best android browser
best android browser

مقایسه : بررسی بهترین مرورگر های اندرویدی 2014

مرورگر ها یکی از اپلیکیشنهای موبایلی هستند که شاید هرروز هرکسی حداقل مدتی با آنها مشغول وب گردی باشند و همیشه همه ما به دنبال مرورگری هستیم که بهترین کارایی را برای ما داشته باشد یعنی در عین طراحی ساده و زیبا بتواند در پاسخها و کارایی عملکرد خوبی را از خود نشان بدهد. شاید یکی از دلایل استفاده ما از مرورگرهایی مانند کروم صرفا محبوبیت آنها باشد و ما اطلاعات فنی از کارایی آنها نداریم، اما ما در این پست در کنار این مرورگر های معروف دیگر مرورگرهایی را که شاید مخاطبین کمتری هم داشته اند را قرار خواهیم داد و مقایسه خواهیم کرد.پس با ما همراه باشید :

رابط کاربری و طراحی :

یکی از عوامل مهم در مرورگر ها رابط کاربری و نوع طراحی آنهاست به طوری که بتوانند کار با آنها را ساده و قابل فهم کنند و در عین حال زیبایی نیز داشته باشند.یکی از عواملی که تقریبا در همه مرورگرهای موبایل دیده میشود این است که تقریبا تمام آنها شبیه نسخه دستکتاپ هستند به عنوان مثال تقریبا در همه مرورگرهای تست شده دیده میشود که آدرس بار با یک فضای خالی که آماده پر شدن با URL مورد نظر هست در بالای مرورگرتان وجود دارد و تنها در مرورگر Habit این کادر در پایین صفحه دیده شده و این خود میتواند یک مشکل به حساب بیاید چون با بزرگتر شدن صفحه های گوشی ها و نزدیک شدن به 6 اینچ وارد کردن آدرس کمی سخت به نظر میرسد.اما در زیر نگاهی کلی به اینترفیس و طراحی مرورگرهای مختلف می اندازیم :

chrome

کروم مرورگری است که توسط بسیاری از کارخانه ها بصورت پیشفرض بروی دستگاه ها قرار داده میشود و شاید علت استفاده زیاد از آن نیز به همین دلیل باشد. اما در زمینه رابط کاربری میتوان گفت که انصافا بدون مشکل است و در واقع در حین کار با آن و جا به جایی بین تب ها و زوم کردن و … لگی دیده نمیشود.

firefox

فایرفاکس در نسخه مرورگرش سعی کرده مانند نسخه دسکتاپش نگاه ساده داشته باشد اما میتوان آنرا را نسبت به کروم از لحاظ ظاهری کمی مهیج تر دانست.همچنین در فایرفاکس هم هنگام وبگردی و یا کارهای دیگر هیچگونه لگی دیده نمیشود. در فایرفاکس بعد از بستن هرتب امکان undo قرار داده شده که در مواقع ضروری ممکن است به کار آید.

Opera

اپرا در این لیست سومین و آخرین مرورگری است که نسخه دستکتاپ دارد. اپرا نسخه دستکتاپ فعالی دارد و همان تیم به طور فعال در حال کار بروی نسخه موبایل میباشند. کار با اپرا برای اغلب کسانی که با آن آشنا هستند و دوستتداران آنند همیشه طعم متفاوتی داشته و طرفداران خاص خود را دارد، اگرچه امکاناتی نظیر off-road ویا اسپید دیال برای سریعتر کردن وبگردی همانند نسخه دسکتاپ همیشه باعث شده تا افراد را برای استفاده از اپرا تحریک کند حالا تا چه اندازه این امکانات عمل میکند معلوم نیست.

CM browser

cmbrowser یکی از تازه وارد های این عرصه هست اما انصافا میتوان گفت که از لحاظ طراحی چیزی کم ندارد و در طراحی آن شاهد مینیمالیسم هستیم و شاید تمیزترین طراحی را در این لیست دارا باشد.طراحی نرم و صافی که در مرورگر CM استفاده شده باعث میشود شما درحین کار با آن دچار هیچ سردرگمی نشوید و به راحتی با آن ارتباط برقرار میکنید.وبگردی با آن با کمترین میزان لگ انجام میشود وحس خوبی را منتقل میکند.

Dolphin

دلفین یکی از مرورگر های قدیمی اندروید است که روز به روز سعی کرده اند آنرا بهبود بدهند. دلفین طراحی هوشمندانه ای دارد و شاید استفاده از رنگ آمیزی در آن باعث شده چهره اش کمی از دیگر رقبا متفاوت بشود. رنگ سبز استفاده شده در آن ظاهری زیبا را برای آن به ارمغان آورده است و البته در آن آپشن های بیشتر هم نسبت به دیگر مرورگر ها دیده میشود.کار با دلفین لذتبخش و راحت است نحوه چینش تب ها و آپشن هایی مانند وبگردی بدون لود تصاویر و یا مود شب شما را به وجد می آورد.همچنین در دلفین توانایی انتخاب تم های مختلف را نیز دارید.

UC browser

همانند دلفین، مرورگر UC هم دارای یک رنگ خاص آبی است که میتواند در خاطر سپرده شود. مرورگر UC هم دارای طراحی خوبی است و شاید نسبت به مرورگر های دیگر دارای آپشنهای زیادتری باشد که بعضی از آنها واقعا هم کارایی دارند. در مرورگر UC با گشت و گذار بین آپشن ها و تنظیمات و وبگردی هیچ احساس لگ و یا تاخیر نمیکنید.

next browser

تیم طراح و توسعه مرورگر next همان تیم محبوب و معروف پشت Go Luancher هستند. طرافداران آن تیم حتما این طراحی را نیز دوست دارند. اینترفیس next رنگارنگ و همینطور مینیمال میباشد.شاید در هنگام باز کردن صفحات سنگین کمی لگ زدن را مشاهده کنید.

Puffin

شاید بپرسید پافین چرا در این لیست است، پافین واقعا میتواند به عنوان بدترین ظاهر و رابط کاربری در این لیست شناخته شود به طوری که لگ زدن در هنگام جا به جایی بین منوها و کار با آن امری طبیعی است همچنین ظاهر فونت ها و غیره هم چنگی به دل نمیزنند. اما مقصود ما از آوردن puffin فقط سرعت است. در ادامه همراه ما باشید.

Javelin

در بالا دیدیم که مرورگر CM دارای ساده ترین و نرم ترین رابط کاربری بود اما در اینجا میتوانیم جاولین را به عنوان چشم نواز ترین طراحی معرفی کنیم. طراحی javelin زیباست. توسعه دهندگان آن برای رسیدن به این هدف از رنگهای solid استفاده کرده اند. همچنین گزینه extract page که میتواند محتوا را برای شما جدا کند تا بتوانید با بزرگ و یا کوچک تر کردن متن، آنرا را راحتتر مطالعه کنید نیز میتواند جذاب باشد.

lightening browser

مرورگر lightening با حجم 700kb مرورگری است که آمده است تا بیشتر بروی محتوا تمرکز کند و دور از هرگونه آپشن اضافی و یا تجملات است و طراحی آن نیز نخصوصا در قسمت تنظیمات بسیار شبیه کروم است و در کل با یک رابط کاربری بسیار ساده مواجه میشوید.

ویژگی ها :

بعد از اینکه در قسمت بالا با زبان طراحی و رابط کاربری مرورگرها آشنا شدید وقتش است که سری به ویژگی های آنها بزنیم. شاید خیلی از ویژگی هایی که در بعضی مرورگر ها قرار داده میشود بلااستفاده و یا لااقل کم استفاده باشند اما بعضی دیگر ضروری و کارامد هستند. به عنوان مثال بعضی مرورگر ها از extension ها پشتیبانی میکنند و سعی کرده اند کار با آنها بسیار قابل فهم باشد اما در همه مرورگر ها این را نمیبینیم ولی برای مثال فشرده سازی داده ها امری ضروری به نظر میرسد که اگر مرورگری آنرا داشته باشد میتواند با بقیه متفاوت باشد یا وبگردی با امکان عدم شناسایی نیز همینطور. در جدول زیر مشخصه هایی که ضروری دیده شده قرار گرفته و در مرورگرهای مختلف بررسی شده اند :

جدول مقایسه ویژگی ها
جدول مقایسه ویژگی ها

tab sync : همگام سازی مرورگر گوشی با مرورگر دستکتاپ برای هماهنگ کردن هیستوری و …

incognito mode : مود ناشناس، وبگردی بدون شناسایی و ردپا گذاری که به عنوان مثال در این حالت cookie , history , … سیو نمیشوند.

reader mode : مود مطالعه

ADblocker : بلاک کننده تبلیغات

flash support : ساپورت بازی و یا محتوای فلش

fullscreen mode : مود تمام صفحه

data compression : فشرده سازی اطلاعات

 کارایی :

بعد از اینکه در بالا از لحاظ ظاهری و ویژگی ها مرورگر ها را بررسی کردیم اکنون به کارایی و performance آنها میرسیم. اگر یک مرورگر از لحاظ ظاهری چشم نواز باشد و ویژگی ها و آپشن های زیادی هم داشته باشد ولی در پرفورمنس و تست های بنچ مارک ضعیف باشد باید در استفاده از آن تردید کرد.

 • Sunspider
 • Mozilla
 • Browsermark
 • PeaceKeeper
 • Html5

sunspider که در سال 2007 توسط اپل توسعه داده شد برای سنجش توانایی مرورگرها در اجرای کدهای جاوااسکریپت استفاده میشود.همانطور که در بالا گفتیم که در مورد پافین از روی ظاهر آن قضاوت نکنید اینجا در این تست میبینید که از رقیبانش به چه میزان جلوتر است. puffin این موفقیت را با استفاده از پردازش ابری بدست آورده است در واقع یک کامپیوتر قدرتمند در گوشه ای از دنیا تمام محاسبات را انجام میدهد و پافین فقط نتایج را برای شما به نمایش میگذارد و این الگوریتم پافین است.

عدد کمتر بهتر است

SunSpider benchmark
SunSpider benchmark

این تست هم مرورگر را مانند sunspider در معرض سنجش کد جاوا اسکریپت قرار میدهد اما با شدت بیشتر. همانطور که میبینید باز هم پافین برنده این میدان است و فایرفاکس و دلفین نتایج بسیار بدی دارند.

عدد پایین تر بهتر است

Mozilla Kraken benchmark
Mozilla Kraken benchmark

browsmark تستی است که مرورگرها را در دنیای واقعی میسنجد و عددی که در پایین میبینید هرچه بالاتر باشد قدرت مرورگر را نشان میدهد.

Browsermark
Browsermark

بنچمارک peacekeeper هم مانند تست قبل مرورگرها را در معرض سناریوهای مختلف در دنیای واقعی قرار میدهد و آنها را میسنجد همینطور که میبینید باز هم در جایی که صحبت از سرعت شد پافین حرف اول را میزند.

عدد بالاتر بهتر است

Peacekeeper
Peacekeeper

این تست هم سازگاری مرورگر ها را ب استاندارد html5 بررسی میکند.

عدد بالاتر بهتر است

html5 test
html5 test

 عملکرد : زمان بازگذاری یک صفحه

اما بعد از تست ها و بنچمارکهای بالا که به صورت مصنوعی و روتین یک تست را بروی یک مرورگر انجام میداد حالا نوبت سنجش سرعت مرورگرها در دنیای واقعی است. در اینجا دو نوع تست داریم، یکی تست سرعت مرورگرها برای اولین بارگذاری یک صفحه که به آن Cold میگوییم (تا حالا این صفحه را در مرورگر باز نکرده باشیم) و دیگر تست hot load time هست که برای بار چندم هست که یک صفحه را باز میکنیم و اجازه میدهیم مرورگر از تمامی امکاناتش اعم از کش و … استفاده کند.

ضمنا این اعداد و ارقام زیر برای سه بار تست شده و میانگین آنها قرار داده شده است. در زیر دو سایت phonearena.com و ورژن موبایل سایت نیویورک تایمز mobile.nytimes.com در دو حالت hot و cold تست شده اند.

 • Hot Load Time
 • Hot Load Time2
 • cold Loading
 • cold Loading2
 •  

قبلا دیدیم که در تست های مصنوعی و روتین puffin با قدرت عمل کرد و حالا میبینیم که این قدرت بی دلیل نبوده و با چه سرعت و قدرتی میتواند صفحات را باز کند. کروم هم در رده دوم قرار گرفته اگر چه در باز کردن صفحه موبایل نیویورک تایمز در تب بعدی نتوانسته به خوبی آن را رندر کند و امتیاز خوبی کسب کند.

Hot loading time
Hot loading time
hot loading time
hot loading time

اما نمودار زیر زمان بارگذاری صفحه phonearena را که برای اولین بار در مرورگرها باز شده نشان میدهد. و بله همینطور که میبینید اولین بار است که میبینیم پافین در نبردی شکست میخورد. کروم و cm همعملکرد بسیار خوبی را از خود نشان دادند.

Cold loading
Cold loading
cold load time
cold load time

 میزان مصرف حافظه :

اما میزان مصرف حافظه رم هم یکی از مقادیر مهم در سنجش مرورگر هاست که باید لحاظ شود اگرچه اکثر دیوایس های امروز 1 گیگ حافظه رم دارند اما هرچه میزان مصرف حافظه کمتر باشد میتواند در سرعت دیوایس تاثیر به سزایی داشته باشد.البته هنوز هم دستگاههایی با جافظه 512mb هم داریم که انتخاب یک مرورگر درست میتواند برای آنها مساله جدی باشد.

در نمودار زیر در هرمرورگر علاوه بر باز بودن صفحه هوم 4 تب جدید هم باز شده تا ببینیم میزان حافظه مصرفی از رم برای هریک چطور خواهد بود.

رنگ زرد : درحالتی که هیچ پنجره ای باز نباشد

رنگ قرمز : در حالتی که 4 تا سایت باز شده اند.

واحد : مگابایت

پایینتر بهتر است

میزان مصرف حافظه
میزان مصرف حافظه

همانطور که میبینید اگر opera , puffin , chrome و firefox را کنار بگذاریم بقیه مرورگر ها تقریبا میزان مصرف حافظه معقولی دارند. البته توجه داشته باشید که این میزان مصرف در دستگاههای مختلف متفاوت است به عنوان مصرف در یک دستگاه با حافظه 512 بالطبع اپرا 400 مگابایت نمیتواند مصرف کند.

 نتیجه گیری :

در آخر میتوانیم همه این تست ها را در نظر بگیرید و برای انتخاب یکی تصمیم بگیرید اگرچه اختلاف ها جزئی هستند. اما اگر بخواهیم نتیجه گیری کلی را برای شما بیان کنیم میتوانیم اپرا ، دلفین و فایرفاکس را تقریبا کندتر از بقیه و گوگل کروم و Cm را جز سریعترین ها در نظر بگیریم اما باز هم باید شما با آنها کار کنید بعد تصمیم بگیرید. اما برای خود ما اگر بخواهیم یکی را انتخاب کنیم CM را انتخاب میکنیم چون هم از لحاظ سرعت و هم ظاهر بسیار خوب کار میکند اما دلفین هم یک حس خوب کاربری را انتقال میدهد اگرچه شاید نسبت به CM سرعت بالایی نداشته باشد اما میتوانید یکبار آنرا امتحان کنید.

و اما نکته قابل توجه puffin است، در حالی که میتوانیم آنرا سریعترین مرورگر نامگذاری کنیم اما جالب هست که هیچ تغییری در اینترفیس آن نمیدهند و کمی آنرا بهبود نمیدهند چون واقعا رابط کاربری ناامید کننده ای دارد.

دانلود از گوگل پلی :

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

همینطور بررسی کنید

دانلود مرورگر Google Chrome اندروید

دانلود Google Chrome 81.0 گوگل کروم برای اندروید

زمانی که صحبت از استفاده از مرورگر می شود، سرعت، امنیت و طراحی رابط کاربری، …

یک نظر

 1. maxhton browser بد نیست

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *