بررسی عملکرد سیستم تشخیص چهره در گوشی های مختلف
بررسی عملکرد سیستم تشخیص چهره در گوشی های مختلف

بررسی عملکرد سیستم تشخیص چهره در گوشی های مختلف

پس از آن که کمپانی اپل در شهریور ماه سال جاری با عرضه ی گوشی جدید خود به صورت رسمی فناوری تشخیص چهره را به عنوان متد امنیتی اصلی گوشی جدید خود معرفی کرد، بحث ها در مورد معایب و مزایای این قابلیت بالا گرفت. بسیاری از کمپانی های دیگر تولیدکننده ی گوشی های هوشمند هم با ایده گیری از کمپانی اپل دست به اقدامی مشابه زدند و در گوشی های جدید خود از سیستم های تشخیص چهره استفاده کردند.

اما با وجود این که در تمامی این گوشی ها استفاده از فناوری های تشخیص چهره را شاهد هستیم، روش های مختلفی برای دریافت اطلاعات در این زمینه برای گوشی ها وجود دارد که در آن ها تفاوت های بنیادین با یکدیگر وجود دارد. امروز و در این مقاله قصد داریم تا ببینیم که کمپانی های مختلف تولیدکننده ی گوشی های هوشمند چگونه از این فناوری در گوشی های خود بکارگیری کرده اند و با فناری های موجود در این زمینه بیشتر آشنا شویم.

سیستم تشخیص چهره در گوشی های ال جی

کمپانی ال جی از یکی از ساده ترین و در عین حال کارآمدترین متدهای تشخیص چهره در گوشی های خود استفاده می کند. بخش نرم افزاری تعبیه شده در این گوشی با استفاده از دوربین سلفی دستگاه اقدام به ثبت عکس هایی از چهره ی کاربر می کند. در زمان دریافت اطلاعات، دستگاه سعی می کند تا چهره ی صاحب خود را در حالت های مختلف دریافت و ثبت کند. برای نمونه، از کاربر می خواهد که صورت خود را در جهت های مختلف قرار دهد و با چرخش صورت خود قسمت های مختلف آن را به دستگاه نمایش دهد.

عملکرد این تشخیص چهره هم بسیار ساده می باشد. برای استفاده از آن تنها کافیست که گوشی را از جیب خود خارج کنید و به آن نگاه کنید. یا درصورتی که گوشی شما بروی سطحی قرار دارد، آن را برداشته و به آن نگاه کنید تا دستگاه در مدت زمان کوتاهی چهره ی شما را شناسایی نماید.

شاید تشخیص چهره استفاده شده در این گوشی ها امن ترین متد امنیتی موجود نباشد، اما احتمالاً ساده ترین آن ها است. چرا که برای استفاده از این قابلیت نیازی به فشردن هیچ دکمه ای یا لمس صفحه ی نمایش نیست. بلکه دستگاه در زمانی که احساس کند شما قصد استفاده از گوشی خود را دارید، سیستم تشخیص چهره را فعال و اسکن های مربوطه را آغاز می کند. این قابلیت در حال حاضر در گوشی های Q6,G6 و V30 وجود دارد.

سیستم تشخیص چهره گوشی های آنر

کمپانی آنر هم در طراحی محصولات جدید خود از قابلیت تشخیص چهره استفاده کرده است. در ابتدا از این فناوری در گوشی های این کمپانی استفاده می شد تا کاربران بتوانند محتوای نوتیفیکیشن های دریافتی خود را در زمان قفل بودن صفحه ی نمایش دستگاه خود مشاهده نمایند. اما برای بازکردن قفل دستگاه از آن استفاده نمی شد.

اما به نظر می رسد که پس از انجام آزمایش های مربوطه سرانجام آنر تصمیم گرفت تا به وسیله ی یک بروزرسانی استفاده از این قابلیت را برای بازکردن قفل دستگاه گوشی ها هم امکان پذیر کند. بابراین، کاربر می تواند خارج کردن گوشی خود از جیب یا حرکت دستگاه، قابلیت تشخیص چهره را فعال کرده و از آن برای بازکردن قفل دستگاه خود استفاده نماید.

سیستم تشخیص چهره وان پلاس

کمپانی چینی وان پلاس در مراسم معرفی گوشی وان پلاس 5 تی از سیستم تشخیص چهره خود رونمایی کرد. پس از آن هم گوشی های دیگر این کمپانی با دریافت یک بروزرسانی از این قابلیت بهره مند شدند. در متد Face ID کمپانی وان پلاس هم دوربین سلفی دستگاه اصلی ترین نقش در دریافت اطلاعات را برعهده دارد. در حقیقت، هر زمان که شما قصد استفاده از این قابلیت را داشته باشید، دوربین دستگاه از شما یک عکس می گیرد و سپس با عکس اصلی که پیشتر در تنظیمات دستگات اسکن کرده اید را مقایسه می کند و در صورتی که شباهت بالایی میان دو عکس وجود داشته باشد، قفل دستگاه باز خواهد شد.

برای فعال شدن قابلیت تشخیص چهره در گوشی های وان پلاس باید دکمه ی پاور دستگاه را فشار دهید. همچنین، می توانید با دو بار ضربه زدن بروی صفحه ی نمایش گوشی خود آن را فعال کنید.

تشخیص چهره گوشی های سامسونگ

بررسی عملکرد سیستم تشخیص چهره در گوشی های مختلف
بررسی عملکرد سیستم تشخیص چهره در گوشی های مختلف

سامسونگ در دو سال گذشته یکی از کمپانی فعال در زمینه ی تولید متدهای امنیتی جدید بوده است. یکی از قابلیت های موجود در گوشی های جدید این کمپانی، قابلیت تشخیص چهره است که شباهت زیادی با گوشی های برندهای دیگر دارد. برای اسکن چهره ی خود شما در ابتدا باید گوشی را در فاصله ی 20 تا 50 سانتی متری از چهره ی خود قرار دهید تا دستگاه چهره ی شما را اسکن کند. سرعت بازشدن قفل دستگاه با استفاده از این قابلیت هم رضایت بخش می باشد اما برای فعال سازی آن باید دکمه ی پاور دستگاه را فشار دهید و همانند گوشی های ال جی نمی توان تنها با خارج کردن دستگاه از جیب آن را فعال نمود.

یکی از متدهای امنیتی بسیار دقیق تر، سریع تر و بهتر نسبت به تشخیص چهره گوشی های سامسونگ، قابلیت اسکن عنبیه ی چشم می باشد. کمپانی سامسونگ دو سال پیش برای اولین بار از این قابلیت رونمایی کرد. با استفاده از این امکان، کاربران می توانند با اسکن کردن چشم های خود، از یک متد امنیتی بسیار امن استفاده نمایند.

در مقایسه با قابلیت تشخیص چهره ی موجود در گوشی های این کمپانی، اسکن عنبیه ی چشم به مراتب عملکرد بهتری را دارد. برای نمونه، در محیط هایی با شرایط نوری متفاوت، این قابلیت می تواند عملکرد مناسبی از خود داشته باشد در حالی که اسکن چهره با مشکلات زیادی در این شرایط روبرو می شود.

تشخیص چهره اپل

تشخیص چهره اپل
تشخیص چهره اپل

گوشی iPhone X نخستین گوشی کمپانی اپل بود که در آن از سیستم تشخیص چهره استفاده شده بود. از آن جایی که اپل قصد داشت تا دستگاهی با حداقل حاشیه ی اطراف صفحه ی نمایش را تولید کند و در عین حال هم قصد نداشت که سنسور اثر انگشت را به محلی دیگر منتقل کند، این کمپانی دست به تولید سیستم تشخیص چهره ی جدیدی زد.

این سیستم فعالیت خود را با استفاده از چند سنسور موجود در حاشیه ی بالای صفحه ی نمایش انجام می دهد. در این بخش از یک پروتو اینفرارد و یک دوربین اینفرارد استفاده شده است. زمانی که کاربر قصد استفاده از دستگاه خود را داشته باشد، از گوشی بیش از 30 هزار پرتو به چهره ی شخص تابانده می شود. سپس، با دریافت موج بازتاب شده، یک مدل سه بعدی از چهره ی شخص ساخته می شود و با مدل اصلی که درون دستگاه اسکن شده است، مقایسه خواهد شد.

قابلیت تشخیص چهره گوشی های اپل به مراتب عملکرد بهتری از گوشی های اندرویدی را دارد. برای نمونه، حتی در محیط هایی که در آن ها هیچ نوری وجود ندارد هم می توان از قابلیت تشخیص چهره اپل استفاده کرد اما در صورتی که نور محیط برای گوشی های اندرویدی به اندازه ی کافی نباشد، این قابلیت عملکرد مناسبی را از خود به نمایش نمی گذارد.

همچنین، به لطف وجود قابلیت Rise To Wake در گوشی های جدید اپل، شما برای روشن کردن صفحه ی نمایش و استفاده از این قابلیت نیاز به فشردن هیچ دکمه ای ندارید. بلکه تنها کافیست که گوشی خود را با دست خود به برداشته و به آن نگاه کنید تا قفل دستگاه در مدت بسیار کوتاهی باز شود.

بهترین متد برای قابلیت تشخیص چهره چیست؟

بهترین متد برای قابلیت تشخیص چهره
بهترین متد برای قابلیت تشخیص چهره

پاسخ دهی به این پرسش وابسته به نیاز هر شخص می باشد. برای نمونه، استفاده از سیستم تشخیص چهره گوشی های ال جی بسیار ساده و سریع است. حتی زمانی که در حال استفاده از آن هستید، اصلاً متوجه فعال سازی آن نمی شوید و تنها از نتایج آن که شامل بازشدن قفل دستگاه است، بهره مند خواهید شد. برای گوشی های برندهای وان پلاس و آنر نیز چنین موردی را می توان ذکر کرد.

سامسونگ قدم مهمی را با طراحی و تولید سنسور اسکنر عنبیه ی چشم برداشت. در حالی که این قابلیت یکی از امن ترین امکانات امنیتی موجود در گوشی های هوشمند است، ممکن است سرعت آن به اندازه ی اثر انگشت یا سایر متدهای امنیتی نباشد.

اپل هم به تازگی از پیشرفته ترین سیستم تشخیص چهره ی خود رونمایی کرده است که با مدل سازی سه بعدی از چهره ی شخص، حتی با ایجاد تغییرات در چهره هم مشکلی در تشخیص چهره ی کاربران خود نخواهد داشت. حتی در مقایسه با سنسور اثر انگشت استفاده شده در گوشی های آیفون، این قابلیت امنیت بیشتری را دارد.

به نظر می رسد که کمپانی آنر و در حقیقت کمپانی مادر آن، هواوی، در حال کار بروی سیستمی مشابه با سیستم Face ID استفاده شده در گوشی های اپل هستند که با استفاده از آن، گوشی های این دو کمپانی نیز به قابلیت های پیشرفته در زمینه ی تشخیص چهره مجهز خواهند شد.

در گوشی جدید سامسونگ، گلکسی اس9 هم می توان انتظار استفاده از یک سیستم جدیدتر و بهتر اسکن عنبیه ی چشم را داشت. از همین رو می توان امید داشت که مشکلات موجود در نسخه های پیشین برطرف شده باشد. LG نیز به نظر می رسد که در حال کار بروی سنسورهای اسکن عنبیه می باشد تا بتواند امنیت دستگاه های خود را افزایش دهد.

منبع: androidpit

جمع امتیازها: 2 میانگین: 3

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *