HTC U11, Galaxy S8, Pixel, Xperia XZ Premium

مقایسه دوربین گوشی‌ های HTC U11, S8, Pixel, Xperia XZ Premium در شب

امسال تمامی کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند در بخش دوربین دستگاه های خود امکانات ویژه ای را قرار داده اند تا کاربران بتوانند بهترین بازدهی ممکن را از آن ها شاهد باشند. در این میان، کمپانی هایی چون سامسونگ و HTC از لنزهایی با گشودگی دریچه ی دیافراگم بالا برای دوربین های خود استفاده کرده اند تا نور بیشتری از لنز عبور کرده، به سنسور برسد و تصویر بهتری ثبت شود. کمپانی های دیگری چون سونی نیز در دوربین خود از حافظه ی RAM اختصاصی استفاده کرده اند که در نتیجه ی استفاده از آن قابلیت ضبط ویدئو در فریم ریت بی نظیر 960 فریم بر ثانیه برای کاربران فراهم می شود. گوگل نیز در پرچمدار خود از پیکسل هایی با سایز بزرگ در سنسور استفاده کرده است که استفاده از این پیکسل ها می تواند به ثبت تصاویر مناسب در محیط های تاریک کمک کند.

اما همه ی این ها مواردی بود که گوشی های هوشمند از آن بهره می برند؛ یکی از مهم ترین قسمت هایی که می تواند عملکرد مناسب یا نامناسب دوربین یک گوشی هوشمند را ثابت کند، مقایسه ی عملکرد آن با سایر گوشی های موجود در بازار می باشد. به همین دلیل هم امروز قصد دارید تا یک مقایسه ی جذاب میان دوربین گوشی های هوشمند HTC U11, Galaxy S8, Pixel, Xperia XZ Premium و عملکرد آن ها در محیط های تاریک را برای شما کاربران گرامی تدارک ببینیم؛ چراکه یکی از بخش هایی که معمولاً دوربین گوشی های هوشمند در آن عملکرد مناسبی ندارند، محیط های تاریک می باشند. پس تا پایان همراه ما باشید.

Flagships Camera Test - Test 1
Flagships Camera Test – Test 1

بدون شک یکی از بخش هایی که تفاوت دوربین گوشی های هوشمند با دوربین های حرفه ای DSLR را مشخص می کند، توانایی عکاسی آن ها در شب می باشد. اما در سال های گذشته خوشبختانه شاهد پیشرفت چشمگیر این دوربین ها بودیم و عملکرد آن ها به طرز قابل توجهی بهبود یافته است.

هر چهار گوشی موجود در این مقایسه، از بالانس های نور متفاوتی در ثبت این عکس استفاده کرده اند. علاوه بر آن، تفاوت های زیادی نیز در عملکرد آن ها در بخش های نوردهی و تنظیم دمای رنگ وجود دارد. برای نمونه، گوشی اکسپریا XZ Premium تصاویر را با گرمای رنگ بیشتری در مقایسه با سایر گوشی ها به ثبت می رساند. پس از آن نیز Galaxy S8 کمپانی سامسونگ است که اندکی کمتر از دمای رنگ بالا استفاده می کند. اما در تصویر ثبت شده با استفاده از گوشی U11 کمپانی HTC شاهد زمینه ی سبز رنگ موجود در رنگ ها هستیم. اما بهترین عملکرد در ثبت رنگ ها را گوشی Pixel از کمپانی گوگل دارد که نزدیک ترین رنگ ها به رنگ واقعی سوژه ها را به ثبت می رساند. البته بخش دمای رنگ را برخی از کمپانی ها به صورت نرم افزاری تنظیم می کنند تا عکس ثبت شده به چشم انسان زیباتر به نظر برسد. در بخش نوردهی نیز به صورت کلی HTC U11 بهترین عملکرد را دارد و در کنار آن نیز Galaxy S8 و Xperia XZ Premium اندکی نوردهی ضعیف تری دارند.

تنظیم و بالانس تصویر در گلکسی اس8 در مقایسه با اکسپریا XZ پرمیوم به صورت بهتری انجام شده است؛ چرا که همانطور که مشاهده می کنید، در بخش بالایی و قسمتی که در آن چراغ وجود دارد، Galaxy S8 به خوبی توانسته است نور چراغ را مدیریت کند در صورتی که در اکسپریا شاهد ثبت شدن نور بیش از حد از آن هستیم. بالانس به صورت کلی به این معنا می باشد که دوربین بتواند متناسب با شرایط تمامی سوژه ها، نور را به صورت مناسبی تنظیم کند تا نه سوژه هایی که نور بیش از حد دارند باعث خراب شدن تصویر شوند و نه سوژه هایی که در تاریکی قرار دارند به کلی ناپدید شوند. در تصویر بالا، در تصویر ثبت شده با استفاده از دوربین S8 شاهد وجود جزئیات بیشتری در سوژه های موجود در پس زمینه مثل ساختمان هستیم در حالی که در تصویر ثبت شده با استفاده از دوربین گوشی U11، جزئیات موجود در سوژه های موجود در پیش زمینه، مثل مجسمه و قطعه های سنگی، جزئیات بیشتری دارند. در نمونه عکس بالا، HTC U11 اندکی از شفافیت و شارپ بودن لبه های موجود در سوژه ها کاسته است اما به صورت کلی در بخش های جزئی سامسونگ در این بخش عملکرد بهتری داشته است.

نمونه تصویر 2:

Flagships Camera Test - Test 2
Flagships Camera Test – Test 2

در مقایسه ی عکس بعدی نوبت به یک ساختمان دادگستری می رسد که در تصویر پیشین در پس زمینه قرار داشت و درمورد نور منتشر شده از آن بحث هایی را انجام دادیم. در این نمونه عکس نیز شاهد عملکرد متفاوت گوشی های هوشمند حاضر در مقایسه در ثبت رنگ ها هستیم. در حالی که پیکسل تصویر را اندکی رو به رنگ سبز ثبت کرده است، اکسپریا اما، سوژه ها را اندکی مایل به رنگ ارغوانی به ثبت رسانده است. در این تصویر نیز همانند تصویر قبلی شاهد تفاوت عملکرد گوشی ها در بخش نوردهی هستیم. پرچمدار سونی در این قسمت نوردهی کمتری در مقایسه با سه پرچمدار دیگر دارد و همانطور که مشاهده می کنید در عکس ثبت شده با استفاده از این گویش، در بخش پایینی ساختمان تقریباً همه چیز تاریک است اما در سه گوشی دیگر و مخصوصاً گوشی HTC U11 شاهد نوردهی بسیار مناسب و واضح بودن تمامی بخش های ساختمان هستیم.

با زوم بروی تصاویر به ثبت رسیده، تفاوت عملکرد دوربین این چهار گوشی هوشمند بیش از هر زمانی نمایان خواهد شد. همانطور که مشاهده می کنید، تصویر ثبت شده با استفاده از گوشی Xperia XZ Premium دارای کمترین جزئیات در مقایسه با سه گوشی دیگر می باشد. علاوه بر آن، در تصویر این گوشی، سنسور برای کاهش نویز موجود در عکس، آن را اندکی غیرشفاف کرده است که این موضوع در عکس زوم شده کاملاً مشخص می باشد. به همین دلیل هم در بخشی که بروی نوشته ی روی ساختمان زوم شده است، آن متن در عکس Xperia XZ Premium به هیچ عنوان قابل خوانده شدن نمی باشد. اما در تصویر ثبت شده با دوربین Pixel نیز شاهد مشکلاتی در بخش سیاه رنگ عکس هستیم. همچنین، به نظر می رسد که این مورد بروی فوکوس دوربین نیز تاثیر گذاشته است و اندکی ماتی به آن افزوده است. اما در مقایسه با دو دستگاه پیشین، Galaxy S8 عملکرد بهتری در ثبت این عکس داشته است. در تصویر ثبت شده با استفاده از دوربین این گوشی از فوکوس بهتری استفاده شده است و جزئیات موجود بروی ساختمان نیز به صورت کاملاً رضایت بخشی به ثبت رسیده اند. به دلیل همین عملکرد مناسب آن و برتری آن در مقایسه با گوشی های اکسپریا و پیکسل، رتبه ی دوم در این عکس را به این گوشی اختصاص می دهیم. اما در نهایت نوبت به U11 می رسد که به طرز قابل توجهی عملکرد بهتری در مقایسه با سه گوشی دیگر داشته است. در تصویر ثبت شده با این گوشی شاهد وجود رنگ هایی بهتر، نوردهی مناسب تر و جزئیات بیشتر هستیم که در نهایت تصویری شفاف را در اختیار کاربر قرار می دهد. در نهایت و در این عکس، گوشی U11 را به عنوان گوشی برتر انتخاب می کنیم.

نمونه تصویر 3، عکس سلفی:

Flagships Camera Test - Test 3
Flagships Camera Test – Test 3

در این تست قصد داریم تا عملکرد دوربین سلفی استفاده شده در این چهار گوشی را در شرایطی خاص بررسی کنیم. همانطور که مشاهده می کنید، در محیطی اقدام به عکاسی شده است که در پشت سر شخص چراغ های پارک وجود دارند. دلیل آن هم بررسی عملکرد دوربین در تنظیم و بالانس نور عکس می باشد.

در عکس ثبت شده با دوربین سلفی گوشی Galaxy S8، گرمای رنگ ها بیشتر از چیزی بودند که انتظار آن را داشتیم. در عکس ثبت شده با گوشی اکسپریا نیز به نظر شاهد تمایل رنگ ها به رنگ سبز هستیم. اما U11 و Pixel در این بخش عملکرد بهتری داشته اند و تصاویری با رنگ های نزدیک به واقعیت را به ثبت رسانده اند. در تصویر U11 از قابلیت Soft Skin برای زیباترشدن تصاویر چهره استفاده شده است که به نظر اندکی بیش از حد می رسد. هرچند که در عکس گوشی پیکسل با تصویری تاریکتر روبرو هستیم اما در این عکس بیشترین دقت در ثبت رنگ ها وجود داشته است.

Flagships Camera Test - Test 3
Flagships Camera Test – Test 3

در برش عکس های سلفی نیز همانند تصاویر دوربین اصلی شاهد وجود تفاوت های دیگری هستیم. دوربین سلفی پیکسل در ثبت این عکس نوردهی را به صورت رضایت بخشی تنظیم نکرده است و به همین دلیل هم در مقایسه با سه گوشی دیگر شاهد تصویری تاریکتر از آن هستیم. البته این مسئله ی نوردهی تنها در این عکس وجود ندارد و به صورت کلی در گوشی های پیکسل شاهد چنین مسئله ای هستیم. اما گوشی U11 به نظر عملکرد بهتری در بخش نوردهی عکس داشته است اما در مقایسه با آن و دو گوشی دیگر، تصویر پیکسل دارای جزئیات بیشتری می باشد. دوربین های سلفی Galaxy S8 و Xperia XZ Premium نیز با افت شدید رزولوشن مواجه شده اند و تصاویری با شفافیت پایین را ثبت کرده اند که اصلاً مناسب یک پرچمدار سال 2017 نمی باشد. در این بخش هر دو گوشی پیکسل و U11 عملکرد مناسبی داشته اند اما از آن جایی که هریک در بخشی ضعیف و در بخشی دیگر عملکرد بهتری داشته اند، نمی توان به صورت مطلق برنده ی این بخش را انتخاب کرد.

نمونه تصویر 4:

Flagships Camera Test - Test 4
Flagships Camera Test – Test 4

در مقایسه ی بعدی قصد داریم تا چهار گوشی را در عکاسی از یک مغازه به چالش بکشیم. در این تصویر شاهد وجود جزئیات نسبتاً بالایی در بخش های مختلف هستیم که می تواند دید بهتری از عملکرد دوربین ها در اختیار ما قرار دهد.

در این بخش نیز در تصویر ثبت شده به وسیله ی اکسپریا، رنگ ها با گرمای بیشتری به ثبت رسیده اند. اما پرچمدار سامسونگ، در ثبت رنگ نارنجی موجود در تصویر اندکی نامناسب عملکرد است و آن را ضعیف تر از رنگی که وجود داشته به ثبت رسانده است. در این بخش نیز اکسپریا عملکرد مناسبی در نوردهی نداشته است؛ به گونه ای که برخی از جزئیات در سوژه های موجود در سایه ازبین رفته اند. در مقابل آن Galaxy S8 در بخش نوردهی عملکرد مناسب تری داشته است.

همانطور که پیشتر و در عکس های دیگر اشاره کردیم، در این عکس نیز شاهد عملکرد بهتری از گوشی های پیکسل و U11 در بخش نوردهی هستیم. در این تصویر و در بخش بالانس نور شاهد عملکرد بهتری از گوشی پیکسل هستیم اما در طرف مقابل و در گوشی U11، دوربین موفق به ثبت جزئیات بیشتری در قسمت های تاریک عکس شده است. مجدداً در این عکس نیز شاهد عملکرد نامناسب اکسپریا در هنگام زوم هستیم که با زوم کردن بروی تصویر جزئیات به صورت مات نمایش داده می شوند. اما در تصویر Galaxy S8، شفاف ترین تصویر را شاهد هستیم که در آن سوژه ها به صورت کاملاً شارپ ثبت شده اند اما همچنان و در این عکس نیز شاهد نوردهی نامناسب دوربین این گوشی در ثبت عکس هستیم. پیکسل و HTC U11 بهترین عملکرد در این بخش را داشتند هرچند که در تصویر ثبت شده به وسیله ی پیکسل اندکی شاهد فوکوس نادرست و ماتی تصویر هستیم. اما U11 هم در بخش نوردهی و هم در بخش فوکوس عملکرد بسیار مناسبی داشته است و سایر رقبای خود را پشت سر گذاشته است.

نمونه تصویر 5:

Flagships Camera Test - Test 5
Flagships Camera Test – Test 5

در این قسمت به سراغ منطقه ای رفته ایم که در پس زمینه ی آن چراغی با نور زیاد وجود دارد. همچنین، در بخش جلویی تصویر نیز شاهد نور اندکی هستیم که باعث نمایان شدن ماشین شده است. در این بخش نیز عملکرد دوربین این چهار گوشی در بخش نوردهی کاملاً از هم متفاوت می باشد. Galaxy S8 سامسونگ و اکسپریا XZ پرمیوم سونی در این بخش ضعیف ترین عملکرد را از خود نشان دادند؛ به گونه ای که برخی از سوژه ها در تصویر این دو گوشی کاملاً تاریک ثبت شده اند و اصلاً قابل تشخیص نیستند. همچنین، جزئیات تصویر نیز در بخش های کم نور این دو عکس از دست رفته اند. در این بخش نیز شاهد عملکرد بهتر گوشی های Pixel و U11 هستیم. اما همانطور که در عکس ثبت شده با U11 مشاهده می کنید، تصویر ساختمان با اندکی مشکل در تنظیم نور مواجه شده است و نور این بخش بیش از مقدار مناسب موردنظر ما می باشد. اما پیکسل بهترین عملکرد در ثبت این عکس را داشته است. در تصویر ثبت شده بوسیله ی این گوشی شاهد نوردهی و بالانس بسیار مناسبی می باشد که در نهایت تصویری با وضوح بالا هم در بخش های تاریک و هم در بخش های روشن تصویر را دراختیار ما قرار داده است.

اما با برش 100 درصد تصویر چهار گوشی هوشمند، شاهد نویز بیشتر گوشی پیکسل در مقایسه با U11 هستیم. همانند تصاویر گذشته، در این تصویر نیز شاهد عملکرد ناامیدکننده از گوشی Xperia XZ Premium در زوم هستیم. در این تصویر نیز سنسور برای از میان بردن نویز موجود در تصویر، سوژه ها را اندکی مات کرده است که با زوم بروی تصویر این ماتی سوژه ها کاملاً مشخص می باشد و اصلاً مورد جذابی نیست. سامسونگ نیز در ثبت این عکس عملکرد معمولی داشته است و در کنار نکات مثبت، نکات منفی نیز در عکس آن وجود دارد. اما در نهایت باید برنده ی این رقابت را از میان گوشی های پیکسل و U11 انتخاب کرد. در تصویر ثبت شده با استفاده از گوشی HTC U11 شاهد وجود نویز کمتر و جزئیات بیشتر در سوژه های موجود در تاریکی هستیم اما در طرف مقابل و در گوشی Pixel شاهد ثبت شدن تصویری با جزئیات بیشتر در سوژه های موجود در پس زمینه با بالانس نور بهتر هستیم.

برنده ی کلی این مقایسه:

HTC U11
HTC U11

شاید پیش بینی و انتخاب برنده با توجه به نقدهای وارد شده به هر دوربین در هر تست چندان کار دشواری برای شما نباشد. با توجه به این که در گوشی HTC U11 از فناوری اولتراپیکسل نسل سوم استفاده شده است، شاهد عملکردی فوق العاده از این گوشی در عکاسی در محیط های تاریک هستیم. همچنین، عملکرد این دوربین و بخش نرم افزاری دستگاه در تنظیم نوردهی و بالانس تصویر بسیار مناسب می باشد و می تواند ضمن تنظیم این موارد، تصویری با جزئیات بالا را برای شما به ثبت برساند. اما این به معنی عملکرد نامناسب گوشی های Pixel یا Galaxy S8 نمی باشد. بلکه در این دو گوشی به ویژه گوشی پیکسل از فناوری هایی برای عکاسی هرچه بهتر در محیط های تاریک استفاده شده است که نتایج مثبت استفاده از این فناوری ها را در تصاویر ثبت شده با این دو گوشی شاهد بودیم. اما به صورت کلی و در نهایت U11 را به عنوان بهترین گوشی اندروید بهره مند از دوربین با عملکرد فوق العاده در محیط های تاریک انتخاب می کنیم.

منبع: androidheadlines

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

همینطور بررسی کنید

galaxy s8 vs u11

مقایسه ویدیویی گلکسی S8 با اچ تی سی U11

دو گوشی گلکسی اس 8 و اچ تی سی یو 11 از پرچمداران این شرکت …

2 نظرها

  1. چقد این یو۱۱ خوبههههه!!!!

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *