Android 8.1
Android 8.1

بررسی اختصاصی اندروید 8.1

کمپانی گوگل، چند وقت پیش از نسخه ی جدید سیستم عامل اندروید رونمایی کرد که این نسخه، نام اندروید 8.1 را به خود اختصاص داده بود. پس از عرضه ی چند بروزرسانی و برطرف شدن ایرادها، گوگل سرانجام نسخه ی نهایی اندروید 8.1 را به صورت رسمی منتشر کرد. همانند همیشه، گوشی های این کمپانی به سرعت این بروزرسانی را دریافت کردند و کاربران آن ها از قابلیت های جدید بهره مند شدند. این در حال است که بسیاری از گوشی ها هنوز حتی اندروید 8.0 را نیز دریافت نکرده اند.

در این نسخه تلاش شده است تا مشکلات گزارش شده در نسخه ی پیشین برطرف شود و امکانات جدیدی نیز به آن افزوده شود. ما نیز این فرصت را داشتیم تا جزو اولین کاربران بهره مند از نسخه ی جدید اندروید بروی گوشی پیکسل 2 XL باشیم. از همین رو، قصد داریم تا تجربه ی خود در استفاده از اندروید 8.1 را با شما کاربران عزیز اندرویدزوم درمیان بگذاریم. از آن جایی که بیشتر کاربران، جدیدترین نسخه ی اندرویدی که استفاده کرده اند 7 است، تلاش می کنیم تا اندروید 8.1 را بیشتر با اندروید 7 مقایسه کنیم.

نخستین تفاوتی که توجه شما را در استفاده از اندروید 8.1 جلب می کند، سرعت بوت شدن بالاتر دستگاه ها می باشد. البته از آن جایی که ما اندروید خام را موردبررسی قرار دادیم، باید ببینیم که با شخصی سازی این سیستم عامل و نصب اپلیکیشن های زیاد به وسیله ی کمپانی های سازنده، بازهم سرعت بوت مناسبی را خواهد داشت یا خیر.

پس از اولین بوت این سیستم عامل، با صحنه ی زیر روبرو شدیم:

بررسی اختصاصی اندروید 8.1
بررسی اختصاصی اندروید 8.1

همانند تمامی نسخه های پیشین اندروید، در این نسخه هم از کمترین تعداد اپلیکیشن ممکن به صورت پیش فرض استفاده شده است. به صورت پیش فرض تنها از اپلیکیشن هایی استفاده شده است که کاربر واقعاً به آن ها نیاز پیدا خواهد کرد. از همین رو هم سرعت بسیار بالایی را در عملکرد این گوشی شاهد بودیم.

بررسی اختصاصی اندروید 8.1
بررسی اختصاصی اندروید 8.1

یکی از تغییرات موجود در مقایسه با اندروید 7، تغییر در فرآیند نصب اپلیکیشن ها می باشد. پیشتر و در نسخه های پیشین اندروید، زمانی که قصد نصب یک اپلیکیشن از محیطی بجز پلی استور را داشید، باید به منوی تنظیمات مراجعه می کردید و گزینه ی Unknown Sources را فعال می کردید. با انجام این کار، دیگر مهم نبود که از چه مکانی قصد نصب فایل APK را دارید. اما حالا و در اندروید 8.1، هر اپلیکیشن باید به صورت مجزا این مجوز را دریافت کند. برای نمونه، در صورتی که قصد نصب یک فایل APK از فایل منیجر دستگاه خود را داشته باشید، باید گزینه ی Unknown Source را برای اپلیکیشن فایل منیجر خود فعال کنید. اما انجام این کار تنها یک بار لازم است و بارهای بعدی برای نصب اپلیکیشن ها نیازی به انجام این کار نخواهد بود.

Unknown Source
Unknown Source

برای نمونه، در تصویر بالا فایلی را با استفاده از سیستم مدیریت دانلود کروم دانلود کردیم و قصد نصب آن را داشتیم که با بازشدن چنین صفحه ای روبرو شدیم. پس از دادن اجازه، تغییر دیگری را در فرآیند نصب مشاهده کردیم.

در نسخه های پیشین اندروید، با آغاز فرآیند نصب، یک نوار نمایش داده می شد که با حرکت خطوط در آن، به کاربر اعلام می شد که نصب در حال انجام است. اما حالا و در اندروید 8.1، از قابلیتی استفاده شده است که میزان پیشرفت نصب اپلیکیشن را به کاربر نمایش می دهد. بنابراین، در صورتی که در حال نصب اپلیکیشن سنگینی هستید، می توانید مشاهده کنید که چه مقدار از نصب انجام شده است.

نصب اپ
نصب اپ

یکی از مهم ترین قابلیت های افزوده شده به اندروید اوریو که بدون تردید از سیستم عامل iOS الگوگیری شده است، قابلیتی است که به کاربر این امکان را می دهد تا بتواند پیش از واردشدن به اپلیکیشن موردنظر، بخش موردنظر برای بازشدن را انتخاب کند. برای مثال، می توان با نگه داشتن انگشت خود بروی آیکن اپلیکیشن تلگرام، پیام های دریافتی جدید را مشاهده کرد و با لمس گزینه ی New Conversation می توان به سرعت گفتگوی جدیدی را ایجاد کرد. یا در نمونه ای دیگر، با انجام همین کار با آیکن اپلیکیشن کروم، می توان دو گزینه ی New Tab متفاوت را مشاهده کرد که با لمس آن ها، به سرعت تب های جدیدی برای شما باز خواهد شد. به همین صورت، تمامی اپلیکیشن هایی برای اندروید اوریو بهینه سازی شده باشند، از این قابلیت پشتیبانی می کنند. همچنین، با دریافت نوتیفیکیشن به وسیله ی هر برنامه، یک دایره بروی آیکن آن برنامه نمایش داده می شود که از فراموشی خواندن آن نوتیفیکیشن جلوگیری می کند. این قابلیت به صورت کلی در سیستم عامل iOS با لمس سه بعدی امکان پذیر است و کاربر می تواند با واردکردن فشار بیشتر، از قابلیت دسترسی سریع به قسمت های مختلف اپلیکیشن بهره مند شود.

قابلیت دسترسی سریع اندروید 8.1
قابلیت دسترسی سریع اندروید 8.1

نمونه های دیگر از این قابلیت را نیز می توانید در تصاویر زیر مشاهده نمایید:

پس از نگه داشتن انگشت بروی آیکن اپلیکیشن موردنظر و بازشدن منوی دسترسی سریع، دو علامت در بخش بالایی این منو وجود دارد. علامت سمت چپ مربوط به تغییر در چینش اپلیکیشن است و علامت سمت راست مربوط به واردشدن به صفحه ی تنظیمات اپلیکیشن می باشد که با لمس آن با صفحه ای مشابه زیر روبرو خواهید شد:

قابلیت دسترسی سریع اندروید 8.1
قابلیت دسترسی سریع اندروید 8.1

بخش مالتی تسکینگ هم همانند نسخه های پیشین، اپلیکیشن های در حال اجرا در پس زمینه ی سیستم عامل را به شما نشان می دهد که با لمس انگشت خود بروی آن ها می توانید به هریک وارد شوید. نکته ی قابل توجه در این بخش این است که دیگر خبری از وجود دکمه ی Clear All که در نسخه های پیشین باعث پاک شدن حافظه ی رم می شد، نیست. احتمالاً دلیل آن هم بهبود سیستم مدیریت رم در اندروید است که این کار را به صورت هوشمند انجام می دهد و نیازی نیست که کاربر دائماً اپلیکیشن های در حال اجرا را متوقف کند.

بررسی اندروید اوریو 8.1
بررسی اندروید اوریو 8.1

اما بخش تنظیمات، یکی دیگر از بخش هایی است که در مقایسه با نسخه های پیشین اندروید تغییرات زیادی را به خود دیده است. در این بخش از رنگ پس زمینه ی خاکستری با رنگ فونت مشکی استفاده شده است و تلاش شده است تا با ایجاد دسته بندی های جدید، دسترسی کاربران به بخش های مختلف منوی تنظیمات ساده تر شود.

بررسی اندروید اوریو 8.1
بررسی اندروید اوریو 8.1

در صورتی که به دسته بندی های استفاده شده در نسخه های قدیمی تر اندروید عادت کرده باشید، این دسته بندی جدید اندکی شما را گمراه خواهد کرد. اما با گذشت زمان و عادت کردن به آن، متوجه بهبود آن خواهید شد.

اندروید 8.1
اندروید 8.1

همانند گذشته، دستیار صوتی و هوشمند گوگل نقش پر رنگی را دارد و می توان به سادگی با استفاده از آن نیازهای مختلف خود را برطرف کرد.

اندروید 8.1
اندروید 8.1

کیبرد پارسی نیز به صورت پیش فرض در لیست کیبردهای پیش فرض اندروید وجود دارد و برای استفاده از این زبان نیازی به دانلود کیبردهای اضافی نیست.

اندروید 8.1
اندروید 8.1

اپلیکیشن های پیش فرض نصب شده بروی دستگاه که شامل ماشین حساب، ساعت و آلارم و… هستند نیز با ایجاد تغییراتی در طراحی، بسیار جذاب تر و مدرن تر شده اند.

اما در کنار این تغییرات ظاهری، اصلی ترین تغییرات ایجادشده در اندروید 8.1 مربوط به عملکرد دستگاه می باشد. در این نسخه، بهینه سازی های فراوانی را در زمینه ی مدیریت مصرف باتری با شناسایی اپلیکیشن های پرمصرف و محدود کردن مصرف آن ها را شاهد هستیم. همچنین، در عملکرد سیستم مدیریت رم سیستم عامل بهبودهایی ایجاد شده است که باعث سرعت بیشتر سیستم عامل و اجرای بهتر برنامه ها می شود.

اندروید 8.1 در حال حاضر تنها برای گوشی های پیکسل و نکسوس که ساخت خود کمپانی گوگل هستند عرضه شده است. بنابراین، در صورتی که شما دستگاه برند دیگری را دارید، باید تا ماه های آینده برای دریافت این بروزرسانی منتظر بمانید.

همچنین اگر میخواهید آخرین نسخه اندروید 8.1 را برای گوشی های گوگل مشاهده و دانلود کنید پست زیر را مطالعه کنید :

رام رسمی اندروید 8.1 (اوریو) برای گوشی های گوگل پیکسل و نکسوس

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

همینطور بررسی کنید

دانلود صدای زنگ ، آلارم و نوتیفیکیشن های اندروید 8 اوریو

اندروید 8 چند روز پیش توسط گوگل عرضه شد و بنا به گفته شرکت سازنده …

یک نظر

  1. میشه توضیح بدید چرا اندروید 8.1 بازی های حجم زیاد را باز نمیکند

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *