خانه » آموزش » انواع متدهای امنیتی قفل صفحه گوشی

ads-appbazar2انواع متدهای امنیتی قفل صفحه گوشی

اگر از کاربران گوشی ها یا تبلت های اندرویدی باشید، در بخش تنظیمات دستگاه خود با گزینه های متنوعی روبرو خواهید شد که با استفاده از آن ها می توانید دستگاه خود را به روش های مختلف امن کنید و از دسترسی دیگران به آن جلوگیری نمایید. این قابلیت ها عبارتند از: پین، پسورد، پترن، اثر انگشت و اسکنر عنبیه که البته لزوماً در تمامی گوشی های هوشمند، همه ی این موارد وجود ندارند. امروز و در این مقاله قصد داریم تا روش های مختلف امن کردن دستگاه های اندرویدی را بررسی کنیم و ببینیم که کدامیک می توانند تجربه ی بهتر و امن تری را در اختیار کاربران قرار دهند.

سیستم تشخیص چهره:

بازکردن قفل دستگاه برای کاربران اندروید مورد جدیدی نیست. پیشتر و در اندروید 4.0، گوگل از این قابلیت رونمایی کرد که به وسیله ی آن کاربران می توانستند با استفاده از چهره ی خود، قفل دستگاه را باز کرده و از آن استفاده نمایند. این قابلیت از دوربین سلفی دستگاه های اندرویدی استفاده می کند و زمانی که چهره ی شما را شناسایی کند، قفل دستگاه را باز می کند اما مشکلی که در این بخش وجود دارد این است که برخلاف آیفون 10 که به تازگی معرفی شده است، گوشی های اندرویدی از فناوری های جدید برای تشخیص چهره استفاده نمی کنند. بنابراین، محدودیت هایی در استفاده از آن ها وجود خواهد داشت.

شاید بتوان گفت که بزرگترین مشکل این قابلیت در دستگاه های اندرویدی، ثبت عکس به وسیله ی دوربین سلفی و سپس پردازش آن می باشد. انجام این کار کاملاً به شرایط محیطی و شخص وابسته خواهد بود. برای نمونه، در صورتی که شخصی در محیط های تاریک قصد استفاده از این قابلیت را داشته باشد، احتمالاً موفق نخواهد بود. یا زمانی که کاربر تغییراتی را در چهره ی خود ایجاد کند، این سیستم نمی تواند هویت صاحب دستگاه را تایید و آن را آنلاک نماید. اپل سعی کرده است تا در گوشی جدید خود با استفاده از سنسورهای مادون قرمز در کنار دوربین سلفی، این فناوری را تا حد ممکن بهبود ببخشد. بنابراین، کاربران در شرایط مختلف، حتی در تاریکی مطلق، می توانند از این قابلیت استفاده نمایند.

متدهای امنیتی برای گوشی اندرویدی
متدهای امنیتی برای گوشی اندرویدی

اسکنر اثر انگشت:

پیشتر از این قابلیت تنها در گوشی های رده بالا و گران قیمت استفاده می شد اما در سال گذشته شاهد بودیم که حتی ارزان قیمت ترین گوشی های موجود در بازار هم از این قابلیت استفاده می کردند. به گونه که اگر دستگاهی از این قابلیت استفاده نمی کرد، منتقدان به شدت آن را مورد انتقاد قرار می دادند. اما عملکرد این قابلیت هم وابسته به شرایط مختلف است.

یکی از مهم ترین فاکتورها در عملکرد این قابلیت، سنسور استفاده شده در دستگاه می باشد. نوع سنسور است که سرعت و دقت عملکرد این قابلیت را در هر گوشی تعیین می کند.

در سال های گذشته کمپانی های مختلف از مکان های متفاوتی برای این سنسور استفاده کرده اند. برخی از این سنسور بروی قاب جلویی دستگاه استفاده کرده اند در حالی که برخی دیگر از کمپانی ها این سنسور را به قاب پشتی دستگاه منقل کرده اند تا بتوانند از پنل جلویی دستگاه بازدهی بیشتری را دریافت کنند. با وجود این که در زبان های طراحی جدید از صفحه نمایش های بزرگی استفاده شده است که سرتاسر پنل جلویی را پوشش داده اند، انتقال سنسور اثر انگشت به قاب پشتی ممکن است برای برخی از کاربران محل نامناسبی به شمار برود.

متدهای امنیتی برای گوشی اندرویدی
متدهای امنیتی برای گوشی اندرویدی

اما در بخش امنیتی، اثر انگشت احتمالاً امن ترین معیار امنیتی در گوشی های اندرویدی تا به امروز است. چراکه هک کردن این سنسور معمولاً کار آسانی نیست و می تواند دست انسان از سایر اشیا را تفاوت قائل کند. بنابراین، با استفاده از پرینترهای سه بعدی یا سایر موارد هم نباید امکان هک شدن دستگاه وجود داشته باشد.

اسکنر عنبیه چشم:

کمپانی سامسونگ همزمان با معرفی گوشی گلکسی نوت 7 خود از معیار جدید امنیتی خود نیز رونمایی کرد. در گوشی های رده بالا و جدید این کمپانی از سنسور جدیدی به نام iris scanner یا اسکنر عنبیه ی چشم استفاده شده است. سامسونگ تلاش کرد تا با معرفی این روش جدید، مشکلات موجود بر سر راه استفاده از قابلیت تشخیص چهره را کنار بگذارد و کاربران خود را متقاعد به استفاده از عنبیه به جای تشخیص چهره کند.

در گوشی های جدید این کمپانی که نوت 8 و اس 8 هستند نیز از این سنسور استفاده شده است اما کاربران نمی توانند به صورت هم زمان از آن و اثر انگشت استفاده نمایند. به عبارتی دیگر، در هنگام فعال سازی قابلیت اسکن عبینه ی چشم، تنها می توانید از پین کد یا پسورد به عنوان روش دیگر استفاده نمایید.

عملکرد این سنسور اندکی وابسته به شرایط محیط و زاویه ی چشم ها با صفحه نمایش دستگاه می باشد. اما سامسونگ نهایت تلاش خود را به کار گرفته است تا در محیط های کاملاً تاریک هم این سنسور عملکرد مناسبی داشته باشد و بتواند در کوتاه ترین زمان قفل دستگاه را باز کند.

متدهای امنیتی برای گوشی اندرویدی
متدهای امنیتی برای گوشی اندرویدی

بنابراین، اسکنر عنبیه می تواند در مدت کوتاه تری در مقایسه با اسکن چهره عمل کند و استفاده از آن هم در شرایط مختلف بسیار ساده تر می باشد.

Smart Lock یا قفل هوشمند:

قابلیت اسمارت لاک یا قفل هوشمند دستگاه هم زمان با معرفی اندروید 5، معرفی شد و حالا در اندروید 7 و 8 عملکرد آن بهبود یافته است. این قابلیت در حقیقت یک امکان هوشمند است که قفل دستگاه شما را در مواردی که بتواند تایید کند شما در حال استفاده از دستگاه هستید، باز می کند.

برای مثال، با استفاده از این قابلیت شما می توانید تنظیم کنید در صورتی که در خانه ی خود حضور داشتید، دستگاه شما قفل نشود. به محض این که از خانه خارج شوید، دستگاه شما مجدداً به حالت قفل باز میگردد و باید آن را با متد امنیتی موردنظر خود باز کنید. یا می توانید مشخص کنید که در صورت اتصال دستگاه شما به یک دستگاه بلوتوثی، قفل دستگاه شما به صورت خودکار اجرا نشود.

Smart Lock
Smart Lock

البته باید به این نکته هم توجه داشت که در صورت فعال بودن این قابلیت، هر شخصی که در این شرایط به گوشی شما دسترسی داشته باشد می تواند به صورت کاملا دستگاه شما را کنترل و از آن استفاده نماید.

پین:

پین، ترکیبی از اعداد مختلف است که از سال های دور در قسمت های مختلف امنیتی از آن استفاده شده است. پین ها معمولاً بسته به ورژن اندرویدی که در حال استفاده از آن هستید، کاربر را محدود به استفاده از تعداد مشخصی رقم می کنند. همچنین، شما می توانید در کنار استفاده از اثر انگشت یا سایر موارد امنیتی، از پین به عنوان متد دوم استفاده کنید و رمزی را بروی آن قرار دهید که همیشه به یاد دارید.

Pin
Pin

پترن:

پترن ها، ملاک های امنیتی هستند که به صورت اختصاصی برای سیستم عامل اندروید وجود دارند. اگر شخصی هستید که به استفاده از پسورد یا پین علاقه ای ندارید، پترن یا الگو می تواند جایگزین مناسبی برای شما به شمار برود. برای آنلاک کردن دستگاه خود شما باید الگویی که از بخش تنظیمات وارد کرده اید را در دستگاه خود وارد کنید تا قفل گوشی شما باز شود.

علاوه بر این ها، شما می توانید از قابلیتی استفاده کنید که الگوهای رسم شده به وسیله ی شما در زمان واردشدن را نشان ندهد. بنابراین، امکان یادگیری پترن دستگاه شما به وسیله ی دیگر اشخاص از بین می رود.

پسورد:

پسورد هم یکی دیگر از متدهای امنیتی قدیمی است که طرفداران خاص خود را دارد. پسورد می تواند تشکیل شده از حروف، علائم و ارقام باشد. از همین رو هم امکان پیش بینی پسوردها و هم کردن آن ها بسیار پایینتر از پین یا پترن می باشد.

کدام متد، بهترین روش برای قفل کردن دستگاه اندرویدی من است؟

اسکنر عنبیه، تشخیص چهره و اسمارت لاک، متدهایی هستند که نمی توان هنوز از آن ها به عنوان تنها روش برای بازکردن قفل دستگاه استفاده نمود. بنابراین، کاربر باید در کنار این روش ها حتماً از پسورد یا پین نیز استفاده نماید.

اما یکی از مواردی که ممکن است انتخاب کاربران را محدود کند، مدل دستگاه های مختلف می باشد که در هریک ممکن است روش های ذکر شده در این مطلب وجود نداشته باشند.

اسکنر اثر انگشت می تواند به عنوان بهترین معیار امنیتی شناخته شود. چراکه در حال حاضر این سنسور بروی بسیاری از گوشی های هوشمند وجود دارد و درصد خطای آن نیز بسیار پایین می باشد.

نظر شما در این باره چیست؟ شما بروی گوشی یا تبلت اندرویدی خود از کدام روش استفاده می کنید؟

منبع: androidpit

انواع متدهای امنیتی قفل صفحه گوشی
3.8 (76%) 5 vote[s]

3 نظرها

  1. چرا قفل تشخیص صورت روی گوشی سامسونگ g532f جواب نمیده؟؟

  2. چرا گوشی سامسونگ من گرند پریم پلاس اندروید 6.0.1 روت نمیشه مدل g532f

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *