خانه » آموزش » 3 راه برای کاهش مصرف باتری در دستگاه های اندرویدی

3 راه برای کاهش مصرف باتری در دستگاه های اندرویدی

سیستم عامل اندروید قابلیت های فراوانی را برای کاربران خود فراهم می کند که این امکانات شامل: Wifi، GPS و اپ های بی شمار می باشند. در این مقاله به راه های موجود برای بهینه سازی و کاهش مصرف باتری در دستگاه های اندرویدی نگاهی خواهیم انداخت.

روش اول، ایجاد تغییرات ساده در دستگاه:

1- بیشتر دستگاه های موجود در بازار از قابلیت power saving mode یا حالت بهینه سازی باتری بهره می برند. برای فعال سازی این قابلیت در بیشتر دستگاه ها تنها کافیست که نوتیفیکیشن بار خود را باز کنید و گزینه ی power saving را فعال کنید.

فعال سازی این قابلیت در دستگاه شما می تواند اندکی بر مصرف باتری آن تاثیرگذار باشد. با فعال سازی این قابلیت، درصورت دریافت نوتیفیکشن فوری از اپ ها، دریافت این نوتیفیکیشن ها تا زمانی که شما وارد آن اپ نشوید، متوقف می شود.

Making Simple Changes
Making Simple Changes

2- درصورت عدم نیاز به WiFi، بلوتوث و GPS آن ها را خاموش کنید؛ چراکه همه ی آن ها مصرف باتری دستگاه را حتی درصورتی که درحالت استندبای باشند هم افزایش می دهند. برای مثال، فرستنده ی وایرلس دستگاه تا زمانی که روشن باشد، به جست و جو برای پیدا کردن شبکه های موجود ادامه می دهد. در این حالت، حتی اگر از دستگاهتان استفاده نکنید هم باتری مصرف خواهد شد. برای خاموش کردن این قسمت ها می توانید نوتیفیکیشن بار دستگاه خود را باز کرده و هریک از آن ها را خاموش کنید.

Making Simple Changes
Making Simple Changes

3- اپلیکیشن هایی که به اجرای آن ها نیازی ندارید را ببندید. خروج معمولی از برنامه که با دکمه ی Back انجام می شود، برنامه را بصورت کامل نمی بندد. بلکه ممکن است آن برنامه در پس زمینه ی سیستم عامل فعالیت خود را ادامه دهد و موجب مصرف باتری شود. برای برطرف کردن این مشکل باید از بخش Recent Apps دستگاه خود که در برخی دستگاه ها با نگه داشتن دکمه ی هوم و در برخی دیگر با لمس دکمه ی اختصاصی آن باز می شود، اپ هایی که به اجرای آن ها نیازی ندارید را ببندید. انجام این کار معمولاً از ادامه ی فعالیت برنامه در پس زمینه و مصرف باتری به وسیله ی آن جلوگیری می کند.

Making Simple Changes
Making Simple Changes

4- درصورتی که قصد عدم استفاده ی طولانی مدت از دستگاه خود را دارید، آن را در حالت خاموش قرار دهید. برای انجام این کار تنها کافیست دکمه ی پاور دستگاه خود را نگه دارید. انجام این کار نیز باعث کاهش مصرف باتری بوسیله ی دستگاه می شود. برای خروج از این حالت هم می توانید دوباره کلید پاور دستگاهتان را فشار دهید تا دستگاه روشن شود. البته اگر دستگاهتان رمز داشته باشد، پس از روشن شدن آن نیاز به وارد کردن رمز آن دارید.

Making Simple Changes
Making Simple Changes

5- خاموش کردن ویبره ی دستگاه نیز تاثیر مثبتی بر مصرف باتری خواهد داشت. شاید خاموش کردن ویبره ی زنگ تماس و زنگ SMS دستگاه ایده ی خوبی برای بهینه سازی مصرف باتری باشد. برای خاموش کردن ویبره می توانید با مراجعه به تنظیمات دستگاه و بخش Sound & Display این کار را انجام دهید. ویبره ی سایر اپلیکیشن های نصب شده بروی دستگاه نیز از بخش Applications منوی تنظیمات قابل تنظیم می باشد.

Making Simple Changes
Making Simple Changes

روش دوم، انجام تنظیمات پیشرفته در دستگاه:

1- میزان روشنایی صفحه نمایش دستگاه خود را کاهش دهید. برای انجام این کار به منوی تنظیمات و بخش Sound & Display مراجعه کنید. بخش Brightness را لمس کنید و سپس میزان روشنایی موردنظر خود برای صفحه ی نمایش را تنظیم کنید.

درصورتی که پیش از این از حالت power saving mode استفاده کرده باشید، ممکن است مقدار روشنایی صفحه بصورت اتوماتیک کاهش یافته باشد.

البته توجه داشته باشید که کاهش مقدار روشنایی صفحه ی نمایش می تواند دیدن آن را سخت تر کند. به ویژه در محیط های بیرونی و محیط هایی که نور در آن ها زیاد است. اگر از اپ internet برای وبگردی استفاده می کنید، احتمالاً قابلیتی را خواهید داشت که بصورت مستقیم و از همانجا روشنایی صفحه را تنظیم کنید.

 

Making Advanced Changes
Making Advanced Changes

2- مقدار screen timeout ( خاموش شدن خودکار صفحه ی نمایش درصورت عدم استفاده از دستگاه ) را بروی کمترین مقدار ممکن قرار دهید. هرچه که این مقدار کمتر باشد، صفحه ی نمایش دستگاه شما توان کمتری از باتری را مصرف خواهد کرد. تنظیم این بخش در گوشی ها و تبلت های مختلف باهم فرق دارید ولی معمولاً از منوی تنظیمات و بخش Sound & Display و پس از آن بخش Screen Timeout قابل تنظیم می باشد.

Making Advanced Changes
Making Advanced Changes

3- درصورتی که از دستگاهی با صفحه نمایش AMOLED استفاده می کنید، از یک تصویر پس زمینه ی سیاه استفاده کنید. صفحه نمایش های AMOLED با نمایش رنگ سیاه مصرف باتری کمتری نسبت به نمایش رنگ سفید یا سایر رنگ ها خواهند داشت. برای انجام جست و جو های خود در اینترنت نیز می توانید از نسخه ی سیاه گوگل که ویژه ی همین کار طراحی شده است، استفاده کنید. برای استفاده می توانید به سایت bGoog.com مراجعه کنید. در این سایت همه چیز با رنگ سیاه به شما نمایش داده خواهد شد و می تواند تاثیر مثبتی بر کاهش مصرف باتری دستگاه شما داشته باشد.

Making Advanced Changes
Making Advanced Changes

4- درصورتی که نیازی به استفاده از شبکه های پرسرعت 3G یا 4G ندارید، دستگاه خود را بروی شبکه ی 2G تنظیم کنید. استفاده از شبکه ی 2G به دلیل حجم کمتر اطلاعات تبادل شده، مصرف کمتر باتری را به همراه خواهد داشت. پس از انجام این کار شما تنها به اینترنت EDGE دسترسی خواهید داشت. البته درصورت منصرف شدن می توانید دوباره آن را بروی 3G یا 4G تنظیم کنید.

برای انجام این کار از منوی تنظیمات به بخش Wireless Controls و سپس به بخش Mobile Networks بروید. در این قسمت، گزینه را بروی Use only 2G Networks تنظیم کنید.

Making Advanced Changes
Making Advanced Changes

روش سوم: غیرفعال کردن انیمیشن ها:

1-احتمالاً زمانی که در حال استفاده از دستگاه خود هستید، به انیمیشن هایی که رفتن به بخش های مختلف دستگاه را جذاب تر می کنند، توجه کرده اید. این انیمیشن ها بدون شک زیبا هستند ولی علاوه بر زیبایی، باعث کندی دستگاه و مصرف بالای باتری آن می شود. برای غیرفعال کردن این انیمیشن ها باید دستگاه خود را در حالت Developer Mode قرار دهید.

Disabling Animations
Disabling Animations

2- منوی تنظیمات دستگاه خود را باز کنید. سپس به انتهای این منو رفته و سپس بخش About phone را انتخاب کنید. این صفحه شامل اطلاعاتی درمورد دستگاه اندرویدی شما می باشد. در این قسمت همچنین، بخشی به نام Build Number را مشاهده خواهید کرد.

About Phone
About Phone

3- حدود 7 بار بروی Build Number ضربه بزنید. این کار باعث فعال شدن امکانات Android Developer یا توسعه دهنده ی اندروید برای شما می شود. درصورت موفقیت آمیز بودن این کار، دستگاه با پیامی آن را به شما اطلاع می دهد.

Android Developer Options
Android Developer Options

4- دکمه ی بازگشت دستگاه خود را فشار دهید تا به منوی اصلی تنظیمات دستگاه بازگردید. به بخش پایین این منو بروید تا گزینه ی Developer Options را پیدا کنید. این بخش باید بالای About Device باشد. سپس بروی آن ضربه بزنید تا وارد آن شوید.

 Access the Developer Options

Access the Developer Options

5- در صفحه ی بعدی، به قسمت پایین صفحه بروید تا گزینه های Window Animation Scale، Transition Animation Scale و Animation Duration Scale را مشاهده کنید. سپس تمامی آن ها را بروی حالت خاموش قرار دهید.

 Disable the animation options

Disable the animation options

6- در این مرحله و پس از انجام مراحل پیش نیاز است برای ذخیره شدن تنظیمات انجام شده دستگاه خود را ریستارت کنیم. انجام این مراحل ممکن است مصرف باتری دستگاه شما را بهینه تر کند و سرعت دستگاهتان را نیز افزایش دهد.

منبع: wikihow

همینطور بررسی کنید

چرا باتری گوشی های هوشمند منفجر می شوند؟

صانحه انفجار گلکسی نوت 7 یک کابوس بزرگ برای شرکت سامسونگ و کاربران این دستگاه ...

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *