بررسی گجت SAMSUNG DEX

گجت Samsung DeX گوشی های Galaxy S8 و Galaxy S8 Plus را به یک کامپیوتر دسکتاپ تبدیل می کند. در نگاه اول، عملکرد این گجت بسیار رضایت بخش است و ما در این مقاله قصد بررسی مختصر و مفید آن را داریم.

قیمت و زمان عرضه ی Samsung DeX:

Samsung DeX همزمان با عرضه ی دو گوشی Galaxy S8 و Galaxy S8 Plus و با قیمت 150 دلار برای علاقه مندان در بازارها موجود خواهد بود.

Samsung DeX: تبدیل Galaxy S8 به یک کامپیوتر دسکتاپ؟

گجت Samsung DeX امکانات جذابی را در اختیار گوشی هوشمند Galaxy S8 و Galaxy S8 Plus شما قرار می دهد. DeX در حقیقت یک پایه ی هوشمند است که S8 به آن متصل می شود. با استفاده از اتصال پورت USB-C، از این پس S8 از یک خروجی HDMI و دو پورت USB پشتیبانی می کند. DeX از صفحه نمایش هایی با رزولوشن Full HD پشتیبانی می کند ولی هنوز درمورد پشتیبانی آن از نمایشگرهای 4K اطلاعاتی در دست نیست.

Samsung DeX: so, the Galaxy S8 will be a desktop PC
Samsung DeX: so, the Galaxy S8 will be a desktop PC

زمانی که S8 را به آن متصل کنید، پس از گذشت زمان کوتاهی رابط کاربری DeX بروی صفحه ی نمایش، نمایش داده خواهد شد. در حالت DeX mode ( استفاده از DeX )، صفحه نمایش S8 خاموش خواهد شد و امکان استفاده از دستگاه فراهم نخواهد بود. از این قسمت به بعد، تنها باید از کیبرد و موس خود برای استفاده از این کامپیوتر دسکتاپ استفاده کنید.

رابط کاربری استفاده شده در DeX، بسیار همانند چیزی است که پیش از این در سیستم عامل های Windows 10, Chrome OS یا حتی Remix OS مشاهده کرده ایم. منوی استارت، منوی نوتیفیکیشن ها و خود دسکتاپ در رابط کاربری طراحی شده برای این گجت وجود دارند.

Samsung DeX
Samsung DeX

اپلیکیشن ها با استفاده از منوی استارت قابل دسترسی خواهند بود و اگر آن ها را در همانجا نگه دارید، در نقش یک shortcut به دسکتاپ عمل می کنند. به صورت کلی، تمامی اپلیکیشن های ساخته شده برای سیستم عامل اندروید با DeX نیز سازگار خواهند بود. سامسونگ در این دیوایس از قابلیت multi-window موجود در اندروید نوقا استفاده کرده است و حتی در آن بهبودهایی را نیز شاهد هستیم. اگر یک اپلیکیشن از این قابلیت پشتیبانی نکند، آن اپلیکیشن در یک پنجره ی جداگانه با فرمتی نزدیک به گوشی های هوشمند اجرا خواهد شد.

اپلیکیشن های پشتیبانی کننده از قابلیت Multi-window با سایز بزرگ در صفحه نمایش، نشان داده خواهند شد ولی بطور معمول، نمی توان یک اپلیکیشن را در دو پنجره باز کرد و از آن استفاده نمود. البته درصورتی که در این دستگاه از رابط های کاربری کمپانی سامسونگ استفاده شده باشد، این کار امکان پذیر خواهد بود. مرورگر پیش فرض نصب شده بروی این پلتفرم، از این قابلیت پشتیبانی می کند. چراکه گوشی های هوشمند امروزی  همانند مرورگرهای نسخه ی دسکتاپ، چنین قابلیتی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. به صورت کلی، DeX نسخه ی دسکتاپ سایت ها را به شما نمایش داده؛ بنابراین نگرانی از بابت عدم هماهنگی سایز سایت نمایش داده شده با سایز نمایشگر شما وجود ندارد.

Samsung DeX
Samsung DeX

در این گجت از یک موس و کیبرد برای کنترل دستگاه استفاده می شود. همچنین، در این گجت از یک shortcut شامل Alt-Tab استفاده شده است که امکان چرخش درمیان اپلیکیشن های مختلف را در اختیار شما قرار می دهد. از آنجایی که هیچ اپلیکیشنی به صورت اختصاصی برای DeX طراحی نشده است، دیتابیس نمایش داده شده از یک اپلیکیشن شامل اطلاعاتی از آن اپ خواهد بود که بروی دستگاه شما نیز موجود است. یعنی اگر اپلیکیشن تلگرام را بروی DeX خود بازکنید، همان اطلاعاتی را مشاهده خواهید کرد که در حالت عادی و در استفاده از گوشی هوشمند خود مشاهده می کردید؛ تنها در سایزی بزرگتر و با امکاناتی بیشتر این کار انجام خواهد شد.

بخش نوتیفیکیشن ها نیز در این پلتفرم وجود دارند. با استفاده از این بخش می توانید به سرعت به پیام های خود پاسخ دهید؛ همچنین، می توانید با استفاده از یک هدست بلوتوث، به تماس های خود پاسخ دهید. البته برای پاسخ دادن به تماس های خود می توانید S8 را از روی پایه ی DeX جدا کنید، به تماس خود پاسخ دهید و دوباره آن را متصل کنید.

عملکرد این گجت و S8 با یکدیگر در تست های اولیه رضایت بخش بوده است. ولی طبیعی است که نمی توان انتظار عملکرد سریعی به اندازه ی یک کامپیوتر دسکتاپ واقعی را از آن داشت. با بهره گیری از پردازشگر 8 هسته ای موجود در گوشی S8، امکان نمایش وبسایت های مختلف در مرورگرهای اندرویدی و باز کردن اپلیکیشن های مختلف بروی صفحه نمایشی با سایز بزرگ امکان پذیر خواهد بود.

شاید بتوان اصلی ترین مزیت DeX در مقایسه با Remix OS را قابلیت جابجایی بسیار بیشتر آن دانست که می توانید به سادگی هرجایی که می خواهید S8 خود را ببرید و تنها آن را به این پایه و DeX متصل کرده و از قابلیت های جذاب آن استفاده کنید.

Samsung DeX
Samsung DeX

محدودیت های موجود در Samsung DeX:

طرح کلی که از آن در DeX استفاده شده است، پیش از این به وسیله ی مایکروسافت و پروژه ی Continuum شناخته شده بود. البته عملکرد این پروژه به این شکل بود که امکان نمایش یک دسکتاپ بروی یک گوشی هوشمند را فراهم می کرد؛ بنابراین، تنها طرح کلی این دو پروژه به یکدیگر نزدیک است و عملکرد کلی آن ها باهم تفاوت های بسیار زیادی دارد. سامسونگ S8 را به قدرتمندترین چیپ های موجود در بازار مجهز کرده است تا خریداران این گوشی هوشمند بتوانند به سادگی از قدرت بالای سخت افزاری این دستگاه نهایت استفاده را ببرند.

از نظر طرح کلی، Continuum چیزی از DeX کم ندارد و می تواند تمامی کارهایی که این گجت انجام می دهد را برای شما انجام دهد؛ تنها در سایز صفحه نمایش مختلف و امکانات مختلف این کار انجام می شود. ازجمله مشکلات موجود در DeX نیاز آن به یک ساختار ثابت است؛ به این معنی که برای استفاده از این گجت، باید همیشه کابل ها و صفحه نمایش موردنیاز دستگاه را همراه خود داشته باشید. برخلاف آن، Continuum می تواند به صورت بی سیم و در گوشی هوشمند شما قابلیت های یک کامپیوتر دستکتاپ را در اختیار شما قرار دهد. بنابراین، شما هیچگونه محدودیت زمانی و مکانی در استفاده از آن نخواهید داشت. در نتیجه ی این محدودیت موجود در DeX، این پلتفرم تنها برای افرادی مناسب خواهد بود که تنها قصد جابجایی گوشی هوشمند خود را دارند و نمی خواهند صفحه نمایش خود را با خود جابجا کنند. برای نسخه های ابتدایی، DeX یک گجت جذاب است ولی یکی دیگر از مشکلات پیش روی آن این است که بدون استفاده از یک موس و کیبرد امکان استفاده از این گجت را نخواهید داشت که این خود یک نقطه ی ضعف برای آن به حساب می آید. البته سامسونگ برای این گجت از یک کیس قابل رونمایی کرده است که می توانید از آن برای برای جابجایی و استفاده ی هرچه راحت تر از دستگاه استفاده کنید.

با توجه به اپلیکیشنی که در حال استفاده از آن هستید، ممکن است مشکلات دیگری نیز پیش روی شما باشد. برای نمونه، در نسخه ی رایگان Microsoft Office، تنها امکان استفاده از آن در دستگاه های اندرویدی با سایز کوچکتر از 10 اینچ وجود دارد و هنوز مشخص نیست که آیا امکان استفاده از آن در DeX وجود خواهد داشت یا خیر. به احتمال زیاد، برای استفاده از قابلیت های این پکیج نیاز به پرداخت هزینه خواهید داشت؛ البته اگر قصد استفاده از جایگزین رایگان این سرویس، Google Docs، را نداشته باشید.

بنابر گفته ی یکی از کارمندان کمپانی سامسونگ، بازی های اندرویدی با این گجت سازگار نیستند؛ چراکه طراحی بازی های اندرویدی بر اساس کنترلرهای آن ها در صفحه های نمایش لمسی می باشد که در DeX کاربر باید از کیبرد و موس برای کنترل دستگاه استفاده کند. با توجه به این محدودیت فنی، در حال حاضر امکان اجرای بازی های ساخته شده برای گوشی های اندرویدی در گجت DeX وجود ندارد. سامسونگ همچنین، برای مواقع ضروری که نیاز به انجام پردازش های سنگین وجود دارد، از یک سیستم خنک کننده استفاده نموده است.

عملکرد Samsung DeX:

در ویدئوی زیر می توانید عملکرد Samsung DeX را در عمل مشاهده کنید.

تجربه ای هیجان انگیز با Samsung DeX:

تجربه ی هیجان انگیز استفاده از این گجت را باید با گوشی S8 بررسی نمود ولی آیا DeX می تواند در نقش یک پلیر نیز نقش خود را ایفا کند؟ آیا امکان اتصال آن به تلوزیون و نمایش فایل از روی سرویس های مختلف بروی تلوزیون وجود دارد؟ به زودی و با بررسی های بیشتر این گجت، پاسخ تمامی این سوالات داده خواهد شد و می توان تصویری روشن تری از عملکرد آن را در ذهن داشت.

شما در مورد گجت DeX چه فکری می کنید؟ آیا به نظر شما از آن می توان به عنوان یک جایگزین برای نسل قابلی کامپیوترها استفاده کرد؟ دیدگاه خود را در وبسایت اندرویدزوم با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

همینطور بررسی کنید

مشخصات فنی کامل Galaxy S20، S20 Plus و S20 Ultra فاش شد

چندی پیش مشخص شد که کمپانی سامسونگ قصد دارد خانواده پرچمدار Galaxy S20 را در …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *