چگونه با استفاده از تم و لانچر دستگاه اندرویدی خود را شخصی سازی کنیم؟

هر کاربر اندروید یک تم بر روی اسمارت فون خود دارد. فقط هنوز از این موضوع خبر ندارد. حتی اگر نمی دانید که آیکون پک یا لانچر چیست، اگر اسمارت فونتان یک Home Screen داشته باشد، اسمارت فون شما دارای یک تم است.

کاربران اندروید مجبور به تحمل App Drawer های یکسان و تکراری نیستند، آن ها می توانند انتخاب کنند که اسمارت فونشان چطور به نظر برسد و چطور عمل کند. آن ها می توانند از ویجت استفاده کنند تا بدون نیاز به باز کردن اپلیکیشن ها از آن ها استفاده کنند. آن ها می توانند از آیکون های شخصی سازی شده استفاده کنند تا ظاهر اپ های خود را زیبا کرده یا آن ها را از چشم افراد کنجکاو مخفی کنند. آن ها حتی می توانند از الگو های حرکتی (Gesture) یا اطلاعات متنی استفاده کرده تا اسمارت فون خودشان را با محلی که در آن زندگی می کنند یا کار هایی که معمولا انجام می دهند وقف دهند.

حال با یکدیگر به این موضوع می پردازیم که تم های اندروید چه هستند و چگونه می توان با آن ها شروع به کار کرد.

در یک تم چه چیز هایی وجود دارد؟

What's in a theme?
What’s in a theme?

در اندروید، انواع مختلفی از تم ها وجود دارد، اما نوعی که ما در این مقاله به آن می پردازیم تم های home screen یا تم های لانچر است. یک تم استایل ظاهری home screen شما است، که با تغییر عنصر های مختلفی مثل لانچر ها، تصاویر زمینه، ویجت ها، آیکون پک ها، صداها، و عنصر های دیگر همراه است.

تصور اکثر کاربران از تم، عنصر های پیچیده و راه اندازی های مشکل است. تصور آن ها از تم، ویجت های شخصی سازی شده KWGT و آیکون پک هایی که استادانه ساخته شده اند است. در حالی که افراد بسیاری هستند که هر از گاهی لانچر خود را به طور کامل تغییر داده و از ابتدا پیاده سازی می کنند، برای اکثر ما، یک تم به معنی تغییر حالت پیاده سازی اسمارت فونمان نیست، بلکه به معنی تغییر ظاهر این پیاده سازی است.

حتی اگر شما علاقه ای به زیبا بودن home screen خود ندارید، دلایل دیگری برای استفاده از تم های لانچر وجود دارد که شاید برای شما جالب باشد:

مخفی کردن اپلیکیشن ها: بیشتر لانچر ها این قابلیت را دارند که اپلیکیشن ها را از منوی اپ هایتان مخفی کنند، اما برای اپلیکیشن هایی که شما می خواهید به راحتی در دسترس باشند اما از چشمان دیگران مخفی باشند، بسیاری از لانچر ها به شما این امکان را می دهند که نام این اپلیکیشن ها را تغییر داده و آیکون آن ها را محو کنید تا کسی متوجه وجودشان نشود. یا اینکه همه ی آن ها را با یکدیگر پنهان کنید.

انتقال تم و تنظیمات: مادرتان به تازگی اسمارت فون جدیدی خریداری کرده است، اما می خواهد همه چیز در جای قبلی خود باقی بماند؟ بسیار خوب، با قابلیت پشتیبان گیری از تم ها، شما می توانید تمامی اسمارت فون هایش را شبیه اسمارت فون قدیمی اش کنید.

کارآمدی: هر چقدر که وقت کمتری صرف یافتن اپلیکیشن مورد نیاز خود در منوی اپ ها کنید، سریع تر می توانید به جای زل زدن به اسمارت فونتان به انجام فعالیت های روزمره خود در زندگی واقعیتان برگردید. لانچرهای بسیاری اپلیکیشن های شما را بر اساس موقعیت مکانی شما مرتب می کنند، و با استفاده از فولدر در اپ دراور و home screen، شما می توانید در یافتن اپ ها میانبر بزنید.

قابلیت های بیشتر: از این که منوی اپلیکیشن هایتان بر اساس حروف الفبا مرتب شده است خوشتان نمی آید؟ دوست ندارید که فضای home screen تان 4×4 باشد و نتوانید سایز ویجت هایتان را تغییر دهید؟ یک لانچر جدید به شما این اجازه را می دهد که تقریباً هر چیزی را که در لانچر خود می خواهید به سلیقه خودتان انتخاب کنید.

لانچر ها و چگونگی استفاده از آن ها

Launchers and how to use them
Launchers and how to use them

تمامی اسمارت فون ها به همراه یک لانچر ارائه می شوند؛ محیطی که شما می توانید با استفاده از آن از اپلیکیشن هایتان استفاده کرده و home screen خود را شخصی سازی کنید. گوشی های سامسونگ به همراه لانچر TouchWiz ارائه می شوند، در اسمارت فون های HTC لانچر Sense Home به چشم می خورد، نام لانچر LG نیز نام ساده ی Home Launcher است، و اسمارت فون های پیکسل نیز به همراه لانچر Pixel ارائه می شوند، و به همین صورت تمامی برند ها لانچر مخصوص خود را به همراه اسمارت فون هایشان عرضه می کنند. بعضی از این لانچر ها قابلیت های بیشتری نسبت به سایرین دارند.

لانچر TouchWiz سامسونگ به شما این امکان را می دهد که مقدار فضای home screen خود را تغییر دهید. TouchWiz و Sense هر دو این امکان را به شما می دهند که تم شخصی سازی شده بر روی دستگاه خود فعال کنید. هر دو یک گالری از این تم ها در اختیار شما قرار می دهند که این تم ها فرا تر از home screen را شامل می شوند و بر روی قسمت های مختلف گوشی اندرویدی شما، مانند نوار اعلانات و برنامه های سیستمی مثل تنظیمات، پیام رسان، گالری، تلفن و … پیاده سازی می شوند. بنابر این حتی اگر علاقه به نصب لانچر دیگری داشته باشید، اگر اسمارت فونتان چنین تم هایی داشته باشد، شاید بخواهید نگاهی به گالری آن ها بیندازید.

اگر آماده اید به دنیای زیبای لانچر های شخصی برویم، لانچر های بسیاری برای انتخاب کردن وجود دارند، اما سه تا از آن ها لانچر های بسیار خوبی هستند که در ادامه آن ها را معرفی می کنیم.

Nova Launcher: در بین لانچر هایی که با اسمارت فون ها عرضه می شوند یکی از معروف ترین لانچر ها است. در حالی که قابلیت شخصی سازی بسیار بالایی دارد، هنوز هم لانچری است که استفاده از آن برای تازه کار ها آسان است.

Action Launcher 3: اگر به دنبال لانچری هستید که بهینگی بالایی داشته باشد، Action Launcher 3 شاید یکی از بهترین گزینه ها باشد. Quickdrawer که یک لیست از اپلیکیشن ها در سمت چپ صفحه نمایش است، می تواند جایگزین App drawer شود و قابلیت هایی مانند Shutters و Covers می توانند به فشرده کردن فضای قابل استفاده با روش جدیدی با استفاده از فولدر ها و ویجت ها کمک کند.

Yahoo Aviate: اگر می خواهید به لانچرتان اجازه دهید که کار های سازمانی شما را برایتان انجام دهد، شاید بهتر باشد Aviate را امتحان کنید. لانچری که توسط Yahoo ساخته شده است. Aviate طبق برنامه کاری و موقعیت فعلی شما اپلیکیشن هایتان را بر حسب نیازتان مرتب می کند.

همه چیز با یک تصویر زمینه آغاز می شود…

It all begins with a wallpaper...
It all begins with a wallpaper…

مهم نیست که از چه لانچری استفاده می کنید، شما نیاز به چیزی دارید که آن را پشت ویجت ها و اپ هایتان قرار دهید. تصاویر زمینه از تمام گوشه های اینترنت به دست می آیند. اگر شما از عکس بچه ها یا سگتان یا خانه ای که آرزوی خریدنش را دارید برای تصویر زمینه اسمارت فونتان استفاده نمی کنید، شاید بخواهید تصویر زمینه ای را که به هنگام خرید بر روی اسمارت فونتان بوده است را با استفاده از یکی از منابع زیر تغییر دهید:

Muzei: اگر به دنبال والپیپر های زیبایی هستید که هر از چند گاهی تغییر کنند، muzei و افزونه های بسیار بسیار زیادش برای شما هستند.

Muzei یک تصویر زمینه متحرک است؛ یعنی به جای این که یک تصویر ثابت باشد، یک اپلیکیشن با قابلیت نمایش تصاویر مختلف است. Muzei از یک یا چند منبع تعیین شده توسط شما استفاده کرده و هر چند ساعت یک بار تصویر زمینه تان را تغییر می دهد.

Android Central’s Wallpaper Weekly: هر هفته پنج تصویر زمینه جدید را به نمایش می گذارد تا به شما در انتخاب تصاویر زیبا برای home screen تان کمک کند.

Zedge: این اپلیکیشن یک مجموعه ی غنی از عناصر تم مانند تصاویر زمینه، صدا های زنگ و … است. این اپ هزاران تصویر زمینه در موضوعات مختلف را در اختیار شما می گذارد.

DevianArt: اگر به دنبال تصویر زمینه هنری تری هستید، به این اپ سری بزنید؛ جایی که میلیون ها هنرمند هنرشان را با دنیا به اشتراک می گذارند.

Icon Packs: اگر قصد دارید از آیکون پک استفاده کنید، بسیاری از آیکون پک ها به همراه یک تصویر زمینه ارائه می شوند، تا با آیکون هایی که زحمت بسیاری برایشان کشیده شده است، هماهنگ شود.

ویجت ها در همه جا

Widgets, widgets everywhere
Widgets, widgets everywhere

ویجت ها اساساً اپلیکیشن های  مینیاتوری هستند که روی home screen شما اجرا می شوند. ویجت ها انواع مختلفی دارند: از ویجت های دکمه ای که برای تنظیم نور صفحه نمایش استفاده می شوند تا ویجت های هواشناسی که در مطلع شدن از وضع آب و هوا به شما کمک می کنند و ویجت های پخش کننده موسیقی که پخش موسیقی را کنترل می کنند. اکثر اپ های شما با نوعی ویجت ارائه می شوند، و در کنار آن ها ویجت های شخصی سازی شده دیگری هم هست که در صورتی که از ویجت های اپ هایتان خوشتان نیامد می توانید از آن ها استفاده کنید.

ویجت ها به شما این امکان را می دهند که به اطلاعات اپلیکیشن هایتان دسترسی پیدا کرده و با آن ها کار کنید، بدون این که نیازی به باز کردن اپلیکیشن به طور کامل باشد. مثلاً می توانید بدون این که اپ پخش موسیقی خود را باز کنید، موسیقی بعدی را پخش کنید. یا می توانید گوشی هوشمند خود را خاموش کرده و اینترنت خود را قطع کنید بدون اینکه نیاز به باز کردن اپلیکیشن تنظیمات دیوایس خود داشته باشید و می توانید بدون اینکه home screen خود را ترک کنید میزان روشنایی صفحه نمایش خود را تغییر دهید.

ویجت ها همچنین می توانند به عنوان میانبر برای قسمتی از یک اپلیکیشن، یا حتی بهتر، برای فعال کردن قابلیتی از یک اپلیکیشن استفاده شوند. ویجت Google Keep این امکان را به شما می دهد که به یادداشت های اخیرتان دسترسی پیدا کنید، یا یک یادداشت جدید ایجاد کنید. ویجت Netflix می تواند شما را به قسمت بعدی شوی حال حاضرتان ببرد. ویجت My weather نیز می تواند شما را به بخش وضعیت حال حاضر آب و هوا ببرد.

بخش دیگری از ویجت ها میانبر ها هستند که در بسیاری از لانچر ها مانند Nova در کنار ویجت ها قرار می گیرند. آیکون منوی اپلیکیشن های شما یک میانبر است. برخی از میانبر های معروف دیگر عبارتند از: میانبر های مخاطب (که برای تماس گرفتن یا SMS دادن به شخص مورد نظر استفاده می شود) و میانبرهای تنظیمات مثل Tethering (برای روشن کردن هات اسپات دستگاه)، Location (برای روشن و خاموش کردن سرویس موقعیت) و Power (برای خاموش و روشن کردن اسمارت فون). به علاوه، میانبرها می توانند شما را به لیست پخش ها، آلبوم ها، یا فعالیت های موجود در یک اپلیکیشن ببرند.

آیکون های خود را با آیکون پک زیبا کنید

Make your apps pop — or blend in — with icon packs
Make your apps pop — or blend in — with icon packs

تمام آیکون ها یک اندازه نیستند. گوگل برای خود استاندارد های جداگانه ای در سایز آیکون ها دارد، همینطور که Samsung، LG، HTC و …. دارند. در کنار این ها، هر توسعه دهنده ای سلیقه ی مخصوص به خود را در مورد چگونگی سایز آیکون ها دارد. در نتیجه، اپ دراورهای ما مثل مخلوطی از استایل های مختلف آیکون ها است. اینجا است که icon pack ها به کمک ما می آیند تا آیکون هایمان را یک شکل و یک دست کنند.

اکثر لانچر هایی که به صورت پیش فرض با گوشی های هوشمند ارائه می شوند، به شما اجازه این را که از icon pack های موجود در Google Play Store استفاده کنید، نمی دهند. حتی تم هایی که بر روی گوشی های سامسونگ و htc وجود دارند نیز به شما اجازه ی اعمال icon pack های موجود در Google Play Store را نمی دهند و فقط اجازه ی اعمال آیکون پک های موجود در استورهای خودشان را می دهند. بنابراین، اگر بخواهید این icon pack ها را اعمال کنید، باید از لانچرهای شخصی سازی شده ای استفاده کنید که از icon pack پشتیبانی می کنند. مانند Nova Launcher و Action Launcher 3.

همانگونه که قبلا هم اشاره کردیم، icon pack ها آیکون های شما را یک دست می کنند، اما آن ها همچنین می توانند اپ های شما را از چشم دیگران مخفی نگه دارند که استفاده از یک آیکون اشتباه و گمراه کننده، یا یک آیکون بی رنگ می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

صدا ها و زنگ های تلفن

شاید شما در انتخاب تم حرفه ای باشید و ظاهری فوق العاده زیبا برای اسمارت فون خود ایجاد کرده باشید. اما چیزی که اطرافیان شما از تم شما خواهند فهمید، جنبه ی ظاهری آن نیست. هنگامی که تماس یا پیامی دریافت می کنید، این صدای گوشی شما است که اطرافیان شما را جذب می کند. با این که می توان این صداها را از هر جایی تهیه کرد، ما چند منبع که در این زمینه بسیار مناسب هستند را به شما معرفی می کنیم:

Zedge: این اپلیکیشن هر چیزی را که تصورش را می کنید در این زمینه دارد؛ حتی بیشتر از تصور شما. آن ها حتی سوت قدیمی سامسونگ که زمانی صدای تماس تلفن مادر خیلی از ما بوده است را دارند! به هر حال، Zedge منبع بسیار مناسبی است و شما می توانید به طور مستقیم صدا را برای دستگاه خود تنظیم کنید به جای این که آن را دانلود کرده و به صورت دستی آن را در محل مورد نیاز کپی کنید.

Reddit:  محل بسیار مناسبی برای پیدا کردن عناصر تم، از جمله صدا ها است. هر چند وقت یک بار، بخش هایی برای تبادل ایده ها و نظرات در مورد صدا های زنگ و اعلان در بخش r/Android ایجاد می شود و در بخش های ringtone/wallpaper همیشه reddit های fandom وجود دارد.

Audacity: این مورد، در واقع یک اپلیکیشن اندروید نیست؛ بلکه یک نرم افزار کامپیوتری است. من ( نویسنده سایت androidcentral ) به شخصه تم های بسیاری ایجاد کرده ام و باید اعتراف کنم که صدای بهترین تم هایی که ایجاد کرده ام را معمولا از نمونه برداری از صداهای فیلم های یوتیوب یا ترک های موسیقی استخراج کرده ام. پس اگر نمی توانید صدای مورد علاقه تان را بیابید، آن را خود بسازید!

و فراموش نکنید: صدا ها می توانند جادویی، نوستالژیک، یا به شدت آزار دهنده باشند. یکی از همکارانم صدای اعلانی بر روی اسمارت فون خود داشت که هر وقت برای او پیامی می آمد، دلم می خواست تلفنش را در دیوار خورد کنم. فراموش نشدنی باشید، نه آزار دهنده.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.