اندروید در مقابل آی او اس
اندروید در مقابل آی او اس

بخوانید : تفاوت مدیریت رم در اندروید با IOS چیست ؟

از گذشته جنگ بین اندروید و ios همواره داغ بوده و تنها کمپانی تولید کننده محصولات اپل در مقایسه با توسعه دهندگان بیشمار اندرویدی همیشه مقایسه میشدند. بین این دوسیستم عامل تفاوت هایی وجود دارد ولی این دلیلی بر برتری یکی بر دیگری نیست بنابراین بهتر است پیش از هر نظری کمی علم خود را در این زمینه بالا ببریم بعنوان مثال اگر فک میکنید کمپانی های تولید کننده گوشی های اندرویدی رم بیشتری را بروی دیوایسهایشان قرار میدهند چون سیستم عامل اندروید سنگین تر است بهتر است در این ایده تجدید نظر کنید.

اما بیایید نگاهی به آخرین پرچمداران این شرکت ها بکنیم. گوگل پیکسل XL ، سامسونگ اس 7 اج ، ایسوس زنفون 3 همگی با 4 گیگابایت رم ارائه شدند این درحالی است که آیفون 7 آخرین پرمدار اپل در سال 2016 تنها با 2 گیگابایت رم و آیفون 7 پلاس با 3 گیگابایت رم عرضه شدند. حال در اینجا این سوال پیش میآید که چطور دستگاههایی با قیمتی مشابه و یا حتی بالاتر از آیفون و همینطور رم و یا کلاک بالاتر پردازنده عملکردی مشابه به آیفون ارائه میکنند؟ احتمالا بازهم اولین جوابی که برای آن دارید این است که سیستم نرم افزاری اپل یعنی همان آی او اس پیشرفته تر و بهینه تر از اندرودید است. اما این تمام ماجرا نیست، با ما همراه باشید.

رم چیست ؟

قبل از اینکه بخواهیم هرگونه قضاوتی انجام دهیم بد نیست بدانیم رم چیست و کار آن چیست ؟ در واقع رم یا همان (Random Access Memory) حافظه موقت کامپیوتر و یا گوشی شماست که فایل های موقتی را برای استفاده لحظه ای برنامه ها یا اپلیکیشن ها در خود ذخیره میکند و تفاوت اصلی آن با هارد درایو یا همان حافظه اصلی دستگاه این است که در آنجا فایل ها بصورت دائمی ذخیره میشوند ولی در رم کوتاه مدت و موقتی هستند. در واقع میشود اینطور گفت رم استخدام شده تا به طور دائم اطلاعات را بخواند تا در هرزمان که برنامه ای نیاز داشت آن اطلاعات را در اختیارش قرار دهد حال اگر یک دستگاه حافظه رم بالاتری دارد علاوه بر فضای بیشتر برای ذخیره اطلاعات، توانایی کاری بالاتری دارد ولی این بدان معنا نیست که سرعت بازیابی اطلاعات و در اختیار قرار دادن آن به اپ ها بالاتر است.

به طور کلی چون اسمارتفون ها دستگاههای کوچکی هستند ساختار استفاده رم در آنها و در کامپیوتر متفاوت است ولی هدف کلی در هردو یکی است و آن هم تحویل دستورالعمل و اطلاعات به پردازنده برای یک فعالیت است.

اندروید در مقابل آی او اس : تفاوت شیوه مدیریت رم در آنها چیست؟ تست اول

برای فهم بهتر نحوه مدیریت رم در دیوایس های مختلف Gary sims آزمایشی را در یوتیوب ارائه کرده است که در آن دو گوشی نکسوس 5X (رم 2 گیگابایتی با آخرین ورژن اندروید) و آیفون 7 (2گیگ رم و آخرین نسخه آی او اس) را برای نشان دادن شباهت ها و تفاوتهایشان در مدیریت رم مقایسه میکند. اولین چیزی که او میفهمد اینست که در هنگام ری استارت آیفون 7 رم بیشتری در مقایسه با نکسوس 5 ایکس مصرف میکند که همین میتواند اولین نقض کننده جمله معروف “اندروید حافظه بیشتری نسبت به آی او اس مصرف میکند” باشد. برای درک این موضوع باید ابتدا بدانید “رم خالی” چیست.

رم خالی چیست؟

رم خالی
رم خالی

در دستگاههای قدیمی مصرف رم به اینصورت بوده است که بخشی کلا به سیستم عامل اختصاص داده میشده و باقی فضا به برنامه ها و اطلاعاتشان داده میشده است. اما حالا با پیشرفت تکنولوژی و به لطف تعاریف جدیدی مانند حافظه چند وظیفه ای و حافظه مجازی نحوه مصرف رم به اینصورت شده است که سیستم عامل همچنان مقداری از فضای رم را اشغال و باقی رم برای هر اپلیکیشن یا برنامه تقسیم میشود در واقع اینبار برنامه ها هرکدام در فضای مجازی مختص خودشان اجرا میشوند و در این بین فضای خالی که از رم باقی میماند رم خالی نامیده میشود.

گفتنی است میزان رم خالی نشانه کارایی بهتر نیست بلکه دقیقا برعکس سیستم عامل خوب سیستم عاملی است که رم خالی زیادی نداشته باشد ولی رم در دسترس آن بیشتر باشد. درواقع سیستم عامل خوب میداند چطور با حافظه کش برخورد کند و زمانی که یک برنامه از پیش باز شده را دوباره مراجعه میکنیم چطور حافظه رم را مدیریت کند.

اما اگر برگردیم به موضوع مقایسه نکسوس 5 ایکس با آیفون 7 بعد از ری‌استارت آیفون 730 مگابایت رم در دسترس داشت و نکسوس 5 ایکس 840 مگابایت.

اندروید در مقابل آی او اس : تفاوت شیوه مدیریت رم در آنها چیست؟ تست دوم

اینبار در آزمایشی دیگر میزان مصرف رم بازی و برنامه های مختلف در دو دیوایس بررسی میشود که ببینیم یک برنامه یا بازی یکسان در آی او اس و اندروید چه میزان رم مصرف میکند.

میزان رم مصرفی در اندروید و آی او اس
میزان رم مصرفی در اندروید و آی او اس

البته گفتنی است حجم این بازی ها و اپلیکیشن ها برای آی او اس تقریبا نصف نسخه اندرویدی آنهاست. با این وجود نحوه مدیریت اپل و گوگل از زمان ساخت بازی ها و برنامه ها تا نحوه برخورد با آنها درر پس زمینه دیوایس، موضوع ارزیابی اینکه کدامیک بهتر هستند را کمی سخت تر میکند. برای مثال در اندروید شاهد آزادی بیشتری هستیم به طوری که برنامه ها به صورت آزادانه در پس زمینه به همه چیز دسترسی دارند و این از یک جهت خوب است و از یک جهت گمراه کننده برای کاربر که نمیتواند تشخیص دهد آیا یک برنامه برای اجرا در بکگراند مفید است یا مضر. اما اپل درباره این موضوع با استراتژی بهتری عمل کرده است به طوری که سیستم عامل میتواند تشخیص دهد که آیا یک برنامه که در پس زمینه در حال اجراست بدرد میخورد یا خیر و کار را به تصمیمات کاربر واگذار نمیکند.

اندروید در برابر آی او اس : دو تکنولوژی کارآمد مدیریت رم و نتیجه نهایی

به طور کلی شیوه مدیریت رم در اندروید و آی او اس بسیار شبیه به هم است و فقط تنها تفاوت آنها در شیوه برخورد با برنامه های در حال اجرا در پس زمینه دستگاه است. درواقع سیستم عامل اندروید که بر پایه لینوکس است زمانی که فضای رم پر شده باشد برای اجرای یک برنامه جدید تصمیم میگیرد یک برنامه در حال اجرا را متوقف کند بجای اینکه در رم جایی باز کند. اما در آی او اس سیستم سعی میکند جایی را برای برنامه جدید باز کند و در واقع توان تحمل دریافت دیتاهای جدید آن بیشتر از اندروید است که نتیجه آن این میشود به صورت همزمان تعداد برنامه بیشتری را در آی او اس میتوانید اجرا کنید.

اما در اندروید شاهد استفاده از یک سیستم جالب هستیم که برای درک آن مثال زیر را بخوانید تا همه چیز را درک کنید :

اگر در حال مرور سایت اندرویدزوم در مروگر دیوایس اندرویدی خود هستید و مرورگر خود را از بخش برنامه های اخیر یا همان مالتی تسکینگ به طور کامل ببندید و آنرا مجددا باز کنید خواهید دید که دوباره همان صفحه مورد نظر برای شما باز خواهد شد میپرسید چطور؟ جواب سوال اینست که زمانی که رم تحت فشار باشد و یا شما تصمیم میگیرید که یک برنامه را ببندید اندروید مهمترین اطلاعات موجود از آنرا در رم ذخیره میکند تا زمانی که برگشتید سریعتر پاسخ نیاز شما را بدهد بنابراین وقتی مرورگر را باز میکنید URL سیو شده در رم (دقت کنید کل صفحه ذخیره نشده فقط آدرس) مجددا ارسال شده و همان صفحه وب را مشاهده میکنید. شاید حالا بفهمیم چرا در دیوایس های اندرویدی شاهد رم بیشتری هستیم.

البته گفتنی است اپل هم از تکنولوژی less dependent hardware برای خود استفاده میکند که آنهم شیوه نوینی در مدیریت رم را ارائه میکند. بنابراین گفتنی است سیستم عامل ها راهکارهای متفاوتی را برای انجام کارهای یکسان در پیش میگیرند اما هدف یکیست وحال این شیوه پیاده سازی است که در نهایت در قیمت محصول اثر میگذارد.

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

همینطور بررسی کنید

اندروید Q در راه است؛ هر آنچه باید راجع به دهمین سیستم عامل گوگل بدانید

در کنفرانس سالانه Google IO اخبار و اطلاعات زیادی راجع به Android Q منتشر شد …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *