چگونه عکس های بهتری را در محیط های کم نور ثبت کنیم
چگونه عکس های بهتری را در محیط های کم نور ثبت کنیم

چگونه عکس های بهتری را در محیط های کم نور ثبت کنیم ؟

اگر حتی تنها یک بار اقدام به عکاسی با گوشی های هوشمند کرده باشید، متوجه تفاوت زیاد عملکرد دوربین در عکس های ثبت شده در محیط روز و عکس های ثبت شده در محیط های کم نور و شب شده اید. در حال حاضر هم یکی از مشکلاتی که بیشتر گوشی های هوشمند درگیر آن هستند این است که در محیط های کم نور نمی توانند عملکرد مناسبی را از خود به نمایش بگذارند. البته در سال های گذشته و به ویژه سال های 2016 و 2017، کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند از راهکاری هایی استفاده کردند که اندکی این عملکرد را بهبود می بخشید.

اما در این جا این پرسش مطرح می شود که اصلا چرا دوربین نمی تواند عملکرد خود در روز را در شب نیز داشته باشد ؟ و این پرسش که چرا دوربین های حرفه ای می توانند تصاویری فوق العاده را در شب به ثبت برسانند اما گوشی های هوشمند از این کار باز می مانند؟

چگونه عکس های بهتری را در محیط های کم نور ثبت کنیم
چگونه عکس های بهتری را در محیط های کم نور ثبت کنیم

در پاسخ به پرسش اول باید گفت که عملکرد دوربین در شب به دو بخش وابسته است. بخش اول، سنسور استفاده شده در دوربین می باشد که هرچه پیکسل های استفاده شده در آن بزرگتر باشد، سنسور نور بیشتری را به خود جذب کرده و می تواند تصاویری بهتر را به ثبت برساند. عامل دوم موثر هم لنز استفاده شده می باشد. هرچه از لنزی با گشودگی دریچه ی دیافراگم بیشتری استفاده شده، نور بیشتری از لنز عبور کرده و به سنسور می رسد و بازهم تصاویر بهتری ثبت می شوند.

اما پاسخ به پرسش دوم اندکی نیاز به بررسی تخصصی تر دارد. دوربین های DSLR از قابلیتی بهره مند هستند که با استفاده از آن می توان به راحتی تصاویر فوق العاده ای در شب را به ثبت رساند. با فعال سازی این حالت، سرعت شاتر دوربین کمتر می شود و سنسور به مدت بیشتری در معرض تابش نور محیط قرار می گیرد و در نهایت تصویری روشن تر به ثبت می رسد. به این دلیل استفاده از این قابلیت در گوشی های هوشمند امکان پذیر نیست که این گوشی ها از قابلیت تنظیم گشودگی دیافراگم بهره نمی برند. بنابراین، در صورت کاهش سرعت شاتر، در گوشی های هوشمند عکس هایی بسیار بد و غیرقابل مشاهده ثبت می شوند.

با این حال، امروز و در این مقاله از سایت اندرویدزوم قصد داریم تا راهکاری هایی را به شما ارائه کنیم که با استفاده از آن ها بتوانید تصاویر بهتری را در محیط های تاریک به ثبت برسانید.

استفاده از حساسیت بیشتر:

استفاده از حساسیت بیشتر
استفاده از حساسیت بیشتر

ISO یکی از قابلیت های بسیار کاربردی در تمامی دوربین ها می باشد که البته تنظیم دستی آن تنها در برخی از گوشی های هوشمند امکان پذیر است. برای ثبت عکس هایی با نوردهی بهتر در محیط های تاریک، شما می توانید حساسیت سنسور دوربین دستگاه خود به نور دریافت شده را تنظیم نمایید. زمانی که در حال استفاده از حالت اتوماتیک تعبیه شده در اپلیکیشن دوربین دستگاه خود باشید، معمولاً این کار به صورت هوشمند انجام می شود اما در برخی از موارد هم می توان با تنظیم دستی این قابلیت عملکرد آن را بهبود بخشید.

استفاده از ISO بیشتر باعث می شود تا سوژه های ثبت شده در عکس دارای نوردهی بهتری باشند و در نهایت در عکس مشخص تر ثبت شوند. اما استفاده ی بیش از حد از ISO هم مشکلاتی را دربر خواهد داشت. برای نمونه، نویز موجود در عکس ها افزایش یافته، جزئیات موجود در آن ها کاهش و رنگ ها به صورت غیرطبیعی ثبت می شوند. بنابراین، همیشه باید تعادل میان ISO و ملاک های خود برای ثبت عکس را رعایت کرد تا تصویری مناسب در محیط های تاریک به ثبت برسد.

همانطور که پیشتر اشاره شد، تنظیم دستی ایزو تنها در برخی از گوشی ها امکان پذیر است. در صورتی که گوشی شما چنین قابلیتی را به شما نمی دهد، می توانید به سادگی و با استفاده از اپلیکیشن های جانبی این محدودیت را برطرف نمایید. دو اپلیکیشن موجود در این زمینه Camera FV-5 برای سیستم عامل اندروید و  Pro Camera برای سیستم عامل iOS هستند که علاوه بر ایزو امکان تنظیم های دستی دیگر را نیز به کاربر می دهد.

استفاده از نور بیشتر:

طبیعتاً یکی از مواردی که می تواند باعث ثبت عکس هایی بهتر به وسیله ی شما بشود، استفاده از نور بیشتر در محیط عکاسی می باشد.  البته امروزه دیگر تمامی گوشی های هوشمند اندرویدی و آیفون ها به فلش های LED مجهز شده اند تا عملکرد بهتری در محیط های کم نور داشته باشند اما این فلش هیچگاه نمی توان جایگزین نور محیط بشود. همچنین، استفاده از فلش در بسیاری از موارد باعث ثبت غیرطبیعی سوژه ها و رنگ ها می شود. همچنین، در صورتی که قصد ثبت عکس های سلفی در محیط های تاریک را داشته باشید، معمولاً بیش از پیش با مشکلاتی روبرو خواهید شد.

اما همانطور که پیشتر هم اشاره شد، استفاده از نور خارجی برای ثبت عکس هایی بهتر می باشد. برای نمونه، در صورتی که قصد ثبت عکس در محیط هایی را دارید که چراغ هایی به صورت پراکنده آن محیط را روشن نگه داشته است، می توانید با چند قدم عقب یا جلو بردن سوژه، نور را بروی آن متمرکز کرده و در نهایت عکسی واضح تر را به ثبت برسانید. علاوه بر این، شما می توانید به شکلی که مشخص نباشد، از چند نفر بخواهید که با موبایل های خود نور فلش را به صورت مناسبی به سوژه بتابانید.

زمان نوردهی طولانی تر:

زمان نوردهی طولانی تر
زمان نوردهی طولانی تر

همانطور که در ابتدای این مقاله هم بیان شد، یکی از موارد تاثیرگذار در ثبت عکس در محیط های تاریک، زمان نوردهی می باشد. این به این معنا خواهد بود که هرچه سنسور به مدت بیشتری در معرض نور تابش شده از سوژه ها قرار بگیرد، تصویری با نور بیشتر را ثبت می کند. اما در صورت استفاده ی پیش از حد از این قابلیت، تصویر شما با نوردهی بیش از حدی روبرو می شود که تشخیص سوژه ها از یکدیگر در آن غیرممکن می شود.

البته باید به این نکته هم توجه داشت که در زمان افزایش زمان نوردهی سنسور، دوربین باید به صورت کاملاً ثابتی نگه داشته شود. چراکه وجود کوچکترین لرزش در این شرایط باعث ماتی کامل سوژه ها خواهد شد.

در صورتی که قصد تنظیم دستی مدت زمان نوردهی دوربین را داشته باشید، باید از حالت عکاسی دستی یا Manual Mode موجود در اپلیکیشن دوربین دستگاه خود استفاده نمایید. در صورتی که این قابلیت در گوشی شما وجود نداشت، می توانید از اپلیکیشن های عکاسی با موبایل استفاده کنید و نوردهی را به صورت دستی تنظیم نمایید.

در رابط کاربری گوشی ها، معمولاً این قابلیت با حرف S نشان داده می شود که کوتاه شده ی عبارت Shutter Speed می باشد. بیشتر گوشی های هوشمند که امروزه در بازار حضور دارند، تصاویر خود را در حداکثر مدت زمان یک دهم ثانیه ثبت می کنند. استفاده از این مدت زمان کوتاه باعث می شود تا لرزش دست، تاثیر کمتری بروی عکس ثبت شده داشته باشد اما در عین حال باعث می شود تا تصویر تاریک تری به ثبت برسد. بنابراین، اصلی ترین شرط کاهش سرعت شاتر برای عکاسی بهتر در شب، ثابت بودن کامل دوربین می باشد.

برای ثبت عکس های مناسب در محیط های بسیار تاریک حتی لازم است تا 30 ثانیه هم نوردهی افزایش یابد. اما همانطور که پیشتر هم اشاره شد، در برخی از مواقع عکس های ثبت شده بیش حد روشن هستند و سوژه ها در آن ها اصلاً قابل تشخیص نیستند. در صورتی که پس از ثبت عکس با چنین مشکلی روبرو شدید، می توانید از ISO استفاده نمایید. برای این کار باید به بخش تنظیمات ISO رفته و آن را بروی حالت اتوماتیک یا مقداری کم قرار دهید تا تصویری بهتر به ثبت برسد.

ابزارهای جانبی:

ابزارهای جانبی
ابزارهای جانبی

در صورتی که از اشخاصی هستید که عکاسی را به صورت حرفه ای دنبال می کنید، یکی از بهترین ابزارهای جانبی برای شما سه پایه یا تریپاد خواهد بود. با قراردادن گوشی هوشمند خود بروی این سه پایه شما می توانید از سوژه ها مختلف و در شرایط مختلف عکس بگیرید بدون این که نگرانی از بابت تارشدن سوژه ها داشته باشید.

جمع بندی:

این روزها تفاوت عکس های ثبت شده با گوشی های هوشمند و دوربین های حرفه ای در نور روز بسیار کم شده است و تشخیص آن ها از یکدیگر هم اندکی دشوار می باشد. اما گوشی های هوشمند باید به طرز قابل توجهی عملکرد خود را بهبود ببخشند تا بتوانند رقیبی برای عکاسی دوربین های حرفه ای در محیط های تاریک به شمار بروند.

با مواردی که در این آموزش بیان شد، شما تا حدودی می توانید عملکرد اسمارت فون خود در عکاسی از محیط هایی با نور کم را بهبود ببخشید.

منبع: androidpit

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.