خانه » مقایسه » مقایسه دوربین گوشی‌های هوشمند LG G6 و Pixel XL

مقایسه دوربین گوشی‌های هوشمند LG G6 و Pixel XL

با بهره گیری از دوربین دوگانه و قابلیت های آن، LG G6 به نظر انتخاب بسیار مناسبی برای علاقه مندان به عکاسی با موبایل می باشد. البته که این گوشی در میدان رقابت تنها نیست و رقیبان سرسختی چون Google Pixel XL، آن را به چالش می کشند. یکی از مهم ترین و هیجان انگیزترین مقایسه ها، مقایسه ی دوربین گوشی های هوشمند است. امروز و در این پست از سایت اندرویدزوم تصمیم گرفته ایم تا مقاله ای در این زمینه را برای شما تدارک ببینیم.

دو کمپانی گوگل و LG در طراحی دوربین های خود اندکی تفاوت قائل شده اند. در G6 شاهد استفاده از یک دوربین با سنسور 13 مگاپیکسل و سایز 1.12 میکرون برای هر پیکسل هستیم. لنز درنظر گرفته شده برای این دوربین هم دارای گشودگی دیافراگم f/1.8 با قابلیت لرزشگیر اپتیکال تصویر است. علاوه بر این دوربین، دوربینی دیگر هم با زاویه دید گسترده در کنار آن قرار دارد. کمپانی گوگل هم برای پرچمدار خود از یک دوربین با سنسور 12 مگاپیکسلی و سایز 1.55 میکرون برای هر پیکسل استفاده کرده است. این کمپانی ترجیح داده است تا از لرزشگیر اپتیکال تصویر استفاده نکند و به پردازش های نرم افزاری موجود در این بخش بسنده کند.

برای بررسی این که کدامیک از این دو دستگاه عملکرد بهتری در بخش دوربین دارند، دو دستگاه را در شرایط یکسان قرار داده و آزمایش های خود را برای آن ها انجام دادیم.

عملکرد و رابط کاربری:

رابط کاربری اپلیکیشن دوربین Pixel XL ( در سمت راست ) و G6 ( در سمت چپ )

اجازه دهید بررسی را از بخش نرم افزاری دو دوربین آغاز کنیم. رابط کاربری مورداستفاده در Pixel XL به دلیل سادگی در استفاده، طرفداران خود را دارد. در این اپلیکیشن، بیش از چند دکمه، حالت عکاسی و دکمه ی ثبت عکس، چیز دیگری مشاهده نخواهید کرد. از طرفی دیگر، G6 به دلیل استفاده از نمایشگری با نسبت تصویر 18:9 می تواند کنترل های کامل، قابلیت های مناسب و پیش نمایش عکس ها را به شما نمایش دهد. البته در این گوشی هنوز هم از دکمه ای برای دسترسی سریع به قابلیت HDR استفاده نشده است ولی به صورت کلی قابلیت های بسیار زیادی در اختیار شما قرار دارد. برای نمونه، حالت عکاسی Manual Mode قابلیت های بسیار عالی را در اختیار شما قرار می دهد. قابلیت دیگر نیز point-and-shoot است که احتمالاً بسیاری از کاربران از آن استفاده خواهند کرد.

در بخش عملکرد، عملکرد دو دوربین انتظارات شما را برآورده خواهد کرد. هرچند که هنوز به دلیل تازگی نرم افزار مورداستفاده در G6 ممکن است مشکلاتی در آن وجود داشته باشد. در همین زمان، Pixel XL نیز مشکلات دوربینی خاص خود را دارد؛ به گونه ای که ممکن است در استفاده ی چندماهه از آن، بارها شاهد کرش کردن اپلیکیشن دوربین آن باشید.

یک نکته ی مثبت در دوربین G6 می تواند دوربین دوم اصلی آن باشد که قابلیت ثبت عکس با زاویه دید بالا را دارا می باشد. در پیکسل شاهد استفاده از دوربین دوم نیستیم؛ بنابر این واضح است که تصاویر ثبت شده با G6 گسترده ی بیشتری را پوشش خواهند داد. همچنین، استفاده از دو سنسور به عنوان دوربین اصلی می تواند قابلیت های بیشتری در زمینه ی زوم کردن در هنگام عکاسی و فیلمبرداری را در اختیار شما قرار دهد.

کیفیت دوربین:

طبیعی است که عملکرد دوربین ها در شرایط نوری مناسب و در نور روز، عملکرد رضایت بخشی باشد. ولی در سال 2017، دستگاه های وجود دارند که علاوه بر عملکرد مناسب در محیط هایی با نور کافی، عملکرد فوق العاده ای هم در محیط های تاریک دارند.

عکاسی در شب بخشی است که ممکن است G6 را در مقابل Pixel XL به چالش بکشد؛ چراکه در این گوشی از پیکسل هایی با سایز کوچکتر استفاده شده است که نور کمتری را جذب کرده و فرایند پردازشی بیشتری را نیازمندند. ولی خوشبختانه در G6 شاهد استفاده از لرزشگیر اپتیکال تصویر هستیم که می تواند تصاویر ثبت شده در محیط های کم نور را بهبود ببخشد. با وجود این که در Pixel XL از لرزشگیر اپتیکال تصویر استفاده نشده است، ولی با بهره گیری از فرایند پردازشی HDR+ processing، عکس های کاملاً رضایت بخشی از محیط های تاریک با استفاده از این دیوایس می توان به ثبت رساند.

در ادامه به بررسی دوربین این دو اسمارت فون در آزمایش های یکسان خواهیم پرداخت.

عکاسی در نور روز:

نمونه عکس های ثبت شده با دوربین Pixel XL ( در سمت راست ) و G6 ( در سمت چپ )

به دلیل عرضه ی زودتر Pixel XL نسبت به G6 و بررسی های که پیشتر بروی دوربین این گوشی انجام شده است، همگی با عملکرد فوق العاده ی دوربین آن در شرایط نور روز آشنا هستیم. حالا و پس از بررسی دوربین G6، می توان گفت که این دوربین در رقابت بسیار نزدیکی با Pixel XL قرار دارد. تصاویر ثبت شده با استفاده از هر دو اسمارت فون، کاملاً رضایت بخش هستند و عملکرد HDR هم در دو اسمارت فون کاملاً عملکرد مناسبی است.

بصورت کلی، LG در G6 تلاش کرده است تا این دوربین بتواند عکس هایی با جذب نور بیشتر را به ثبت برساند. همچنین، بهبودهایی در قسمت های دیگر صورت گرفته است تا تصاویر ثبت شده تا حد ممکن به واقعیت نزدیک باشند. تصاویر ثبت شده با استفاده از دوربین Pixel XL اندکی از نور کمتری برخوردار هستند. ولی همین نور کمتر باعث شده است تا این تصاویر به واقعیت نزدیکتر باشند و گرمای رنگ بیشتری داشته باشند.

زمانی که بروی عکس ها زوم کنید، متوجه خواهید شد که عکس های گرفته شده با Pixel XL از جزئیات بیشتر و لبه های شفاف تری برخوردارند. هرچند که این مسئله در رزولوشن های عادی قابل مشاهده نیست و تنها با زوم زیاد بروی عکس می توان متوجه آن شد.

زمانی که به تنهایی عکس های ثبت شده با هریک از دیوایس ها را مشاهده می کنید، رنگ های ثبت شده کاملاً برای شما رضایت بخش خواهند بود. ولی اگر بخواهیم همین حالا یکی را به عنوان دوربین برتر در این زمینه انتخاب کنیم، G6 می تواند انتخاب مناسبی باشد؛ چراکه میزان روشنایی و رنگ های ثبت شده در عکس های این دوربین باعث زیبایی بیشتر عکس ها می شوند. البته Pixel XL نیز عملکرد مناسبی در این زمینه دارد. فرایند HDR+ processing مورداستفاده در Pixel XL نیز می تواند رنگ های مناسبی را در عکس های شما به ثبت برساند.

عکاسی در نور کم:

نمونه عکس های ثبت شده با دوربین Pixel XL ( در سمت راست ) و G6 ( در سمت چپ )

شاید در نگاه اول و بروی کاغذ، استفاده از پیکسل های کوچک 1.12 میکرونی برای عملکرد دوربین G6 در نور کم نگران کننده به نظر برسد؛ ولی با بررسی آن در عمل، متوجه اشتباه خود خواهیم شد. همانطور که احتمالاً می دانید، Pixel XL یکی از بهترین دوربین ها برای عکاسی در محیط های کم نور را دارا است. بنابراین، مقایسه ی این دو اسمارت فون در این بخش می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.

 G6 در عکس های ثبت شده در این شرایط، موفق به ثبت تصاویری با نویز کمتر و مرزهای شارپ تر شده است. در عکس های Pixel XL، به ویژه زمانی که از +HDR استفاده نمی شود، شاهد وجود نویز بیشتری در تصویرها هستیم. برخلاف آن، در G6 برای شرایط تاریک از HDR استفاده نمی شود.

عملکرد دوربین Pixel XL در شرایطی که هیچ منبع نور مستقیمی وجود نداشته باشد، بهتر است؛ چراکه +HDR می تواند عملکرد مناسبی در این شرایط داشته باشد و کمک کند تا سوژه های موجود در عکس، به خوبی در آن ثبت شوند. در مقایسه، دوربین G6 عملکردی همانند عملکرد چشم انسان در محیط های تاریک دارد. تنها نکته ی منفی در عملکرد دوربین Pixel XL در چنین شرایطی را می توان روشنایی بیش از حد برخی از سوژه ها دانست که این موضوع باعث ایجاد شدن مرزهای غیرشفاف برای عکس ها می شود. ولی نکته ی مثبت در عملکرد آن، عملکرد کاملاً رضایت بخش آن در این شرایط است.

همانطور که پیشتر هم اشاره شد، عملکرد G6 در بخش دوربین، تعجب ما را برانگیخت. این دوربین عملکردی به خوبی دوربین استفاده شده در Pixel XL دارد و حتی در برخی شرایط هم عملکرد بهتری نسبت به آن را ارائه می کند. برای نمونه، می تواند در محیط های تاریک، تصاویری شارچ را به ثبت برساند.

جمع بندی:

LG G6 vs. Pixel XL camera Comparison
LG G6 vs. Pixel XL camera Comparison

بدون تردید دوربین هر دو گوشی عملکرد فوق العاده ای دارند. LG G6 چند ماه پس از عرضه ی Pixel XL معرفی شده است که در آن نهایت تلاش شده است تا این دستگاه بتواند تصاویر بی نظیری را به ثبت برساند. حتی این دوربین قابلیت برتری در برخی شرایط نسبت به Pixel XL را نیز دارا می باشد؛ دستگاهی که از همان روزهای نخست عرضه، دوربین به عنوان یک نقطه ی قوت جدی برای آن به حساب می آمد.

در نور روز، G6 قادر به ثبت تصاویری با بالانس مناسب، روشنایی کافی و رنگ های زنده می باشد. حتی با وجود عملکرد مناسب G6 در این زمینه، Pixel XL نیز عملکرد مشابهی دارد و حتی می تواند تصاویری با جزئیات شفاف تر را در اختیار شما قرار دهد. در شرایط نوری کم نور نیز از این پس Pixel XL تنها اسمارت فونی نیست که عملکرد بی نظیری دارد؛ چراکه G6 نیز می تواند در صدر جدول در کنار Pixel XL جای گیرد.

دوربین گوشی Pixel XL قابلیت ثبت عکس های بسیار عالی در محیط های گوناگون را دارا می باشد. همچنین، فناوری +HDR مورداستفاده در آن می تواند نقطه ی مثبت دوربین آن باشد. G6 نیز بصورت میانگین می تواند چنین عملکردی را در اختیار شما قرار دهد. این اسمارت فون امکانات فراوانی در زمینه ی کنترل های دستی را در اختیار شما قرار می دهد. علاوه بر آن، دوربین دوم اصلی این دیوایس قابلیت ثبت تصاویری با زاویه دید گسترده را را در اختیار کاربران آن قرار می دهد.

بدون تردید این دو اسمارت فون می توانند بهترین انتخاب ها برای علاقه مندان به عکاسی با موبایل باشند. تنها کافیست که یکی از آن ها را انتخاب کرده و از عکاسی با آن لذت ببرید.

منبع: androidcentral

همینطور بررسی کنید

بررسی تخصصی گوشی LG Q6

کمپانی LG ماه گذشته ی میلادی سری جدید گوشی های هوشمند خود با نام LG …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *