خانه » مقایسه » اندروید خام یا اندروید شخصی سازی شده ؟ تفاوت در چیست؟

ads-appbazar2custom rom vs stock android
custom rom vs stock android

اندروید خام یا اندروید شخصی سازی شده ؟ تفاوت در چیست؟

کمپانی گوگل از ابتدای معرفی و عرضه ی سیستم عامل اندروید، اهدافی مشخص را در طراحی و عرضه ی این سیستم عامل دنبال می کرده است. یکی از این اهداف این بوده است که همیشه سعی در عرضه ی سیستم عامل خود به صورت اوپن سورس یا متن باز داشته است. به لطف این مورد، سورس کدهای سیستم عامل اندروید در اختیار توسعه دهندگان قرار دارد و آن ها می توانند با دسترسی به کدهای اصلی، سیستم عامل اندروید را متناسب با سلیقه ی خود شخصی سازی نمایند. از همین رو، در سال های گذشته به شکل گسترده ای شاهد عرضه ی رام های اندرویدی بوده ایم که به وسیله ی اشخاص یا گروه های مختلف طراحی و تولید شده است. امروز و در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که اصلاً تفاوت میان اندروید خام و اندروید شخصی سازی شده چیست و هریک چه قابلیت هایی دارند. همچنین، پیشتر در وبسایت اندرویدزوم به بررسی دلایلی برای خرید یک گوشی با اندروید خام پرداخته ایم که می توانید آن ها را از اینجا مطالعه نمایید.

گوگل در سال 2012 و هم زمان با المپیک لندن، از نخستین تبلت خود رونمایی کرد که نکسوس 7 نام داشت و در آن شاهد استفاده از اندروید 4.1 جلی بین بودیم. در حقیقت، این نخستین اسمارت دیوایسی بود که بروی آن از اندروید خام استفاده شده بود و پس از آن گوگل هر سال محصولات جدیدی را برای کاربران خود عرضه کرده است.

در آن زمان، سیستم عامل استفاده شده در تبلت نکسوس 7 که همان اندروید خام بود، از سادگی و در عین حال جذابیت کافی برخوردار بود. برای نمونه، کاربر به صرف زمان کمتری برای جست و جو در تنظیمات و یافتن بخش موردنظر خود نیاز داشت.

اندروید خام یا اندروید شخصی سازی شده
اندروید خام یا اندروید شخصی سازی شده

گوگل از نظر بسیاری از صاحب نظران، بهترین اکوسیستم در عرضه ی اندروید خام را برای کاربران خود داشته است. اما باید به این نکته هم توجه داشت که معمولاً رابط کاربری استفاده شده در گوشی های بهره مند از اندروید خام، از امکانات پایه ای بهره مند شده اند.

برای نمونه، قابلیت صفحه ی نمایش همیشه روشن یا AOD یکی از قابلیت هایی است که در سال های گذشته در میان کاربران از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شده است. با استفاده از این قابلیت، کاربران می توانند بدون نیاز به چک کردن دائمی دستگاه و بازکردن قفل آن برای مشاهده ی نوتیفیکیشن های جدید، تنها با نگاه کردن به صفحه ی نمایش دستگاه از نوتیفیکیشن های دریافتی و اطلاعاتی چون ساعت، تاریخ و ظرفیت باتری دستگاه خود آگاه شوند. گوگل این قابلیت را از مدتی پیش در اندروید خام خود عرضه کرد و گوشی های پیکسل این کمپانی از این قابلیت بهره مند شدند. اما پس از آن که نوبت به شخصی سازی اندروید به وسیله ی شرکت های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند رسید، بیشتر این کمپانی ها تصمیم گرفتند تا به دلایلی این قابلیت را از گوشی های خود حذف نمایند.

چراکه در آن زمان بیشتر گوشی ها از پنل های LCD استفاده می کردند که برای استفاده از قابلیت صفحه ی نمایش همیشه روشن، مصرف باتری بالایی را برای دستگاه به همراه داشت. اما در همان زمان، سامسونگ که در گوشی های خود از پنل های باکیفیت امولد استفاده می کرد، این قابلیت را با امکانات بیشتر در گوشی های خود بکارگیری نمود.

اندروید خام یا اندروید شخصی سازی شده
اندروید خام یا اندروید شخصی سازی شده

بنابراین، همانطور که احتمالاً متوجه شده اید، در برخی از مواقع رام های شخصی سازی شده امکانات کمتر و در برخی از شرایط رام های شخصی سازی شده امکانات بیشتری را در مقایسه با اندروید خام معرفی شده به وسیله ی گوگل در اختیار کاربران قرار می دهند.

اما در بخش قابلیت های نرم افزاری، گوگل همیشه تلاش داشته است تا با معرفی قابلیت های جذاب، تجربه ی کاربری بهتری را در اختیار کاربران اکوسیستم اندروید قرار دهد. این شرکت در سال 2014 از قابلیت Do Not Disturb رونمایی کرد که با استفاده از آن کاربران می توانستند با قابلیت های ویژه، صداهای پخش شده از گوشی خود را در زمان هایی خاص کنترل نمایند. یا در اندروید مارشمالو، شاهد عرضه ی قابلیت Doze بودیم که به عملکرد بهتر دستگاه در هنگام آماده به کار بودن آن کمک می کرد. در اندروید نوقا یا همان اندروید 7 نیز گوگل به صورت رسمی از قابلیت های مالتی ویندو، قابلیت شخصی سازی تنظیمات دسترسی سریع و قابلیت جابجایی سریع میان اپلیکیشن های مختلف را معرفی کرد. در سال 2017 هم این کمپانی با معرفی اندروید 8، از قابلیت های Ambient Screen و  Project Treble که قابلیت بروزرسانی سریع تر دستگاه های اندرویدی برای کمپانی های تولیدکننده را فراهم می کرد، رونمایی کرد.

اما در همین سال ها، شرکتهایی چون سامسونگ با معرفی رابط کاربری خود که به تازگی نام سامسونگ اکسپرینس را به خود گرفته است، سعی کردند تا در بخش نرم افزاری از اندروید خام جلو بزنند و آن را به عنوان یک مزیت برای گوشی های خود معرفی نمایند. اما در همین حال که سامسونگ در حال طراحی رابط کاربری با انیمیشن های جذاب و نسبتاً سنگین بود، گوگل رابط کاربری را به کاربران عرضه می کرد که به دلیل سبک بودن انیمیشن های استفاده شده در آن از سرعت عملکرد بالایی برخوردار بود.

اندروید خام یا اندروید شخصی سازی شده
اندروید خام یا اندروید شخصی سازی شده

قسمت دیگری که سال به سال با عرضه ی نسخه ی جدید اندروید شاهد بهبود آن بوده ایم، بخش طراحی این سیستم عامل بوده است. گوگل از اندروید 5 به بعد از زبان طراحی جدید خود موسوم به متریال دیزاین استفاده کرد و برای برنامه نویسان نیز از قابلیت هایی بکارگیری کرد تا آن ها بتوانند به شکل ساده تری از این زبان طراحی در اپلیکیشن های خود استفاده نمایند. از همین رو، گوگل همیشه زبان طراحی سیستم عامل اندروید را رهبری می کرده است و کمپانی هایی که قصد شخصی سازی اندروید را داشته اند نیز از اندروید خام الهام می گرفتند. برای نمونه، ممکن است بسیاری از کاربران به رابط کاربری طراحی شده به وسیله ی سامسونگ و ال جی علاقه ای نداشته باشند. یا رابط کاربری گوشی های هواوی را یک تقلید و کپی برداری از سیستم عامل iOS بدانند.

برخلاف این که گوگل هر سال تلاش می کند تا طراحی نسل پیشین را بهبود ببخشد و سپس آن را عرضه کند، سامسونگ در هر نسخه ی جدید از سیستم عامل، از طراحی کاملاً متفاوتی در مقایسه با نسل پیشین استفاده می کند. این موضوع در حالی که یک مزیت به شمار می رود و باعث می شود بخش نرم افزاری دستگاه کسل کننده نباشد، استفاده از گوشی را برای کاربرانی که به طراحی پیشین عادت کرده اند و با آن خو گرفته اند اندکی دشوار می کند.

اما یکی دیگر از مسائلی که در گوشی های بهره مند از رام های شخصی سازی شده مشاهده می کنیم، وجود اپلیکیشن های پیش فرض بروی این گوشی ها می باشد. کمپانی های تولیدکننده ی موبایل تلاش می کنند تا با نصب پیش فرض اپلیکیشن های موردنظر خود، کاربران را به استفاده از آن ها تشویق نمایند. برای نمونه، سامسونگ به صورت پیش فرض بروی گوشی های خود از مارکت خود در کنار گوگل پلی استفاده می کند. از همین رو، با استفاده ی بیشتر کاربران از این مارکت، درآمد بیشتری به سامسونگ اختصاص می یابد. یا در مواردی دیگر، هریک از شرکتها معمولاً در کنار اپلیکیشن هایی که به صورت پیش فرض در اندروید خام وجود دارد، از اپلیکیشن های خود نیز استفاده می کنند. از همین رو، معمولاً در نسخه های شخصی سازی شده ی اندروید شاهد نصب تعداد زیادی اپلیکیشن هستیم که همین موضوع می تواند باعث سردرگمی کاربران شود.

اندروید خام یا اندروید شخصی سازی شده
اندروید خام یا اندروید شخصی سازی شده

یکی دیگر از تفاوت های موجود که اندکی با بخش قبلی شباهت دارد، امکاناتی است که کمپانی های مختلف در مقایسه با اندروید خام از آن ها استفاده می کنند. هم زمان با معرفی گلکسی اس 8 و عرضه ی اندروید 7 به وسیله ی سامسونگ، این کمپانی گوشی های جدید خود را به صورت پیش فرض به دستیار صوتی اختصاصی خود با نام بیکسبی مجهز کرد. در این گوشی ها شاهد افزوده شدن یک دکمه ی جدید بودیم که با فشردن آن دستیار صوتی سامسونگ اجرا می شد و کاربران می توانستند از آن استفاده نمایند. اما همچنان بسیاری معتقدند که دستیار گوگل عملکرد بهتری دارد.

تمامی این ها تفاوت های موجود میان اندروید خام عرضه شده توسط گوگل و اندروید شخصی سازی شده ی عرضه شده به وسیله ی کمپانی های تولیدکننده ی گوشی های هوشمند بود. در نهایت تصمیم با شماست که ببینید با توجه به علایق خود، کدامیک را بیشتر می پسندید.

اما به لطف قابلیت های نرم افزاری موجود در گوشی های اندرویدی، شما می توانید از رام های کاستوم استفاده کنید. این رام ها نه به وسیله ی کمپانی تولیدکننده ی گوشی شما، بلکه به وسیله ی گروه های توسعه دهنده ی اندروید در سراسر دنیا تولید می شوند.

منبع: gsmarena

از 1 تا 5 ستاره به این پست امتیاز دهید:

همینطور بررسی کنید

stock android

سه دلیل برای خرید گوشیهای با اندروید خام

اندروید خام یا همان stock android ورژن اصلی اندروید است که شرکت های دیگر از …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *