خانه » آموزش » چگونه مشکل شارژ نشدن گوشی را حل کنیم؟

telegram-banafsh < تلگـــــــــرام بنفش >


مسدود سازی تمامی تبلیغات آزار دهنده
کیبورد فارسی زیبانویس
پوسته های زیبا و حرفه ای
حالت روح و ....


دانلود مستقیم تلگرام ضد تبلیغ


چگونه مشکل شارژنشدن گوشی را حل کنیم؟
چگونه مشکل شارژنشدن گوشی را حل کنیم؟

چگونه مشکل شارژ نشدن گوشی را حل کنیم؟

اگر گوشی هوشمند شما به درستی شارژ نمی شود، لزوماً به این معنا نیست که باتری یا شارژر دستگاه شما خراب شده اند؛ بلکه ممکن است مشکل و راه حل آن بسیار ساده تر از چیزی باشد که شما فکر می کنید. در این مقاله قصد داریم تا 12 مشکل رایج که باعث جلوگیری از شارژ صحیح دستگاه می شوند را به شما معرفی کنیم.

1 – مشکل ناشی از پورت USB:

مشکل ناشی از پورت USB
مشکل ناشی از پورت USB

سریع ترین، آسان ترین و یکی از رایج ترین مشکلات موجود در زمینه ی شارژ گوشی های هوشمند، مشکلات موجود در پورت آن ها می باشد که این مشکل معمولاً به خاطر عدم ارتباط درست شیارهای روی شارژر با شیارهای پورت شارژ دستگاه رخ می دهد. خراب شدن پورت معمولاً زمانی رخ می دهد که به درستی کابل شارژ دستگاه وارد و خارج نشود. برای نمونه، بیش از حد به آن فشار وارد شود.

تنها کاری که برای حل این مشکل لازم است انجام دهید این است که ابتدا باتری دستگاه خود را از درون آن خارج کنید. البته در صورتی که قاب پشتی دستگاه شما پک شده است و این امکان را ندارید، می توانید این کار را انجام ندهید. سپس با استفاده از یک وسیله ی تیز و کوچک، همانند خلال دندان سعی کنید که شیارهای پورت USB گوشی خود را اندکی بالا بیاورید. این کار را بسیار با احتیاط انجام دهید و مراقب باشید که باعث کنده شدن شیارها نشود. سپس دوباره باتری دستگاه را درون آن قرار دهید و آن را به شارژر متصل کنید. با انجام این کار، بیشتر مشکلات رایج شارژ نشدن دستگاه حل می شود.

2- پورت را از گرد و خاک، مواد خوراکی و سایر موارد پاک سازی کنید:

پورت را از گرد و خاک، مواد خوراکی و سایر موارد پاک سازی کنید
پورت را از گرد و خاک، مواد خوراکی و سایر موارد پاک سازی کنید

برخی از موارد ممکن است که به صورت ناخواسته، مواد غذایی یا گرد و خاک وارد پورت گوشی شما شود که فرآیند شارژ شدن را با اختلال روبرو می کند.

برای حل این مشکل سعی کنید که از باد سشوار استفاده کنید. در صورتی که مشکل حل نشد، می توانید از سایر اجسام همانند مسواک برای پاکسازی پورت استفاده نمایید.

3 – تغییر دادن کابل ها:

سست عنصر ترین بخش هر شارژر، کابل آن می باشد. در بسیاری از موارد مشکلات ناشی از شارژ نشدن دستگاه به خاطر استفاده از کابل نامناسب می باشد. با گذشت زمان و استفاده از کابل شارژر، معمولاً قسمت ابتدایی و انتهایی آن خراب می شود و باعث بروز مشکلاتی برای کاربر می شود. بنابراین، سعی کنید که از خم کردن بیش از حد کابل و اتصال آن به شکل نامناسب به دستگاه خود، خودداری نمایید.

ساده ترین راهی که می توان مشخص کرد که آیا مشکل شارژ نشدن دستگاه به دلیل کابل آن است یا خیر، استفاده از یک کابل دیگر می باشد. در صورتی که مشکل شما بازهم حل نشد می توانید سایر مشکلات را نیز بررسی نمایید.

4 – مشکلات آداپتور :

یکی دیگر از مشکلات شارژ نشدن دستگاه های هوشمند، مربوط به آداپتور یا شارژر آن ها می باشد. با وجود این که این مشکل، کمتر از چند مورد قبلی رخ می دهد اما بررسی آن بیش از 2 دقیقه زمان نمی برد.

برای این که مشخص کنید که آیا شارژر دستگاه شما معیوب است یا خیر، تنها لازم است آن را به مدت کوتاهی به گوشی دیگری متصل کنید. در صورتی که آن گوشی شارژ شد، یعنی شارژر شما سالم است و مشکل باتری گوشی شما از قسمت دیگری است. اما اگر آن گوشی هم شارژ نشد، پیشنهاد می کنیم که یک شارژر باکیفیت دیگر برای دستگاه خود خریداری نمایید.

5 – نکات ایمنی :

نکات ایمنی
نکات ایمنی

به هیچ عنوان گوشی خود را در محیط های بسیار گرم و مربوط شارژ نکنید. این کار علاوه بر این که باعث آسیب دیدن بخش های مختلف دستگاه شما می شود، می تواند حادثه آفرین نیز باشد. همچنین، به هیچ عنوان از شارژرهای غیر معتبر که با قیمت ارزان تر به فروش می رسند، استفاده نکنید.

بنابراین، همیشه سعی کنید که از لوازم برقی متناسب با دستگاه خود استفاده کنید تا مشکلات باتری گوشی های شما کاهش یابند.

تا پیش از این اعلام می شد که نباید گوشی های موبایل را از شب تا صبح یا به صورت کلی به مدت طولانی درون شارژ قرار داد. اخباری هم مبنی بر بروز حادثه هایی بخاطر این مسئله منتشر شده بود.

اما گوشی های هوشمند بدون شک به اندازه ای هوشمند هستند که در زمان عدم نیاز به شارژ، انرژی برق را قطع کنند. بنابراین، در زمانی که شارژ باتری 100 درصد می شود، حتی اگر شارژر هنوز به گوشی متصل باشد، جریان برق قطع خواهد شد و باتری با شارژ بیش از حد روبرو نمی شود. اما همچنان پیشنهاد می شود در صورتی که گوشی خود را به مدت طولانی درون شارژ قرار می دهید، آن را با اندکی فاصله از خود قرار دهید تا در صورت گرمای بیش از حد آن آسیبی به شما وارد نشود.

6 – جایگزینی باتری:

جایگزینی باتری
جایگزینی باتری

باتری یک کالای مصرفی است و چه شما گران قیمت ترین گوشی و چه ارزان قیمت ترین گوشی را خریداری کرده باشید، پس از چند ماه استفاده از آن، بازدهی آن کاهش می یابد. اما در صورتی که عمر باتری شما بیش از 2 سال است، پیشنهاد می کنیم که از یک باتری جدید استفاده نمایید.

همانند شارژرها، باتری ها نیز انواع مختلفی دارند که تفاوت اصلی آن ها در قیمت و کیفیت آن ها می باشد. هم برای عملکرد بهتر و برای ایمنی خود، از باتری های غیراستاندارد و ارزان قیمت به هیچ عنوان استفاده نکنید.

تعویض باتری در برخی از گوشی ها بسیار ساده است و تنها کمتر از 5 دقیقه زمان لازم دارد. اما معمولاً گوشی های جدید به صورت پک شده عرضه شده اند که امکان تعویض باتری از سوی کاربر را بسیار دشوار می کند. در صورتی که شما نیز از این گوشی ها دارید، پیشنهاد می کنید که تعویض باتری آن را به یک تعمیرگاه بسپارید.

یکی از راه های بسیار مرسوم برای بررسی سلامت باتری، این است که آن را از جایگاه خارج کنید. سپس بروی یک سطح کاملاً صاف و بدون شیار ( همانند شیشه ) باتری را قرار داده و به صورت دورانی آن را بچرخانید. در صورتی که پس از برداشتن دست خود از روی باتری، باتری از حرکت ایستاد، به معنای سلامت بودن باتری می باشد. اما اگر به مدت چند ثانیه همچنان به حرکت ادامه داد، به معنای برآمدگی سطح باتری و نیاز به تعویض آن می باشد.

7 – گوشی خود را از منابع درست شارژ کنید:

شارژ کردن گوشی های هوشمند از شارژر اصلی در مقایسه با شارژشدن آن ها در زمان اتصال به کامپیوتر، بسیار سریع تر انجام می شود. چراکه توان خروجی پورت USB کامپیوتر بسیار کمتر از آداپتور شارژر می باشد. در حقیقت می توان گفت که با استفاده از شارژر دستگاه می توان سرعت دو برابری را در مقایسه با شارژ دستگاه با استفاده از کامپیوتر تجربه کرد.

اما در صورتی که گوشی شما با استفاده از شارژر هم مدت زمان زیادی برای شارژشدن نسبت به گذشته نیاز دارد، بررسی کنید که آیا شارژری که در حال استفاده از آن هستید مناسب دستگاه شما می باشد یا خیر. چراکه استفاده از شارژر گوشی های دیگر ممکن است مناسب دستگاه شما نباشد.

همچنین، در صورتی که از گوشی های رده بالای جدید استفاده می کنید، احتمال زیاد گوشی شما از شارژ سریع پشتیبانی می کند. در صورتی که این قابلیت به صورت پیش فرض برای شما فعال نیست، با استفاده از منوی تنظیمات می توانید آن را فعال کنید.

8 – آپدیت یا دانگرید :

 آپدیت یا دانگرید
آپدیت یا دانگرید

نسخه های جدید هر سیستم عامل معمولاً با تغییراتی در مصرف باتری برای دستگاه ها عرضه می شود. گاهی این تغییر مثبت بوده و باعث کاهش مصرف باتری و افزایش عملکرد باتری می شود. اما گاهی هم به دلیل استفاده از امکانات بیشتر در نسخه ی جدید سیستم عامل ها، مصرف باتری دستگاه افزایش یافته و باعث افت بازدهی آن می شود.

در صورتی که در حال حاضر مدت زیادی است که گوشی خود را آپدیت نکرده اید، می توانید آن را به نسخه ی جدید آپدیت کنید و سپس مصرف باتری را موردبررسی قرار دهید. اما در صورتی که پس از آپدیت کردن دستگاه خود، متوجه افت قابل توجه بازدهی باتری آن شدید، می توانید مدت زمانی صبر کنید تا آپدیت جدیدی برای برطرف کردن این مشکل عرضه شود. و یا می توانید به نسخه ی قبلی از سیستم عامل خود دانگرید کنید.

9 – ارتباطات اضافی را خاموش کنید:

روشن بودن بلوتوث، وای فای، اینترنت سیمکارت و … به طرز قابل توجهی در مدت زمان شارژ شدن دستگاه تاثیر می گذارند.

در صورتی که مدت زمان زیادی شارژشدن دستگاه شما طول می کشد، سعی کنید که ابتدا تمامی ارتباطات بی سیم آن را خاموش کنید. در صورتی که بازهم کارساز نبود، خاموش کردن دستگاه و سپس شارژ کردن آن می تواند مدت زمان شارژ را کاهش دهد.

10 – باتری خود را کالیبره کنید:

در برخی از گوشی های هوشمند، سیستم تشخیص میزان باتری دستگاه به اشتباه عمل می کند و نمی تواند به درستی میزان شارژ دستگاه را به شما نمایش دهد. از همین رو هم ممکن است مدت طولانی بروی شارژ 1 درصد باقی بماند و بازدهی داشته باشد!

برای کالیبره کردن باتری دستگاه خود تنها کافیست که ماهی یک بار باتری را به صورت کامل خالی کنید ( تا جایی که گوشی شما خاموش شود ) و سپس آن را تا 100 درصد شارژ نمایید.

11 – مشخصات و عملکرد باتری دستگاه خود را چک کنید:

مشخصات و عملکرد باتری دستگاه خود را چک کنید
مشخصات و عملکرد باتری دستگاه خود را چک کنید

یکی از اپلیکیشن های کاربردی موجود در این زمینه، Ampere نام دارد. پس از نصب این اپلیکیشن بروی گوشی یا تبلت خود، این برنامه اقدام به شناسایی و جمع آوری اطلاعات باتری دستگاه شما می کند. سپس، اطلاعاتی همانند دمای باتری، ولتاژ، حداکثر ظرفیت و مواردی از این دست را در اختیار شما قرار می دهد.

با استفاده از این برنامه شما می توانید میزان خروجی شارژری که در حال استفاده از آن هستید را بررسی کنید و در صورت عدم هماهنگی با نیاز باتری، از یک شارژر دیگر استفاده نمایید.

12 – آسیب دیدگی با آب:

 آسیب دیدگی با آب
آسیب دیدگی با آب

یکی دیگر از مشکلاتی که می تواند باعث آسیب دیدن باتری دستگاه و پورت شارژر بشود، ارتباط دستگاه با آب است. البته نه برای دستگاه هایی که به صورت کامل ضد آب هستند.

در صورتی که پس از ارتباط گوشی خود با آب متوجه مشکلی در عملکرد باتری آن شده اید، فوراً گوشی خود را به تعمیرگاه ببرید. همچنین میتوانید از موارد اولیه ای که در پست زیر برای زمانی که گوشیتان با آب برخورد داشته نیز استفاده کنید :

چطور گوشی خیس شده خود را نجات دهیم؟

منبع: androidpit

موبایل کمک

سامانه آنلاین سفارش تعمیر موبایل در تهران

روش اول: ارسال موبایل با پیک رایگان روش دوم: درخواست تعمیر موبایل در محل مشاوره: ۷۵۱۴۷۰۰۰-۰۲۱ ثبت سفارش تعمیر

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *