خانه » آموزش » حذف برنامه مخرب از گوشی اندرویدی

keyboard
تقویم اذان گو چَندُم - جعبه ابزار مذهبی


قابلیت پخش اذان و متن اذان
پخش هشدار قبل از اذان
قبله نما و نمایش قبله


دانلود با لینک مستقیم


حذف برنامه مخرب از گوشی اندرویدی

متاسفانه همزمان با پیشرفت روز افزون تکنولوژی، به همان سطح نیز تهدیدات و خطرات افزایش یافته است. متاسفانه به دلیل دسترسی بسیار بالای اندروید و گستره سطح استفاده آن از نرم افزارهای مختلف و متنوع خارج از مارکت و البته ترجیح اغلب افراد به دانلود و استفاده از انواع و مختلف مارکت های متفاوت، باعث افزایش ضریب نفوذ خطرات شده است. حال این که آیا شما اقدامات احتیاطی را انجام می دهید یا نه، در این آموزش قصد بررسی این موارد و آموزش و توصیه های امنیتی را داریم.
البته قابل ذکر است که از ابزارهای تبلیغاتی و نرم افزارهای مخرب و ویروسها، هیچ تلفن و سیستم عاملی ایمن نیست. اگر نگران امنیت داده های خود هستید پس این راهنمایی ها را مطالعه کنید. در این آموزش، نحوه جلوگیری، شناسایی و حذف نرم افزارهای مخرب روی گوشی اندرویدی شما را توضیح خواهیم داد.

چگونگی محافظت از نفوذ نرم افزارهای مخرب

تشخیص اینکه تلفن همراه شما آلوده شده است، سخت می باشد. اینکه کی و چه زمانی یک ویروس، تروجان و یا فایل مخرب وارد سیستم شما شده است، قابل تشخیص نیست ،مگر زمانی که تلفن همراه شما فعالیت های مشکوکی کند، سرعتش کم شود، هنگ کند و یا به سرعت باتری خالی کند، در این میان نیز اغلب افراد شاید امکان استفاده از یک آنتی ویروس مناسب را ندارند، چه به خاطر مشکل سرعت تلفن همراه و چه به خاطر سایر مشکلات مانند فعال سازی و یا یک آنتی ویروس مناسب، پس اولین و بهترین راه ممکن ، پیشگری از نفوذ می باشد.

راهنمایی های دیگر برای حفظ امنیت

1- پس از نصب نرم افزارهای مطمئنی که دانلود کرده اید، تیک گزینه منابع نا شناس (Unknown Source) را بردارید تا فایل هایی جانبی بدون اجازه شما بر روی تلفن همراهتان نصب نشوند. توصیه ما، استفاده از مارکت اصلی خود گوگل برای نصب نرم افزارهایتان می باشد، البته، مارکت های داخلی نیز در این میان خوب عمل کرده اند، اما خب، پس از نصب نرم افزارهای ضرروری مورد نظرتان، حتما تیک مذکور را بردارید.

 

2- در صورتی که از تلفن های جدید استفاده می کنید ،حتما بروزرسانی های امنیتی را نصب نمایید.
3- هر برنامه ای را نصب نکنید، بخصوص برنامه های نا شناسی که چیزی فراتر از توانایی هایشان را تبلیغ می کنند!
4- قبل از نصب نرم افزار، حتما مجوزهای برنامه را بررسی کنید. اگر مجوزها فراتر از محدوده عملکرد اعلام شده برنامه باشند، اصلا نصب نکنید. متاسفانه یکی از ایراد اغلب افراد به خصوص ما ایرانی ها، مطالعه نکردن قوانی و سطوح دسترسی و مجوز های نرم افزارها بوده و همیشه سریع ترین راه ممکن، یعنی نصب کن برو را انتخاب می کنیم!
5- هنگام استفاده از Wi-Fi عمومی، اولا از آن سیستم بی سیم مطمئن شوید، ثانیا، مطمئن شوید که با استفاده از وی پی ان، از اطلاعات خود با تغییر آی پی، حفاظت می کنید.

در صورتی که تمامی این موارد را طی کرده اید اما متوجه نفوذ سیستم های مخرب به تلفن همراهتان شدید، این مراحل را طی کنید.
نحوه تشخیص نرم افزارهای مخرب، ابزارهای تبلیغاتی و ویروس ها بر روی گوشی شما
اگر تلفن شما به طرز عجیب و غریبی عمل کرده باشد، سرعت آن پایین آمده باشد ،خود به خود هنگ کند یا باتری غیرعادی سریع تخلیه شود، ممکن است شما یک ویروس یا نوع دیگر بدافزار در تلفن همراهتان فعال است. در صورتی که در زمان اتصال به اینترنت ،خود به خود صفحات وب باز می شود، خود به خود دستوراتی مانند اضافه کردن کانال تلگرام باز می شود، قطعا تلفن همراهتان به بد افزارها آلوده شده است. در صورتی که تلفن همراهتان خود به خود در حال نمایش تبلیغات می باشد، در صورتی که حین تماس گرفتن یا ارسال پیام کوتاه، با تبلیغاتی مواجه می شوید، قطعا تلفن همراه شما نیازمند یک بررسی و رسیدگی کلی می باشد.
در این زمان، نصب یک آنتی ویروس می تواند به شما در شناسایی و حذف این بد افزارها کمک کند که در ادامه به صورت مفصل این موارد را نیز توضیح خواهیم داد.

شناسایی ابزارهای تبلیغاتی: برتری بیش از تنظیمات برنامه های دیگر

اگر آگهی های تبلیغاتی مزاحم بر روی برنامه های شما ظاهر می شود، تا حدودی می توان بدون کار دیگری متوجه این موارد شده و نرم افزار را شناسایی کنید. از اندروید 6 به بعد نیز این کار راحت تر شده است. برای این کار می توان به قسمت “draw over” مراجعه کرد.

• در قسمت Setting و بخش Draw over other apps می توانید لیست نرم افزارهایی که در این مورد دسترسی هایی دارند را مشاهده کنید.
• در صورتی که نرم افزار مشکوکی مشاهده کردید، کافیست سطح دسترسی آن را غیر فعال کنید.

 

به همین راحتی شما در اندروید Marshmallow می توانید تبلیغات مزاحم را غیر فعال کنید.

نحوه حذف نرم افزارهای مخرب از گوشی شما
اگر احساس می کنید که تلفن همراهتان به ویروس هایی آلوده شده است و در این میان نرم افزار مخربی را شناسایی کرده اید ،قبل از نصب آنتی ویروس، می توانید از این روش برای حذف استفاده کنید.

یک برنامه مشکوک را حذف کنید
به قسمت تنظیمات بروید (Setting)، سپس به قسمت برنامه های من (Apps) مراجعه کنید، سپس برنامه ای را که فکر می کنید مشکل از آن می باشد را حذف کنید. اما شاید پس از مراجعه به این بخش متوجه شوید که نرم افزارها حذف نمی شوند.
دلیل این امر بسیار ساده می باشد، زیرا در هنگام نصب، سطح دسترسی های دریافتی را مطالعه نمی کنیم و در این میان، برخی از برنامه های مخرب در هنگام نصب، سطج دسترسی مدیر به سیستم را تقاضا می کنند و ما با دادن این دسترسی به نرم افزار، اجازه ثبت سیستمی و حذف نشدن را به برنامه می دهیم (البته، ممکن است که شما برنامه ای نصب نکرده باشید و نرم افزار بدون اجازه شما و فقط با تکیه به Unknown Source و خود به خود نصب شود و یا حتی گاها به اشتباه و از جانب شرکت سازنده بر روی تلفن همراه شما قرار می گیرد).

برای اینکه شما ادمین های دستگاه را مشاهده کنید، می توانید به تنظیمات (Setting) مراجعه کنید. به بخش Security رفته و در این قسمت Device administrators را مشاهده کنید.شما می توانید مجوز ها را غیر فعال کرده و اقدام به حذف برنامه کنید، اما اگر این نیز جواب نداد، به قسمت بعدی آموزش مراجعه کنید.

قبل از ورود به مرحله بعدی آموزش، تست موفقیت!
در صورتی که موفق به حذف نرم افزار جنجالی شدید، تلفن همراهتان را مجددا راه اندازی کنید و سپس بررسی کنید که آیا دوباره به طور معمول رفتار می کند. اگر مشکل همچنان ادامه دارد، یک برنامه آنتی ویروس را امتحان کنید. این مورد را در ادامه آموزش توضیح خواهیم داد.

آنتی ویروس
در قسمت قبل آموزش نتوانستیم با استفاده از روش های رایج، نرم افزار مخرب را حذف کنیم. چیزی که باید به آن توجه کنیم، این می باشد که وقتی تلفن همراه شما ویروسی شد، حتی بازگردانی به تنظیمات کارخانه نیز راه حل مناسبی برای رهایی شما از ویروس نخواهد بود و قطعا فلش کردن راه حل شماست، اما این مورد، راه حل آخر می باشد، اما قبل از آن، حتما به ادامه آموزش مراجعه کنید تا تمامی ویروس ها را به دس خود از تلفن همراهتان حذف کنید.

مرحله اول
1- ابتدا تمامی فایلهای موجود در حافظه داخلی و مموری کارتتان را به کامپیوتر خود منتقل کنید. بعضی اوقات یک پوشه مخرب یا یک مموری کارت به هم ریخته نیز باعث هنگ و مشکلاتی در تلفن همراه شما خواهند شد.
2- پس از انتقال فایل ها به کامپیوتر خود، یکبار مموری کارت و حافظه داخلی را با استفاده از تلفن همراهتان فرمت کنید.
3- امتحان کنید که آیا تلفن همراهتان با مشکل مواجه می باشد یا نه، اگر هنوز مشکل باقی بود، به مرحله بعد مراجعه کنید.
4- اگر مشکلی رفع شده بود، قبل از بازگردانی فایلهایتان، آنها را یکبار با آنتی ویروس کامپیوتر اسکن کنید، سپس فایل هایی را که غیر قابل ضروری و نا شناس هستند را حذف کرده و فقط فایل های ضرروی مانند تصاویر و فیلم ها و موسیقی ها و دیتاهای خود را به تلفن همراهتان بازگردانید.

مرحله دوم
1- در صورتی که تلفن همراتان به روشهای قبل پاکسازی نشد، اینبار می بایست از آنتی ویروس ها کمک بگیرید، برای اینکار، می توانید از چند آنتی ویروس کمک بگیرید. آنتی ویروس های پیشنهادی ما، security 360 و eset می باشد.
2- پس از نصب این نرم افزارها، یکبار اقدام به جست و جوی تلفن همراهتان کنید.
3- پس از شناسایی ویروس ها، آنها را توسط آنتی ویروس ها حذف کنید.
4- در صورتی که آنتی ویروس نیز امکان حذف را نداشت، طبق دستورات قبلی، سطح دسترسی مدیریت آنها را غیر فعال کنید.
5- در صورتی که هنوز پاک نشد، به مرحله بعدی مراجعه فرمایید.

 

 

مرحله سوم
1- در قسمت دوم پس از اسکن شدن تلفن همراهتان توسط آنتی ویروس ها، شما امکان حذف آنتی ویروس ها را نداشتید، پس بایستی به صورتی دستی و با دسترسی روت این کار را انجام دهید.
2- تلفن همراه خود را روت کنید (نگران نباشید، پس از حذف ویروس ها ،می توانید تلفن همراهتان را Unroot کرده و به حالت اولیه قبل از روت بازگردانید)
3- پس از روت کردن، مجددا تلفن همراهتان را اسکن کنید.
4- توسط آنتی ویروس ها اقدام به حذف کنید.
5- اگر آنتی ویروس هنوز توان حذف نداشت، نرم افزار Root Explorer را نصب کنید.
6- نام ویروس را در ریشه سیستم عامل خود جست و جو کنید.
7- ویروس ها را به صورت دستی حذف کنید.
8- بعد از روت، می توانید حتی برنامه های سیستمی مزاحم و بی مصرف را نیز حذف نمایید.

به همین راحتی ،تلفن همراه شما از هر گونه بد افزاری پاکسازی شد، فقط، مراقب باشید تا مجددا ویروسی نشود.
در این قسمت آموزش، اقدام به آموزش طریقه حذف و پاکسازی کردیم، اما در آموزش بعدی، آنتی ویروس های برتر و مناسب را نیز معرفی خواهیم کرد تا شما به راحتی آنتی ویروس مورد نیازتان را پیدا کنید.

همینطور بررسی کنید

Clash of Clans

دانلود آخرین نسخه کلش آف کلنز Clash of Clans v10.134.15

هفته‌ی گذشته کمپانی سوپرسل ورژن جدید بازی محبوب کلش آف کلنز ( Clash of clans ) ...

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *