اندروید 8.0 (اوریو) ویژگی ها و تغییرات

اندروید 8.0 با نام Oreo (اوریو) به صورت رسمی منتشر شده است. اوریو نام یک بیسکویت کرم دار معروف است. در ادامه به بررسی ویژگی ها و تغییرات این نسل اندروید میپردازیم.

همچنین، در صورتی که صاحب یکی از دستگاه های پشتیبانی شده برای دریافت نسخه ی اندروید 8.0 اوریو هستید، در ادامه روشی را به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید به سادگی دستگاه خود را به اندروید Oreo آپدیت کنید و از قابلیت های جدید آن لذت ببرید.

قابلیت و ویژگی های جدید اندروید 8.0 Oreo :

گوگل قابلیت های جدید سیستم عامل خود را به دو دسته تقسیم کرده است؛ دسته ی اول، با نام “تجربیات شناور” و دسته ی دوم با نام ” قابلیت های حیاتی” می باشند که هر کدام بخش های متفاوتی از سیستم را دربر می گیرند.

قابلیت های موجود در دسته ی ” تجربیات شناور ” عبارتند از: قابلیت تصویر در تصویر، نقطه های نوتیفیکیشن ها، پر کردن اتوماتیک فیلدها و انتخاب هوشمند متن

قابلیت های موجود در دسته ی ” حیاتی ” نیز عبارتند از: امنیت بیشتر برای گوگل پلی، بهینه سازی هایی در سیستم عامل و کنسول Play

همچنین، تغییرات دیگری را نیز در زمینه های زیر شاهد هستیم:

تغییرات در رابط کاربری سیستم عامل، کانال های نوتیفیکیشن، ایموجی های جدید، آیکون های واکنش پذیر، Wi-Fi Aware، AAudio API برای تجربه ی صوتی بهتر و  Project Treble

در ادامه به اختصار هریک از قابلیت های جدید را بررسی خواهیم کرد.

قابلیت تصویر در تصویر:

با استفاده از این قابلیت که برای اولین بار شاهد انتشار آن در اندروید تی وی بودیم، می توانید دو ویدئو را به صورت هم زمان مشاهده نمایید. این قابلیت در حقیقت همانند قابلیت استفاده ی چندپنجره ای اندروید است اما اندکی لطافت و هماهنگی بیشتری دارد و می توانید در لایه ی اصلی سیستم عامل بدون نیاز به باز کردن پنجره ای جدید از آن استفاده کنید.

ANDROID O: LATEST NEWS AND FEATURES
ANDROID O: LATEST NEWS AND FEATURES

نقطه های نوتیفیکیشن ها :

شاید اولین چیزی که در بررسی این قابلیت متوجه آن شوید، نام نسبتاً غیرمرتبط آن با این قابلیت باشد. این قابلیت در حقیقت در بالای هر اپلیکیشن که از آن نوتیفیکیشن خوانده نشده ای داشته باشید، دایره ای ایجاد می کند و تعداد نوتیفیکیشن مربوط به آن اپلیکیشن را به شما نمایش می دهد. این قابلیت را پیشتر در سیستم عامل iOS دیده بودیم اما حالا راه خود را به اندروید نیز پیدا کرده است.

AutoFill :

اتو فیل به قابلیتی گفته می شود که به شما کمک می کند تا بتوانید بدون نیاز به وارد کردن اطلاعات در فیلدها، انجام این کار به به سیستم عامل بسپارید. بدون شک پیش از این، این قابلیت را در مرورگرها نیز مشاهده کرده اید اما در اندروید 8 این کار به وسیله ی خود سیستم عامل و در اپلیکیشن های مختلف انجام می شود و تنها اختصاص به مرورگر ندارد.

اتوفیل در اندروید O
اتوفیل در اندروید Oreo

انتخاب هوشمند متن:

کپی و پیست کردن متن در اندروید بیش از هر زمانی با استفاده از این امکان آسان شده است. این قابلیت شامل یک هوش مصنوعی می باشد که با بررسی کپی های انجام شده به وسیله ی شما، حدس می زند که ممکن است شما در آینده چه چیزهایی را می خواهید کپی کنید. بنابراین، این کار را پیش از شما و با سرعت بیشتری انجام می دهد.

بروزرسانی های حیاتی در اندروید 8

امنیت گوگل پلی:

این قابلیت امنیت سیستم عامل اندروید را با استفاده از بهبودهای امنیتی پلی استور افزایش خواهد داد. از این پس، تمامی اپلیکیشن هایی که از استور گوگل پلی دانلود کرده باشید، به صورت خودکار اسکن های امنیتی را پشت سر می گذارند تا عاری از هرگونه بدافزار یا ابزارهای مخربی که می توانند به دستگاه شما آسیب می رسانند، باشند.

چک کردن وجود بدافزار بروی دستگاه های اندرویدی
چک کردن وجود بدافزار بروی دستگاه های اندرویدی

بهره گیری از نسخه ی 8 جاوا و ماشین بهینه ساز:

این قابلیت به معنی عملکرد هرچه بهتر اندروید اریو نسبت به نیاکان خود می باشد. در این نسخه از سیستم عامل همچنین، از ماشین بهینه سازی استفاده شده است که می تواند براساس نتایج بنچمارک ها تا دو برابر سرعت دستگاه را بهینه سازی کند و تجربه ی کاربری بهتری را در اختیار کاربران این سیستم عامل قرار دهد.

محدودیت های پس زمینه:

یکی از مشکلاتی که بیشتر کاربران با آن روبرو هستند، فعالیت ناخواسته ی اپلیکیشن ها در پس زمینه می باشد. به این معنی که زمانی که از یک اپلیکیشن خارج می شوید، آن اپلیکیشن همچنین در حافظه ی رم دستگاه باقی می ماند و به فعالیت خود ادامه می دهد. برای برخی اپلیکیشن ها این قابلیت ضروری است اما استفاده ی برخی دیگر از این قابلیت تنها باعث افت بازدهی باتری و سخت افزار دستگاه می باشد. برای حل این مشکل، گوگل در اندروید 8 قابلیت جدیدی را به نام Background limits مورداستفاده قرار داده است.

کنسول Play:

کنسول Play قابلیتی است که به صورت مستقیم توسعه دهندگان اندرویدی را هدف قرار داده است. با استفاده از این قابلیت، این افراد می توانند از کرش کردن و خروج ناگهانی کاربر از اپلیکیشن خود جلوگیری کنند و آن را کنترل نمایند.

سایر قابلیت ها و تغییرات در اندروید 8

تغییرات در رابط کاربری اندروید:

البته در این بخش شاهد تغییرات زیادی نیستیم اما در نسخه ی اولیه، شاهد تغییرات و بهبودهای کوچکی در این زمینه هستیم.

نکته ی قابل توجه در این زمینه، تغییرات موجود در منوی تنظیمات سیستم عامل می باشد. همچنین، منوی نوتیفیکیشن نیز همانند گذشته با حرکت انگشت از بالا به پایین نمایشگر باز خواهد شد که در این بخش نیز شاهد تغییراتی نسبت به اندروید 7 هستیم.

کانال های نوتیفیکیشن ها:

گوگل با معرفی و استفاده از این قابلیت سعی در نظم دادن به نوتیفیکیشن های دریافتی در سیستم عامل خود داشته است. چراکه احتمالاً شما نیز زمانی که نوتیفیکیشن های زیادی دریافت می کنید، اگر بخواهید نوتیفیکیشنی خاص را پیدا کنید، با مشکلاتی روبرو شده اید. برای حل این مشکل از کانال های نوتیفیکیشن استفاده شده است. با استفاده از این قابلیت، شما زمانی که منوی نوتیفیکیشن های خود را مشاهده می کنید، نوتیفیکیشن های خود را به صورت دسته بندی شده مشاهده خواهید کرد. برای نمونه، نوتیفیکیشن های اپلیکیشن تلگرام در یک تب نمایش داده می شوند که با لمس آن می توانید تمامی نوتیفیکیشن های آن را مشاهده کنید.

ایموجی های جدید:

همانند نسخه های پیشین سیستم عامل اندروید، در این گوشی هم شاهد بروزرسانی ایموجی ها یا همان شکلک های جذاب کیبورد هستیم.

جدیدترین قابلیت های سیستم عامل اندروید O
جدیدترین قابلیت های سیستم عامل اندروید اوریو

بهینه سازی باتری برای بازدهی بیشتر:

گوگل تلاش کرده است تا با عرضه ی نسخه ی هشتم از سیستم عامل محبوب خود، بازدهی باتری را در گوشی ها و تبلت های استفاده کننده از این سیستم عامل بیش از هر زمانی افزایش دهد. از همین رو، در اندروید Oreo شاهد وجود محدودیت هایی برای اجرای برودکست ها ( سرویس هایی مانند تلگرام که نیاز به اجرا در پس زمینه و دریافت نوتیفیکیشن دارند )، سرویس ها ( همانند اجرای اپلیکیشن های پخش موزیک در پس زمینه ) و استفاده از موقعیت کاربر را شاهد هستیم. البته این محدودیت ها مشکلی را برای کاربران در استفاده از اپلیکیشن ها ایجاد نمی کند و ضمن بازدهی بالای اپلیکیشن ها، باعث بازدهی بیشتر باتری دستگاه های اندرویدی نیز خواهد شد.

بروزرسانی اندروید O
بروزرسانی اندروید 8

افزایش سرعت اجرای ریبوت شدن سیستم عامل و اجرای اپلیکیشن ها:

بر اساس گزارش های منتشر شده از سوی توسعه دهندگان XDA، در اندروید Oreo شاهد سرعت بیشتری از سیستم عامل اندروید خواهیم بود. بر این اساس، سرعت ریبوت شدن ( بارگذاری دوباره ی سیستم عامل ) تا دو برابر از آنچه که پیشتر در نسخه های قبلی اندروید دیده بودیم، افزایش یافته است. همچنین، در همین راستا سرعت اجرای اپلیکیشن های نصب شده در اندروید Oreo نیز به صورت قابل توجهی افزایش خواهد داشت.

پشتیبانی سخت افزاری از فناوری های جدید برای توسعه به وسیله ی کمپانی ها:

امسال شاهد عرضه ی دستگاه هایی بودیم که در آن ها از نمایشگرهای HDR استفاده شده بود. حالا و در اندروید 8، گوگل به صورت رسمی پشتیبانی سیستم عامل اندروید از این نوع نمایشگرها را آغاز کرده است. بنابراین، در دستگاه های سال 2018 باید شاهد افزایش استفاده از نمایشگرهایی با قابلیت پشتیبانی از فناوری HDR باشیم.

اندروید O
اندروید 8

همچنین، در این سیستم عامل شاهد عملکرد بهتر بلوتوث در پخش موزیک و به صورت کلی اشتراک گذاری اطلاعات هستیم. در اندروید اوریو، گوگل با همکاری سونی موفق به استفاده از LDAC شده است. این قابلیت، امکان اشتراک گذاری حجم بیشتری از اطلاعات را در زمان کوتاه تری فراهم می کند. بنابراین، کاربران استفاده کننده از اندروید 8 می توانند فایل های صوتی خود را با کیفیت بهتری از اسپیکرهای بی سیسم خود گوشی کنند و از آن لذت ببرند.

آیکن های واکنش پذیر:

در اندروید 8 کاربران و توسعه دهندگان می توانند تجربه ی جدید و متفاوتی از استفاده از آیکن های اپلیکیشن ها داشته باشند. با استفاده از این قابلیت، توسعه دهندگان می توانند به گونه ای اپلیکیشن خود را طراحی کنند تا در شرایطی خاص، آیکن های دیگری برای اپلیکیشن نمایش داده شود. برای نمونه، زمانی که هوای محل زندگی کاربر، بارانی است، آیکن اپلیکیشن آب و هوا متناسب با آن شرایط تغییر خواهد کرد و به صورت بارانی نمایش داده می شود.

آیکن های واکنش پذیر در اندروید O
آیکن های واکنش پذیر در اندروید اوریو

قابلیت Wi-Fi Aware:

Wi-Fi Aware به کاربرانی با دستگاه های پشتیبانی شده این امکان را می دهد تا بتوانند با دستگاه های دیگر با استفاده از ارتباط Wi-Fi و بدون نیاز به ارتباط اینترنتی، با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند.

Wi-Fi Aware
Wi-Fi Aware

قابلیت AAudio API برای تجربه ی صوتی بهتر:

AAudio یک API جدید در سیستم عامل اندروید است که امکان استفاده از نهایت توان با کمترین تاخیر و بهترین کیفیت پخش صدا را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد.

علاوه بر آن، در اندروید اریو برای اشتراک گذاری باکیفیت صدا با استفاده از بلوتوث از کدک هایی چون LDAC استفاده شده است. کمپانی سونی و گوگل در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته اند و در نهایت امکان اشتراک گذاری فایل صوتی با حجم دیتای بیشتر از 990 کیلوبیت بر ثانیه را در اختیار کاربران قرار می دهد. این به معنی کیفیت بهتر پخش صدا برای بلوتوث های بی سیسم با استفاده از دستگاه های اندرویدی می باشد.

Project Treble:

با استفاده از پروژه ی Treble، اندروید Oreo یک رابط در دسترس تر را به خود خواهد دید. این به این معنی خواهد بود که کمپانی هایی چون کوالکام و مدیاتک می توانند دسترسی بهتری به کامپوننت های موردنیاز خود در سیستم عامل داشته باشند.

همچنین، استفاده از این پروژه می تواند عرضه ی بروزرسانی های سیستم عامل اندروید را سریع تر و آسان تر کند.

جدیدترین قابلیت های سیستم عامل اندروید O
جدیدترین قابلیت های سیستم عامل اندروید 8

اندروید 8: نصب نسخه ی عمومی بتا:

گوگل پس از کنفرانس سالانه ی خود عرضه ی نخستین نسخه ی عمومی بتا اندروید اوراو ( نام احتمالی ) را آغاز کرد. در حال حاضر این بروزرسانی تنها قابل دریافت بروی گوشی های Google Pixel, Pixel XL, Pixel C, Huawei Nexus 6P, LG Nexus 5X, وAsus Nexus Player می باشد و صاحبان سایر گوشی ها باید تا زمان عرضه ی رسمی رام برای دستگاه خود منتظر بمانند. در صورتی که صاحب یکی از دستگاه های بالا هستید و قصد دریافت بروزرسانی را دارید. برای مشاهده ی لیست دستگاه های پشتیبانی شده به وسیله ی کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند برای دریافت بروزرسانی اندروید اریو  اینجا کلیک کنید.

اندروید 8: زمان عرضه:

گوگل در کنفرانس خود زمانبندی عرضه ی اندروید اریو را نیز برای کاربران خود منتشر کرد. بر اساس این زمانبدی، نسخه ی بتا عمومی بعدی در اواخر ماه می منتشر خواهد شد. سومین نسخه ی بتا عمومی نیز در اواخر ماه ژوئن منتشر خواهد شد. چهارمین و آخرین نسخه ی بتا عمومی اندروید 8.0 نیز در اواخر ماه جولای عرضه خواهد شد و چندهفته پس از آن هم نسخه ی نهایی و پایدار این سیستم عامل منتشر خواهد شد. البته این به معنی عرضه ی اندروید اوریو در این تاریخ برای شما نمی باشد؛ تنها در صورتی که بروزرسانی را در این تاریخ دریافت خواهید کرد که از یکی از دستگاه های کمپانی گوگل استفاده کنید؛ در غیر این صورت، باید چند ماه منتظر انتشار آپدیت از سوی کمپانی تولیدکننده ی گوشی خود باشید.

نام اندروید 8: آیا به اندروید اوریو ( Oreo ) نام گذاری خواهد شد؟

یکی از کاربران کنجکاور وبسایت ردیت، در قسمتی از اپلیکیشن Google Creative Lab developer بخشی را یافته است که با کالبدشکافی آن متوجه این موضوع شده است که نام سیستم عامل اندروید 8.0، اندروید اوراو خواهد بود. پیش از معرفی رسمی این سیستم عامل هم شایعاتی مبنی بر انتخاب این نام برای آن منتشر شده بود. حالا باید اندکی دیگر منتظر بمانیم تا گوگل به صورت رسمی از این نام پرده برداری کند.

جدیدترین قابلیت های سیستم عامل اندروید O
جدیدترین قابلیت های سیستم عامل اندروید 8

توجه داشته باشید که اوراو یک نام تایید شده برای این سیستم عامل نیست؛ همانطور که پیش از مشخص شدن رسمی نام اندروید N، شایعاتی مبنی بر انتخاب نام نوتلا برای آن منتشر شده بود، ممکن است نام اوراو نیز از همین دست شایعات باشد.

همینطور اگر دوست دارید بدانید آیا گوشی شما اندروید 8 یا همان اندروید Oreo را دریافت میکند پست زیر را از دست ندهید :

رام رسمی اندروید 8 (اوریو) و جدیدترین لیست گوشیهای قابل آپدیت

منبع: androidpit

2 نظرها

 1. خیلی خوب بود ممنون

 2. سایتتون بی نظیره.
  لطفا درباره ZenFone AR اطلاعات بیشتری بذارید.
  سپاس از شما.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.