بررسی تخصصی Android Wear 2.0

Android Wear 2.0، بزرگترین آپدیت کمپانی گوگل برای اسمارت واچ های اندرویدی سرانجام منتشر شده است. دو اسمارت واچ  LG Watch Style و LG Watch Sport نخستین دستگاه هایی هستند که از این سیستم عامل بهره می گیرند. البته به زودی این آپدیت برای دستگاه های پشتیبانی شده نیز عرضه خواهد شد.

در این بروزرسانی، امکانات جدیدی را شاهد هستیم که این امکانات در زمینه های Watch Faces، موارد مرتبط با ورزش و اپلیکیشن های مستقل هستند. همچنین، کاربران آیفون ها نیز می توانند تجربه ی کاربری بهتری را داشته باشند.

 اپلیکیشن های مستقل

اپلیکیشن های مستقل، بزرگترین تغییر برای اکوسیستم ابزارهای پوشیدنی تا به امروز است. در نسخه ی 2.0 از سیستم عامل اندروید ور، شما برای استفاده از اپلیکیشن ها بروی ساعت هوشمند خود، نیازی به نزدیک بودن به اسمارت فون خود ندارید. با استفاده از بلوتوث، Wi-Fi یا اینترنت سیمکارت، از این پس اسمارت واچ شما می تواند کارهای بیشتری را به دور از اسمارت فون شما انجام دهد.

پیش از این، بیشتر اسمارت واچ ها به Wi-Fi متصل می شدند ولی از این پس، کاربران آن ها می توانند بدون نیاز به استفاده از اسمارت فون اندرویدی خود، بروی ساعت هوشمند خود اپلیکیشن نصب کنند که مورد بسیار خوبی برای صاحبان اسمارت واچ اندروید وری است که گوشی ایفون دارند. علاوه بر اپلیکیشن های جدید افزوده شده، اپلیکیشن های قبلی ساخته شده برای Wear 1.x نیز بروی این سیستم عامل اجرا خواهند شد.

پیش از این، برای ارتباط اسمارت فون و اسمارت واچ، از پلتفرم امنی برای انتقال اطلاعات میان دو دستگاه استفاده می شد که Wearable Data Layer API نام داشت. حالا و در اندروید ور 2.0، شاهد عملکرد بهتر در این زمینه با استفاده از متد AW2.0 هستیم که در هنگام وارد کردن یوزرنیم ها و پسورها، امنیت بالایی را برای کاربران ایجاد می کند.

 پلی استور

Android Wear 2.0: Play Store
Android Wear 2.0: Play Store

به عنوان بخشی از عملکرد مستقل ساعت هوشمند، حالا Android Wear 2.0 پلی استور اختصاصی خود را دارد. به این معنی که می توانید با استفاده از اسمارت فون خود، تمامی اپلیکیشن های موردنیاز را دانلود و نصب کنید. همچنین، این به این مفهوم است که دیگر برای نصب یک اپلیکیشن، نیاز به اسمارت فون اندرویدی خود ندارید و با خود ساعت هوشمند نیز می توانید این کار را انجام دهید.

طراحی متریال

Android Wear 2.0: Material design
Android Wear 2.0: Material design

جدیدترین طراحی مورداستفاده در اکوسیستم سیستم عامل اندروید، حالا به سیستم عامل ساعت های هوشمند نیز پا گذاشته است. این طراحی به صورت اختصاصی برای همین ساعت های هوشمند انجام شده است که در آن، لانچر سیستم عامل از نو طراحی شده است. در این لانچر، به جای حرکت معمول راست و چپ موجود در لیست اپلیکیشن ها، اپلیکیشن ها را در لیستی با قوس و بصورت لیستی مشاهده خواهید کرد. همچنین، می توانید اپلیکیشن های موردعلاقه ی خود را با نگه داشتن و انتقال آن به بالای صفحه، بیش از پیش در دسترس داشته باشید. همچنین، یک Action Drawer جدید در بخش پایینی صفحه ی نمایش طراحی شده است.

منوهای جدید طراحی شده برای اندروید ور 2.0، با استفاده از دکمه ی چرخان در نظر گرفته شده برای ساعت های هوشمند، کنترل ساده تری را خواهند داشت.

اپلیکیشن ها

Android Wear 2.0: Watch faces
Android Wear 2.0: Watch faces

Android Wear رقابت نزدیکی با Apple Watch OS در بخش اپلیکیشن های سیستم عامل داشته است. در اندروید ور 2.0، شما می توانید اطلاعات گوناگونی از چند اپلیکیشن نصب شده را مشاهده کنید. چیزی که بروی ساعت های هوشمند اپل به نظر کاری پیچیده می رسد. در حقیقت، این همان چیزی است که گوگل آن را ” ویجت های جدید” نام گذاری کرده است.

از این پس، برای نمونه، کاربران می توانند هر دو اپلیکیشن Spotify و Google Fit را در یک صفحه داشته باشند و از آن ها استفاده کنند. برای توسعه دهندگان هم در این زمینه قابلیت هایی در نظر گرفته شده است.

همچنین، چینش اپلیکیشن های نصب شده بروی دستگاه نیز قابلیت شخصی سازی بیشتری دارد. برای نمونه، می توانید تمامی اپلیکیشن های مربوط به کار، ورزش، مدیریت یا … خود را دسته بندی کنید تا بتوانید دسترسی ساده تری به آن ها داشته باشید.

 پیام رسان

Android Wear 2.0: Messaging
Android Wear 2.0: Messaging

بدون تردید ارسال پیام با اسمارت واچ ها به دلیل ابعاد بسیار کوچک آن ها، کار دشواری است. ولی کمپانی گوگل در نسخه ی دوم از سیستم عامل ساعت های هوشمند خود، از متد جدیدی برای حل این مشکل استفاده کرده است. در این سیستم عامل، کیبردی طراحی شده است که امکان سوایپ کردن بروی آن وجود دارد. همچنین، امکان نوشتن پیام با دستخط نیز وجود دارد.

گوگل در این سیستم عامل از کیبرد اختصاصی خود استفاده می کند ولی دست توسعه دهندگان برای ساخت کیبردهای کاربردی تر را نیز باز گذاشته است.

و این همه ی داستان نیست. کمپانی گوگل در Android Wear 2.0 از قابلیتی به نامُSmart Replies استفاده کرده است که پیش از این شاهد این قابلیت در سرویس Gmail نیز بودیم. این قابلیت، امکان پاسخ دهی خودکار و سریع به پیام هایی با محتوای خاص را به شما می دهد. این کار به وسیله ی خود اسمارت واچ انجام می شود و هیچ اطلاعاتی به سرورهای گوگل فرستاده نمی شود.

همچنین، پاسخ دادن به یک پیام دریافتی دیگر نیاز به رفتن به صفحه ای دیگر ندارد و شما می توانید در هر کجای دستگاه خود که هستید، به پیام ها پاسخ دهید.

 فیتنس

Android Wear 2.0: Fitness
Android Wear 2.0: Fitness

هرچند آرام ولی بصورت پیوسته، اندروید ور در حال پیدا کردن جای خود در میان علاقه مندان به ورزش است. به ویژه با عرضه ی دستگاه هایی چون:  Moto 360 Sport, Polar M600, Nixon’s The Mission و the New Balance RunIQ.

در جدیدترین بروزرسانی این سیستم عامل، کمپانی گوگل بهبودهای بزرگی در یکپارچه سازی Google Fit انجام داد است. همچنین، اگر از آن دسته افرادی هستید که با ورزش خود، موزیک هم گوش می کنید، در نسخه ی جدید این سیستم عامل قابلیت های جدیدی برای دسترسی آسان تر به سرویس های پخش موزیک در نظر گرفته شده است.

نوتیفیکیشن ها

Android Wear 2.0: Notifications
Android Wear 2.0: Notifications

اگر شما هم تا کنون از سیستم عامل اندروید ور استفاده کرده باشید، متوجه شده اید که زمانی که در حال کار کردن با یک اپلیکیشن هستید و ساعت هوشمند نوتیفیکیشنی دریافت می کند، اندکی صفحه به هم ریخته می شود. حالا اوضاع فرق کرده است و بهبودهایی در این زمینه صورت گرفته است.

از این پس و در نسخه ی 2.0 این سیستم عامل، به جای نمایش کامل نوتیفیکیشن، تنها آیکون مربوط به آن نوتیفیکیشن نمایش داده می شود. زمانی که دست خود را در حالت خاموش بودن صفحه ی ساعت بالا بیاورید، نوتیفیکیشن های دریافتی به شما نمایش داده خواهد شد. همچنین، از بخش نوتیفیکیشن ها که با حرکت پایین به بالای انگشت نمایش داده می شود نیز می توانید از نوتیفیکیشن های دریافتی آگاه شوید. همچنین، کارت نمایش دهنده ی نوتیفیکیشن ها به کلی از نو طراحی شده است و طراحی جذابتری به خود گرفته است.

اندروید پی و دستیار گوگل

سیستم پرداخت اندروید در نسخه ی 2.0 از این سیستم عامل، امکان انجام پرداخت های الکترونیکی بدون نیاز به تماس فیزیکی را با استفاده از فناوری NFC برای شما امکان پذیر می کند.

علاوه بر آن، دستیار صوتی هوشمند گوگل نیز در این نسخه از اندروید ور در نظر گرفته شده است. این دستیار در یافتن پاسخ های شما، به شما کمک خواهد کرد. برای نمونه، می توانید درمورد آب و هوا از او بپرسید تا از وضعیت آب و هوای منطقه ی خود آگاه شوید.

عدم انتشار برای تمامی اسمارت واچ ها

Android Wear 2.0: It's not for everyone
Android Wear 2.0: It’s not for everyone

اندروید ور 2.0 برای برخی از دستگاه های قدیمی مانند Moto 360 و LG G Watch منتشر نخواهد شد. البته این مسئله چندان هم تعجب برانگیز نیست؛ چراکه این ساعت ها بیش از دو سال از زمان معرفی آن ها می گذرد.

آغاز عرضه ی اندروید ور 2.0 برای دستگاه های پشتیبانی شده از 15 فبریه آغاز شده است و تا ماه های آینده ادامه می یابد. در حال حاضر، لیست رسمی دستگاه های پشتیبانی شده برای دریافت این آپدیت به شرح زیر است: Asus ZenWatch 2 & 3; Casio Smart Outdoor Watch; Fossil Q Founder; Fossil Q Marshal; Fossil Q Wander; Huawei Watch; LG Watch R; LG Watch Urbane and 2nd Edition LTE; Michael Kors Access; Moto 360 2nd-gen; Moto 360 Sport; New Balance RunIQ; Nixon’s The Mission; Polar M600; و TAG Heuer Connected.

اسمارت واچ های جدید

Android Wear 2.0: New smartwatches
Android Wear 2.0: New smartwatches

ساعت هوشمند Tag Heuer Connected 2 که از اندروید ور 2.0 بهره خواهد گرفت، از ماه می در بازارها موجود خواهد بود. مدیر این کمپانی اعلام کرده است که نسخه ی کوچکتر آن نیز عرضه خواهد شد. همانند نسخه ی معمولی این ساعت، در نسخه ی کوچکتر آن نیز از پردازنده ی اینتل استفاده خواهد شد.

ساعت هوشمند Casio WSD-F20 نیز مورد دیگری است که در ماه ایپریل عرضه خواهد شد. این ساعت، توانایی مقاومت در برابر آب تا عمق 50 متری را دارا می باشد و گواهینامه ی نظامی 810G را نیز دریافت کرده است که نشان دهنده ی مقاومت بالای آن در تست های گوناگون می باشد.

کمپانی های ZTE و Swarovski ساعت های هوشمندی با بهره گیری از اندروید ور 2.0 را در سال 2017 عرضه خواهند کرد.

شما در مورد نسخه ی جدید اندروید ور چه فکر می کنید؟ آیا به نظر شما قابلیت های افزوده شده به آن، از جذابیت لازم برخوردار هستند؟ دیدگاه خود را در وبسایت اندرویدزوم با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: wareable

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.