ترفندهای استفاده از استوری اینستاگرام

بدون تردید، یکی از کاربردی ترین قابلیت هایی که به تازگی به شبکه ی اجتماعی اینستاگرم افزوده شده است، قابلیت استوری های آن می باشد. این قابلیت در حقیقت از سرویس اسنپ چت برگرفته شده است و به شما این امکان را می دهد تا زندگی روزمره ی خود را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. تفاوتی که استوری ها با پست های معمولی دارند این است که جایگاه مخصوصی دارند و در بالای تمامی پست ها نشان داده می شوند و 24 ساعت پس از به اشتراک گذاری آن ها، برای همیشه حذف خواهند شد. این سرویس در حال حاضر ماهیانه بیش از 200 میلیون کاربر فعال دارد و در کشور خودمان هم با استقبال گسترده ی کاربران روبرو شده است. در این مقاله قصد بررسی نکات و ترفندهای اشتراک گذاری استوری در اینستاگرام را داریم. پس اگر شما نیز از این قابلیت استفاده می کنید یا قصد آشنایی با آن را دارید، این مطلب را از دست ندهید.

چگونه استوری جدیدی بسازیم؟

1- وارد اپلیکیشن اینستاگرام شوید. در بخش بالایی و سمت چپ شاهد وجود یک علامت “+” خواهید بود. با لمس این دکمه می توانید به بخش استوری وارد شوید. همچنین، در صورتی که در صفحه ی هوم اپلیکیشن اینستاگرام باشید، می توانید با کشیدن انگشت خود از سمت چپ به سمت راست، به این بخش دسترسی داشته باشید.

2- در این بخش مشاهده می کنید که دوربین دستگاه فعال شده است و می توانید با آن تصاویر خود را ثبت کنید. با ضربه زدن بروی دکمه ی موجود، می توانید عکس ثبت کنید و یا با نگه داشتن انگشت خود بروی آن، می توانید حداکثر تا 15 ثانیه ویدئو ضبط کنید. همچنین، در تب های دیگر این بخش شاهد وجود قابلیت هایی چون Boomerang ، hands-free و  Live هستید که در ادامه به بررسی آن ها نیز خواهیم پرداخت.

قابلیتهای استوری در اینستاگرام
قابلیتهای استوری در اینستاگرام

3- در مرحله ی بعدی می توانید عکس یا ویدئوی خود را ویرایش کنید. در این بخش با استفاده از قلم می توانید با دست خط خود متنی بنویسید یا موردی را برای جلب توجه بیشتر خط کشی کنید. یا می توانید بروی استوری خود متن با سایز دلخواه قرار دهید.

قابلیتهای استوری در اینستاگرام
قابلیتهای استوری در اینستاگرام

4- برای سیو شدن، دکمه ی Done را لمس کنید.

5- گزینه ی Add Your Story را انتخاب کنید تا این استوری در بخش استوری های شما ذخیره شود. در صورتی که دیگر افراد موجود در آن لیست را انتخاب کنید، عکس یا فیلم موردنظر به جای اشتراک گذاشته شدن در استوری، برای یک یا چند شخص مشخص بصورت دایرکت ارسال می شود. البته یک تفاوت در ارسال استوری به صورت دایرکت و ارسال عکس به صورت دایرکت وجود دارد؛ آن هم این که در صورتی که استوری را به صورت دایرکت ارسال کنید، پس از 24 ساعت حذف خواهد شد و دیگر قابل دسترسی نخواهد بود.

ترفندهای استفاده از استوری اینستاگرام
ترفندهای استفاده از استوری اینستاگرام

اگر پس از گذاشتن استوری خود، بازهم خواستید استوری های بیشتری بگذارید، تنها کافیست که فرایند را تکرار کنید. زمانی که استوری یا استوری های خود را به اشتراک می گذارید، در بخش بالایی صفحه ی هوم فالورهای شما، تصویر شما نشان داده می شود. زمانی که فالورها بروی تصویر شما کلیک کنند، استوری های شما برای آن ها باز خواهد شد. همچنین، اگر پس از قرار دادن استوری از گذاشتن آن پشیمان شدید، به راحتی می توانید با روشی که در ادامه آموزش می دهیم، آن را پاک کنید.

افزودن استوری از تصاویر و ویدئوهای موجود در گالری:

در قسمت قبلی، آموزشی که ارائه دادیم برای اشتراک گذاری تصاویری بود که قصد ثبت آن ها را در همان لحظه داشتید. ولی آیا اگر بخواهیم از تصاویر و ویدئوهایی که در گالری موجود است نیز می توانیم استوری بسازیم؟ پاسخ این سوال مثبت است اما در این زمینه اینستاگرام محدودیت هایی را برای کاربران خود در نظر گرفته است. از همین رو، تنها می توانید از گالری خود فایل هایی را انتخاب کنید که کمتر از 24 ساعت از زمان ثبت آن ها گذشته باشد. البته راه حل هایی هم برای دور زدن این محدودیت وجود دارد. برای نمونه، در صورتی که عکس را می خواهید استوری کنید که مدت زیادی از ثبت آن می گذرد، کافیست که آن عکس را با یک نرم افزار ویرایش عکس باز کرده و سپس آن را در عکسی جدید ذخیره کنید. یا برای ویدئوها، می توانید از اپلیکیشن های ویرایش ویدئو استفاده کنید و بدون ایجاد ویرایش در ویدئوی خود، آن را در فایلی جدید ذخیره کنید و سپس با استفاده از استوری های اینستاگرام آن را به اشتراک بگذارید.

ترفندهای استفاده از استوری اینستاگرام
ترفندهای استفاده از استوری اینستاگرام

قابلیت های جذاب Boomerang ، hands-free و Live:

اجازه دهید که با قابلیت جالب Boomerang آغاز کنید. این قابلیت به شما این امکان را می دهد که ویدئوهای کوتاهی ثبت کنید که در آن، ویدئو به صورت متوالی عقب و جلو می شود. با استفاده از این قابلیت امکان ثبت ویدئوهای بسیار جالب و خلاقانه ای وجود دارد.

برای ثبت استوری هایی از نوع بومرنگ، تنها کافیست زمانی که وارد بخش استوری می شوید، از تب پایینی، گزینه ی Boomerang را انتخاب کنید. سپس می توانید به ثبت این ویدئوها بپردازید.

ترفندهای استفاده از استوری اینستاگرام
ترفندهای استفاده از استوری اینستاگرام

قابلیت دیگر موجود در همین بخش، Hands-Free نام دارد. از این بخش می توانید زمانی که می خواهید ضبط ویدئو به صورت خودکار آغاز شود، استفاده کنید. با لمس دکمه ی شروع، تایمر از 3 شروع به شمارش می کند و سپس ویدئو را ضبط می کند.

همچنین، با استفاده از بخش استوری می توانید از قابلیت Live نیز استفاده کنید. با استفاده از این قابلیت فوق العاده هیجان انگیز، می توانید از خود یا محیط اطراف خود به صورت زنده برای دوستان خود فیلمبرداری کنید. زمانی که بروی دکمه ی Start Live Video کلیک کنید، ابتدا اینستاگرام کیفیت کانکشن شما را بررسی می کند و در صورتی که کیفیت مناسبی داشته باشد، لایو ویدئو آغاز خواهد شد. با آغاز آن، نوتیفیکیشن هایی برای فالورهای شما فرستاده می شود تا بتوانند شما را به صورت زنده مشاهده کنند.

ویرایش استوری ها:

همانند سرویس محبوب اسنپ چت، اینستاگرام هم در استوری های خود امکان ویرایش و زیباتر ساختن استوری ها را به کاربران خود می دهد. در آپدیتی که چند ماه پیش عرضه شد، امکان افزودن استیکرها نیز به این سرویس اضافه شد. بنابراین، زمانی که در مرحله ی ویرایش استوری هستید، می توانید با لمس دکمه ی استیکرها، استیکرهای زیبا و متناسب با استوری خود را بروی آن قرار دهید.  اینستاگرام به صورت خودکار شرایط شما را شناسایی می کند و استیکرهایی مانند: وضعیت آب و هوای منطقه ی شما، زمان، روز هفته، مکان ثبت استوری و ایموجی ها را در اختیار شما قرار می دهد.

استفاده از استوری اینستاگرام
استفاده از استوری اینستاگرام

شما همچنین می توانید چهره ی خود یا دوستان خود را به استیکر تبدیل کنید؛ برای این کار کافیست که آیکون ” صورت خندان ” را لمس کنید. سپس آیکون دوربین را لمس نمایید. در این مرحله، دوربین سلفی فعال می شود تا بتوانید از خود تصویری بگیرید.

استفاده از استوری اینستاگرام
استفاده از استوری اینستاگرام

شما می توانید از استیکرهای خود بروی ویدئوها و بومرنگ ها نیز استفاده کنید. برای این کار، تنها کافیست همانند زمانی که قصد قرار دادن استیکر بروی عکس های خود را دارید، آن را انتخاب کرده و بروی ویدئو قرار دهید.

همچنین، درصورتی که چندبار از یک استیکر استفاده کنید، می توانید به راحتی با لمس آیکون “لبخند” و حرکت انگشت به سمت راست، به آن دسترسی داشته باشید.

علاوه بر عکس، اثر هنری نیز خلق کنید!

علاوه بر این که می توانید بروی عکس های خود متن قرار دهید و آن ها را با فیلترها و استیکرهای متفاوت زیباتر کنید، می توانید آثار به اصتلاح هنری را ثبت کنید.

علاوه بر آن، می توانید از متن های نوشته ی خود نیز بروی عکس استفاده کنید. برای این کار تنها کافیست که بروی ابزار نوشتن کلیک کنید. سپس می توانید با استفاده از رنگ های موجود، رنگ قلم موردنظر برای نوشتن متن را انتخاب کنید. پس از آن نیز می توانید سایز قلم موردنظر را انتخاب کرده و متن موردنظر خود را با حرکت انگشت خود بنویسید.

البته برای بهتر شدن نتیجه ی نهایی، می توانید به جای استفاده از قلم های معمولی، از قلم angled marker نیز استفاده نمایید.

ترفندهای استفاده از استوری اینستاگرام
ترفندهای استفاده از استوری اینستاگرام

شاید شما هم در استوری های اینستاگرام مشاهده کرده باشید که برخی از کاربران برای نوشتن متن های خود بروی استوری، متن خود را بروی یک رنگ زمینه قرار می دهند. برای این کار تنها کافیست که با استفاده از آموزش قبل، ابتدا یک نقطه با سایز قلم بزرگ را رسم کرده و سپس متن موردنظر خود را درون آن بنویسید.

Instagram Stories
Instagram Stories

دوستانتان را تگ کنید:

زمانی که قصد اشتراک گذاری استوری های خود را دارید، می توانید دوستان خود را هم در استوری خود شریک کنید. به این شکل که همانند نوشتن یک متن عادی، کافیست که ابتدا کاراکتر @ را نوشته و سپس نام یا نام های افراد موردنظر را وارد کنید.

با تگ کردن دیگر افراد در استوری، زمانی که فالورهای شما در حال مشاهده ی استوری شما باشند، با لمس آیدی تگ شده بروی استوری می توانند پروفایل آن شخص را مشاهده کنند.

مسیریابی در استوری ها:

مسیریابی در استوری ها به ساده ترین شکل ممکن برای کاربران این شبکه ی اجتماعی امکان پذیر شده است. زمانی که در حال مشاهده ی یک استوری هستید، برای این که استوری بعدی را مشاهده کنید، تنها کافیست که انگشت خود را از سمت راست صفحه به سمت چپ صفحه بکشید. البته با پایان هر استوری، به صورت خودکار به استوری بعدی هدایت می شوید ولی اگر نخواهید دیگر یک استوری را مشاهده کنید، می توانید با این حرکت به استوری بعدی بروید. همچنین، اگر انگشت خود را از سمت چپ به راست بکشید، استوری قبلی را دوباره مشاهده خواهید کرد. درصورتی هم که انگشت خود را بروی استوری در حال نمایش نگه دارید، تا زمانی که انگشت شما بروی آن باشد، استوری بعدی به شما نمایش داده نخواهد شد و می توانید همان استوری را مشاهده نمایید.

ترتیب نمایش استوری ها در فید اینستاگرام:

بدون شک اینستاگرام برای نمایش استوری به کاربران خود از متدهای مختلفی برای رتبه بندی این استوری ها استفاده می کند. یکی از مواردی که از اهمیت بالایی برخوردار است، Mute کردن استوری های یک کاربر می باشد. زمانی که در صفحه ی خانه ی اکانت اینستاگرام خود هستید، می توانید با لمس و نگه داشتن انگشت خود بروی استوری شخص موردنظر، شاهد بازشدن منوی جدیدی باشید. در منوی باز شدن، گزینه ای به نام Mute Someone’s Story را مشاهده خواهید کرد. با لمس این گزینه، دیگر استوری های شخص موردنظر در ابتدای لیست استوری های شما نمایش داده نخواهد شد و جزو آخرین استوری شما قرار خواهد گرفت. همچنین، زمانی که از اولین استوری خود شروع به دیدن کنید، تا زمانی که به آخرین استوری Mute نشده می رسید، به صورت خودکار استوری های Mute شده به شما نمایش داده نخواهند شد و تنها درصورتی می توانید آن ها را ببینید که بروی استوری Mute شده ضربه بزنید.

یکی دیگر از فاکتورهایی که اینستاگرام برای نمایش ترتیب استوری ها به شما از آن استفاده می کند بر اساس تحلیل های خود این شبکه ی اجتماعی است. برای نمونه، زمانی که شما با چند نفر از دوستان خود در اینستاگرام ارتباط قوی داشته باشید، استوری های آن ها در ابتدای لیست قرار خواهند گرفت. به صورت کلی استوری ها بر اساس زمان اشتراک گذاری به شما نمایش داده می شوند. بنابراین، هر کاربری که جدیدترین استوری را اشتراک گذاری کرده باشد، در ابتدای لیست شما قرار خواهد داشت.

البته در برخی از موارد هم تحلیل های این شبکه ی اجتماعی دچار مشکل می شود و به اشتباه استوری های غیرموردعلاقه ی کاربر را به او نمایش می دهد. متاسفانه هنوز امکانی وجود ندارد که کاربران بتوانند فید استوری های خود را شخصی سازی کنند.

قابلیت ارسال پیام به جای کامنت گذاری در استوری ها:

در استوری ها چیزی به نام نظردهی عمومی وجود ندارد؛ ولی قابلیت درنظر گرفته شده است تا بتوانید نظر خود را به صورت خصوصی به صاحب استوری ارسال کنید. در بخش پایین و سمت چپ هر استوری، شاهد وجود نشانه ای هستید که با ضربه زدن بروی آن می توانید پیام خود را به صورت دایرکت به شخص موردنظر ارسال کنید.

Instagram Stories
Instagram Stories

استوری های خود را از برخی افراد پنهان کنید:

یکی از قابلیت هایی که بسیاری از کاربران انتظار عرضه ی آن برای پست های معمولی اینستاگرام را داشتند، سرانجام به استوری های این شبکه اجتماعی راه پیدا کرد. با استفاده از این قابلیت می توانید مشخص کنید که قصد دارید چه کسانی استوری های شما را مشاهده نکنند. برای این کار، کافیست به پروفایل خود بروید. سپس بروی علامت خورشید ( در گوشی هایی با سیستم عامل iOS ) و علامت سه نقطه ( در گوشی های اندروید ) ضربه بزنید. در این بخش می توانید با وارد شدن به بخش Story Settings و سپس بخش  Hide My Story From مشخص کنید که چه کسانی نتوانند استوری های شما را مشاهده کنند. برای این کار کافیست در صفحه ی باز شده، افراد موردنظر خود را انتخاب کنید و سپس گزینه ی Done را لمس کنید. افرادی که در آن لیست انتخاب کرده باشید، می توانید پست های معمولی و پروفایل شما را مشاهده کننده ولی دیگر قادر نخواهند بود استوری های شما را ببینند.

علاوه بر آن، می توانید از دریافت پیام بروی استوری ها از برخی اشخاص جلوگیری کنید. برای این کار، کافیست به پروفایل خود بروید. سپس بروی علامت خورشید ( در گوشی هایی با سیستم عامل iOS ) و علامت سه نقطه ( در گوشی های اندروید ) ضربه بزنید. سپس به بخش Story Settings گزینه های زیر پیش روی شماست:

استفاده از استوری اینستاگرام
استفاده از استوری اینستاگرام

Everyone: با انتخاب این گزینه، تمامی افرادی که استوری شما را مشاهده کنند، می توانند در مورد آن به صورت دایرکت به شما پیام دهند.

People You Follow: این گزینه امکان ارسال پیام را تنها به افرادی که شما نیز آن ها را فالو کرده اید محدود می شود.

استوری های خود را برای همیشه ذخیره کند:

همانطور که پیشتر اشاره شد، استوری های اشتراک گذاری شده در اینستاگرام پس از 24 ساعت از اشتراک آن ها برای همیشه از این شبکه ی اجتماعی حذف خواهند شد؛ ولی اگر کاربری بخواهد استوری خود را برای همیشه در دستگاه خود ذخیره کند، باید چه کاری انجام دهد؟ برای این کار هم تنها کافیست که پس از اشتراک گذاری استوری خود، آن را باز کرده و بروی علامت سه نقطه در بخش پایینی و سمت راست استوری ضربه بزنید. سپس هم باید گزینه ی Save Photo را انتخاب کنید تا استوری موردنظر در گالری گوشی شما ذخیره شود.

استفاده از استوری اینستاگرام
استفاده از استوری اینستاگرام

علاوه بر این که می توانید به صورت دستی هر استوری را ذخیره کنید، امکان ذخیره سازی خودکار استوری ها هم برای شما فراهم شده است. برای این کار ابتدا به صفحه ی پروفایل خود مراجعه کنید و سپس بروی menu ضربه بزنید. پس از آن هم Story Settings را انتخاب نمایید. سپس کافیست که گزینه ی Always Save Photos and Videos را بروی حالت فعال قرار دهید. با فعال کردن این گزینه، پس از این که هر استوری قرار دهید، آن استوری در گالری شما ذخیره خواهد شد. علاوه بر آن، در نسخه ی iOS این شبکه ی اجتماعی، می توانید کل استوری خود را در یک ویدئو ذخیره نمایید.

استوری خود را در قالب یک پست معمولی به اشتراک بگذارید:

اگر پس از اشتراک گذاری استوری خود تصمیم به انتشار آن به عنوان یک پست معمولی گرفتید، این امکان نیز برای شما فراهم شده است و می توانید استوری خود را به عنوان یک پست همیشگی در میان پست های خود قرار دهید.

برای این کار تنها کافیست که استوری خود را باز کرده، علامت سه نقطه را لمس کنید و سپس گزینه ی Share as Post را انتخاب کنید. پس از آن می توانید فیلترهای موردنظر یا لوکیشن ثبت آن را بروی آن پست قرار دهید. پس از این که ویرایش های خود را انجام دادید، گزینه ی Share را لمس کنید.

پس از آن، آن استوری به عنوان یک پست معمولی در میان پست های شما به اشتراک گذاشته خواهد شد. تنها باید به این نکته توجه داشته باشید که پست منتشر شده، به وسیله ی تمامی فالورهای شما قابل مشاهده خواهد بود و محدودیت های موجود بروی استوری، بروی آن اعمال نخواهد شد.

افراد مشاهده کننده ی استوری خود را ببینید:

با وجود این که استوری ها قابلیت لایک و کامنت را ندارند، ولی معیاری وجود دارد که می توانید ببینید کدامیک از فالورهای شما استوریتان را مشاهده کرده است. زمانی که استوری خود را باز می کنید، انگشت خود را به بالا بکشید تا یک پنجره ی جدید به شما نمایش داده شود. در این پنجره می توانید لیست تمامی کاربرانی که آن استوری شما را مشاهده کرده اند، ببینید. توجه داشته باشید که این آمار و ارقام تنها به شخص صاحب استوری نمایش داده می شود و دیگر کاربران به آن دسترسی ندارند. همچنین، در صورتی که ضربدر موجود در مقابل نام هریک از فالورهای خود را لمس کنید، آن شخص دیگر نمی توانید هیچ یک از استوری های شما را مشاهده کند.

Instagram Stories
Instagram Stories

جمع بندی:

استوری های اینستاگرام قابلیت بسیار هیجان انگیزی است که می تواند امکانات گوناگونی را در اختیار شما قرار دهد. با استفاده از این قابلیت، می توانید لحظات زندگی خود را که فکر می کنید برای فالورها و دوستانتان اهمیت دارد، به اشتراک بگذارید. این بخش از اینستاگرام دائماً در حال بروزرسانی شدن با قابلیت های جدیدی می باشد تا کاربران بیشتری از آن استفاده کنند؛ چراکه بر اساس آمار رسمی، این شبکه ی اجتماعی بیش از 700 میلیون کاربر دارد در حالی که تنها 200 میلیون نفر آن ها از قابلیت های استوری آن استفاده می کنند.

منبع: cnet

 

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.