هر آنچه باید در مورد صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند بدانید

انواع صفحه نمایش هایی که در اسمارت فون ها به کار می روند، برای کاربران معمولی و خریداران ممکن است اندکی گیج کننده باشند. امروز و در این مقاله قصد معرفی این صفحه نمایش ها و بررسی مختصری از هرکدام از آن ها داریم. پس اگر شما نیز علاقه مند به دانستن آن ها هستید، در این مطلب همراه ما باشید.

رزولوشن:

یکی از بزرگترین ملاک ها برای بررسی یک صفحه نمایش، رزولوشن تصویر آن است که طبیعتاً هرچه بیشتر باشد، بهتر است. در بحث رزولوشن مواردی مثل سایز صفحه، تعداد پیکسل های موجود و چگالی پیکسلی مطرح می شوند.

اگر سایز صفحه نمایش دستگاه خود را به همراه تعداد کل پیکسل های مورد استفاده در آن بدانید، قادر خواهید بود معیاری به نام چگالی پیکسلی ( تعداد پیکسل بر هر اینچ ) را محاسبه کنید که این مقدار با استفاده از اپلیکیشن pixel density calculator به سادگی قابل محاسبه است.

در جدول زیر می توانید نام های تجاری موجود برای هریک از رزولوشن های تصویر به همراه تعداد پیکسل به کار رفته در آن ها و دستگاه هایی با این صفحه نمایش ها را مشاهده کنید.

RESOLUTION
RESOLUTION

HD:

واژه ی HD کوتاه شده ی عبارت high definition به معنای وضوح بالا است. رزولوشن HD بدون درنظر گرفتن سایز صفحه ی نمایش، شامل 1280×720 پیکسل می شود. به این معنی که یک صفحه نمایش HD با سایز 4 اینچ تعداد پیکسل برابری با صفحه نمایشی 13 اینچی با رزولوشن HD دارد. بنابراین، تصویری که بروی صفحه ای با رزولوشن HD و سایز 5 اینچ نمایش داده می شود با تصویری که بروی صفحه نمایشی با همین رزولوشن و ابعاد 10 اینچ نمایش داده می شود، بسیار از لحاظ کیفیتی متفاوت است.

همانطور که احتمالاٌ متوجه شده اید، از آن جا که رزولوشن وابستگی ای به سایز صفحه ی نمایش ندارد، باید به سراغ ملاک دقیق تری برای این موضوع برویم. چگالی پیکسلی که پیشتر نام بردیم چنین کاری را برای ما انجام می دهد. برای مثال، یک نمایشگر 4.3 اینچی و یک نمایشگر 4.7 اینچی که هردو با رزولوشن HD هستند، به ترتیب چگالی های پیکسلی 342 و 312 پیکسل بر هر اینچ را دارا می باشند. کمپانی اپل بروی محصولات خود از صفحه نمایش هایی با حدود چگالی پیکسلی 300 پیکسل بر هر اینچ استفاده می کند؛ چراکه بر این باور است که این تراکم پیکسلی، تراکم پیکسلی مناسبی برای چشم انسان است و بیش از آن قابل درک برای چشم نیست.

HD
HD

Full HD:

Full HD رزولوشن بعدی موجود در این لیست است. این رزولوشن به معنی بهره گیری صفحه از 1920×1080 پیکسل است. مجدداً، در این رزولوشن نیز سایز صفحه ی نمایش درنظر گرفته نمی شود. برای مثال، در هر اینچ از یک صفحه با رزولوشن Full HD و اندازه ی 5 اینچ، 440 پیکسل و در هر اینچ از صفحه ای با همین رزولوشن و اندازه ی 5.5 اینچ، 400 پیکسل وجود دارد.

The OnePlus 3 and OnePlus 3t both have 1080p screens
The OnePlus 3 and OnePlus 3t both have 1080p screens

QHD, Quad HD یا 2K:

واژه ی QHD کوتاه شده ی عبارت Quad HD که چهار برابر رزولوشن بیشتری نسبت به HD دارد. این به این معنی است که برای به دست آوردن تعداد پیکسل های موجود در این نوع صفحه نمایش ها تنها کافیست رزولوشن HD را چهار برابر کنیم؛ یعنی در این صفحه از 2560×1440 پیکسل استفاده شده است. نمایشگری QHD به اندازه ی 5.5 اینچ، چگالی پیکسلی 538 پیکسل بر هر اینچ را دارا است در حالی که نمایشگری 5.5 اینچی با رزولوشن Full HD، چگالی 400 پیکسل بر هر اینچ را دارا است.

برای نام بردن از رزولوشن های نام برده شده گاهی از تعداد پیکسل آن ها استفاده می شود. برای مثال، گاهی به جای HD عبارت 720p گفته می شود؛ و یا به جای Full HD و QHD به ترتیب عبارت های 1080p و 2K استفاده می شود.

در بسیاری از اسمارت فون های کمپانی هایی چون: سامسونگ، موتورولا، هوآوی و … درحال حاضر از صفحه نمایش های 2K استفاده شده است.

The Nexus 6P has a higher resolution display than the OnePlus 3
The Nexus 6P has a higher resolution display than the OnePlus 3

4K یا Ultra HD:

همانند رزولوشن های پیشین، نام این رزولوشن نیز از تعداد پیکسل های آن برگرفته است. بدین شکل که در نمایشگرهایی با رزولوشن 4K شاهد استفاده از 4096 پیکسل در یکی از ابعاد و در نمایشگرهای Ultra HD شاهد بکارگیری 3840 پیکسل در همان بعد، هستیم.

بدین ترتیب، در صفحه نمایش هایی با رزولوشن 4K شاهد استفاده از 4096×2160 پیکسل و در نمایشگرهای  Ultra HD شاهد بکارگیری از 3860×2160 پیکسل هستیم. به صورت خلاصه به این دو رزولوشن 2160p گفته می شود که هردوی آن ها در یک بعد برابر و در بعد دیگر اندکی تفاوت دارند. یکی از نخستین دستگاه هایی که با صفحه نمایش Ultra HD عرضه شد، گوشی Xperia Z5 Premium کمپانی سونی بود. البته سونی ادعا کرده بود که این صفحه رزولوشنی برابر 4K دارد ولی در اصل اینطور نیست و این صفحه از نوع Ultra HD است.

به هر حال، گوشی Z5 Premium چگالی پیکسلی باورنکردنی 806 پیکسل بر هر اینچ را دارا است که بسیاری بر این عدم لزوم به استفاده از این صفحه نمایش معتقد هستند. پیش بینی ها حاکی از استفاده ی کمپانی سامسونگ از یک نمایشگر با چنین رزولوشنی در گوشی اس8 خود هستند.

Some people would say 4K on a phone is overkill.
Some people would say 4K on a phone is overkill.

روند استفاده از رزولوشن ها:

شاید پیشرفت رزولوشن صفحه های نمایش آنطور که پیش بینی می شد، با افزایش سایز آن ها، افزایش نیافت. درحال حاضر معدود دستگاه هایی هستند که رزولوشن تصویر آنها 4K است.

بیشتر سازندگان گوشی های موبایل ترجیج داده اند در پرچمداران خود از رزولوشن 2K استفاده کنند. شاید دلیل اصلی آن هم نگرانی های پیش رو از مصرف بالای باتری به وسیله ی نمایشگرهای 4K باشد. به نظر می رسد برای استفاده از صفحه نمایش های 4K، ابتدا باید منتظر پیشرفت در باتری های اسمارت فون ها باشیم.

به هر حال، سال 2017 می تواند سال خوبی برای عرضه ی دستگاه هایی با رزولوشن 4K باشد.

انوع پنل ها:

انوع گوناگونی از پنل ها وجود دارند که در اسمارت فون ها استفاده می شوند. LCD, OLED, AMOLED, Super AMOLED, TFT و IPS برخی از معروفترین آن ها هستند. نوع جدید دیگر نیز پنل های TFT-LCD هستند.

Panel types
Panel types

LCD ها:

عبارت کوتاه شده ی عبارت  Liquid Crystal Display ( صفحه ی کریستالی مایع ) می باشد که به کریستال های مایع با نور زمینه اشاره می کند. قیمت پایین این صفحه نمایش ها، در حال حاضر آن ها را جزو محبوب ترین ها قرار داده است.

نمایشگرهای LCD در زیر نور شدید آفتاب هم عملکرد مناسبی دارند. تمام نور زمینه ی این گونه نمایشگرها از پشت آن تامین می شود؛ ولی این موضوع سبب عدم نمایش درست رنگ ها یا نمایش رنگ هایی غیرواقعی نشده است.

در اسمارت فون ها شاهد استفاده از دو نوع صفحه به نام های TFT و IPS هستیم. TFT به معنی Thin Film Transistor  ( لایه ی نازک ترانزیستور ) است که در اصل نسخه ی پیشرفته تری از LCD ها هستند که در آن ها از ” ماتریکس های فعال ” استفاده شده است. ” ماتریکس فعال ” به معنی اتصال مستقل هر پیکسل به یک ترانزیستور و یک خازن است.

مزیت اصلی نمایشگرهای TFT، قیمت پایین آن ها و کنتراست بیشتر آن ها در مقایسه با صفحه های LCD است. نقطه ی ضعف نمایشگرهای TFT هم مصرف باتری بیشتر ، زاویه ی دید کمتر  و تولید رنگ آن ها نسبت به صفحه های LCD می باشد. این سه مورد، دلایل اصلی هستند که این روزها کمتر شاهد استفاده از صفحه های TFT هستیم.

IPS کوتاه شده ی عبارت In-Plane Switching است که نسل جدیدتر و بهتری از صفحه های TFT می باشد که رنگ بهتری را به کاربر خود نمایش می دهد و زاویه ی دید در آن افزایش پیدا کرده است. این کار با بهره گیری از دو ترانزیستور برای هر پیکسل با نور پس زمینه ی قوی تر امکان پذیر شده است. البته استفاده از این طراحی مشکل مصرف باتری بالای این صفحه نسبت به صفحه های غیر LCD را ایجاد می کند ولی با این حال، مصرف پایین تری نسبت به صفحه های TFT دارند.

انواع دیگری از صفحه های IPS مثل IPS-NEO وجود دارد که در آن از فناوری جدیدی که ساخته شده بوسیله ی JDI می باشد، استفاده شده است. در این فناوری، نور پس زمینه بصورت کنترل شده روشن خواهد شد؛ بنابراین شاهد نور زمینه ی بیش از حد و رنگ های غیرواقعی نخواهیم بود. ولی عملکرد کلی آن همانند صفحه های IPS-LCD است.

The Huawei P9 uses an IPS-NEO LCD display
The Huawei P9 uses an IPS-NEO LCD display

AMOLED:

AMOLED کوتاه شده ی عبارت Active Matrix Organic Light-Emitting Diode است. ممکن است در نگاه اول حتی اسم آن هم پیچیده به نظر برسد؛ ولی در حقیقت اینطور نیست. پیش از این و در بخش TFT LCD با ماتریکس های فعال روبرو شدیم و آن را توضیح دادیم. در AMOLED ها شاهد بکارگیری ماتریکس فعال و OLED هستیم.

OLED ها صفحه هایی هستند که در آن ها نور پس زمینه وجود ندارد و هر پیکسل بصورت مستقل روشن می شود و نور خود را خود تامین می کند. بنابراین پیکسل تنها زمانی روشن می شود که نیاز باشد. برخلاف صفحه نمایش های LCD که نور پس زمینه دارند و در نمایش رنگ مشکی مطلق دچار مشکل هستند، امولدها و OLED ها می توانند با خاموش شدن پیکسل، رنگ مشکی مطلق را نمایش دهند. همچنین، در زمان نمایش رنگ مشکی با خاموش شدن پیکسل ها، مصرف باتری کاهش پیدا می کند. البته باید به این نکته هم توجه داشت که بصورت کلی و با نمایش رنگ های معمولی، OLED ها مصرف باتری بالاتری نسبت به LCD ها دارند. قیمت تولید آن ها نیز نسبت به LCD ها بیشتر است.

به دلیل خاموش بودن پیکسل های سیاه در OLED ها، نسبت کنتراست این نمایشگرها در مقایسه با LCD ها بیشتر است. صفحه های AMOLED ریفرش ریت بسیار بالایی دارند ولی لبه های پایین این صفحه ها در نور مستقیم خورشید عملکردی به خوبی LCD ها ندارند. سوختن بخشی از نمایشگر و خرابی دیودهای OLED ها نیز موارد دیگری هستند که ممکن است رخ دهند.

اما از سویی دیگر، صفحه نمایش های AMOLED امکان ساخته شدن با ضخامتی کمتر از LCD ها را دارند؛ چراکه در این نمایشگرها نیازی به نور پس زمینه نیست. همچنین، امکان ساخت صفحه هایی انعطاف پذیر نیز در اختیار کمپانی ها است.

Samsung's Galaxy S range currently uses Super AMOLED displays
Samsung’s Galaxy S range currently uses Super AMOLED displays

تفاوت میان OLED ها، AMOLE D ها و Super AMOLED ها:

همانطور که پیشتر هم اشاره شد، OLED کوتاه شده ی عبارت Organic Light Emitting Diode است. امکان ساخت OLED ها با ابعادی نازک امکان پذیر است. مهم ترین ویژگی این نمایشگرها، عدم استفاده از نور پس زمینه و روشن شدن مستقل هر پیکسل در آن ها است. منظور از صفحه نمایش های OLED در اسمارت فون ها و تلوزیون ها بیشتر همان AMOLED است.

پیشتر گفتیم که AM ابتدای AMOLED به معنی ” ماتریکس فعال ” است که با سیستم Passive Matrix OLED ( ماتریکس غیرفعال ) تفاوت دارد.

Super AMOLED نامی است که کمپانی سامسونگ برای نمایشگرهای خود درنظر گرفته است که تنها بروی دستگاه های رده بالای خود قرار می دهد. در صفحه نمایش های Super AMOLED همانند IPS LCD ها، سنسور لمسی صفحه ی نمایش با خود صفحه یکپارچه شده است. بنابراین نیازی به استفاده لایه ی اضافه و ضخیم تر شدن نمایشگر، نیست.

صفحه نمایش های Super AMOLED عملکرد بهتری نسبت به AMOLED ها در زیر نور شدید خورشید دارند. همچنین، این صفحه نمایش ها مصرف باتری کمتری نسبت به AMOLED ها دارند. همانطور که از نام آن هم مشخص است، Super AMOLED ها بصورت کلی عملکرد بهتری نسبت به AMOLED ها دارند. بنابراین، این تنها یک اسم تبلیغاتی نیست و سامسونگ ثابت کرده است که یکی از بهترین تولیدکنندگان نمایشگرهای اسمارت فون ها می باشد.

While Samsung favors Super AMOLED displays, most use LCD
While Samsung favors Super AMOLED displays, most use LCD

Retina:

Retina یکی دیگر از برندهای صفحه ی نمایش است که به وسیله ی کمپانی اپل توسعه داده می شود. کمپانی اپل همیشه در ساخت این نمایشگرها از بیشترین تراکم پیکسلی که چشم انسان قادر به درک آن می باشد، استفاده نموده است و همیشه این مقدار را بروی حدود 300 پیکسل بر هر اینچ نگه داشته است. البته همانطور که احتمالاً می دانید، اپل روشی متفاوت از سایر تولیدکنندگان را برای اندازه گیری چگالی پیکسلی استفاده می کند.

کمپانی اپل در آیفون 4 خود از صفحه نمایشی با رزولوشن 960×640 پیکسل استفاده کرد. این صفحه از نوع IPS LCD و با سایز 3.5 اینچ بود و چگالی پیکسلی 330 پیکسل بر هر اینچ را دارا بود.

شاید با عرضه ی گوشی های 5.5 اینچی که با رزولوشن QHD بودند، کمپانی اپل تصمیم به افزایش رزولوشن نمایشگرهای آیفون های خود گرفت. به همین دلیل هم بود که در آیفون 6 پلاس شاهد استفاده از صفحه نمایشی با رزولوشن Full HD و چگالی پیکسلی 401 پیکسل بر هر اینچ بودیم. در آیفون 7 و آیفون 7 پلاس نیز به ترتیب شاهد استفاده از نمایشگرهایی با تراکم پیکسلی 326 و 401 پیکسل بر هر اینچ بودیم.

Apple's iPhone range doesn't strive for high ppi ratings
Apple’s iPhone range doesn’t strive for high ppi ratings

چه نمایشگری بهتر است ؟

همانطور که مشاهده کردیم، هر برند از صفحه ی نمایش به صورت اختصاصی برای یک کمپانی نیست. پنل های IPS LCD گوشی های آیفون در حال حاضر به وسیله ی کمپانی LG ساخته می شوند. کمپانی سامسونگ نیز نمایشگرهای آیپدهای اپل را می سازد. برخی از دستگاه های کمپانی سامسونگ هم از نمایشگرهای امولد خود این کمپانی بهره می گیرند. انتخاب اینکه کدام نمایشگر بهترین است، کار دشواری است؛ چراکه هر نوع از این صفحه ها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

البته مقایسه ی چند نمایشگر برای انتخاب بهترین آن ها تنها از روی مشخصات آن ها کار درستی نیست و باید هریک از آن ها در هنگام عملکرد واقعی بررسی شوند تا معایب و مزایای بیشتری از آن ها آشکار شود. برای مثال، زاویه ی دید هر صفحه مشخصه ای نیست که بتوان آن را بروی کاغذ بررسی کرد.

در آخر، یکی از مهم ترین چیزها در انتخاب نمایشگر برنده، نیاز کاربر است. برای مثال، برای کاربری که بیشتر وقت خود را در محیط های داخلی می گذراند و چندان در معرض تابش نور خورشید قرار نمی گیرد، شاید انتخاب LCD ها چندان درست نباشد.

اگر کاربری هستید که نمایشگری تکمیل با قدرت نمایش رنگ بالا و مصرف باتری مناسب می خواهید، AMOLED ها در در نظر داشته باشید.

کدامیک از انوع این نمایشگرها را می پسندید؟ آیا تاکنون در عمل متوجه تفاوت عملکرد میان این نمایشگرها شده اید؟ دیدگاه خود را با ما و سایر کاربران اندرویدزوم به اشتراک بگذارید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.