خانه » آخرین اخبار » چرا باتری گوشی های هوشمند منفجر می شوند؟

چرا باتری گوشی های هوشمند منفجر می شوند؟

صانحه انفجار گلکسی نوت 7 یک کابوس بزرگ برای شرکت سامسونگ و کاربران این دستگاه است. در واقع این اولین معضل احتراق گوشی هوشمند در سطح جهان و یک رسوایی بزرگ برای تولید کنندگان گوشی های هوشمند است. سالانه حوادث زیادی توسط گوشی های هوشمند رخ می دهد که منجر به آسیب به کاربران می شود و انفجار یا بهتر بگوئیم آتش گرفتن اسمارتفون ها یکی از آن ها است. معمولا یکی از حوادثی که مردم با آن روبرو هستند آتش گرفتن اسمارتفون ها در حین شارژ شدن است که می خواهیم در این مقاله به دلایلی که منجر به آتش گرفتن یک گوشی هوشمند می شوند و راه هایی که از آتش گرفتن آن جلوگیری می کند، بپردازیم. پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید و در ادامه با ما همراه باشید.

آیا باتری گوشی های هوشمند واقعا منفجر می شوند؟

در واقع باتری های بکار رفته گوشی های هوشمند، باتری های لیتیومی Li-ion و Li-Po  هستند. هر دو متریال به کار رفته در این باتری ها جز مواد قابل اشتعال هستند و در صورت ساخت نامناسب باتری ممکن است که دچار آتش سوزی شوند. در اصل باتری های لیتیومی، کاتدی-آندی هستند که کاتد عامل کاهش و انتشار الکترون است درحالیکه آند به اکسیده کردن و جمع آوری الکترون ها می پردازد. در واقع الکترون همواره بین کاتد و آند در حال مبادله شدن و انتقال است.

اما برای جلوگیری از اشتعال، کاتد و آند توسط یک لایه غشاء از هم جدا شده اند. بنابراین اگر به هر دلیلی این غشاء از بین برود و کاتد و آند با هم تماس برقرار کنند با آتش گرفتگی روبرو خواهیم شد. چرا که هر دو با هم واکنش شیمیایی نشان می دهند و خیلی سریع منجر به احتراق می شوند. اما باتری های بکار رفته در اسمارتفون ها فاقد مواد شیمیایی کافی برای ایجاد یک انفجار در مقیاس بزرگ هستند با این حال در صورتی که باتری ها در کیس های کوچک ساخته شوند می توانند خطرناک باشند و در چنین شرایطی امکان احتراق شدید که منجر به انفجار خارجی شود و به کاربر آسیب وارد کند خیلی بعید نیست.

بنابراین باتری ها واقعا منفجر نمی شوند بلکه به سرعت آتش می گیرند. اما اگر شما گوشی در حال شارژ خود را با داخل یک محافظ تنگ یا در یک محیط گرم قرار داده اید امکان بحرانی شدن شرایط وجود دارد.

samsung-galaxy-note-7

چه کسی مقصر است؟ سازنده یا کاربر؟

پاسخ به این سوال خیلی سخت است و نمی توان هیچ کدام را به طور قطع مقصر دانست. سازندگان گوشی های هوشمند تمام تلاش خود را برای ارائه یک دستگاه مطمئن و بدون خطر می کنند تا در حین شارژ شدن یا استفاده های سنگین بیش از حد گرم نشود. در واقع سخت افزار گوشی به گونه ایی طراحی می شود تا از آتش سوزی جلوگیری شود. در مورد گوشی نوت 7 هم شرکت سامسونگ اعلام کرد که تعدادی از دستگاه های نوت 7 با نقص باتری همراه هستند که در موراد خیلی نادر منجر به انفجار این گوشی هوشمند می شود.

البته که روزمره شدن استفاده از گوشی هوشمند در دنیای امروز بروز چنین حادثه هایی را افزایش داده است و در این بین بسیاری از کاربران خطرناک بودن استفاده از این دستگاه را فراموش کرده اند و در استفاده از آن خیلی محتاط نیستند. در واقع استفاده از گوشی هوشمند در حال شارژ، قرار دادن دستگاه در مناطق خیلی گرم و استفاده از شارژر خراب در انفجار باتری تاثیر زیادی دارد. بنابراین در هنگام شارژ شدن گوشی تا جایی که ممکن است از آن استفاده نکنید از طرف دیگر دستگاه را برای مدت زیاد شارژ نکنید. اسمارتفون های امروزه در طول یک ساعت 70 تا 80 درصد شارژ می شوندو نیازی به اتصال اسمارتفون به شارژر برای مدت طولانی نیست.

تلاش کنید که همیشه دستگاهی با ساخت خوب تهیه کنید تا از کیفیت قطعات به کار رفته در آن مطمئن باشید. در واقع سابقه شرکت سازنده عامل موثری در ارائه دستگاه های خوب است. در ضمن توجه داشته باشید که عادت استفاده کاربر م می تواند از عوامل موثر حوادث کشنده باشد. بنابراین به شما پیشنهاد می کنیم که اقداماتی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد را با دقت مطالعه کنید تا از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری کنید.

charging-and-using

چگونه از انفجاز گوشی هوشمند خود جلوگیری کنیم؟

اگر مشکل گوشی هوشمند شما مشکل سخت افزاری باشد متاسفانه کار زیادی برای جلوگیری از انفجار از دستمان بر نمی آید اما با انجام اقداما زیر می توان تا حد زیادی از بروز یک حادثه ناگوارد و فاجعه جلوگیری کرد.

منشا خطر را پیدا کنید: شما می توانید با بررسی ظاهر گوشی هوشمندتان و توجه به علائم هشدار دهنده به آسیب باتری دستگاه پی ببرید.  تغییر ظاهر دستگاه و شنیدن صدای خش خش از عوامل متورم شدن باتری و خرابی آن هستند که در این صورت باید گوشی هوشمند را به سرویس خدمات برد و باتری آن را عوض کرد.

اگر دستگاه خیلی داغ است آن را شارژ نکنید: اگر در حین شارژ کردن گوشی خود متوجه گرمای بیش از حد آن شدید برای چند دقیقه آن را از شارژ خارج کنید. اجازه دهید دستگاه شما کمی خنک شود و دوباره آن را شارژ کنید. اگر با اتصال دوباره گوشی به شارژر باز هم با گرمای شدید روبرو شدید حتما گوشی خود را به مرکز خدمات مجاز نشان دهید.

همیشه از شارژر شرکت استفاده کنید: همیشه از همان شارژری که توسط شرکت سازنده ارائه شده و به همراه گوشی در جعبه بوده است استفاده کنید. چرا که این شارژر مخصوص با ولتاژ مناسب با دستگاه همراه است و از حد معین تجاوز نمی کند. به علاوه اینکه تا زمانی که سازگار بودن شارژر 3 rd با دستگاه خود مطمئن نشده اید از این شارژر برای گوشی خود استفاده نکنید.

از سالم بودن پریز برق مطمئن شوید: از شارژ کردن دستگاه خود توسط پریز برق دیواری آسیب دیده و نامطمئن خودداری کنید.

از دستگاه در حال شارژ استفاده نکنید: توجه داشته باشید که یکی از اصلی ترن دلایل انفجار باتری گوشی های هوشمند همین دلیل است چرا که در این شرایط گوشی هوشمند خیلی داغ می شود و امکان بروز آتش در آن بافزایش می یابد.

محافظ گوشی را در زمان شارژ از آن جدا کنید: جداکردن محافظ گوشی در حین شارژ شدن آن امکان خنک شدن دستگاه در حین شارژ شدن را فراهم می کند و مانع از گرم شدن بیش از حد گوشی می شود.

از اتصال بیش از حد گوشی به شارژر جلوگیری کنید: خیلی از ما عادت داریم تا گوشی خود را در طول شب شارژ کنیم. این کار به طور بالقوه میزان حوادث ناگوار را افزایش ی دهد و از طرفی عمر باتری را کاهش می دهد.

از شارژ کردن گوشی در نزدیکی مواد اشتعال زا خودداری کنید: از شارژ کردن دستگاه خود در نزدیکی رادیاتور، بالش و هر جسم قابل اشتعال دیگری اجتناب کنید.

battery-explosion

نتیجه گیری

باتری گوشی های هوشمند به طور بالقوه یک خطر محسوب می شوند اما توجه داشته باشید که از میلیون ها اسمارتفون فروخته شده در سال تنها ده ها مورد انفجار گزارش شده است. اما این به آن معنی نیست که ما با خطر واقعی روبرو نیستیم و خطر همیشه وجود دارد. بنابراین کاربران باید برای جلوگیری از هر فاجعه ایی آماده باشند.

اگر به یک باتری متورم شده یا آسیب دیده برخورد کردید حتما آن را به مرکز خدمات ببرید و آن را تعویض کنید. اگر گوشی هوشمند شما دارای ضمانت نامه است می توانید باتری گوشی خود را به طور رایگان تعویض کنید. به هیچ وجه باتری آسیب دیده را در فضای باز یا سطل آغال پرتاب نکنید چرا که امکان آتش سوزی و انفجار وجود دارد.

در نهایت اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا باتری ها منفجر می شوند و ما در خطریم یا نه؟ باید بگوئیم که نه. اما توجه داشته باشید که خطر همیشه وجود دارد و ما باید با رعایت نکات ایمنی از بروز هرگونه حادثه جلوگیری کنیم.

منبع: droidviews

همینطور بررسی کنید

3 راه برای کاهش مصرف باتری در دستگاه های اندرویدی

سیستم عامل اندروید قابلیت های فراوانی را برای کاربران خود فراهم می کند که این …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *