5G
5G

اینترنت 5G چیست و چه قابلیت هایی دارد ؟

در سال های گذشته سرعت رشد فناوری به اندازه ای زیاد بوده است که هر چند سال یک بار شاهد معرفی نسل جدیدی از شبکه های ارتباطی برای تلفن های همراه بوده ایم. از شبکه ی 2G که بستر اینترنت همراه برای اولین بار بروی آن معرفی شد و پس از آن شبکه ی 3G که سرعت بالاتری در انتقال اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می داد. در سال های گذشته هم نام شبکه ی 4G به وفور به چشم می خورد که سرعت بسیار بالاتری در مقایسه با شبکه ی 3G را در اختیار کاربران قرار می دهد. اما شبکه ی 4G به همینجا ختم نشده است. این شبکه به تازگی با ایجاد بهبودهایی در کیفیت و سرعت انتقال اطلاعات به شبکه ی 4.5G بروزرسانی شده است که همانند نسل های پیشین، در این نسل نیز شاهد بهبود چشمگیر عملکرد دستگاه های استفاده کننده از این شبکه ی ارتباطی هستیم.

اما حالا به نظر می رسد که شبکه ی چندصد مگابیتی 4G هم تولیدکنندگان گوشی های هوشمند و ارائه دهندگان سرویس های ارتباطی را راضی نکرده است و این کمپانی ها به دنبال رونمایی از نسل جدیدی از ارتباطات با نام 5G یا پنجمین نسل ارتباطات هستند. در این مطلب می خواهیم با یکدیگر به قابلیت های شبکه ی 5G و تفاوت های آن با نسل های پیشین ارتباطی نگاهی بیندازیم و آن ها را به صورت مختصر بررسی کنیم.

شبکه ی 5G چیست و چه کاربردهایی دارد؟

تا ده سال پیش بیشتر کاربران اینترنت از این شبکه ی اطلاعاتی حداکثر برای دانلود فایل های چند گیگابایتی استفاده می کردند که اینترنت های چند مگابیتی برای آن ها کفایت می کرد و می توانستند در مدت زمان مناسبی فایل های موردنظر خود را دریافت کنند.

شبکه 5G چیست
شبکه 5G چیست

اما این روزها، روز به روز فیلم ها در حال باکیفیت تر شدن هستند، بازی ها در حال حجیم تر شدن هستند و به صورت کلی سرعت بالاتری برای تبادل اطلاعات احساس می شود.

در کنار افزایش حجم فایل های موجود بروی اینترنت، مسئله ی دیگری نیز امروزه بسیار خودنمایی می کند؛ و آن چیزی نیست جز اینترنت اشیا.

اینترنت اشیا در حقیقت به شبکه ی ارتباطی گفته می شود که بستر اصلی آن اینترنت می باشد اما دستگاه های استفاده کننده از آن با تفاوت هایی با دستگاه های معمولی رو برو هستند. این تفاوت در بخش عملکرد آن ها دیده می شود. به این معنی که اگر از اینترنت موجود بروی یک گوشی هوشمند برای دانلود فایل یا مشاهده ی فیلم استفاده شود، از اینترنت اشیا برای برقراری ارتباط میان اشیای مختلف استفاده می شود.

برای نمونه، با استفاده از اینترنت اشیا شما می توانید غذای خود را بروی اجاق گاز هوشمند خود قرار دهید و به بیرون از خانه بروید. سپس با استفاده از گوشی هوشمند خود، وضعیت غذای خود را چک کنید و هر زمان که لازم دیدید اجاق را از راه دور خاموش کنید. یا در نمونه ای دیگر، می توانید منزل خود را به صورت کامل هوشمند کنید و تنها با استفاده از گوشی هوشمند خود تمامی بخش ها را کنترل کنید.

از همین رو، وجود نسل جدیدی از ارتباطات که بتواند با کیفیت ارتباطی بالا، سرعت مناسب و تاخیر ارتباطی کم میان اجسام مختلف ارتباط برقرار کند، برای توسعه ی اینترنت اشیا به وضوح حس می شود.

شبکه 5G چیست
شبکه 5G چیست

به تازگی اتحادیه ی بین المللی ارتباطات ( IUT ) شبکه ی ارتباطی 5G را معرفی کرده است.

در شبکه ی 5G از مجموعه تجهیزات رادیویی IMT-2020 استفاده خواهد شد. ایستگاه های ارتباطی شبکه ی 5G می تونند دستکم سرعت تبادل 20 گیگابیت بر ثانیه ( 2.5 گیگابایت بر ثانیه ) برای دانلود و سرعت تبادل 10 گیگابیت بر ثانیه ( 1.25 گیگابایت بر ثانیه ) را برای آپلود در اختیار کاربران قرار دهد. این به این معنا خواهد بود که کاربران می توانند فیلمی یک ساعته با رزولوشن 4K را در کمتر از 2 ثانیه به صورت کامل دانلود کنند. این در حالی است که در حال حاضر شبکه ی 4G به صورت معمول سرعتی کمتر از 100 مگابیت بر ثانیه ( 12.5 مگابایت بر ثانیه ) را برای دانلود و 50 مگابیت بر ثانیه ( 6.25 مگابایت برای آپلود ) را در اختیار کاربران قرار می دهد. حتی کاربرانی که شانس استفاده از شبکه ی  LTE-Advanced را داشته اند نیز احتمالاً سرعت در همین حدود یا اندکی بیشتر از آن را تجربه کرده اند.

ایستگاه های ارتباطی شبکه ی 5G قابلیت برقراری ارتباط با دستگاه هایی با حداکثر سرعت 500 کیلومتر بر ساعت را خواهند داشت. بنابراین، در صورت حرکت با سرعتی کمتر از 500 کیلومتر بر ساعت با خودروی خود، می توانید خیالی راحت از بابت ارتباط خود با دکل ارتباطی داشته باشید.

شبکه 5G چیست
شبکه 5G چیست

یکی دیگر از مواردی که در شبکه ی 5G بهبود چشمگیری خواهد یافت، تاخیر در ارتباط می باشد. به صورت کلی، مدت زمان برقراری ارتباط از یک دستگاه تا سرور مقصد را با معیاری به نام Ping سنجش می کنند. در حال حاضر میانگین پینگ در شبکه ی 4.5G در حدود 10.5 میلی ثانیه ( 10.5 هزارم ثانیه ) می باشد. در تست های انجام شده به وسیله ی اندرویدزوم، پینگ شبکه ی  4G ایران به صورت میانگین در حدود 30 میلی ثانیه بود. در تستی دیگر نیز که از کشور انگلیس و شبکه ی 4G LTE یکی از اپراتورهای این کشور گرفته شده است میزان پینگ برابر با 80 میلی ثانیه بود. در شبکه ی 5G این میزان به حداکثر 4 میلی ثانیه خواهد رسید. همچنین، برای کانکشن هایی که نیاز به ارتباط فوق سریع داشته باشند نیز از URLLC استفاده خواهد شد که پینگ حداکثر یک میلی ثانیه ای را برای کاربران فراهم می کند. از آن جایی که پینگ یک کانکشن نمی تواند 0 باشد، دسترسی به پینگ یک میلی ثانیه دستاورد بسیار بزرگی خواهد بود که می تواند تاثیرات مثبتی در بخش های مختلف داشته باشد.

شبکه 5G چیست
شبکه 5G چیست

به صورت کلی برای دستیابی به سرعت بیشتر در شبکه ی ارتباطی 5G از فناوری multi-input multi-output (MIMO) یا دریافت و ارسال چندگانه استفاده شده است. همچنین، در این شبکه ی ارتباطی از فناوری های جدیدی در تقویت کننده ها استفاده خواهد شد که مشکل سرعت کم در مناطق دورتر از دکل ارتباطی را حل می کند.

با توجه به قدرت ارتباطی بالای شبکه ی 5G امکان اتصال هزاران دستگاه استفاده کننده از اینترنت اشیا به آن فراهم خواهد شد.

احتمالاً شما نیز تجربه ی استفاده از اینترنت موبایل و هم اینترنت Wi-Fi را داشته اید. در صورتی که چنین باشد، حتماً متوجه تفاوت گسترده میان مصرف باتری دستگاه در زمانی که به Wi-Fi متصل است و زمانی که به اینترنت سیمکارت متصل است، شده اید. دلیل اصلی این موضوع قدرت سیگنال بیشتری است که شبکه ی موبایل برای ارسال و دریافت اطلاعات مصرف می کند که باعث افزایش چشمگیر مصرف باتری دستگاه می شود.

در شبکه ی 5G توجه ویژه ای به این مسئله شده است. بر اساس چیزی که تاکنون منتشر شده است، این شبکه در حدود 80 درصد مصرف انرژی بهینه تری در مقایسه با نسل های پیشین شبکه های ارتباطی دارد.

همانطور که در تصویر زیر نیز مشاهده می کنید، در شبکه ی 5G برای دستیابی به سرعت انتقال اطلاعات بیشتر از شبکه های ارتباطی متفاوتی استفاده شده است. در این شبکه از نسل چهارم ارتباطات، Wi-Fi، نسل چهارم با قابلیت های متفاوت و نسل پنجم استفاده خواهد شد.

شبکه 5G چیست
شبکه 5G چیست

با توجه به پیچیدگی های موجود بر سر راه این فناوری، احتمالاً تا سال های 2019 یا 2020 می توان انتظار معرفی آن ها در کشورهای مختلف جهان را داشت.

دیدگاه شما درمورد این فناوری چیست؟ به نظر شما چه زمانی در ایران می توان از آن استفاده کرد؟ دیدگاه خود را در وبسایت اندرویدزوم با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

یک نظر

  1. نظر من که تو ایران بیاد سرعتشو مثل 3جی و 4جی الان کم میکنن و اجازه نمیدن مردم نهایت سرعت استفاده کنن و همچنین بسته انقدر گرونه که نگو

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.