست به دامن تکنولوژی شده اند و شاید کمی موفق هم بوده اند چرا که میبینیم تعداد زیادی از اعضای اینچنین گروه ها را از اروپا و دیگر مناطق جهان جذب شده اند.

اما در این جنگ که نوعی جنگ اینترنتی محسوب میشود گوگل پروژه ای را با نام “روش تغییر مسیر (redirect method)” شروع کرده است که به نوعی با این روند گسترده شدن عضو گیری ها مقابله میکند اما در ادامه راجع به این پروژه گوگل و نقش آن برای مقابله با تروریسم توضیح میدهیم.

روش تغییر مسیر چیست ؟

پروژه تغییر مسیر توسط تیم jigsaw دولوپ شده است ، نامی که به عنوان شخصیت اصلی فیلم های اره میشناسیم و همینطور یکی از زیر شاخه های کمپانی بزرگ الفابت . اما ایده و طرح پشت این پروژه شناسایی دنبال کنندگان بالقوه داعش با استفاده از کلمات کلیدی سرچ شده توسط آنها در مرورگرهایشان است. اما برای انجام اینکار تیم توسعه دهنده برنامه ای را با ترکیب الگوریتم سرچ گوگل و پلت فرم یوتیوب توسعه داده اند که روش کار آنرا در تیتر بعدی میتوانید مطالعه کنید.

روش تغییر مسیر چطور کار میکند ؟

اگر شخصی علاقه مند به دریافت پاسخ درباره کلمه هایی همچون جهاد و کلماتی که به گروههای تروریستی مرتبط میشود باشد گوگل تبلیغات و لینک ها را به نحوی برای شخص نمایش میدهد که او را به سمت کانال های یوتیوب هدایت میکند. اما در این کانال های یوتیوب ویدیوهایی با زبان های انگلیسی و عربی توضیحاتی درباره کشته شدن مجاهدین گذشته و همینطور توضیحاتی از ائمه درباره به فساد کشیده شدن دین توسط این گروههای تروریستی ارائه میشود و در واقع گوگل با این ترفند سعی میکند افراد را از این کار منصرف سازد و به نوعی با عضو گیری های آنلاین و اینترنتی داعش مقابله میکند که بسیار جای تحسین دارد.

internet and terrorism
internet and terrorism

آیا این روش و متد موثر خواهد بود ؟

امروزه بسیاری از غول های تکنولوژی به نوعی در حال تلاش برای مقابله با تروریسم هستند و به عنوان مثال پاک کردن اکانت های سردمداران این گروهها در شبکه های اجتماعی از اولین اقدامات شرکت های بزرگ برای مقابله بود اگرچه این عمل به نوعی شکست خورده چرا که با بن شدن دوباره اکانتهای جدیدی رشد کردند اما روش تغییر مسیر گوگل برای مقابله با تروریسم آنلاین به نظر می‌آید موفق و موثر باشد.

اما در مصاحبه ای که با یاسمین دولت آبادی (Yasmin Green) مدیر توسعه و تحقیقات جیگساو در گوگل انجام شده او میگوید :

روش تغییر مسیر به عنوان یک کمپین تبلیغاتی هدف گذاری شده. بیایید به این افرادی که داوطلب پیوستن به داعش هستند پیامی را نمایش دهیم تا آنها را آموزش دهیم و منصرف کنیم

از ابتدای امسال این پروژه در فاز آزمایشی خود در ایالات متحده توانسته است بسیار موفق و موثر واقع شود به طوری که در طی 2 ماه 300 هزار نفر به کانال های ضد داعشی یوتیوب پیوسته اند. طبق گفته های خانم گرین این پروژه طراحی شده تا مردم را آموزش دهد نه اینکه آنها را تحت نظر قرار دهد. به گفته ایشان این افراد بر اساس اطلاعات بدی که در اختیار آنها قرار میگیرد تصمیم به چنین اقداماتی میگیرند و ماموریت گوگل چیزی نیست جز ” در دسترس قرار دادن اطلاعات مفید جهانی”.

این پروژه گوگل میتواند سرآغازی برای مقابله با تروریسم آنلاین باشد و امیدواریم که دیگر شرکت های تکنولوژی و فناوری جهان هم در راستای ریشه کن شدن این ظلم ها در سراسر جهان تلاش خود را انجام دهند.

یک نظر

  1. تشکر از ادمین محترم

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.