خانه » آخرین اخبار » 10 استفاده جالب از واقعیت مجازی

ads-appbazar2virtual reality
virtual reality

10 استفاده جالب از واقعیت مجازی

واقعیت مجازی عنوانی و موضوعی است که شاید اینروزها بسیار آنرا شنیده اید و یا احتمالا تعداد زیادی این تکنولوژی را با عمق کم و زیاد لمس کرده اند اما واقعیت مجازی و دستگاهها و سخت افزارها و نرم افزارهایی که برای این عنوان جذاب در حال رشد و توسعه هستند احتمالا آینده جامعه ها را درگیر خود میکنند. در زیر نگاهی می‌اندازیم به تعریفی که در ویکیپدیا برای مفهوم واقعیت مجازی ارائه شده :

واقعیت مجازی یا Virtual Reality که به اختصار با حروف VR نمایش داده می‌شوند عبارتند از تلاش بشر برای برداشتن مرزهای بین فضای واقعی و فضای مجازی. سال هاست که محققین به دنبال راهی برای ادغام کردن فضای مجازی و فضای واقعی هستند و این همه تحقیق برای آسان کردن زندگی انسان‌ها و ایجاد جذابیت در میان مشغله‌های فراوان کاری در اجتماع‌های امروزی که همه درگیر زندگی روز مره هستند ایجاد چنین فضا یی که انسان‌ها را گاهی از خستگی‌ها و مشغله‌های فکری دور می‌کند به شدت احساس می‌شود.

اما در راستای تحقق آرمان های واقعیت مجازی که پیوندی بین زندگی مجازی و واقعی ماست شرکت های بزرگی در حال تلاش و کوشش هستند به طوری که قطعا نام هدستهای واقعیت مجازی چون Gear VR ، HTC Vive ، آکیولوس ریفت فیسبوک و یا هدست کارل زایس را شنیده اید و یا حتی با تعدادی از آنها نیز کار کرده اید. اما گفتنی است این کاربردهایی که در حال حاضر از این هدست ها شاهدیم تقریبا برای سرگرمی و بازی طراحی شده اند چیزی که در آینده باید شاهد آن باشیم مباحث علمی عمیقی در پشت پرده خواهد داشت. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا 10 کاربرد ممکن برای این هدست ها را به شما نشان دهیم.

کاربردهای پزشکی

شاید در زمینه پزشکی بتوانیم کاربرد واقعیت مجازی بسیار پررنگتر ببینیم. درواقع کاربردها در این زمینه بسیار زیاد است به طور مثال میتوانیم دپرس یا اضطراب یک بیمار را با قرار دادن شخص در موقعیت های از پیش تعیین شده برای بالا بردن روحیه دفاعی و اعتماد بنفس فرد درمان کنیم. یا بعنوان مثال واقعیت مجازی میتواند کاربرد بسیار مفیدی برای کودکان بیمارستانی داشته باشد به طوری که حس محل زندگی و اتاق خوابشان را به آنها هدیه کنیم یا استفاده از این تکنولوژی انگیزه ای باشد برای معلولین جهت حرکت بیشتر و بهبودی.

همچنین محققان برزیلی طی تحقیقاتی پی برده اند که با این تکنولوژی قادر خواهیم بود مادری که در رحمش جنین دارد را با دنیای فرزندش نزدیک کنیم به طوری که به کمک هدستهای واقعیت مجازی و 3D او را دنیای داخل رحم هدایت کنیم.

در زیر هم میتوانید ویدیوی جالبی را ببینید که چطور واقعیت مجازی میتواند به دانشجویان پزشکی برای کسب تجربه در جراحی کمک کند.

کاربردهای دفاعی

استفاده از هدست برای دریافت اطلاعات نظامی چیز جدیدی نیست ولی با ورود واقعیت مجازی به این دنیا شاهد پیشرفت های چشمگیری خواهیم بود. هم اکنون شرکت کره ای DoDAmm این تکنولوژی را برای چتر بازی بکاربرده است به طوری که شرکت کنندگان در موقعیتی مانند موقعیت پرش قرار میگیرند و عینک را به چشم میزنند و با بکار بردن عوامل خارجی مانند باد و فشار و … میتوانند یک چتر بازی بی خطر را تجربه کنند. این کمپانی همینطور نرم افزاری را برای عینک واقعیت مجازی فیسبوک (آکیولوس ریفت) طراحی کرده است که آنرا تبدیل به یک دوربین چشمی برای اسنایپران جهت برقراری ارتباط با موقعیت هدف برای شلیک های دقیق میکند.

کمپانی plextex انگلیسی دیگر شرکتی است که طی سالها تجربه و کار تخصصی در زمینه سنسورها هم اکنون سیستمی را طراحی کرده است که مشکلات پزشکی یک سرباز در میدان نبرد را گزارش میکند که این میتواند برای دولت پولهای زیادی را ذخیره کند.

در روسیه هم کلاهی با نام Svarog طراحی شده است که در واقع نوعی هدست واقعیت مجازی است که ضمن ارتباط با drone ها، فرد میتواند با چرخاندن سر خود هدف را به دِرون بشناساند.

در ویدیوی زیر نیز میتوانید کاربردهای نظامی جالب واقعیت مجازی را تماشا کنید :

معماری

یکی دیگر از کاربردهای جالب واقعیت مجازی برای معماران است . شاید هیچ چیز برای یک آرشیتکت نتواند جالب تر از این باشد که در ساختمانی که طراحی کرده است قدم بزند و اجزایی را که میخواهد به دلخواه تغییر بدهد. پیش از این طراحان و معماران با قلم و کاغذ سعی در ساخت چیزی را داشتند که تصورشان از داخل آن بسیار کم بود اما حالا به لطف تکنولوژی واقعیت مجازی و ابزارهای ارتباطی آن (مانند دستکش یا کنترلری که بتوانید با آن اشیا داخل خانه را جابه جا کنید) کار معماران بسیار ساده تر و همینطور جذاب تر خواهد شد.

در زیر میتوانید ویدیوی هدست واقعیت مجازی HTC را ببینید که چطور توسط یک طراح داخلی مورد استفاده قرار میگیرد :

هنر

اگرچه همین الان شما میتوانید با کشیدن انگشتانتان بروی صفحه نمایش اثر هنری دیجیتالی خلق کنید ولی در آینده ای نزدیک شاهد طراحی های سه بعدی بیشتری با استفاده از واقعیت مجازی خواهیم بود. به طوری که شما هدست به صورت میزنید و دیگر خبری از مواد فیزیکی مانند رنگ و … نیست و اینبار بیشتر خلاقیت شماست که مورد استفاده قرار میگیرد.

در راستای همین امر گوگل نرم افزاری را تحت عنوان tilt brush طراحی کرده است که یک قلمو و امکانات نقاشی طراحی مجازی را در اختیار شما میگذارد و شما قادر خواهید بود طرح های سه بعدی خلاقانه ای را با آن خلق کنید، با مشاهده ویدیو زیر میتوانید درباره آن بیشتر بدانید :

شبکه های اجتماعی

یکی دیگر از کاربردهای جذاب واقعیت مجازی در شبکه های اجتماعی است. بعنوان مثال تقریبا 1 سال پیش مارک زاکربرگ برای معرفی هدست واقعیت مجازی فیسبوک کنفرانسی را ترتیب میدهد و در آن از امکانات و کاربردهای آن برای ارتباط بیشتر و تعامل های مجازی افراد با هم میگوید که میتوانید ویدیوی جالب این کنفرانس را در زیر مشاهده کنید :

در این ویدیو میبینیم که چطور با استفاده از هدستهای واقعیت مجازی میتوانیم در جلسات های راه دور و یا هر محیطی که میخواهیم ظاهر شویم.

آموزش

در آینده ای نه چندان دور دیگر لازم نیست کودکان بر سر کلاس های درس رو به روی تخته سیاه و پروژکتور بشینند و بجای آن اینبار اگر قرار است تاریخی را درک کنند میتوانند خود را در آنجا ببینند به طور مثال اگر قرار است تاریخ مصر باستان را بدانند میتوانند با هدست های واقعیت مجازی به مصر سفر کرده و اهرام را از نزدیک مشاهده کنند یا میتوانند با سفر به زمان دایناسور ها و مشاهده آنها از نزدیک هم تجربه بهتری از تاریخ و جغرافیا داشته باشند و هم درس را بهتر فرا بگیرند. یا فرض کنید طی سالیان سال بدن انسان را به سختی برای دانش آموزان توضیح میدانند اما حالا با این تکنولوژی دانش آموزان حتی میتوانند به درون بدن انسان بروند و اجزا بدن را براحتی بشناسند.

تجارت

خود را در خانه و در یک اتاق کاملا خالی تصور کنید. یک تبلت دارید و یک هدست واقعیت مجازی، آنرا به چشم بزنید تا همه چیز شروع شود. در این حین رئیستان که برای یک سفر کاری به انگلیس سفر کرده بود ظاهر میشود و مدیر تبلیغات شرکت هم که در دوبی است با شما در تهران قهوه میخورد و بدین ترتیب به لطف دفتر کار مجازی همه شما دور همه جمع شدید و میتوانید یک جلسه کاری را برگزار کنید. برای درک بهتر موضوع ویدیوی زیر را مشاهده کنید :

اطلاعات

در رقابتی که امسال بین کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا وجود داشت نیویورک تایمز حرکت جالبی را انجام داد و آن هم استفاده از امکان ارائه ویدیوهای 360 درجه در یوتیوب بود که به کاربران این امکان را میداد به محل مناظره وارد شوند و در آنجا گشتی بزنند و سخنرانی کاندیدای خود را از نزدیک تماشا کنند و همه ی اینها با موس کامپیوتر و پشت صفحه نمایش و سایت یوتیوب اتفاق افتاد. اما این مورد به ما یاد آوری میکند که برای به اشتراک گذاری رویداد ها و انتقال اطلاعات به مردم واقعیت مجازی میتواند راهکاری جذاب باشد. ارائه های علمی ، کنفرانس های مطبوعاتی ، فشن شو ها و … همگی رویدادهایی هستند که میتوانند توسط واقعیت مجازی پوشش داده شوند :

در زمان مشاهده ویدیوی زیر با اشاره گر موس را به هرسمتی که میخواهید حرکت دهید تا محیط را به طور کامل بتوانید ببینید :

ورزش

با ورود واقعیت مجازی در ورزش دیگر شاهد نقطه نظر های مختلف راجع به یک خطا یا حرکت ناجوانمردانه در فوتبال یا بسکتبال نخواهیم بود چرا که اینبار قادر هستیم هر موقعیت را در زاویه های مختلف مشاهده کنیم. همچنین با این قابلیت همه مردم میتوانند بازی فوتبال یا والیبال را از زاویه ای جدید مشاهده کنند. البته واقعیت مجازی در ورزش فقط مختص تماشای مسابقات نیست بلکه برای آموزش بهتر ورزشکاران نیز میتواند کاربرد داشته باشد برای مثال در مسابقاتی که حرکات خطا زیاد صورت میگیرد ورزشکاران با این تکنولوژی و تمرین در فضای خود مسابقات میتوانند این موضوع را برطرف کنند و یا بیاد دارید که ووووزلا در مسابقات جام جهانی 2010 چطور باعث بهم ریختگی تمرکز بازیکنان فوتبال شده بود؟ اگر با واقعیت مجازی آن فضا با آن صدا برای بازیکنان بازسازی شده بود این مشکل پیش نمی‌آمد.

مسافرت

قطعا اشخاصی هستند که سفرهای ماجراجویانه دوست دارند به طوری که میخواهند در باران های سیل آسا وارد شوند و در گل و لای ها قدم بزنند قطعا اگر به این افراد هدست واقعیت مجازی را معرفی کنید آنرا پس میزنند. ولی اگر دسته بندی را عوض کنیم میرسیم به افراد زیادی که دوست دارند محلی را ببینند در حالی که در خانه هستند و این برای آنها یک تجربه فوق العاده است. اگر سال 2001 را بیا بیاورید زمانی که گوگل ارس معرفی شد همه ما وقتی میتوانستیم به صورت سه بعدی زمین را ببینیم و یا به دنبال خانه خود در نقشه باشیم بسیار خوشحال بودیم ولی حالا بسیار پیشرفت ها صورت گرفته و هم اکنون به کمک یک هدست واقعیت مجازی میتوانید به بهترین موزه های دنیا سفر کنید و یا به ملاقات فرزندتان که در آنسوی جهان هست بروید و در محلی که همین الان اون حضور دارد شما هم حضور داشته باشید. بنابراین در بحث سفر و تفریح هم واقعیت مجازی کاربرد های جالبی دارد.

از 1 تا 5 ستاره به این پست امتیاز دهید:

همینطور بررسی کنید

صفحه نمایش 4K

طراحی نسل جدیدی از صفحه نمایش 4K برای VR توسط سامسونگ

سامسونگ در اوایل همین هفته در کنفرانس سان فرانسیسکو یک نمونه صفحه نمایش 5.5 اینچی …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *