camera header

مقایسه دوربین iPhone 7 با iPhone 6s ،Galaxy S7 edge ،LG G5 و Xperia XZ

حتما می دانید که آیفون اخیرا جدیدترین پرچمدار خود را با نام iPhone 7 معرفی کرده است. در حال حاضر دوربین یکی از معیارهای مهم انتخاب و خرید یک اسمارتفون است و ما هم تصمیم گرفتیم که بهترین دوربین های گوشی های هوشمند اندرویدی را با جدیدترین و بهترین دوربین گوشی های IOS مقایسه کنیم. می خواهیم در این مقایسه پنج گوشی هوشمند iPhone 7، iPhone 6s ، Galaxy S7 edge ، LG G5 و Xperia XZ را با هم مقایسه کنیم. در واقع این مقایسه نتایج جالبی خواهد داشت، چرا که اولا به پیشرفت های آیفون  واسمارتفون های اندرویدی در ارائه دوربین پی خواهیم برد. اگر دوربین گوشی های هوشمند برای شما جز عوامل مهم و موثر انتخاب دیوایس محبوبتان است، این مقایسه را از دست ندهید.

قبل از شروع مقایسه بد نیست نگاهی به جدول ویژگی ها و قابلیت هایی که هر پنج دوربین ارائه می دهند بیاندازید.

ویژگی ها و مشخصات دوربین ها
iPhone 7 iPhone 6s Galaxy
S7 edge
LG G5 Xperia XZ
رزولوشن
نسبت ابعاد
12MP@4:3
4032x3024px
12MP@4:3
4032x3024px
12MP@4:3
4032x3024px
16MP@16:9
5312x2988px
23MP@4:3
5520x4140px
سنسور و
اندازه پیکسل
1/3″
1.22μm
1/3″
1.22μm
1/2.5″
1.4μm
1/2.6″
1.12μm
1/2.3″
1.12μm
فاصله کانونی و
دیافراگم لنز
28mm
F1.8
29mm
F2.2
26mm
F1.7
28mm
F1.8
24mm
F2.0
فوکوس و
تثبیت
PDAF
OIS
PDAF
No OIS
Dual-pixel AF
Object track
OIS
Laser AF
OIS
Laser AF
Object track
No OIS

صحنه اول: قصر

صحنه اول

اول از همه توجه کنید که ما برای مقایسه بهتر در هر صحنه ایی با همه دوربین ها یک عکس داریم که می تواند عملکرد دوربین را در شرایط مختلف نشان دهد. درثانی این این تصاویر در اندازه ها و کیفیت های واقعی هستند و ممکن است بارگذاری آن ها کمی زمان بر باشد. همانطور که در تصویر نمونه هم می بینید صحنه اولی که به مقایسه آن پرداخته ایم تصویر یک قصر است که با توجه به برش از زوم صد درصد (آلبوم زیر) و تصاویر حاصل از دوربین، گوشی گلکسی S7 ادج تصویر روشن تر با رنگ های پر جنب و جوش تری ارائه کرده است.

این درحالی است که دو دوربین آیفون 7 و LG G5 هم ما را حسابی به خود جذب کرده اند و تصاویر حاصل از این دو دوربین هم دارای جزئیات بسیار زیادی هستند. اما رنگ سبز توسط دوربین اسمارتفون گلکسی S7 ادج به نسبت دو اسمارتفون آیفون 7 و ال جی G5 خیلی پر جنب و جوش  به تصویر کشیده شده است. در حالی که رنگ سبز در دو دوربین آیفون 7 و ال جی G5 طبیعی تر است. اما میزان نوردهی در دو دوربین آیفون 6s و اکسپریا XZ به خصوص در صورت وجود سایه و نور کم، کافی نیست. امتیاز هر دوربین را در جدول زیر ببینید.

Scene 1: score
Galaxy S7 edge 8.5
iPhone 7 8.0
LG G5 8.0
Sony Xperia XZ 6.0
iPhone 6s 5.0

آلبوم زیر مجموعه ایی از تصویر هر دوربین و برشی از زوم صد در صد آن ها است. توجه داشته باشید که تصاویر با کیفیت اصلی هستند و حجم آن ها بالاست. برای بارگذاری کمی صبر کنید.

صحنه دوم: یک کلوز آپ رنگارنگ

صحنه دوم

شاید تصویر حاصل از دوربین گلکسی S7 ادج خوب باشد اما در این رقابت خیلی عالی نیست. در واقع در این صحنه یکی از عملکردهای ضعیف دوربین سامسونگ را می بینیم. چرا که تصویر حاصل از این دوربین بیش از حد تمایل به رنگ سبز دارد. مشابه این مشکل در دوربین Xperia XZ هم دیده می شود اما میزان تمایل به رنگ سبز در اسمارتفون سونی کم تر است. در واقع در این صحنه اسمارتفون های LG  و آیفون ها عملکرد خیلی بهتری دارند و رنگ ها خیلی طبیعی تر ارائه شده اند. رنگ زرد و سبز در تصاویر این دوربین ها دقیقا شبیه به همان رنگ هایی هستند که در صحنه شاهد آن ها هستیم.

Scene 2: score
iPhone 7 8.0
iPhone 6s 8.0
LG G5 7.0
Sony Xperia XZ 6.5
Galaxy S7 edge 5.0

نمونه تصویر هر دوربین و برش از زوم صد در صد را در آلبوم زیر ببینید.

صحنه سوم: عبور از پل

صحنه سوم

این صحنه یکی از صحنه هایی است که نماینده ال جی در آن به خوبی درخشیده است. اول از همه اینکه تصویر حاصل از دوربین G5 خیلی واضح است و جزئیات زیادی دارد و با وجود زوم صد در صد در عکس هم خبری از نویز دیجیتالی نیست. ثانیا رنگ ها در این تصویر بدون تمایل به طیف رنگ های سرد و گرم به رنگ های طبیعی نزدیک هستند. در واقع باید بگوئیم که این عکس عالی است.

با توجه به سایر تصاویر، نمی توان برتریِ عکس گلکسی S7 ادج را نسبت به سایر رقبا انکار کرد. این تصویر فوق العاده شارپ است و رنگ ها در آن خیلی پر جنب و جوش هستند.

در بخش جزئیات هم اسمارتفون Sony Xperia XZ توانسته عملکرد قابل قبولی داشته باشد. اما متاسفانه نویز دیجیتالی که در زوم صد در صد، شاهد آن هستیم مانع از علاقه ما به دوربین می شود. وجود این حجم از نویز دیجیتالی در دوربین های امروزه کمی عجیب و غیر عادی است. در واقع یکی از دلایل زیادی نویز در عکس حاصل از دوربین سونی، کوچک بودن بیش از حد اندازه پیکسل های در یک دوربین کوچک است در حالیکه اندازه پیکسل های به کار رفته در دوربین G5 متناسب با اندازه سنسور در نظر گرفته شده اند.

آیفون 7 به نسبت آیفون 6s تصویر روشن تری ضبط کرده و شما به راحتی متوجه تیرگی تصویر در دوربین آیفون 6s خواهید شد. با این حال تصویر هر دو دوربین خیلی خوب است اما متاسفانه نتیجه حاصل از این دو دوربین به اندازه دو دوربین G5 وS7 ادج خوب نیست.

Scene 3: score
LG G5 8.5
Galaxy S7 edge 7.5
iPhone 7 6.5
iPhone 6s 6.5
Sony Xperia XZ 6.5

برای مقایسه بهتر نمونه تصویر هر دوربین و برش از زوم صد در صد آن ها را در آلبوم زیر ببینید.

صحنه چهارم: دفتر کار

صحنه چهارم

اصلا جای تعجب نیست که بگوئیم در این بخش اسمارتفون سامسونگ گلکسی S7 ادج روشن ترین و اشتباع شده ترین رنگ ها را ارائه کرده است. این عکس فوق العاده دوست داشتنی و چشم نواز است. از بحث نوع ارائه رنگ ها که بگذریم همچنان نماینده سامسونگ در ارائه جزئیات نسبت به سایر اسمارتفون ها دارای برتریست. البته که این تصویر بیش از حد شارپ است اما نتیجه آن اصلا بد نشده. دو گوشی آیفون 7 و ال جی G5 هم جزئیات زیاد و خوبی را به تصویر کشیده اند و نتیجه حاصل از این دوربین ها خیلی خوب است. اما تصویر اکسپریا XZ علاوه بر داشتن نویز دیجیتالی وحشناک خود، خیلی تیره است ولی به خاطر زیاد بودن تعداد پیکسل ها، جزئیات زیادی را به تصویر کشیده است.

Scene 4: score
Galaxy S7 edge 7.5
LG G5 7.5
iPhone 7 7.0
iPhone 6s 7.0
Sony Xperia XZ 7.0

نمونه تصاویر در آلبوم زیر:

صحنه پنجم: تندیس

صحنه پنجم

این صحنه برای بررسی پویایی دوربین ها در نظر  گرفته شده و هدف از انتخاب آن پی بردن به عملکرد دوربین ها در صحنه هایی با بخش های خیلی روشن و خیلی تاریک است. همانطور که در تصاویر نمونه هم می بینید انتخاب تصویر برتر کار بسیار سختی است. از یک طرف دوربین G5 تصویر دقیقی ارائه کرده است اما متاسفانه رنگ آبی آسمان کمی پریده است. از طرف دیگر آیفون 7 دارای تصویر متعادل تری است و رنگ آسمان در آن طبیعی تر به تصویر کشیده شده. دو گوشی  iPhone 6s و Xperia XZ هم کار خود را به خوبی انجام داده اند.

لازم به ذکر است که نتیجه عکس برداری از این صحنه در حالت 23مگاپیکسلی دوربین Xperia XZ به علت عدم جبران نور پس زمینه اصلا خوب نشد و عکس موجود در آلبوم زیر در حالت 8 مگاپیکسلی گرفته شده است.

به علاوه اینکه در این صحنه دوربین گلکسی S7 ادج هم عملکرد تاثیرگذاری نداشت و نیمی از چهره تندیس در سایه پنهان شده است اما نتیجه این تصویر قابل قبول است.

Scene 5: score
iPhone 7 8.0
LG G5 8.0
iPhone 6s 7.0
Sony Xperia XZ 7.0
Galaxy S7 edge 5.0

نمونه تصاویر و برش از زوم صد در صد در آلبوم زیر:

صحنه ششم: کشتی

صحنه ششم

همانطور که می بینید در این صحنه هم گلکسی S7 ادج جذاب ترین عکس را ارائه کرده است. تصویر حاصل از دوربین این گوشی خیلی شارپ است و رنگ ها در آن اشباع شده اند و کنتراست بالایی دارند و همه این عوامل دست در دست هم می دهند تا این تصویر ما را مجذوب خود کند. در عین حال آیفون 7 هم دارای ظاهر طبیعی است و از صحنه تصویر دقیق و طبیعی ارائه کرده. iPhone 6s هم به لحاظ کیفیت و دقت در بین این دو اسمارتفون قرار گرفته است.

تمایل زیاد رنگ ها به گرمی در دوربین G5 هم نشان می دهد که متاسفانه این دوربین نتوانسته در رنگ سفید تعادل برقرار کند. با دیدن عکس اکسپریا XZ هم می توان متوجه شد که عملیات نوردهی در این دوربین خیلی خوب صورت نگرفته است.

Scene 6: score
iPhone 7 8.0
Galaxy S7 edge 8.0
iPhone 6s 7.0
LG G5 6.0
Sony Xperia XZ 5.0

نمونه تصاویر و برش از زوم صد در صد در آلبوم زیر:

صحنه هفتم: پیتزا

صحنه هفتم

اینطور که از تصاویر مشخص است بهترین عکس در نگاه اول سونی اکسپریا XZ است. این تصویر دارای رنگ های روشن و زنده ایی است اما دقت عکس کم است و عکس حاصل از این دوربین خیلی طبیعی نیست. این در حالی است که تصویر حاصل از دوربین G5 خیلی واقعی تر است و تفاوت بین تصویر و واقعیت فوق العاده کم می باشد.

تفاوت بین تصاویر LG G5 با دو اسمارتفون آیفون در میزان کنتراست آن ها است. نکته عجیب در این عکس این است که در این صحنه عملکرد دوربین گوشی  iPhone 6s از  iPhone 7 بهتر است. در واقع تصویر آیفون 6s دقیق تر است و رنگ های روشن تری به نسبت آیفون 7 دارد.

Scene 7: score
LG G5 7.5
iPhone 6s 7.0
Sony Xperia XZ 7.0
iPhone 7 6.5
Galaxy S7 edge 6.5

نمونه تصاویر و برش از زوم صد در صد در آلبوم زیر:

صحنه هشتم: عکاسی در شب

صحنه هشتم

محض اعلاع شما باید بگوئیم که هر 5 اسمارتفون دارای تنظیم اتومات فلاش برای عکاسی در شب هستند. به همین دلیل است که برخی از عکس ها به نسبت سایر روشن تر شده اند. iPhone 6s, Galaxy S7 edge, و Xperia XZ در این صحنه عملکرد خیلی خوبی از خود نشان داده اند و جزئیات در پس زمینه عکس به خوبی نشان داده شده است. در این تصویر قایق و صورت سوژه عکاسی به خوبی مشخص است. اما در آیفون 7 چهره بیش از حد نوردهی شده درحالی که تصویر قایق تقریبا تاریک است. همین مشکل را در دوربین G5 هم می بینیم. به طور کلی در این صحنه تصویر حاصل از اسمارتفون  iPhone 6s را بیشتر از سایر دوربین ها دوست داریم و مقام دوم و سوم هم به دوربین های Galaxy S7 edge و Xperia XZ می رسد.

Scene 8: score
iPhone 6s 8.0
Galaxy S7 edge 7.5
Sony Xperia XZ 7.5
iPhone 7 5.0
LG G5 4.0

نمونه تصاویر و برش از زوم صد در صد در آلبوم زیر:

صحنه نهم: موزه

صحنه نهم

به عنوان آخرین بخش دوربین ها را در تاریکی شب با هم مقایسه خواهیم کرد. در این بخش دوربین iPhone 6s دقیق ترین تصویر را ارائه کرده است. اما شارپ ترین و واضح ترین تصویر متعلق به iPhone 7 می باشد که به لطف تثبیت کننده تصویر نوری و دیافراگم لنز بازتر گرفته شده است. در واقع این قابلیت ها با کمتر کردن حساسیت دوربین موجب می شوند تا سرعت شاتر کمتر شود و نوردهی در زمان طولانی تری انجام شود.

از گوشی های اپل که بگذریم اسمارتفون Galaxy S7 edge دارای تصویر فوق العاده شارپ با جزئیات فراوان است اما متاسفانه آنچه که این دوربین را از رقابت باز می دارد گرم بودن بیش از حد رنگ ها است. LG G5 و Xperia XZ هم دارای همین عملکرد هستند.

Scene 9: score
iPhone 6s 8.0
iPhone 7 7.5
Galaxy S7 edge 7.5
LG G5 6.5
Sony Xperia XZ 6.0

نمونه تصاویر و برش از زوم صد در صد در آلبوم زیر:

نتیجه گیری

با جمع امتیاز ها به نظر می رسد که آیفون 7 دارای بهترین دوربین در این مقایسه است. در مقایسه ما این دوربین دقیق ترین تصاویر را ارائه کرده و رنگ ها را خیلی طبیعی و با جزئیات زیاد به تصویر کشیده است.

عملکرد iPhone 6s هم در این مقایسه شایسته تقدیر است و این گوشی بعد از آیفون 7 در مقام دوم قرار می گیرد. البته که قرارگیری این اسمارتفون در این مقام اصلا عجیب نیست چرا که این دستگاه به نسبت آیفون 7 یک سال قدیمی تر است و عملکرد بهتر آیفون 7 کاملا طبیعی و حتی شایسته تقدیر است. به طور کلی دوربین آیفون 7 در عکاسی در نور کم و همچنین صحنه های داینامیک عملکرد بهتری داشت. در واقع به لطف پیشرفت های تکنولوژیکی آیفون 7، تصاویر حاصل از این دوربین دقیق تر بودند و نویز دیجیتالی کمتری داشتند.

Final score
iPhone 7 7.2
iPhone 6s 7.1
Galaxy S7 edge 7.0
LG G5 7.0
Sony Xperia XZ 6.5

تقریبا همه تصاویر دوربین گلکسی S7 ادج را دوست دارند. چرا که تصاویر حاصل از این دوربین روشن، شفاف، شارپ و رنگارنگ هستند. با این حال پردازش تصاویر در این اسمارتفون مثل یک شمشیر دو لبه است که ممکن است در یک صحنه شاهکار خلق کند و در صحنه دیگر همه چیز را خراب کند و عکس تبدیل به یک فاجعه شود. اما با این حال به جرات می توان گفت که مقام سومِ بهترین دوربین در این مقایسه به گوشی گلکسی S7 ادج  می رسد.

البته که LG G5 در این مقایسه امتیازی مشابه به گلکسی S7 ادج دریافت کرد اما در بیشتر صحنه ها عملکرد خیلی متفاوتی از آن را شاهد بودیم. این دوربین تصاویر واقعی با رنگ های طبیعی دارد که توسط نرم افزار مورد پردازش قرار نمی گیرند. این درحالی است که ما دوست داریم بعضی تصاویر با تغییرات همراه باشند و رنگ ها با کنتراست بیشتری ارائه شوند. با این حال عملکرد دوربین G5 خیلی خوب است و یکی از پایه های اصلی برای ارائه دوربین ها در آینده به شمار می رود.

مقایسه دوربین

در نهایت به Sony Xperia XZ می رسیم. این مقایسه نشان داد که مگاپیکسل بیشتر دلیلی بر بهتر بودن دوربین و کمتر شدن نویز دیجیتالی و نوردهی مناسب نیست. البته منظور ما این نیست که دوربین گوشی XZ بد است. در واقع این دوربین با قرار گرفتن در موقعیت مناسب تصاویر فوق العاده ایی ارائه می دهد و لنز گسترده این دوربین خیلی به کار می آید. اما در این مقایسه و در بین سایر دوربین ها در مقام آخر قرار می گیرد. به نظر ما این دوربین خیلی برازنده یک اسمارتفون گران قیمت 700 دلاری نیست و می توانست بهتر باشد.

منبع: phonearena

2 نظرها

  1. کپی پیست سایت خارجی.خودتون یه مقایسه بزارید.از نظر تست دوربین حتی به دی ایکس اومارک هم نمیشه اعتماد کرد.بهترین دوربین الجی جی 5 و اس 7 ادج هستند.الجی خودشو در زمینه دوربین از جی 4 نشون داده.این تست های الکی هم تاثیری نداره و از خوبی هاش کم نمیکنه

  2. سلام
    ایفون 6 اس هست یا 6 اس پلاس ؟

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.