مقایسه قدرتمندترین پردازنده های گوشی های هوشمند

همیشه زمانی که قصد خرید یک گوشی هوشمند یا تبلت جدید را داریم، این پرسش مطرح می شود که دستگاه موردنظر به چه سخت افزاری مجهز شده است. یکی از مهم ترین بخش های سخت افزاری هم که همیشه آن را از فروشنده سوال می کنیم، پردازنده ی استفاده شده در دستگاه می باشد. چراکه یکی از مهم ترین و شاید هم مهم ترین بخش سخت افزاری هر دستگاه هوشمندی پردازنده ی مرکزی آن باشد که وظیفه ی هماهنگی تمامی اجزا با یکدیگر را دارد. اما نام های مختلفی که از پردازنده ها می شنویم ممکن است ما را گمراه کند؛ به همین دلیل هم امروز قصد داریم تا در اندرویدزوم تفاوت پردازنده های موجود در بازار را با یکدیگر بررسی کنیم و قدرتمندرین پردازنده را برای دستگاه های هوشمند بیابیم.

پردازنده ی گوشی های هوشمند؛ معروف به CPU اما به اشتباه:

پردازنده، یک عضو حیاتی از یک اسمارت فون است که در حقیقت تعیین کننده ی میزان سرعت آن دستگاه می باشد. بنابراین، استفاده از یک پردازنده با سرعت پردازش بالا تاثیر قابل توجهی در عمل سریعتر دستگاه های هوشمند خواهد داشت. اما در این جا این پرسش پیش می آید که چه چیزی تفاوت سرعت میان گوشی های مختلف موجود در بازار را رقم می زند؟ در پاسخ باید گفت که تمام ماجرا بر دوش سرعت کلاک و تعداد هسته های استفاده شده در پردازنده می باشد که باعث تفاوت سرعت میان پردازنده های مختلف می شود. به صورت کلی، بخش سخت افزاری اصلی هر گوشی هوشمند را یک چیپ سوار شده بروی سیستم یا SoC تشکیل می دهد.

به طور معمول، یک چیپ شامل بخش های مختلفی می باشد. این بخش هاعبارتند از: پردازنده ی مرکزی یا همان CPU دستگاه، پردازنده ی گرافیکی یا GPU، پردازنده ی مالتی مدیا ( پخش فیلم و صدا در دستگاه )، بخش امنیتی دستگاه و بخش پردازنده ی سیگنال.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، بخش های مختلف چیپ اسنپدراگون 835 نمایش داده شده اند که در آن مودم ارتباطی برای ارسال و دریافت سیگنال، پردازنده ی گرافیکی آدرنو 540 و هسته های کایرو 540 را شاهد هستیم.

پردازنده اسنپدراگون 835
پردازنده اسنپدراگون 835

تست های بنچمارک تنها بخشی هایی خاص از یک چیپ را موردبررسی قرار می دهند و به همین دلیل هم نمی توان با استناد به آن ها بهترین چیپ موجود را انتخاب کرد. بنابراین، باید چیپ موردنظر حتماً در عمل و تست های واقعی موردبررسی قرار گیرد. بجز بخش های مصرف انرژی و قدرت سیگنال دهی چیپ، سایر بخش ها را می توان موردبررسی قرار داد.

CPU های ARM؛ پردازنده هایی محبوب برای گوشی های هوشمند :

تقریباً در تمامی گوشی های هوشمند و پردازنده های آن ها از معماری ARM استفاده می شود. این معماری کلاس های مختلف عملکرد CPU را شامل می شود که در چیپ های مختلف گوشی های هوشمند شاهد استفاده از آن ها هستیم. اما همانطور که پیشتر هم اشاره شد، تفاوت اصلی پردازنده های گوشی های هوشمند در سرعت کلاک و تعداد هسته ی استفاده شده در پردازنده ی آن ها می باشد.

سامسونگ در طراحی و ساخت گوشی Galaxy S4 خود یکی از بزرگترین مشتری های استفاده کننده از معماری ARM بود. استفاده از این معماری این امکان را در اختیار سامسونگ قرار داد تا بتواند در فضای مرسوم برای یک پردازنده، از دو پردازنده با انواع مختلف استفاده کند. چهار پردازنده ی استفاده شده در این گوشی کارایی بالایی داشتند و از آن ها در اجراهای سنگین استفاده می شد اما چهار هسته ی دیگر موجود در پردازنده ی این گوشی، از قدرت کمتری برخوردار بودند و در هنگام استفاده های معمولی کاربر فعالیت می کردند تا نیازی به فعالیت هر هشت هسته ی پردازشی این گوشی به صورت تمام وقت نباشد که همین موضوع باعث کاهش مصرف انرژی به وسیله ی پردازنده ی دستگاه می شد.

اما پس از آن در نسل های بعدی از معماری ARM شاهد سایز بیشتر و سرعت کلاک بیشتر پردازنده ها بودیم.

پردازشگرهای گرافیکی؛ آیا نوع آن ها در اجرای بازی ها تفاوتی دارد؟

در حال حاضر کمپانی های مختلفی مشغول ساخت پردازنده های گرافیکی برای گوشی های هوشمند هستند. اما قدرتمندترین آن ها، پردازشگر بی نظیر Tegra X1 بود که به وسیله ی کمپانی معروف Nvidia طراحی و ساخته شده بود.

انواع پردازشگرهای گرافیکی
انواع پردازشگرهای گرافیکی

کوالکام نیز که از کمپانی های بسیار موفق در زمینه ی تولید چیپ می باشد، هم زمان با معرفی چیپ اسنپدراگون 835، از پردازشگر گرافیکی جدید خود با نام آدرنو 540 نیز رونمایی کرد که پس از عرضه شاهد عملکرد بی نظیری از آن در تست ها بودیم. حتی به لطف پشتیانی این پردازنده از DirectX 12، کوالکام قصد دارد تا در سال 2017 با این پردازنده وارد صنعت لپ تاپ های ویندوزی نیز بشود.

انواع پردازشگرهای گرافیکی
انواع پردازشگرهای گرافیکی

زمانی که یک بازی را بروی دو دستگاه با پردازشگرهای گرافیکی مختلف و از رده های متفاوت اجرا کنید، به وضوح شاهد تفاوت عملکرد میان آن دو دستگاه خواهید بود. این درحالی است که برخلاف گوشی های هوشمند، در کامپیوترها شاهد وجود لگ و گیر در هنگام اجرای بازی ها هستیم اما جزئیات بازی به هیچ عنوان کاسته نمی شود ولی در اسمارت فون ها به جای بروز لگ و گیر در هنگام اجرای بازی، جزئیات پردازشی بازی کاسته می شوند.

برای نمونه، در دو تصویر زیر بازی Real Racing 3 را بروی دو دستگاه مختلف اجرا کرده ایم. دستگاه اول یک Galaxy S6 Edge می باشد که به چیپ اکزینوس 7420 مجهز شده است. در طرفی دیگر، همین بازی را بروی گوشی  Moto G 2013 با چیپ اسنپدراگون 400 نیز تست کرده ایم. همانطور که مشاهده می کنید، در تصویر بالایی جزئیات کاملاً مشخص هستند و مرزهای میان سوژه ها بسیار شفاف بارگذاری شده اند. اما در تصویر پایینی از جزئیات موجود در گرافیک بازی کاسته شده است و برخی از سوژه ها نیز به حالت پیکسلی بارگذاری و پردازش شده اند.

مقایسه انواع پردازشگرهای گرافیکی
مقایسه انواع پردازشگرهای گرافیکی

همچنان و با وجود چند سال گذشتن از معرفی تبلت پیکسل C به وسیله ی گوگل، این دستگاه همچنان از سریع ترین پردازشگر گرافیکی در میان تمامی دستگاه های اندرویدی بهره مند است.

البته در صورتی که قصد خرید دستگاهی گران قیمت با پردازنده ی اسنپدراگون 835 را نداشته باشید، OnePlus 3T یکی از گوشی های قدرتمندی است که به دلیل مجهزشدن به چیپ اسنپدراگون 821 می تواند تمامی پردازش های موردنیاز شما را اجرا نماید.

نتایج بمچمارک ها:

در تصویر زیر یک جمع بندی از نتایج بنچمارک های Geekbench, PC Mark Work و Octane را مشاهده خواهید کرد. به عنوان نقطه ی منبع، چیپ کایرین 960 درنظر گرفته شده است که نسبت صد در صد به آن اختصاص داده شده است. پس از آن سایر چیپ ها با نسبت هایی بالاتر یا پایین تر از صد در صد با این چیپ مقایسه شده و در رتبه بندی قرار گرفته اند.

مقایسه انواع پردازشگرها
مقایسه انواع پردازشگرها

در تست هابعدی عملکرد پردازشگر گرافیکی چیپ ها موردبررسی قرار گرفت. در این تست ها شبیه سازی های سه بعدی بروی دستگاه ها انجام شد و در پایان به آن ها امتیازی نسبت داده شد. در این بخش پردازشگر گرافیکی تگرا X1 به عنوان نقطه ی منبع قرار گرفته است.

مقایسه انواع پردازشگرها
مقایسه انواع پردازشگرها

چیپ اسنپدراگون 835 :

کوالکام پس از حل مشکلاتی همانند داغ شدن بیش از اندازه و مصرف انرژی بالا در چیپ های هشت هسته ای خود، دوباره با عرضه ی اسنپدراگون 835 تولید پردازنده های هشت هسته ای خود را آغاز کرد. همچنین، برای علاقه مندان به بازی های اندرویدی هم در این چیپ از پردازشگر قدرتمند آدرنو 540 استفاده شده است.

اسنپدراگون
اسنپدراگون

البته کمپانی کوالکام قابلیت های ویژه را نیز برای اسنپدراگون 835 درنظر گرفت. به این شکل که کاربران این چیپ می توانند از گوشی های هوشمند خود در دستگاه های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده استفاده کنند و از نهایت قدرت سخت افزاری دستگاه خود لذت ببرند.

اگزینوس 8895 :

سامسونگ هم زمان با معرفی گوشی جدید خود، گلکسی اس 8، از پردازنده ی جدید خود که برای اولین بار شاهد استفاده از آن در این گوشی بودیم نیز رونمایی کرد. این پردازشگر Samsung Exynos 8895 نام داشت و در حقیقت نهمین سری از چیپ های خانواده ی اکزینوس به شمار می رفت. در این چیپ نیز همانند سایر چیپ ها شاهد عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با نسل پیشین آن بودیم. سامسونگ نیز در توسعه ی این چیپ تمرکز ویژه ای بروی استفاده از قدرت این چیپ در فناوری های VR داشته است.

کایرین 960 :

کمپانی هوآوی نیز به جمع کمپانی های تولیدکننده ی چیپ برای گوشی های هوشمند پیوسته است و در جدیدترین محصول خود، چیپ کایرین 960 را معرفی کرده است. این چیپ از قدرت پردازشی CPU بیشتری در مقایسه با پردازشگر گرافیکی بهره مند است اما به صورت کلی عملکرد کاملاً رضایت بخشی را از آن در تست ها و در عملکرد واقعی شاهد بوده ایم.

 کایرین 960
کایرین 960

پردازنده های گوشی های هوشمند؛ جمع بندی :

تمامی پردازنده هایی که امروز و در این مقاله به بررسی آن ها پرداختیم، جزو بهترین های بازار هستند و هریک از آن ها به صورت مستقل عملکرد بی نظیری دارند. اما از آن جایی که هدف ما یافتن قدرتمندترین چیپ در بخش های مختلف می باشد، ناچار به انتخاب یکی از آن ها هستیم.

چیپ اسنپدراگون 835 ساخت کمپانی کوالکام، یک چیپ بسیار قدرتمند است که تمرکز ویژه و بالایی بروی عملکرد آن در فناوری های واقیت مجازی شده است. بنابراین، این چیپ را به عنوان سریع ترین و قدرتمندترین چیپ موجود در حال حاضر در تمامی گوشی های هوشمند معرفی می کنیم.

منبع: androidpit

یک نظر

  1. خخخخ پردازندهای اپلم که کلا کشکن سرعتشون انقدر کمه نباید تو لیست میوردینشون درسته !؟؟؟
    بابا جدا مقصود چیه ؟؟ من درکتون نمیکنم

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.