آموزش و بررسی تماس و مکالمه صوتی در تلگرام

بدون هیچگونه تردیدی، Telegram مسنجر بی رقیب این روزهای دنیای ارتباطات ایران می باشد. به گونه ای که بر اساس آمار رسمی در حدود 25 میلیون نفر ایرانی عضو این شبکه ی اجتماعی هستند؛ هرچند که آمارهای رسمی اعدادی بیش از این تعداد را اعلام می کنند.

در حدود دو سال پیش بود که با اختلال های ایجاد شده در پیام رسان وایبر و کندی آزاردهنده ی آن، مردم به فکر جابجایی به شبکه ی اجتماعی دیگری بودند. در همین زمان، سایت های ایرانی از مسنجر نسبتاً جدیدی رونمایی کردند که با ادعای سرعت و امنیت فوق العاده پا به میدان رقابت دنیای پیام رسان ها گذاشته بود. در آن زمان حتی به اندازه ای تلگرام نسبت به امنیت سرویس خود اطمینان داشت که برای افرادی که بتوانند در آن ضعف امنیتی پیدا کنند، جایزه های چند صد هزار دلاری قرار داده بود ولی ظاهراً هیچ کس نتوانست چنین ضعفی را پیدا کند.

در نگاه اول، این پیام رسان جذابیت های خاصی برای کاربران ایرانی داشت. سرعت بسیار بالای ارسال پیام در آن کاربران بسیار زیادی را جذب خود نمود. پس از پیوستن تعداد زیادی از کاربران، بحث فیلترینگ این مسنجر به پیش آمد که خوشبختانه با تلاش های بخش هایی چون وزارت ارتباطات، این اقدام انجام نشد. در ازای آن، این پیام رسان به حدی در میان مردم محبوب شد که حتی بسیاری از ارگان های دولتی نیز از آن استفاده میکردند.

تلگرام استراتژی فوق العاده ای را در جذب کاربران به سرویس خود در پیش گرفته است. این مسنجر در هر بروزرسانی خود قابلیت های هیجان انگیزی را قرار می دهد. در جدیدترین نمونه ی آن، در نسخه ی 3.18.1 از اپلیکیشن های iOS و اندروید این پیام رسان، شاهد وجود قابلیت تماس صوتی هستیم؛ قابلیتی که از مدت ها پیش شایعه ی استفاده از آن در این مسنجر مطرح شده بود. این قابلیت به صورت منطقه ای برای کاربران این سرویس فعال شد و به عنوان آخرین منطقه، دیشب این قابلیت برای کاربران ایرانی نیز فعال شد. در ساعات اولیه‌ی فعال شدن این قابلیت، به حدی مورداستقبال کاربران قرار گرفت که سرورهای آن برای مدتی امکان پاسخ دهی به کاربران ایرانی برای تماس های صوتی را نداشتند؛ البته شایعاتی هم مبنی بر فیلترینگ این قابلیت از سوی اپراتورهای اینترنتی مطرح شده بود و هنوز به صورت روشن مشخص نیست که این مشکل به چه دلیلی رخ داده بود. از سویی پاول دورف، مدیرعامل تلگرام، در توییتر خود اعلام کرد که سرورهای این پیام رسان هیچ مشکلی ندارند و به صورت عادی در حال فعالیت هستند؛ از سوی دیگر هم اپراتورهای ایرانی دست داشتن در اختلال اولیه ی این قابلیت را تکذیب می کردند.

Telegram
Telegram

سرانجام و پس از حدود 12 ساعت مشکل در تماس صوتی میان کاربران ایرانی تلگرام، از امروز ظهر این مشکل برطرف شد و کاربران می توانستند بدون هیچ مشکلی با یکدیگر تماس برقرار کنند. یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشت این است که قابلیت تماس صوتی تلگرام، همانند تماس صوتی واتس اپ که سال گذشته از آن رونمایی شد، به صورت تدریجی برای تمامی کاربران فعال خواهد شد. با این وجود، در صورتی که شخصی که این قابلیت برای او فعال شده است در این پیام رسان با شما تماس بگیرد، این قابلیت برای شما نیز فعال خواهد شد. توجه داشته باشید که برای فعال شدن این قابلیت، شخص تماس گیرنده حتماً باید با اکانت تلگرام خود با شماره ی ایران با شما تماس گیرد و تماس با شماره های مجازی یا شماره های خارج از کشور این قابلیت را برای شما فعال نخواهد کرد. در ادامه به بررسی این قابلیت جذاب و هیجان انگیز می پردازیم.

پس از فعال شدن قابلیت تماس صوتی تلگرام، می توانید به سادگی با تمامی مخاطبین و افرادی که به پروفایل آن ها دسترسی داشته دارید، تماس برقرار کنید.البته در ادامه آموزشی را به شما ارائه خواهیم داد تا درصورت تمایل بتوانید از مزاحمت افراد ناشناس جلوگیری کنید. ابتدا و قبل از فعال شدن این قابلیت باید از بروز بودن تلگرام خود اطمینان حاصل کنید. در پایان این مطلب می توانید نسخه ی بروزشده ی تلگرام را برای گوشی خود دانلود کرده و آن را نصب کنید. متاسفانه افرادی سودجو با تبلیغاتی چون: ” فعال کردن قابلیت تماس صوتی تلگرام ” اقدام به دریافت هزینه هایی از کاربران می کنند. باید اشاره کنیم که این قابلیت صد در صد رایگان است و نیاز به پرداخت هیچگونه هزینه ای به هیچ شخصی ندارد.

زمانی که این قابلیت برای شما فعال شده باشد، با مراجعه به چت یکی از دوستان خود و لمس دکمه ی سه نقطه که در بخش بالا و سمت راست صفحه وجود دارد، قابلیتی جدید به نام Call را مشاهده خواهید کرد. در صورتی که این گزینه برای شما وجود ندارد، یعنی این قابلیت هنوز برای شما فعال نیست و باید پس از آپدیت تلگرام خود به جدیدترین نسخه، از یکی از افرادی که این قابلیت برای آن ها فعال شده است بخواهید تا با شما تماس بگیرند.

برای دیدن هریک از عکس ها در سایز بزرگتر بروی آن ها کلیک کنید.

Telegram Voice Call Review
Telegram Voice Call Review

سپس می توانید با لمس گزینه ی Call اقدام به تماس با شخص موردنظر کنید. سپس به صفحه ی جدیدی هدایت خواهید شد که ظاهری شبیه به سایر اپلیکیشن های پیام رسان با قابلیت تماس صوتی، دارد. در این بخش، در زیر اسم شخصی که در حال تماس با او هستید، یک عبارت را مشاهده خواهید کرد که نشان دهنده ی وضعیت تماس می باشد. در چند لحظه ی ابتدای هر تماس ( درحدود 1 ثانیه )، وضعیت …WAITING ( انتظار ) را مشاهده خواهید کرد. این به این معنا است که تلگرام در حال یافتن شخص موردنظر برای برقرار تماس می باشد. پس از این وضعیت چند اتفاق ممکن است رخ دهد:

 1. وضعیت  …WAITING ( انتظار ) تا پایان تماس ادامه پیدا کند: این به این معنی است که شخص موردنظر در حال حاضر به اینترنت دسترسی ندارد و تلگرام نمی تواند با او ارتباط برقرار کند.
 2. وضعیت  …WAITING ( انتظار ) تبدیل به …RINGING ( در حال زنگ خوردن ) شود: این تغییر وضعیت به این معنی خواهد بود که کاربر موردنظر شما در حال حاضر به اینترنت دسترسی دارد و گوشی او در حال زنگ خوردن می باشد. حالا او می تواند تصمیم بگیرد که پاسخ تماس شما را بدهد یا خیر.
Telegram Voice Call Review
Telegram Voice Call Review

پس از اینکه وضعیت …RINGING ( در حال زنگ خوردن ) را مشاهده کردید نیز سه اتفاق ممکن است رخ دهد:

 1. کاربر پاسخ تماس شما را بدهد که در این صورت …RINGING تبدیل به تایمر می شود و به این معنی است که در حال مکالمه با شخص موردنظر هستید. برای نمونه، در بررسی ما و تصویر زیر می توانید این وضعیت را مشاهده کنید.
 2. کاربر پاسخ رد به تماس شما بدهد که در این صورت از صفحه ی تماس خارج می شوید و به صفحه ی چت باز می گردید.
 3. کاربر اصلاً پاسخی به تماس شما ندهد که در این صورت نیز بازهم به صفحه ی چت با آن شخص باز خواهید گشت.
Telegram Voice Call Review
Telegram Voice Call Review

تلگرام اعلام کرده است که تماس های صوتی بر بستر این پیام رسان، کاملاً رمزنگاری می شوند و هیچ شخص سومی نمی تواند این مکالمات را شنود کند. به محض تایید شخص دوم برای پاسخ به تماس شما، در بخش وضعیت تماس، عبارت …EXCHANGING ENCRYPTION KEYS را مشاهده خواهید کرد. این وضعیت در حقیقت هسته ی اصلی رمزنگاری بروی مکالمات صوتی این پیام رسان می باشد.

شاید اصلاً از خود بپرسید که رمزنگاری به چه معناست؟ در پاسخ باید بگوییم که زمانی که توسعه دهندگان بخواهند امنیت بالایی را برای ارتباط های کاربران خود ایجاد کنند، از رمزنگاری استفاده می کنند. به این شکل که زمانی که برای مثال شما عبارت Salam را برای دوست خود ارسال می کنید، این عبارت به یک عبارت نامفهوم ( مثل: $A0*@ ) تبدیل می شود و سپس به سرور تلگرام فرستاده می شود. بنابراین، اگر شخصی در بین ارتباط شما با سرور تلگرام بخواهد پیام ارسال شده از سوی شما ( که کلمه ی Salam ) بود را مشاهده کند، عبارت رمزنگاری شده ی آن ( که برای مثال $A0*@ بود ) را مشاهده خواهد کرد. پس از رسیدن پیام به سرور تلگرام، این پیام به همان صورت رمزنگاری شده به شخص دریافت کننده خواهد رسید و در گوشی او به پیام واقعی ترجمه می شود. کلیدهای رمزنگاری دائماً در حال تغییر هستند؛ بنابراین، برای مثال، در این لحظه عبارت Salam به صورت $A0*@ رمزنگاری می شود ولی بار بعدی که این عبارت را ارسال کنید، به صورت دیگری ( مثل: 5Rs*^ ) تبدیل خواهد شد.

در مکالمات تلگرام نیز از چنین روشی برای کدگذاری و امن تر کردن مکالمات استفاده شده است.

Telegram Voice Call Review
Telegram Voice Call Review

زمانی که وضعیت …EXCHANGING ENCRYPTION KEYS را مشاهده کردید، تلگرام در حقیقت در حال هماهنگ سازی کلیدهای رمزنگاری شما و دستگاه مقصد می باشد تا هر دو دستگاه بتوانند رمزهایی متناسب با یکدیگر را ارسال کنند. پس از چند لحظه ( در حدود یک ثانیه )، این وضعیت تغییر می کند و مکالمه ی شما آغاز می شود و همانطور که پیشتر اشاره شد، یک زمان سنج نمایش داده خواهد شد که به معنی برقراری تماس شما می باشد. در این هنگام، در سمت راست صفحه ی تماس، 4 ایموجی یا شکلک را مشاهده خواهید کرد.

Telegram Voice Call Security
Telegram Voice Call Security

این 4 ایموجی در حقیقت کلیدهای گرافیکی طراحی شده برای نشان دادن امن بودن تماس می باشد. تلگرام از 333 ایموجی برای این کار استفاده کرده است که با محاسبه ی تعداد حالات ممکن انتخاب چهار ایموجی از آن، به عدد 12.3 میلیارد می رسیم. این به این مفهوم است که احتمال کدگشایی شخص سوم از مکالمه ی شما در این مسنجر در حدود یک به 12 میلیارد می باشد که تقریباً غیرممکن به نظر می رسد. زمانی که این چهار ایموجی را لمس کنید، صفحه به شکل زیر تغییر می کند:

Telegram Voice Call Security
Telegram Voice Call Security

بروی صفحه عبارتی با این مفهوم را مشاهده می کنید: ” در صورتی که ایموجی های نشان داده شده بروی گوشی شخص دیگر مکالمه نیز همین 4 ایموجی هستند، یعنی در گفتگوی خود امنیت 100 درصدی دارید. ”

همچنین، در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید با فشردن دکمه ی Back دستگاه خود، ضمن انجام مکالمه، به سایر چت های خود در تلگرام نیز رسیدگی کنید. در صورت انجام این کار، در بالای صفحه ی نمایش عبارت ” RETURN TO CALL ” را مشاهده خواهید کرد که با لمس آن به صفحه ی تماس باز خواهید گشت. البته همانطور که اشاره شد، اگر به صفحه ی تماس هم باز نگردید می توانید گفتگوی خود را ادامه دهید.

Telegram Voice Call
Telegram Voice Call

حتی در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید به کلی از اپلیکیشن تلگرام خارج شوید و بازهم گفتگوی خود را ادامه دهید. در این زمان، در منوی نوتیفیکیشن های دستگاه، نوتیفیکیشنی مربوط به این تماس خود را مشاهده خواهید کرد که می توانید با لمس دکمه ی END CALL آن مکالمه را پایان دهید.

Telegram Voice Call
Telegram Voice Call

به محض پایان تماس، تلگرام از شما می خواهد که به کیفیت تماس انجام شده، امتیازی از 1 تا 5 بدهید. سپس، با بررسی جامع این امتیازها در گفتگوهای مختلف شما، تلگرام می تواند با هوش مصنوعی خود بهترین کیفیت را در تماس های شما ایجاد کند.

تماس صوتی تلگرام
تماس صوتی تلگرام

با پایان تماس از سوی یکی از دو سمت مکالمه هم به چت خود با آن شخص باز خواهید گشت که با تصویری مشابه با تصویر زیر روبرو خواهید شد که در آن به ازای هر تماس ایجاد شده، یک پیام که در آن ساعت و مدت زمان مکالمه نوشته شده است، نمایش داده خواهد شد.

تماس صوتی تلگرام
تماس صوتی تلگرام

علاوه بر روش معرفی شده برای تماس، با لمس اسم شخص موردنظر در چت، با صفحه ی مشابه صفحه ی زیر روبرو می شوید که می توانید با لمس دکمه ی تلفن موجود در بالای صفحه و در سمت راست اقدام به تماس با شخص موردنظر کنید.

تماس صوتی تلگرام
تماس صوتی تلگرام

زمانی که در صفحه ی اصلی تلگرام ( که در آن تمامی چت های شما نشان داده شده است ) گزینه ی آپشن ها ( که با سه خط روی هم مشخص شده است ) را لمس می کنید، علاوه بر گزینه های قبلی، شاهد وجود گزینه ای جدید به نام Calls خواهید بود.

تماس صوتی تلگرام
تماس صوتی تلگرام

با لمس این گزینه صفحه ای مشابه با صفحه ی زیر برای شما باز خواهد شد که در آن می توانید سابقه ی تمامی تماس های خود را مشاهده کنید.

تماس صوتی تلگرام
تماس صوتی تلگرام

همیشه با معرفی چنین قابلیت هایی، بحث حریم خصوصی کاربران به عنوان یکی از اصلی ترین موارد، مطرح می شود. تلگرام نیز این بخش را فراموش نکرده است و تلاش کرده است تا بهترین تجربه را در این زمینه در اختیار کاربران خود قرار دهد. با مراجعه به منوی تنظیمات و ورود به گزینه ی Privacy شاهد وجود گزینه ای جدید به نام Calls خواهید بود که در زیر Last Seen قرار گرفته است.

Telegram Voice Calls Privacy
Telegram Voice Calls Privacy

با لمس این گزینه، وارد صفحه ای جدید خواهید شد که می توانید مشخص کنید که قصد دریافت تماس از سوی چه کسانی را دارید.

Telegram Voice Calls Privacy
Telegram Voice Calls Privacy

در این بخش به صورت پیش فرض، گزینه ی Everybody ( همه ی افراد ) انتخاب شده است. به این معنی که هر شخصی که آیدی یا شماره ی شما را داشته باشد و یا حتی آن دو را نداشته باشد و تنها در یک گروه با شما باشد، می تواند با شما تماس برقرار کند. در صورتی که قصد تغییر این تنظیم را داشته باشید، می توانید یکی از سه گزینه ی زیر را انجام دهید:

 1. My Contacts ( مخاطبین من ): با انتخاب این گزینه تنها افرادی می توانند با شما تماس بگیرند که شما شماره ی آن ها را در گوشی خود ذخیره کرده باشید. بنابراین، سایر افراد با آیدی شما یا گروه مشترک با شما، نمی توانند با شما تماس بگیرند.
 2. Nobody ( هیچ کس ): در انتخاب این گزینه باید کمی دقت کنید؛ چراکه با انتخاب آن دیگر هیچ شخصی ( فارغ از هر ارتباطی که با او دارید ) نمی تواند با شما تماس بگیرد. البته درصورتی که بعداً منصرف شدید، می توانید با مراجعه ی مجدد به همین بخش، دوباره این قابلیت را فعال کنید.
 3. قابلیت Add exceptions ( افزودن استثنا ): این بخش این امکان را به شما خواهد داد تا بتوانید تنها از تماس برخی از اشخاص خاص با خود جلوگیری کنید. با لمس این گزینه، صفحه ی زیر را مشاهده خواهید کرد که می توانید با جستجوی نام شخص موردنظر از لیست مخاطبین خود، او را به این لیست بیفزایید تا هیچگاه نتواند با شما تماس گیرد. درصورتی که بعداً منصرف شوید، می توانید با مراجعه ی دوباره به این بخش، آن شخص را از لیست محدودیت تماس خارج کنید. البته قابلیت Add exceptions تنها برای افرادی قابل استفاده است که شما شماره ی آن ها را داشته باشید. در صورتی که شخصی که شماره ی او را ندارید برای شما مزاحمت ایجاد می کند، می توانید از گزینه ی 1 معرفی شده در همین قسمت ( My Contacts ) استفاده کنید و یا شخص موردنظر را به کلی بلاک کنید.
Telegram Voice Calls Privacy
Telegram Voice Calls Privacy

در منوی تنظیمات گزینه ی جدید دیگری نیز مربوط به این قسمت افزوده شده است. با مراجعه به گزینه ی Data and Storage و سپس یکی از قسمت های Wi-Fi Data Usage ( درصورتی که در تماس های خود از شبکه ی Wi-Fi استفاده می کنید ) یا قسمت Mobile Data Usage ( در صورتی که از اینترنت سیمکارت خود استفاده می کنید ) و سپس رفتن به بخش جدید Calls می توانید مصرف اینترنت انجام شده به وسیله ی تماس های خود را مشاهده کنید.  حجم مصرف شده در تماس ها بستگی به سرعت اینترنت و کیفیت اینترنت شما دارد ولی در بررسی اندرویدزوم با اینترنت با کیفیت و سرعت مناسب، یک ساعت مکالمه با تلگرام حجم اینترنتی برابر با 27 مگابایت را استفاده نمود که مقدار بسیار مناسبی برای یک ساعت مکالمه می باشد. همچنین، با استفاده از گزینه ی Use Less Data می توانید ضمن کاهش کیفیت مکالمات خود، حجم اینترنت استفاده شده را نیز کاهش دهید.

با استفاده از قابلیت تماس صوتی تلگرام در صورتی که از کاربری تماس دریافت کنید، با صفحه ای مشابه صفحه ی زیر روبرو می شوید که می توانید تماس را پاسخ داده یا آن را رد کنید.

Telegram Calls
Telegram Calls

همچنین، در صورتی که کاربری با شما تماس گیرد و به هر دلیلی تماس برقرار نشود، یک پیام دریافت خواهید کرد که این تماس را به شما اطلاع می دهد.

Telegram Calls
Telegram Calls

جدیدترین نسخه ی این مسنجر با پشتیبانی از قابلیت تماس صوتی را می توانید از این لینک دانلود کنید و از آن لذت ببرید.

Telegram Calls
Telegram Calls

تجربیات و استفاده های خود از این سرویس جدید تلگرام را حتماً با ما و سایر کاربران اندرویدزوم به اشتراک بگذارید.

download-bazar

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

همینطور بررسی کنید

پیامرسان تلگرام اندروید

دانلود نسخه جدید تلگرام Telegram 6.1.1 اندروید : پیامرسان محبوب ایرانی ها

بعد از دوره یاهو مسنجر، وی چت و وایبر، یک پیامرسان به سرعت در ایران …

یک نظر

 1. برای من بعد از این که exchanging encryption keys رو می نویسه، عدم برقراری ارتباط مزنه. هرچقدرم که من و پارتنرم زنگ زدیم و تلاش کردیم مشکل حل نشد.
  کسی می دونه چی کار باید بکنیم؟

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *