شارژ وایرلس
شارژ وایرلس

شارژ بی سیم چیست و چگونه کار می کند؟

اگر از دنبال کنندگان اخبار دنیای تکنولوژی باشید، حتماً این روزها نام شارژ بی سیم یا وایرلس به گوش شما خورده است. در بیشتر دستگاه های رده بالای تولیدشده در سال های 2016 و 2017 از این قابلیت استفاده شده است تا کاربران بتوانند نسل جدیدی از فناوری های الکتریکی را تجربه نمایند. اما با گسترش استفاده از این فناوری در گوشی های هوشمند این پرسش مطرح می شود که اصلاً این فناوری چیست و چگونه کار می کند. امروز و در این مقاله قصد داریم تا این فناوری را موردبررسی قرار دهیم.

شارژ سریع و القای الکترومغناطیس

اگر می خواهید به صورت کامل متوجه عملکرد این سیستم شوید، ابتدا باید مفهوم القای مغناطیسی را درک نمایید. در صورتی که پیشتر در منزل خود از دستگاهی برای گرم کردن غذا استفاده کرده اید که از این فناوری استفاده می کند، با این مفهوم آشنا هستید. اما چه رابطه ای میان یک گرم کن غذا ( همانند مایکرویو ) و یک گوشی هوشمند وجود دارد؟ سیستم القای مغناطیسی در حقیقت سیستمی است که در هر دو دستگاه وجود دارد و از آن برای انتقال انرژی و ذخیره ی آن استفاده می شود.

اما در این قسمت این پرسش مطرح می شود که انرژی چگونه انتقال می یابد؟ برای درک این موضوع تصور کنید که دو شخص در دو سر یک طناب ایستاده اند. در صورتی که هر یک از دو شخص اقدام به ایجاد موج در طناب کند، شخص دیگر که در سر دیگر طناب قرار دارد هم موج را دریافت خواهد کرد. این موضوع در حقیقت کلیت قابل درک القای الکترومغناطیس می باشد. در این فناوری از یک بخش انرژی جدا شده و به بخش دیگر منتقل می شود. در گوشی های هوشمند، پایه ی الکتریکی یا همان شارژر وایرلس، انرژی را با استفاده از فیلدهای الکترومغناطیسی به گوشی منتقل می کند. سنسورهای موجود بروی گوشی هوشمند هم این انرژی را دریافت و برای ذخیره سازی، آن ها را به باتری دستگاه منتقل می کنند.

WIRELESS CHARGING - HOW DOES IT WORK?
WIRELESS CHARGING – HOW DOES IT WORK?

سرعت شارژ چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که پیشتر اشاره شد، انرژی با استفاده از فیلدهای الکترومغناطیسی به دستگاه منتقل می شود. بنابراین، هرچقدر که ابعاد این فیلدها بزرگتر باشد، سرعت شارژ شدن باتری دستگاه هم بیشتر خواهد بود. اما مشکل پیش روی گوشی های هوشمند این است که به دلیل محدودیت های موجود در طراحی آن ها، نمی توان از فیلدهایی با ابعاد بزرگ در آن ها استفاده نمود.

بنابراین، گوشی هوشمند شما در صورتی که از این فناوری پشتیبانی کند، سرعت محدودی خواهد داشت که این سرعت وابسته به تجهیزات استفاده شده به وسیله ی سازنده ی آن می باشد. البته شارژرهای وایرلس هم انرژی را در مقدار معینی به دستگاه ارسال می کنند.

Qi چیست؟

Qi در حقیقت محبوب ترین فناوری شارژ وایرلس می باشد. این فناوری مختص یک تولیدکننده نیست. بلکه تمامی تولیدکنندگان گوشی های هوشمند می توانند از آن در گوشی های خود استفاده نمایند. سامسونگ و اپل بهترین مثال ها برای این موضوع هستند که از Qi در گوشی های جدید خود استفاده کرده اند. Qi با هدف استانداردسازی فناوری شارژ سریع معرفی شده است که برای استفاده از آن باید موارد امنیتی گوناگونی موردتوجه قرار گیرد. این موارد امنیتی شامل قدرت دستگاه ها می باشد که این مورد تاثیر قابل توجهی در سرعت شارژ شدن آن دارد.

به لطف Qi، فناوری شارژ بی سیم امروزه به یک فرآیند مناسب تبدیل شده است. به صورت قابل توجهی سرعت شارژ شدن دستگاه ها افزایش یافته است و دیگر الکتریسیته باعث گرمای بیش از حد دستگاه ها نمی شود. Qi علاوه بر این که یک فناوری مربوط به القای الکترومغناطیسی می باشد، تاثیراتی را بروی تشدید مغناطیسی دارا است.

WIRELESS CHARGING - HOW DOES IT WORK?
WIRELESS CHARGING – HOW DOES IT WORK?

آیا دستگاه من با فناوری شارژ سریع سازگار است؟

اما پرسش اصلی که مطرح می شود این است که چه گوشی های هوشمندی از این فناوری پشتیبانی می کنند. اگر شما صاحب یکی از گوشی های رده بالا از سری S یا نوت کمپانی سامسونگ هستید، احتمالاً دستگاه شما از این فناوری پشتیبانی می مند. اپل نیز آیفون 8 خود را به این قابلیت مجهز کرده است. اما در صورتی که از آیفون های قدیمی تر استفاده می کنید و قصد دارید که از این فناوری بهره مند شوید، می توانید از یک دریافت کننده ی وایرلس انرژی همانند  QInside Qi2001 استفاده نمایید. علاوه بر گوشی های ذکر شده، برخی از گوشی های لومیا، موتورولا، اکسپریا و HTC نیز از فناوری شارژ سریع و بی سیم پشتیبانی می کنند.

منبع: androidpit

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.