خانه » بررسی تخصصی » بررسی اختصاصی رابط کاربری Samsung Experience

telegram-banafsh < تلگـــــــــرام بنفش >


مسدود سازی تمامی تبلیغات آزار دهنده
کیبورد فارسی زیبانویس
پوسته های زیبا و حرفه ای
حالت روح و ....


دانلود مستقیم تلگرام ضد تبلیغ


SUI
SUI

بررسی اختصاصی رابط کاربری Samsung Experience

کمپانی سامسونگ در حال حاضر یکی از موفق ترین کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند است که هر ساله تلاش می کند با عرضه ی محصولاتی با قابلیت های جدید، درآمد و سود خود را افزایش دهد. یکی از مزیت های گوشی های این کمپانی، رابط کاربری آن هاست که تا پیش از این با نام تاچ ویز شناخته می شد. این رابط کاربری در مقایسه با رابط کاربری کمپانی های دیگر تولیدکننده ی گوشی های هوشمند، ظاهری بسیار جذاب تر و امکاناتی بیشتر را در اختیار کاربران قرار می دهد. اما کمپانی سامسونگ با ایجاد تغییراتی بنیادین در این رابط کاربری نسخه ی جدید آن را با نام سامسونگ اکسپرینس عرضه کرد. امروز و در این پست از وبسایت اندرویدزوم قصد داریم تا این رابط کاربری را به صورت جامع مورد نقد و بررسی قرار دهیم و ببینیم که چه امکاناتی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

جنبه ی ظاهری :

سامسونگ در نسخه ی جدید رابط کاربری خود تلاش کرده است که طراحی آن را تا حد ممکن به طراحی های مدرن و ساده تبدیل کند. از همین رو هم این گوشی جذابیت بسیار بالایی برای بسیاری از کاربران دارد.

بروی صفحه ی لاک اسکرین رابط کاربری، ضمن نمایش دادن اطلاعاتی چون اپراتور سیمکارت، ساعت و تاریخ، امکان دسترسی سریع به دو اپلیکیشن موردنظر شما هم وجود دارد. بنابراین، شما می توانید به سرعت به اپلیکیشن های موردنظر خود دسترسی داشته باشید. شما می توانید اپلیکیشن های موردنظر خود برای قرارگیری در این بخش را از منوی تنظیمات انتخاب نمایید.

پس از بازکردن قفل دستگاه و نمایش صفحه ی هوم، شما با انبوهی از اپلیکیشن های نصب شده بروی دستگاه خود سر و کار خواهید داشت. به صورت پیش فرض، آیکن اپلیکیشن ها در فرمت دایره ای شکل نمایش داده می شوند که البته می توان با استفاده از تنظیمات، این بخش را هم تغییر داد و آیکن ها را به صورت تمام رخ نمایش داد.

در صفحه های هوم شما می توانید از ویجت های موجود استفاده کنید. به صورت پیش فرض از ویجت های آب و هوا و کاربردی استفاده شده است که متناسب با نیاز خود برای دسترسی سریع تر و استفاده ی آسان تر از هر بخش، می توانید از ویجت های آن بخش استفاده کنید.

رابط کاربری سامسونگ امکان استفاده از دو حالت برای نمایش اپلیکیشن ها را در اختیار کاربران قرار می دهد. حالت اول، حالتی است که با حرکت انگشت از پایین به بالا بروی صفحه ی هوم، شما می توانید تمامی اپلیکیشن های نصب شده بروی دستگاه خود را در صفحه های متوالی مشاهده نمایید.

اما حالت دیگر که به نظر می رسد سامسونگ آن را از رابط کاربری گوشی های چینی ایده برداری کرده است، استفاده از حالتی است که در آن تمامی اپلیکیشن ها بروی صفحه های هوم نمایش داده می شوند و دیگر خبری از اپ دراور نیست.

با حرکت انگشت خود از بالا به پایین، شما به منوی نوتیفیکیشن های رابط کاربری دسترسی خواهید داشت. در این بخش از طراحی با پس زمینه ی سفید و رنگ آبی برای هر آیکن استفاده شده است. در حالت عادی، در صفحه ی اول مربوط به آیکن های دسترسی سریع ( همانند آیکن های روشن و خاموش کردن Wi-Fi و اینترنت سیمکارت )، شما با 12 قابلیت سر و کار خواهید داشت. همچنین، با سوایپ کردن به سمت راست می توانید سایر موارد را مشاهده نمایید. البته می توانید متناسب با نیاز و استفاده ی خود از هر قابلیت، ترتیب دکمه ها را تغییر دهید تا بتوانید به شکل ساده تری به قابلیت های پرکاربرد موردنظر خود دسترسی داشته باشید.

همچنین، شما می توانید با نگه داشتن انگشت خود بروی صفحه نمایش و بازشدن منوی جدید، از آن منو تغییرات ظاهری را در بخش های مختلف ایجاد کنید. برای نمونه، می توانید به سرعت والپیپرها و تصاویر پس زمینه ی ثبت شده را تغییر دهید. یا می توانید ویجت ها را با استفاده از این بخش کم و زیاد کنید.

برای تغییر چینش آیکن اپلیکیشن های نصب شده بروی دستگاه هم تنها کافیست که انگشت خود را بروی آن نگه داشته و آن را به محل موردنظر خود منتقل کنید. همچنین، می توانید با منتقل کردن آیکن یک اپلیکیشن بروی اپلیکیشن دیگر، دو یا چند اپلیکیشن را درون یک فولدر قرار داده و به این شکل مدیریت بهتری بر اپلیکیشن های خود در دستگاه داشته باشید.

به صورت کلی باید گفت که رابط کاربری استفاده شده در گوشی های سامسونگ، تقریباً هیچ شباهتی به رابط کاربری عرضه شده به وسیله ی گوگل ندارد و سامسونگ سعی کرده است تا سلیقه ی خود را به جای طراحی گوگل استفاده کند. به صورت کلی باید گفت که در این بخش عملکرد مناسبی داشته است و کاربران گوشی های جدید سامسونگ می توانند از یک رابط کاربری زیبا و جذاب بهره مند شوند.

تنظیمات:

یکی از بخش های مهم برای نه تنها هر گوشی هوشمند، بلکه هر دستگاهی، تنظیمات آن می باشد. سامسونگ در این بخش هم تلاش کرده است تا با استفاده از قابلیت های مختلف، امکانات جذابی را در اختیار کاربران خود قرار دهد تا این کاربران بتوانند کنترل و مدیریت کاملی بر دستگاه خود داشته باشند.

بخش تنظیمات در رابط کاربری سامسونگ اکسپرینس معمولاً دارای بیش از 15 بخش مختلف است که هر بخش دوباره به بخش های مختلف تقسیم می شود.

هرچند که سعی شده است تا از دسته بندی های منسجمی برای دسترسی آسان تر و سریعتر به تنظیمات موردنظر کاربر استفاده شود اما با این حال بازهم با رفتن به منوی تنظیمات رابط کاربری سامسونگ گیج و سردرگم خواهید شد. همانطور که پیشتر گفتیم، این بخش میزان تنظیمات گسترده ای است که وجود همین تعداد زیاد تنظیمات باعث پیچیده شدن یافتن تنظیم موردنظر می شود. اما خوشبختانه، از بخشی برای جست و جو استفاده شده است که می توانید با واردکردن عبارت موردنظر خود، تنظیمات مربوط به آن را مشاهده نمایید. برای نمونه، با واردکردن کلمه ی Background می توانید به سادگی به بخش تنظیمات مربوط به تصویر پس زمینه مراجعه کنید و تغییر موردنظر خود را ایجاد نمایید.

اما یکی از مزیت های رابط کاربری سامسونگ که البته از اندروید خام الگو برداری شده است، سیستم مدیریت نوتیفیکیشن قدرتمند در آن می باشد. هنگامی که یک نوتیفیکیشن به شما نمایش داده می شود، شما می توانید با نگه داشتن انگشت خود بروی آن نوتیفیکیشن، به صفحه ی تنظیمات مربوط به اپلیکیشن تولیدکننده ی نوتیفیکیشن مراجعه نمایید. همچنین، می توانید با سوایپ کردن انگشت خود به سمت چپ بروی نوتیفیکیشن، به صفحه ی تنظیمات آن اپ مراجعه کنید. با استفاده از آن بخش هم شما می توانید تنها با خاموش کردن یک گزینه از دریافت نوتیفیکیشن به وسیله ی آن جلوگیری کنید. همچنین، می توانید با انتخاب گزینه ای مشخص کنید که نوتیفیکیشن های صادرشده به وسیله ی آن اپلیکیشن به صورت بی صدا نمایش داده شوند. علاوه بر این، شما می توانید اولویت نوتیفیکیشن ها را نیز مشخص کنید.

اما با نگه داشتن انگشت خود بروی آیکن خود اپلیکیشن شما به امکاناتی دیگر دسترسی خواهید داشت. یکی از مهم ترین گزینه های پیش رو، App info است که با لمس آن به صفحه ی تنظیمات کلی اپلیکیشن وارد خواهید شد.

در صفحه ی تنظیمات مربوط به هر اپلیکیشن شما اطلاعات بسیار مفیدی از آن را مشاهده خواهید کرد. اولین گزینه ی نمایش داده شده، میزان اینترنت سیمکارت مصرف شده به وسیله ی اپلیکیشن موردنظر شما می باشد که با کلیک بروی آن می توانید محدودیت هایی را برای مصرف اینترنت به وسیله ی آن اپلیکیشن ایجاد کنید. برای نمونه، می توانید مصرف برنامه زمانی که در حال اجرا در پس زمینه است را محدود و مسدود کنید.

گزینه ی بعدی مربوط به میزان باتری مصرف شده به وسیله ی یک اپلیکیشن مشخص می باشد. با واردشدن به این بخش، شما اطلاعات جامعی از مصرف انرژی به وسیله ی اپلیکیشن موردنظر خود را مشاهده خواهید کرد. برای نمونه، مصرف برنامه از پردازنده، Wi-Fi و … را مشاهده خواهید کرد که دید کلی در مورد مصرف باتری یک اپلیکیشن را در اختیار شما قرار خواهد داد. همچنین، میزان دقیق باتری مصرف شده از آخرین شارژ دستگاه شما به میلی آمپر به شما نمایش داده خواهد شد.

اما گزینه ی بعدی موجود در این بخش مربوط به میزان استفاده ی اپلیکیشن از حافظه ی دستگاه است. با استفاده از این بخش شما می توانید میزان حافظه ی مصرف شده به وسیله ی هر اپلیکیشن را مشاهده و آن را مدیریت نمایید.

آخرین گزینه ی مربوط به مصرف اپلیکیشن از سخت، مربوط به مصرف رم به وسیله ی اپ می باشد. با مراجعه به این بخش شما می توانید میانگین مصرف اپلیکیشن از رم دستگاه خود را مشاهده نمایید.

اما پارت بعدی مربوط به تنظیمات نوتیفیکیشن های تولیدشده به وسیله ی اپلیکیشن است که پیشتر به بررسی آن پرداختیم.

قسمت بعدی Permissions یا دسترسی های موردنیاز برنامه را مشخص می کند. با مراجعه به این بخش شما می توانید به یک اپلیکیشن، اجازه یا عدم اجازه ی استفاده از محتوایی خاص از دستگاه خود را بدهید یا آن را سلب کنید.

قابلیت های اضافی:

همانطور که در ابتدای این بررسی هم اشاره شد، رابط کاربری سامسونگ اکسپرینس قابلیت های اضافی متنوعی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد که در این بخش به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

یکی از قابلیت هایی که سامسونگ برای بهره وری حداکثری از گوشی های از آن بکارگیری کرده است، امکان دسترسی سریع به بخش ها و قابلیت های مختلف می باشد. البته باید توجه داشت که این قابلیت تنها در رابط کاربری گوشی های این کمپانی که از صفحه نمایش خمیده بهره می برند وجود دارد.

با سوایپ کردن انگشت بروی نشان موجود در سمت راست و بخش بالایی صفحه نمایش، پنل Edge Screen برای شما به نمایش در می آید. در صفحه ی بازشده، شما لیستی از اپلیکیشن های پرکاربرد خود ( که سیستم عامل آن ها را تشخیص داده و در این قسمت جای گذاری کرده است ) را مشاهده می کنید. برای بازکردن هر اپلیکیشن، تنها کافیست که در هر قسمتی از گوشی خود که قرار دارید، پنل اج اسکرین را بازکرده و اپلیکیشن موردنظر خود را از آن انتخاب کنید تا اپلیکیشن به سرعت برای شما اجرا شود. وجود این قابلیت برای برخی اپلیکیشن هایی که نیاز به دسترسی سریع به آن ها وجود دارد، همانند ماشین حساب، بسیار پرکاربرد است. چراکه بدون نیاز به واردشدن به منوی اپلیکیشن ها به شما امکان اجرای اپ را می دهد.

اما در صورتی که پس از بازشدن پنل، یک بار دیگر انگشت خود را از راست به چپ سوایپ کنید، صفحه ی بعدی قابلیت ها به شما نمایش داده خواهد شد. در صفحه ی دوم، شما می توانید از چند نفر از مخاطبین خود، دکمه هایی برای دسترسی سریع ایجاد کنید. بنابراین، حتی برای ارتباط با دوستان خود نیز نیازی به مراجعه به اپلیکیشن تماس یا پیام کوتاه نخواهید داشت.

اگر بازهم انگشت خود را بروی صفحه نمایش سوایپ کنید، صفحه ی سوم قابلیت ها به شما نمایش داده خواهد شد. این صفحه به صورت کلی قابلیت هایی در زمینه ی انتخاب هوشمند را در اختیار شما قرار می دهد. گزینه ی اول، Rectangle یا مستطیل می باشد. با لمس این گزینه، در هر کجای بخش نرم افزاری دستگاه خود که باشید، یک مستطیل بروی صفحه نمایش به شما نمایش داده می شود که می توانید قسمت موردنظر خود را با استفاده از آن مشخص کنید.

گزینه ی بعدی، Oval است که به شما امکان انتخاب بخشی از تصویر صفحه نمایش در حالت بیضی یا دایره را می دهد. با انتخاب این گزینه، یک کادر دایره ای بروی صفحه نمایش نمایان خواهد شد که می توانید با استفاده از آن محل موردنظر خود برای انتخاب را مشخص کنید.

پس از این که با استفاده از یکی از دو گزینه ی Rectangle و Oval کادر موردنظر خود را انتخاب کردید، با انتخاب گزینه ی Done کادر موردنظر شما ثبت خواهد شد و در حقیقت تصویر قسمت موردنظر برش داده می شود. پس از انتخاب این گزینه، در صفحه ای دیگر، چند گزینه ی جدید به شما نمایش داده می شود.

گزینه ی اول Draw است که امکان نوشتن متن با استفاده از دست خط طبیعی را به شما می دهد. گزینه های بعدی هم به ترتیب گزینه های اشتراک گذاری و ذخیره ی عکس در گالری می باشند.

اما مهم ترین و جذاب ترین قابلیت موجود در این بخش زمانی خود را به شما نشان خواهد داد که در کادر انتخاب شده به وسیله ی شما، متن وجود داشته باشد. در این صورت، پس از کلیک کردن بروی گزینه ی Done، یک گزینه ی جدید را با عنوان Extract Text مشاهده خواهید کرد که با کلیک بروی آن، می توانید متن را از تصویر ثبت شده بیرون بکشید و از آن در قسمت های مختلف استفاده نمایید.

ثبت اسکرین شات های معمولی هم در رابط کاربری سامسونگ به طرز قابل توجهی بهبود یافته است. از این پس، پس از ثبت هر اسکرین شات، گزینه های جدیدی بروی صفحه نمایش به کاربر نمایش داده می شود که مهم ترین آن ها، Scroll Capture است که امکان ثبت اسکرین شات های طولی را در اختیار کاربر قرار می دهد. این قابلیت زمانی کاربرد خود را نشان می دهد که قصد ثبت اسکرین شات از محیطی مانند یک چت را داشته باشید. با استفاده از این قابلیت نیازی نخواهد بود که به صورت متوالی اسکرین شات بگیرید؛ بلکه می توانید با استفاده از این گزینه، ثبت اسکرین شات طولی را به دستگاه خود بسپارید.

از این قابلیت ها که بگذریم، نوبت به قابلیت Secure Folder سامسونگ می رسد. تا پیش از این همیشه کاربران برای مخفی کردن فایل های شخصی یا اپلیکیشن های خود باید از اپ های امنیتی متعددی استفاده می کردند که یافتن اپ مناسب برای بسیاری از کاربران دشوار بود. از همین رو هم آن ها از انجام این کار منصرف می شدند. اما سامسونگ در رابط کاربری خود از قابلیتی به نام  Secure Folder استفاده کرده است که امکان مخفی سازی فایل های شخصی را به شما می دهد.

با کلیک کردن بروی اپلیکشن Secure Folder، در صورتی که تا پیش از این از این برنامه استفاده نکرده باشید، از شما خواسته می شود که برای واردشدن یک پسورد انتخاب کنید. البته شما می توانید برای واردشدن سریعتر به این برنامه از متدهایی چون اسکنرعنبیه ( درصورت پشتیبانی دستگاه از آن ) استفاده نمایید. پس از راه اندازی اپلیکیشن، شما می توانید به سادگی اپلیکیشن های نصب شده بروی دستگاه خود را قفل کنید تا دیگران امکان دسترسی به آن را نداشته باشند. همچنین، می توانید فایل های خود را با استفاده از این برنامه امن کنید و از دسترسی دیگران به آن جلوگیری کنید.

در رابط کاربری سامسونگ اکسپرینس، شاهد وجود اپلیکیشنی با عنوان Device Maintenance هستیم که شامل ابزار جامعی برای بهینه سازی سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه می باشد. با واردشدن به این اپلیکیشن، امکان بررسی عملکرد باتری، پردازنده، حافظه، رم و امنیت دستگاه خود را خواهید داشت.

نخستین بخش مربوط به باتری است که با واردشدن به آن، می توانید میزان مصرف اپلیکیشن های مختلف از توان باتری دستگاه خود را مشاهده نمایید. در این بخش می توانید از سه گزینه ی پیش رو برای بهینه سازی باتری استفاده کنید که می توانند به طرز قابل توجهی مصرف باتری دستگاه شما را کاهش دهند. همچنین، با استفاده از گزینه ی Save Power موجود می توان اپلیکیشن های در حال اجرا در پس زمینه را بست. در انتهای صفحه گزینه ای با عنوان Always Sleeping Apps وجود دارد که شما با استفاده از آن می توانید به صورت مشخص از اجرای یک اپلیکیشن در پس زمینه جلوگیری کنید.

دومین گزینه ی موجود در Device Maintenance، بخش Performance Mode می باشد که با استفاده از این بخش می توانید عملکرد دستگاه خود را مشخص کنید.

سومین گزینه Storage است که با استفاده از آن می توان به طرز قابل توجهی حافظه ی دستگاه را بهینه سازی کرد. این بخش، از اپلیکیشن Clean Master استفاده می کند که با شناسایی کش غیرقابل استفاده به وسیله ی اپلیکیشن های مختلف و شناسایی تصاویر غیر ضروری، به شما پیشنهادهایی را برای بهینه سازی حافظه ی دستگاه ارائه می کند.

چهارمین گزینه هم مربوط به رم دستگاه شما است. با بازکردن این بخش می توانید مصرف میانگین اپلیکیشن های مختلف از رم دستگاه خود را مشاهده کنید و در صورت نیاز رم آن را بهینه سازی نمایید.

آخرین بخش موجود هم Device Security است که با مراجعه به آن، اسکن امنیتی دستگاه انجام می شود و در صورت وجود تحدید جدی به شما اطلاع داده می شود.

سامسونگ هم زمان با معرفی گوشی های سری اس امسال خود، از دستیار هوشمند خود با نام بیکسبی رونمایی کرد. این دستیار در زمان های مختلف، قابلیت های مختلفی را در اختیار کاربران قرار می دهد. برای نمونه، با بازکردن صفحه ی بیکسبی شما می توانید نزدیک ترین مراکز تفریحی نزدیک به خود را مشاهده کنید. یا می توانید میزان فعالیت بدنی خود را ببینید و از آخرین اخبار هم مطلع شوید. علاوه بر این، زمانی که تصویری را ثبت می کنید و آن را در گالری خود می بینید، می توانید با کلیک بروی گزینه ی Bixby Vision، اطلاعات تصویر را از آن استخراج کنید.

جمع بندی:

به صورت کلی رابط کاربری Samsung Experience تلاش می کند که همه چیز را در بهترین شکل و جذاب ترین حالت نمایشی در اختیار شما قرار دهد. همانطور که پیشتر هم اشاره شد، این رابط کاربری علاوه بر بهره مندی از امکانات اندروید خام، از امکانات اختصاصی سامسونگ هم بهره می برد که می توانند بسیار پرکاربرد باشند.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *