خانه » بررسی تخصصی » فرمت ثبت عکس RAW تا چه حد در گوشی کاربردی است؟

فرمت ثبت عکس RAW تا چه حد در گوشی کاربردی است؟

فرمت ثبت عکس RAW، فرمتی است که بدون تردید هم در میان عکاس های حرفه ای و هم در میان عکس های آماتور که با اسمارت فون های خود قصد عکاسی دارند، طرفدارانی دارد. این قابلیت، چند ماهی است که در برخی اسمارت فون ها قرار داده شده است. در این مقاله نگاهی خواهیم انداخت به این فرمت تصویری، آن را با فرمت معمول ثبت عکس مقایسه می کنیم و به این پرسش پاسخ می دهیم که آیا اصلاً وجود چنین قابلیتی در گوشی ها کاربری است یا خیر.

در عکس هایی با فرمت JPEG، مقدار هریک از سه رنگ اصلی در حافظه ی 8 بیتی دستگاه ذخیره می شود که در مجموع برابر 256 مقدار از رنگ تیره تا روشن می باشد. در مجموع، فرمت JPEG قابلیت ذخیره و نمایش 16.78 میلیون رنگ را دارا می باشد. از آن جایی که چشم انسان توانایی تشخیص 20 میلیون رنگ را دارد، این فرمت به نظر برای چشم انسان مناسب می رسد.

مزایای استفاده از فرمت RAW:

ممکن است پس از این که عکس خود را ثبت کردیم، نیاز به ویرایش بخشی از تصویر داشته باشیم. برای نمونه، بخواهیم روشنایی آن قسمت را کم یا زیاد کنیم. انجام این کار با استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس بروی فرمت های معمولی نیز امکان پذیر است ولی در فرمت RAW، عکاس کنترل کاملی بر ویرایش های عکس خود خواهد داشت.

در عکس های ثبت شده با فرمت RAW، هریک از کانال های رنگی در یکی از حافظه های 8، 12 یا 14 بیتی ثبت می شوند که به جای 256 مقدار در فرمت JPEG، مقدار 16,384 عدد را در اختیار شما قرار می دهند. با استفاده از این اعداد و ارقام، فرمت RAW قابلیت ثبت بیش از 4 میلیارد رنگ گوناگون را دارا می باشد.

در تصویر زیر، دو صحنه ی مشابه را مشاهده می کنید که در سمت چپ، عکس با فرمت JPEG و در سمت راست، عکس با فرمت RAW به ثبت رسیده است. در عکس RAW، تغییر رنگ بسیار نرم تر از عکس JPEG انجام شده است.

JPEG and RAW
JPEG and RAW

قابلیت دیگر استفاده از فرمت تصویری RAW، عدم قرار گیری فیلترهای اضافه بروی تصویر است. در عکس های ثبت شده با فرمت JPEG، معمولاً یک ویرایش رنگ به وسیله ی سیستم صورت می گیرد که این کار ویرایش عکس را اندکی سخت تر می کند.

نمودارهای زیر نشان دهنده ی میزان روشنایی پیکسل های ثبت شده در هر عکس هستند. در تصویر سمت راست که با فرمت JPEG ثبت شده است، به دلیل استفاده از افکت های حاشیه ای، مقداری از جزئیات موجود از دست رفته اند. تصویر ثبت چپ نیز مربوط به عکس با فرمت RAW می باشد.

JPEG and RAW
JPEG and RAW

معایب استفاده از فرمت RAW:

همانطور که استفاده از این فرمت، مزایایی دارد، معایبی نیز به دنبال استفاده از آن وجود خواهد داشت. در این فرمت تصویری، امکان ثبت سریع عکس و ارسال آن به پرینتر وجود ندارد. بنابراین، در این میان نیاز به یک مبدل RAW برای پردازش تصویر می باشد.

در تصویر زیر و مورد اول از سمت چپ، عکس با ISO 1600 به ثبت رسیده است که مقدار نویزهای موجود تا حد ممکن کاسته شده اند. در تصویر وسط که با فرمت RAW ثبت شده است و در آن از کاهش دهنده ی نویز هم استفاده نشده است، اندکی نویز تصویر بالا است. و در تصویر آخر که باز هم با فرمت RAW به ثبت رسیده است، کاهش دهنده ی نویز فعال شده است و نویز موجود را تا حد مناسبی کاهش داده است.

Disadvantages of the RAW format
Disadvantages of the RAW format

تصحیح نویزهای موجود در عکس به صورت دستی می تواند کار خسته کننده ای باشد. بنابر این، برای افرادی که قصد صرف زمان برای ویرایش عکس های خود را ندارند، بهترین گزینه استفاده از فرمت JPEG می باشد.

در تصویر زیر می توانید مقایسه ای از صحنه های مشابه ثبت شده با استفاده از دو فرمت RAW و JPEG را مشاهده کنید. اگر با دقت به تصویر سمت چپ نگاه کنید، مشاهده می کنید که یک رنگ صورتی کم رنگ در مرز میان رنگ های روشن و تیره ی عکس وجود دارد. این خطاها معمولاً به دلیل “انحراف رنگ” به وجود می آیند و معمولاً هم در فرایند پردازش تصاویر JPEG برطرف می شوند.

Disadvantages of the RAW format
Disadvantages of the RAW format

مشکل دیگر، مشکل در ذخیره سازی تصاویر RAW می باشد. با وجود این که تصاویر ثبت شده با فرمت JPEG در اسمارت فونی مثل Mate 9 حجمی برابر 2 تا 6 مگابایت را دارند، حجم تصاویر ثبت شده با فرمت RAW می تواند تا 26 مگابایت نیز برسد. بنابر این، ثبت 1000 عکس با این فرمت، می تواند فضایی در حدود 30 گیگابایت را اشغال کند در حالی که همین تعداد عکس با فرمت JPEG حجمی برابر 4 گیگابایت دارند. مشکل دیگر در بحث سرعت حافظه ها می باشد. متدهای Nota ll quick-fire با فرمت تصویری RAW سازگار هستند؛ به این معنی که شما نمی توانید فرکانس های ثبت عکسی که در متدهای JPEG استفاده می شود را حفظ و نگهداری کنید.

جمع بندی:

بصورت خلاصه، شما باید متوجه شوید که آیا این موارد باعث آزار شما می شوند یا خیر. من فکر می کنم استفاده از این فرمت تا زمانی که مشکل ظرفیت حافظه وجود نداشته باشد، کاری هوشمندانه است. در این فرمت، ویرایش های پس از ثبت عکس، بسیار امکانات مناسبی را در اختیار شما قرار می دهند. هر عکاسی که در ویرایش عکس های خود با خطایی مواجه می شود، با ثبت عکس های خود در فرمت RAW می تواند از این خطاها جلوگیری کند. بنابر این، شخصاً بر این باور هستم که استفاده از یک حافظه با ظرفیت بیشتر برای ثبت عکس ها در این فرمت، کاملاً تصمیم هوشمندانه ای است.

دیدگاه شما در مورد این دو فرمت چیست؟ آیا شما از فرمت تصویری RAW تا کنون استفاده کرده اید؟ آیا کیفیت تصاویر در آن بهتر از فرمت های معمول مورد استفاده است؟ دیدگاه خود را با ما و سایر کاربران در وبسایت اندرویدزوم به اشتراک بگذارید.

منبع: androidpit

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *