خانه » آموزش » سیستم مدیریت رم در اندروید

آپدیت نسخه اندروید گوشی شما در 3 حرکت!

how-to-update-android

1- مدل دقیق دستگاه خود را در بخش آپدیت اندرویدزوم سرچ کنید.

2- پکیج فایل آپدیت مخصوص دستگاه خود را دریافت کنید.

3- به کمک آموزش آنرا نصب و نسخه اندروید را ارتقا دهید.

به همین سادگی از نسخه بالای اندروید لذت ببرید!

سیستم مدیریت رم در اندروید

اگر تا کنون از دستگاه های اندرویدی به عنوان گوشی خود استفاده کرده باشید، احتمال زیاد با ارور Memory full برخورد داشته اید. این ارور به معنای کمبود حافظه ی RAM دستگاه می باشد. اما در مواجهه با این ارور و به صورت کلی مشکل کمبود رم چه باید کرد؟ آیا مدیریت دستی رم می تواند در این زمینه کمک کننده و مفید باشد؟ امروز و در این مقاله قصد پاسخ دادن به این پرسش را داریم و می خواهیم ببینیم که آیا استفاده از اپلیکیشن های بهینه ساز نیز می توانند در این زمینه کمک کننده باشند یا خیر. همچنین، به شما روش هایی را برای شناسایی اپلیکیشن های پرمصرف معرفی خواهیم کرد تا در صورت عدم نیاز به آن ها بتوانید آن ها را حذف و از مصرف منابع سخت افزاری و باتری به وسیله ی آن ها جلوگیری نمایید.

RAM چیست؟

اولین پرسشی که پیش می آید این است که اصلاً RAM چیست و چرا پر می شود. در پاسخ باید گفت که رم کوتاه شده ی عبارت Random Access Memory است. وظیفه ی این حافظه این است که اطلاعات را به صورت موقت در خود نگه دارد. برای مثال، زمانی که در حال وب گردی هستید، اطلاعات صفحه های وب موردنظر شما در رم دستگاه ذخیره می شود؛ چرا که نیازی به ذخیره ی طولانی مدت آن ها نیست و پس از مدتی این صفحه ها به وسیله ی کاربر بسته می شوند و صفحه هایی جدید جایگزین آن ها خواهند شد. حافظه ی موقت یا همان RAM سرعت بسیار بیشتری در مقایسه با حافظه ی داخلی دستگاه دارد. همچنین، زمانی که در حال دانلود و یا به صورت کلی انتقال اطلاعات از دستگاه خود باشید، اطلاعات ابتدا به حافظه ی رم منتقل شده و سپس در همان لحظه به حافظه ی اصلی دستگاه منتقل می شوند. بنابراین، حتی برای انتقال اطلاعات نیز نیاز ضروری به رم احساس می شود.

در سال های گذشته کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند تمرکز ویژه ای بروی رم دستگاه های خود داشته اند. دلیل اصلی آن هم افزایش رم موردنیاز به وسیله ی اپلیکیشن ها و بازی های اندرویدی در سال های اخیر می باشد. از همین رو، این کمپانی ها تا حد ممکن از رم بالا در گوشی های جدید خود استفاده می کنند. برای نمونه، حتی امسال گوشی هایی را شاهد بودیم که در آن ها از 8 گیگابایت رم نیز استفاده شده بود.

SmartPhones
SmartPhones

اما از اصلی ترین استفاده های حافظه های موقت، استفاده از آن ها به وسیله ی اپلیکیشن ها می باشد. زمانی که یک بازی سنگین اندرویدی را بروی دستگاه خود نصب می کنید که برای نمونه حجمی در حدود یک گیگابایت دارد، خواندن این اطلاعات و دسترسی سریع به آن ها با استفاده از حافظه ی دستگاه وجود ندارد. بنابراین، نیاز به ذخیره سازی موقت آن ها در حافظه ای با سرعت بیشتر می باشد؛ چراکه در صورتی که چنین اتفاقی رخ ندهد، برای مثال زمانی که درون بازی رالی هستید، مدتی درون بازی طول میکشد تا جاده ی پیش روی شما لود شود. از همین رو، CPU اطلاعات موردنیاز خود را درون حافظه ی موقت ذخیره می کند تا در صورت نیاز بتواند به سرعت به آن ها دسترسی داشته باشد و کاربر افت سرعتی را در گوشی یا تبلت اندرویدی خود احساس نکند. البته رم در تمامی دستگاه های هوشمند مثل کامپیوترها، تلوزیون های هوشمند، ساعت های هوشمند و… نیز وجود دارد؛ حتی در گوشی های دکمه ای قدیمی نیز از حافظه های رم در حد چند مگابایت استفاده می شد.

در همین حال، یکی از مشکلات کاربران سیستم عامل اندرویدی افزایش چشمگیر حافظه ی رم استفاده شده به وسیله ی اپلیکیشن ها در چند سال گذشته می باشد. از آن جایی که توسعه دهندگان اپلیکیشن های اندرویدی با عرضه ی نسخه های جدید سیستم عامل اندروید، قابلیت های جدیدی را در اپلیکیشن های خود قرار داده اند، این قابلیت ها نیازمند پردازش های بیشتر و حافظه ی موقت بیشتر می باشد. به همین دلیل است که در دستگاه های قدیمی با افت شدید سرعت و هنگ های پیاپی مواجه می شویم.

اما همانطور که پیشتر هم اشاره شد، یکی از ارورهای مرسوم در سیستم عامل اندروید که کاربران سیستم عامل iOS اصلاً با آن سروکار ندارند، ارور Memory full یا پیام هایی با مفهوم مشابه می باشد. این پیام زمانی به کاربر نمایش داده می شود که اپلیکیشن های زیادی در حال اجرا باشند و حافظه ی رم دستگاه به وسیله ی این اپلیکیشن ها پر شده باشد. اما برای مدیریت درست رم در گوشی ها و تبلت های اندرویدی چه باید کرد؟

Ram
Ram

بدون تردید در صورتی که حافظه ی رم دستگاه پر شود، امکان اجرای هیچگونه اپلیکیشن جدیدی برای کاربران فراهم نخواهد بود و حتی اپلیکیشن هایی که پیشتر باز شده اند نیز با افت شدید سرعت و عملکرد روبرو می شوند. بنابراین، نیاز است تا رم دستگاه برای اجرای پردازش های جدید خالی شود. خوشبختانه سیستم عامل اندروید به صورت هوشمند و خودکاری این کار را انجام می دهد و نیازی به انجام کار خاصی از سوی کاربران نیست.

یکی از کارهایی که معمولاً کاربران اندرویدی انجام می دهند، بستن اپلیکیشن های باز بروی دستگاه با استفاده از منوی تنظیمات یا منوی Recent Apps می باشد. تصور پشت این کار هم این است که با بستن این اپلیکیشن ها عملکرد دستگاه بهبود می یابد و به دلیل جلوگیری از فعالیت اپلیکیشن های باز بروی دستگاه، عمر و بازدهی باتری آن افزایش می یابد. اما این یک تصور کاملاً غلط و غیرفنی می باشد که تنها باعث مصرف بیشتر باتری می شود. در ادامه دلیل این موضوع را برای شما شرح خواهیم داد.

بسیاری از توسعه دهندگان اپلیکیشن های اندرویدی از سرویس ها در زمان برنامه نویسی اپلیکیشن های خود استفاده می کنند. سرویس ها در حقیقت ابزاری برای برنامه نویسان سیستم عامل اندروید است تا بتوانند اجازه ی دسترسی به برخی از قابلیت ها مثل اجرای اپلیکیشن در پس زمینه را داشته باشند. استفاده از سرویس ها برای برخی از اپلیکیشن ها مثل تلگرام ضروری است؛ چرا که در صورت عدم استفاده از آن، زمانی که کاربر از اپلیکیشن خارج می شود پیام های دریافتی از سرور دریافت نمی شوند و به کاربر نمایش داده نمی شوند و کاربر هر بار ناچار به وارد شدن به اپلیکیشن برای دیدن پیام های جدید می باشد. اما برخی دیگر از توسعه دهندگان با هدف های اقتصادی برای خود این کار را انجام می دهند. برای مثال، اپلیکیشنی که اصلاً به اجرا در پس زمینه نیازی ندارد، از سرویس برای نمایش تبلیغات خود استفاده می کند تا کاربر حتی زمانی که درون اپلیکیشن آن ها نیست هم تبلیغات را دریافت و مشاهده کند.

پس به صورت کلی اپلیکیشن های اندرویدی به دو دسته تقسیم می شوند. دسته ی اول اپلیکیشن هایی که پس از خارج شدن از آن ها و بستن آن ها با استفاده از تنظیمات به صورت کلی بسته می شوند و دسته ی دوم اپلیکیشن هایی که حتی با Force Stop کردن آن ها هم ممکن است دوباره به صورت خودکار اجرا شوند. زمانی که کاربر با استفاده از سیستم مدیریت دستی رم در گوشی خود اپلیکیشن های باز را می بندد، احتمال بسیار زیاد در لیست اپلیکیشن های بسته شده برنامه یا بازی هایی وجود دارند که نیاز به اجرای مجدد ( با استفاده از سرویس که پیشتر آن را شرح دادیم ) دارند. زمانی که شما این کار را انجام می دهید، به صورت موقت این اپلیکیشن ها برای چند لحظه بسته شده و سپس به صورت خودکار دوباره اجرا می شوند. انجام این کار نه تنها باعث آزاد شدن حافظه ی رم نمی شود بلکه باعث افزایش مصرف باتری و پردازش CPU برای اجرای دوباره ی این گونه اپلیکیشن ها می باشد.

مدیریت رم
مدیریت رم

همانطور که احتمالاً می دانید، اندروید از هسته ی لینوکس و ریشه ی یونیکس استفاده می کند. سیستم کرنل لینوکس به صورت خودکار از قوانینی استفاده می کند که باعث مدیریت مصرف رم در سیستم عامل می شوند. در ادامه این قوانین را بررسی خواهیم کرد.

زمانی که دستگاه خود را روشن می کنید و تعدادی اپلیکیشن باز می کنید، این اپلیکیشن ها در رم دستگاه باقی می مانند. بنابراین، زمانی که از همه ی این اپلیکیشن ها خارج شده و دوباره وارد آن ها شوید، آن ها با سرعت بسیار بیشتری بارگذاری شده و اجرا می شوند و عملاً فوراً اجرا می شوند. اما زمانی که اپلیکیشن موردنظر را با استفاده از تنظیمات یا Recent Apps از رم خارج کنید، آن اپلیکیشن از حافظه ی موقت خارج می شود. به همین دلیل هم زمانی که دوباره وارد اپلیکیشن شوید، اپلیکیشن از ابتدا اجرا می شود و دیگر سرعت زمانی که آن اپ در رم وجود داشت را شاهد نخواهید بود. اما ما پیشتر گفتیم که خارج کردن دستی اپلیکیشن ها از رم تاثیری در سرعت دستگاه ندارد ولی در این قسمت مشاهده کردیم که با خارج کردن اپلیکیشن از رم، مقداری از رم آزاد می شود؛ دلیل این امر چیست؟

برای مثال فرض کنید که گوشی هوشمند اندرویدی شما 2 گیگابایت حافظه ی رم آزاد و بدون استفاده به وسیله ی سیستم عامل دارد. زمانی که  10 اپلیکیشن را باز کنید، مثلاً یک گیگابایت از آن پر می شود. زمانی که با استفاده از منوی اپلیکیشن ها یا Recent Apps، تمامی اپلیکیشن های باز در رم را ببندید، برای لحظه ای حافظه ی رم به مقدار اولیه ی خود یعنی دو گیگابایت رم آزاد بر می گردد اما همانطور که پیشتر اشاره شد، برخی از اپلیکیشن به صورت خودکار و حتی پس از بسته شدن دوباره در پس زمینه اجرا می شوند. به همین دلیل برای مثال دوباره 800 مگابایت از رم پر می شود و عملاً انجام این کار تنها 200 مگابایت از رم را به صورت مفید آزاد کرده است. ضمن این که باید توجه داشت که باز شدن دوباره ی اپلیکیشن هایی که نیاز به اجرا در پس زمینه را دارند معمولاً پردازش های نسبتاً سنگینی می باشد و انرژی باتری قابل توجهی را مصرف می کنند.

اما چرا با توجه به همین اندک مقدار آزاد شدن رم زمانی که دستگاه با کمبود رم مواجه می شود نیز خارج کردن دستی اپلیکیشن ها از رم ضروری نیست؟

به طور کلی هر اپلیکیشن اندرویدی از اکتیویتی ها و سرویس هایی تشکیل شده است که با توجه به فرآیندهای پردازشی خود از اولویت هایی برخوردار هستند. زمانی که سیستم عامل اندروید با کمبود رم برای اجرای اپلیکیشن های جدید روبرو می شود، بررسی می کند تا ببیند اجرای کدامیک از اپلیکیشن ها ضروری نیست و آن اپ ها را از حافظه خارج می کند تا رم لازم برای اجرای اپلیکیشن های جدید در دسترس باشد. همچنین، سیستم عامل با توجه به اولویت بخش های مختلف یک اپلیکیشن، به ترتیب از کم اولویت ترین بخش های آن آغاز به خارج کردن آن از رم می کند و سپس در صورتی که رم لازم را آزاد کند، به این فرآیند ادامه نمی دهد و اجازه ی اجرای عادی اپلیکیشن ها را به آن ها می دهد .

MotherBoard
MotherBoard

چگونه متوجه میزان رم آزاد و استفاده ی اپلیکیشن های مختلف از رم دستگاه خود شویم؟

همانطور که پیشتر اشاره شد، با استفاده از منوی Recent Apps می توانید لیستی از اپلیکیشن های در حال اجرا در رم را مشاهده نمایید. اما در رابط کاربری بیشتر گوشی های هوشمند میزان رم مصرف شده در این بخش نمایش داده نمی شود. بنابراین، برای مشاهده ی آن باید از منوی تنظیمات دستگاه استفاده نمود. با استفاده از این منو و بخش Apps و سپس مراجعه به بخش Memory می توانید بخش مدیریت رم دستگاه خود را مشاهده نمایید.

برای مثال، در تصویر زیر میزان مصرف رم بخش های مختلف سیستم عامل و اپلیکیشن های مختلف نصب شده بروی دستگاه در سه ساعت گذشته نمایش داده شده است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، در این بازه زمانی سیستم عامل اندروید به صورت متوسط از یک گیگابایت حافظه ی موقت دستگاه استفاده کرده است. همچنین، رابط کاربری، و اپلیکیشن های گوگل هم هر یک در حدود 100 مگابایت در این مدت از رم دستگاه استفاده کرده اند. با اسکرول کردن این لیست به سمت پایین می توانید مصرف سایر اپلیکیشن های خود را نیز از رم دستگاه مشاهده نمایید و در صورت نیاز با لمس گزینه ی سه نقطه آن ها را Force Stop کنید.

مدیریت رم
مدیریت رم

آزاد کردن رم با پاک کردن اپلیکیشن های آزاردهنده ی آن:

در قسمت پیش به شما روشی را معرفی کردیم که با استفاده از آن می توانید میزان مصرف رم به وسیله ی هر اپلیکیشن را مشاهده کنید. این بخش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد؛ چراکه اپلیکیشنی که به صورت دائم در حال استفاده از منابع سخت افزاری دستگاه باشد، علاوه بر این که می تواند باعث کندی آن شود، تاثیر قابل توجهی هم بر مصرف باتری دستگاه خواهد داشت.

برای مثال، یکی از اپلیکیشن هایی که به صورت گسترده ای به مصرف باتری و سخت افزار به وسیله ی آن اشاره می شود، اپلیکیشن فیسبوک است. این اپ بروی بیشتر گوشی های هوشمند نصب شده است در حالی که بسیاری از کاربران ممکن است اصلاً از آن استفاده نکنند و وجود آن تنها باعث زودتر تمام شدن باتری گوشی کاربر می شود. بنابراین، با حذف هوشمندانه ی اپلیکیشن ها از حافظه ی موقت یا همان رم دستگاه می تواند مصرف باتری را به صورت قابل توجهی کاهش داد.

اما برخی از اپلیکیشن ها که ممکن است به صورت بدافزار یا ویروس بروی دستگاه کاربر باشند، امکان پاک کردن آن اپ را از کاربر می گیرند و کاربر را از انجام این کار منصرف می کنند. این گونه اپلیکیشن ها با ایجاد دسترسی Device Administrator برای خود، سیستم عامل را فریب می دهند. اما برای حذف این دسترسی از آن ها تنها کافیست که به مسیر  Settings (general) > Security > Device Administrators مراجعه کرده و اپلیکیشن های مشکوک را از این لیست حذف نمایید. پس از آن می توانید به سادگی آن اپلیکیشن را حذف نمایید. در صورتی که این راه هم کار ساز نبود می توانید از آموزش حذف ویروس از دستگاه اندرویدی بدون ریست فکتوری از اندرویدزوم نیز استفاده نمایید.

مدیریت رم
مدیریت رم

آیا استفاده از اپلیکیشن های مدیریت رم لازم است؟

اپلیکیشن های مدیریت رم معمولاً به صورت کلی تمامی اپلیکیشن های موجود در حافظه ی موقت را از حافظه خارج می کنند تا رم اندکی آزاد شود و فقط تعداد کمی از آن ها وجود دارند که به صورت هوشمند این کار را انجام می دهند. اما به صورت کلی چه اپلیکیشن های مدیریت رم و یا چه به صورت کلی اپلیکیشن های بهینه ساز، بیشتر یک جنبه ی افزایش مصرف باتری دستگاه را دارند تا این که واقعاً موثر و مفید واقع شوند. بنابراین، پیشنهاد می کنیم از این گونه اپلیکیشن ها استفاده نکنید. چراکه به صورت دائم این اپ ها در حال اسکن کردن رم و شناسایی اپلیکیشن های موجود در آن هستند که این امر علاوه بر درگیر کردن سخت افزار دستگاه، مصرف باتری را نیز افزایش می دهد.

جمع بندی:

احتمالاً بسیاری از مواردی که در این مقاله با آن ها برخورد کرده اید، خلاف تصور شما بوده است. برای مثال، این مورد که بهتر است اپلیکیشن ها را به صورت دستی از رم خارج نکنیم چرا که این کار باعث افزایش مصرف باتری دستگاه می شود. یا مورد دیگری که استفاده از اپلیکیشن های بهینه ساز رم ضروری نیست و می توان با استفاده از ابزارهای سیستم عامل نیز این کار را انجام داد.

همچنین، سیستم عامل اندروید از ابزارهایی استفاده می کند تا در زمان نیاز به حافظه ی رم بیشتر، سرویس های غیرضروری را از رم خارج کند تا فضا برای اجرای اپ های جدید ایجاد شود.

 

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *