خانه » آموزش » هرآنچه که لازم است درمورد پورت USB-C بدانید

هرآنچه که لازم است درمورد پورت USB-C بدانید

در تمامی پرچمداران عرضه شده در سال 2017 شاهد استفاده از پورت جدیدی با نام USB-C به عنوان پورت شارژ و پورت انتقال اطلاعات دستگاه بودیم. در حقیقت، هر دستگاهی که از این پورت استفاده نکند، یک نقطه ی ضعف برای آن به شمار می آید. به همین دلیل هم کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند، گوشی های رده بالای خود را برای تجربه ی کاربری هرچه بهتر به این نوع پورت به جای پورت میکرو USB مجهز کرده اند. در صورتی که شما هم دستگاهی با بهره مندی از این پورت دارید، در این مقاله می خواهیم روش ها و ترفندهای استفاده ی بهتر از این پورت را به شما معرفی کنیم.

سرعت شارژ بیشتر پورت USB-C:

یکی از مشکلاتی که بیشتر کاربران در رابطه با گوشی ها و تبلت های اندروید با آن روبرو هستند، زمان طولانی شارژ شدن دستگاه ها می باشد. با طراحی و تولید پورت های USB-C، تمرکز ویژه ای بروی بهبود سرعت شارژ دستگاه ها وجود داشته است. به همین دلیل هم به طور معمول در گوشی هایی که از این پورت استفاده شده است، توان مصرفی شارژر 15 وات می باشد که در مقایسه با پورت های معمولی، مقداری سه برابر می باشد. بنابراین، با استفاده از این پورت می توان انتظار شارژ سریع تر دستگاه ها را داشت.

استفاده از پورت برای دریافت و ارسال انرژی باتری:

یک قابلیت جالب که با استفاده از این پورت در اختیار شما خواهد بود، امکان انتقال توان باتری میان دو دستگاه می باشد. توجه داشته باشید که هر دو گوشی یا تبلت باید از این پورت پشتیبانی کنند. در صورتی که چنین باشد، تنها کافیست که کابل دو طرفه را به دو دستگاه متصل کنید و سپس انتخاب کنید که قصد دارید باتری از کدام گوشی به گوشی دیگر منتقل شود. بنابراین، با استفاده از این پورت می توانید دستگاه های دیگر خود و دوستانتان را با استفاده از گوشی خود شارژ کنید.

استفاده از پورت برای دریافت و ارسال انرژی باتری:
استفاده از پورت برای دریافت و ارسال انرژی باتری:

کپی کردن اطلاعات از دستگاهی به دستگاه دیگر:

یکی دیگر از قابلیت هایی که با استفاده از پورت USB-C امکان استفاده از آن را خواهید داشت، امکان انتقال اطلاعات میان دو دستگاه اندرویدی با سرعت بالا می باشد. توجه داشته باشید که همانند قابلیت قبلی، برای استفاده از این قابلیت هم دو دستگاه باید از این پورت استفاده کنند.

با اتصال دو گوشی به کابل و در صورتی که از اندروید 6 به بعد استفاده نمایید، به صورت خودکار گوشی دیگر شناسایی می شود. با مراجعه به فایل منیجر دستگاه خود می توانید فایل های موجود برای دستگاه دیگر را بروی گوشی خود کپی کنید. این روش برای انتقال فایل هایی با حجم بالا بسیار مناسب می باشد؛ چراکه سرعت انتقال اطلاعات در آن بسیار بالا است و می توانید به سرعت فایل های موردنظر خود را میان دستگاه های اندرویدی مختلف منتقل کنید.

پشت پورت USB-C چه خبر است؟

USB در حقیقت یک استاندارد برای کابل ها و تجهیزات دیجیتالی برای تبادل اطلاعات می باشد. نسخه ی اول از این استاندارد در سال 1998 تنظیم شد و از آن در کامپیوترها استفاده شد. پس از آن و در سال 2014 نسخه ی جدید و بروزشده ی این استاندارد عرضه شد که USB-C نام داشت.

در طراحی پورت های USB-C از اتصال های بیشتری در مقایسه با نسل های پیشین استفاده شده است. بنابراین، می توان انتظار سرعت بالاتری از آن را داشت. همچنین، در این پورت از اتصال های متقارن استفاده شده است؛ بنابراین، در صورتی که حتی کابل را به صورت برعکس هم وارد دستگاه کنید، بدون مشکل کار خواهد کرد.

تفاوت های زیادی میان نسل های مختلف USB وجود دارد. این تفاوت ها شامل مشخصات الکترونیکی آن ها و سرعت انتقال اطلاعات در آن ها می باشد. در پورت های USB A و B تنها از 4 پین اتصال استفاده شده بود در حالی که در پورت USB-C از 24 پین اتصال استفاده شده است. در نتیجه ی استفاده از این طراحی، سرعت انتقال اطلاعات در دستگاه ها به طور چشمگیری افزایش یافته است. از همین رو، با استفاده از پورت USB-C امکان انتقال اطلاعات با سرعت شگفت انگیز 10 گیگابایت بر ثانیه وجود دارد.

پورت USB-C به دلیل بهره مندی از طراحی جدید، امکان 10 هزار بار اتصال و قطع اتصال را فراهم کرده است. بنابراین، با دو بار متصل کردن کابل و خارج کردن آن از گوشی، این پورت می تواند 13 سال بدون مشکل نیاز دستگاه شما را برطرف کند.

پشت پورت USB-C چه خبر است؟
پشت پورت USB-C چه خبر است؟

پورت USB-C دستگاه شما را با سرعت بیشتری شارژ می کند اما …

بیشتر دستگاه های اندروید، به جز پرچمدارانی که در سال 2017 عرضه شده اند، از پورت میکرو USB بهره می برند. در بیشتر موارد هم این گوشی ها برای شارژ شدن از ولتاژ 5 ولت و جریان 2 آمپر استفاده می کنند. علاوه تاثیر پورت، می توان مواردی دیگر را در سرعت شارژ شدن دستگاه موثر دانست. برای نمونه، فناوری شارژ سریع نسل 2 و 3 کوالکام و فناوری های Oppo Vooc و Samsung Adaptive Fast Charge می توانند سرعت شارژ شدن دستگاه را افزایش دهند. البته مشکل موجود در این فناوری ها این است که هر کمپانی در گوشی خود از فناوری خاصی استفاده کرده است. بنابراین، نمی توان با تجهیزات جانبی یکسان از آن ها استفاده نمود.

پورت USB-C امکان انتقال توان تا 100 وات برای دستگاه را فراهم می کند. البته این به معنی استفاده از توان 100 واتی در همه ی دستگاه ها نیست؛ بلکه متناسب با کابل استفاده شده و دستگاه هدف، این توان متغیر خواهد بود. برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد دستگاه ها، همیشه بحث های فراوانی میان افراد متخصص در این زمینه وجود داشته است.

پورت USB-C دستگاه شما را با سرعت بیشتری شارژ می کند
پورت USB-C دستگاه شما را با سرعت بیشتری شارژ می کند

به تازگی وبسایت AndroidPIT بررسی را انجام داده است که در آن شارژر ها و پاوربانک هایی که در آن ها از استاندارد جدید استفاده شده است، مورد آزمایش قرار گرفته اند. با استفاده از این استاندارد جدید، دستگاه ها با سرعت و امنیت بیشتری شارژ خواهند شد اما مسئله ی مهمی که باید به آن توجه داشت این است که کیفیت کابل استفاده شده برای آن بسیار مهم است.

پورت USB-C دستگاه شما را با سرعت بیشتری شارژ می کند
پورت USB-C دستگاه شما را با سرعت بیشتری شارژ می کند

فراهم شدن امکان انتقال سیگنال های HDMI و صدا:

پورت های USB-C امکان جایگزین شدن با بسیاری از کابل های دیگر را دارند. به همین دلیل، از آن ها می توان در زمینه های مختلفی استفاده نمود. این موارد شامل پورت های VGA,DVI یا HDMI هستند که در آن می توان دستگاه را به یک صفحه ی نمایش متصل کرد. البته که برای استفاده از این پورت به عنوان پورت های معرفی شده، کمپانی های سازنده باید در طراحی های خود بازنگری کرده و از این پورت نیز استفاده کنند.

فراهم شدن امکان انتقال سیگنال های HDMI و صدا
فراهم شدن امکان انتقال سیگنال های HDMI و صدا

بخش اشتراک گذاری صدا با استفاده از این پورت نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ چراکه در حال حاضر برخی از کمپانی ها همانند HTC، در حال حذف جک 3.5 میلی متری هدفون از گوشی های خود هستند. بنابراین، انتقال صدا به هدفون باید با استفاده از پورت USB-C دستگاه انجام شود. البته هم اکنون مبدل هایی نیز در بازار وجود دارند که با استفاده از آن ها می توانید هدفون های دارای جک 3.5 میلی متری را به پورت USB-C متصل کنید.

همیشه هم این فناوری سرعت بالایی را در اختیار شما قرار نمی دهد:

یکی از موارد مهمی که در انتقال اطلاعات با استفاده از پورت USB-C وجود دارد، این است که دستگاه علاوه بر بهره گیری از این پورت، از استاندارد USB 3.1 نیز پشتیبانی کند. در حال حاضر دستگاه های بسیاری وجود دارند که در آن ها شاهد استفاده از پورت USB-C هستیم اما از آن جایی که در این گوشی ها از حافظه های پرسرعت استفاده نشده است، سرعت انتقال اطلاعات با استفاده از پورت USB-C در آن ها، تفاوتی با پورت میکرو USB ندارد.

مورادی که باید در مورد پورت USB-C درنظر داشته باشید:

 • برخی از کابل های USB-C ممکن است آسیب دیده باشند و باعث خطرآفرینی شوند.
 • بسیاری از دستگاه های دارای پورت USB-C در حال حاضر تنها از USB 2.0 پشتیبانی می کنند.
 • پیشنهاد می کنیم همیشه از تجهیزات جانبی اصلی برای دستگاه خود استفاده نمایید.
 • تنها شارژرهایی را خریداری کنید که دارای گواهینامه ی USB IF هستند.

آیا شما از دستگاهی با پورت USB-C استفاده می کنید؟ تجربه ی شما از استفاده از این پورت چیست؟ آیا به نظر شما پیشرفت قابل توجهی در مقایسه با نسل پیشین آن وجود دارد؟ دیدگاه خود را در وبسایت اندرویدزوم با ما و سایر کاربران اشتراک گذاری کنید.

یک نظر

 1. باسلام ، واقعا خیلی فرق کرده و به طوری که ادم احساس میکنه الکیه! ولی در کمتر از 2 ساعت گوشیع3000میلی امپریه من شارژ میسه واقعا دمش گرم هر کی اینو طراحی کرده__ گوشی من p10هواوی

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *