خانه » آموزش » دلایل گرم شدن بیش از حد تلفن های هوشمند چیست؟ راه حل چیست ؟

آپدیت نسخه اندروید گوشی شما در 3 حرکت!

how-to-update-android

1- مدل دقیق دستگاه خود را در بخش آپدیت اندرویدزوم سرچ کنید.

2- پکیج فایل آپدیت مخصوص دستگاه خود را دریافت کنید.

3- به کمک آموزش آنرا نصب و نسخه اندروید را ارتقا دهید.

به همین سادگی از نسخه بالای اندروید لذت ببرید!

دلایل گرم شدن بیش از حد تلفن های هوشمند چیست؟ راه حل چیست ؟

تلفن های هوشمند از همان لحظه ی روشن شدن شروع به گرم شدن می کنند، این موضوعی اجتناب ناپذیر است و در بسیاری از موارد مشکلی به وجود نمی آورد. اما گرم شدن بیش از حد و غیر عادی تلفن  می تواند مشکلی جدی باشد و باعث آسیب رساندن به دستگاه تان شود و عملکرد آن را با اختلال مواجه کند. در این مقاله به بررسی سه سوال مهم می پردازیم: چه چیزی باعث می شود که تلفن های هوشمند گرم کنند، دلیل گرم شدن بیش از حد آن ها چیست و چگونه می توان از گرم شدن تلفن جلوگیری کرد؟

چرا تلفن های هوشمند  حرارت تولید می کنند؟

جواب این سوال در ماهیت اصلی فیزیک نهفته است: حرکت گرما تولید می کند. میزان گرمای تولید شده در هر تلفن هوشمند رابطه ی مستقیمی با جریان الکتریسیته ای دارد که بین قطعات آن در جریان است.

اگر بازی ویدئویی که انجام می دهید به قدرت سخت افزاری بالایی نیازدارد و از پردازنده ی اصلی و گرافیکی ،که هر دو بر روی یک چیپ قرار دارند و در اصطلاح سیستم بر روی چیپ (SoC) نامیده میشود، قدرت زیادی طلب می کند، به همان اندازه  که برای انجام دادن وظیفه ی خود توان مصرف می کند، حرارت هم تولید می کند.

تلفن های هوشمند به گونه ای تولید شده اند که در این شرایط بدون هیچ نگرانی عمل کنند، اما اگر به گونه ای گرم شوند که باعث اذیت شدن شما می شود، احتمالا دلیلی برای نگرانی وجود دارد.

چرا تلفن های هوشمند بیش از حد داغ می شوند؟

به صورت عامیانه، SoC ها (سیستم بر روی یک چیپ که در بالا توضیح دادیم) بسیار عالی بهینه شده اند و گرم شدن بیش از حد تلفن به ندرت مشکل ساز می شود. آن ها به صورت اختصاصی برای کنترل دما طراحی شده اند. زمانی که تلفن شما به دمایی نزدیک می شود که می تواند به قطعات داخلی دستگاه آسیب برساند ، سرعت پردازش کاهش پیدا می کند، کم شدن سرعت دستگاه یکی از نشانه های گرم شدن بیش از حد تلفن است؛ در شرایط سخت و بحرانی تر، هشداری بر روی صفحه نمایش نمایان می شود و تا زمانی که دستگاه خنک شود شما را از کار کردن با تلفن باز می دارد.

اگر دستگاه شما به مراتب با مشکل داغ شدن روبرو است، ممکن است به علت چندین دلیل قابل حل باشد که بیشتر آن ها به خاطر فشار بیش از اندازه بر روی سخت افزار به وجود می آیند.

بار پردازشی زیاد به مدت طولانی بر روی پردازنده ی گرافیکی یکی از سریع ترین راه ها برای داغ شدن گوشی است.(کسانی که از عینک واقعیت مجازی Gear VR استفاده کرده اند این موضوع را به خوبی می دانند)

همین موضوع برای برنامه هایی که به بار پردازشی بالایی نیاز دارند صدق می کند ولی این بار بار پردازشی بر روی پردازنده ی اصلی (CPU) قرار دارد. استفاده همزمان از چندبرنامه، استفاده از عملکرد ها و ویژگی  های اضافه تلفن، مثل ویجت ها، چک کردن ارتباطات تلفن مثل  Wi-Fi ، بلوتوث و یا هر راه ارتباطی دیگر، نیاز به قدرت پردازشی دارد  حرارت  چیپ ست (SoC) و الکتریسیته بیشتر حرارت باطری را بالا می برد.

عوامل  دیگر گرم شدن تلفن می توانند خارجی باشند: برای مثال، قرار دادن تلفن زیر نور مستقیم خورشید. اگر نمی توانید از تلفن تان استفاده کنید و مرتب به شکل افزاینده ای حرارت آن بالا می رود، علت آن می تواند به خاطر خراب بودن قطعه ی سخت افزاری باشد و باید آن را هر چه سریعتر تعویض کنید.

نمونه بارز سخت افزار با طراحی ضعیف که باعث داغ شدن بیش از اندازه دستگاه می شد پردازنده ی اسنپ دراگون 810 ساخت شرکت کوالکام است. این پردازنده، قلب تپنده ی پرچم داران سال 2015 بود و در محصولات بالارده ی شرکت های مختلف به کار گزفته شد. این پردازنده از همان ابتدا شایعه ی گرم شدنش در محافل مختلف پیچید و در حالیکه عملکرد آن در دستگاه های مختلف متفاوت بود، کمپانی  های مختلف ناچارشدند  برای جلوگیری از گرم شدن بیش از آن سرعت پردازنده را کاهش دهند که به کندتر شدن عملکرد دستگاه انجامید.

این مشکل مخصوصا بلای جان دستگاه های سونی شده بود تا جایی که این شرکت پچ های نرم افزاری بسیاری را برای تلفن Xperia Z3+ عرضه کرد و حتی در پرچم دار بعدی خود Z5 از خنک کننده مایع استفاده کرد که سامسونگ هم بعد از آن در سری S7 خود از آن بهره برد.

با این که چک های امنیتی زیادی در تلفن ها به کار برده می شود و بسیاری از تلفن ها به صورت مرتب بیش از حد مجاز داغ نمی شوند، اما اگر زمانی این اتفاق به صورت پی در پی رخ دهد می تواند به دستگاهتان آسیب برساند.

چه آسیبی ممکن است به دستگاه برسد؟

باطری

درون تلفن های هوشمند مدرن امروزی، باطری های لیتیوم-یونی قرار دارند. این باطری ها ترفندهای هوشمندانه ی تکنولوژی هستند. باطری های یک بار مصرف (غیرقابل شارژ) تنها اجازه ی واکنش شیمیایی در یک مسیر دارند: الکترون ها باطری را برای رسیدن به مدار (گوشی شما) ترک می کنند. باطری های قابل شارژ اجازه دارند این واکنش را در هر دو جهت انجام دهند، پس باطری هم می تواند شارژ بدهد و هم شارژ بگیرد. و این کار را برای صدها بار انجام دهد.

باطری های لیتیوم-یونی بهترین باطری های قابل شارژِی هستند که در حال حاضر در اختیار داریم، اما آن ها هم دو ایراد دارند که در زیر به آن ها می پردازیم:

. اولین ایراد این است که عمر این باطری ها کاهش پیدا می کند حتی اگر مورد استفاده قرار نگیرند. این پروسه به آهستگی انجام می گیرد اما اگر خوش شانس باشید می توانید دو تا سه سال از آن ها استفاده کنید.

. دوم، به گرما بسیار حساس هستند. هر چیزی بیش از 30 درجه سانتی گراد می تواند تاثیر منفی بر روی باطری لیتیوم- یونی بگذارد، و هر زمان که گوشی تان را شارژ می کنید دمای تلفن شما بالاتر از آن میرود.

تاثیر اصلی گرما بر روی باطری این است که کاهش طول عمر باطری را سرعت می بخشد و به سرعت از ظرفیت آن کم می کند.

دراماتیک ترین اثر داغ شدن بیش از اندازه ی باطری لیتیوم-یونی این است که باعث می شود باطری منفجر شود. هر چند تمام جنبه های وحشت ناک داستان را خواندیم اما احتمال منفجر شدن باطری بسیار ضعیف است. برای این که این اتفاق رخ دهد به جریان حرارتی که افزایش دما باعث افزایش نرخ واکنش ها می شود و باعث می شود تا دما بالا رود.

این پروسه نیازمند یک سوئ عمل داخلی است که معمولا به وسیله ی یک قطع کننده مدار به وجود می آید؛ یا شرایط فوق العاده خارجی مثل پرت کردن گوشی به درون آتش. برای منفجر کردن باطری به دمای بالای 200 درجه ی سانتی گراد نیاز دارید، چیزی که در زندکی روزمره ما بسیار غیر معمول است.

سیستم روی یک چیپ

زمانی به بخش چیپ گوشی (Soc) میرسیم سرعت پردازنده به دلیل پیشگیری از گرم شدن بیش از حد سرکوب می شود که نتیجه ی آن افت عملکرد دستگاه یا به طور کل عدم کارکرد آن می باشد.در صورتی که گوشی برای مدت زمان طولانی،بیش از حد گرم شود از نظر فیزیکی به چیپ آسیب وارد می شود.

اما در رابطه با باتری این احتمال وجود ندارد زیرا واحدهای اندازه گیری دقیقی در جاهای مناسب وجود دارند اما در صورتی که باتری دچار آسیب شود علت آن می تواند ناشی از احساس گرمای بیش از حد وارد شده به آن و زمان زیادی باشد که صرف خنک شدن دستگاه می شود.برخی از دستگاه ها مستعد گرم شدن بیش از حد هستند( مانند سونی Xperia Z3+ در غیر این صورت این اتفاق عجیب به نظر می رسد.

چگونه از گرم شدن بیش از حد گوشی جلوگیری کنیم

توصیه هایی در رابطه با باتری

یکی از خطرناک ترین مواردی که می تواند به باتری آسیب برساند  قرار گرفتن باتری در معرض گرما می باشد هنگامی که کاملا شارژ شده است.بنا براین شارژ شدن باتری به میزان 100 درصد برای باتری مضر است زیرا باتری  برای این که به 100 درصد میزان شارژ برسد متناوبا بررسی و شارژ می شود و بدین طریق فشار زیادی را بر روی خود تحمل می کند.

همچنین کاهش زیاد شارژ باتری نیز صدماتی را به آن وارد می کند.این بدان معناست که نباید اجازه داد میزان شارژ باتری به صفر درصد برسد.درصورتی که باتری گوشی خود را به میزان 30 تا  حدود 80 درصد شارژ کنید از آسیب رسیدن به باتری و گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری می کنید.اگر در طول مدت شارژ،از کار کردن با گوشی دست بکشید میزان گردش شارژ افزایش می یابد.

اگر می خواهید گوشی خود را در طول شب یا برای مدت زمان طولانی شارژ کنید بهتر است که آن را روی یک سطح سفت و خنک قرار دهید زیرا تخت یا میز باعث محبوس شدن گرما می شوند.از قرار دادن یک گوشی شارژ شده در کنار خود هنگام خواب خودداری کنید همچنین نباید گوشی را در معرض مستقیم نور خورشید قرار داد.

ذخیره ی نیرو

برای مدیریت یا پیشگیری از گرم شدن بیش از حد Soc،از تماشای ویدیوها و اجرای بازی هایی که نیازمند نیروی زیادی هستند و اجرای عملکردهای چند تکلیفی بر روی برنامه ها خودداری کنید زیرا این کار نیروی پردازش زیادی را می طلبد.تا جایی که می توانید از بلوتوث برای مدت های مدید استفاده نکنید در عوض،تنها از Wi-fi در صورتی که اتصال آن پایدار باشد بهره ببرید.به طور خلاصه تا جایی که امکان دارد،از اجرای عملکردهایی که ملزم پردازش زیادی هستند خودداری کنید.

خارج کردن قاب و کاور گوشی

اگر قاب یا کاور گوشی باعث حفظ گرما می شود آن را از گوشی خارج کنید بنا براین اگر می خواهید گوشی اندکی خنک شود هر آن چه را که گوشی با آن پوشیده شده است خارج کنید و بدنه ی گوشی را در معرض هوا قرار دهید.

از برنامه هایی که نیرو را ذخیره می کنند استفاده کنید

برنامه هایی  در پلی استور موجود هستند که به مدیریت پردازش گوشی به منظور محافظت از نیرو و منابع کمک می کنند.بسیاری از گوشی های اندروید به برنامه ی Greenify نیاز دارند.Greenify یک برنامه ی رایگان می باشد که به رفع مشکل گرم شدن بیش از حد گوشی و افزایش عمر باتری کمک می کند.

از گوشی بیش از حد کار نکشید

با گوشی زیاد کار نکنید و آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.بیشتر تلفن های هوشمند جدید به گونه ای طراحی شده اند که با تمامی این موارد به جز فعالیت بیش از اندازه ی گوشی کنار می آیند.بنابراین احتمال آسیب رسیدن به گوشی کاهش می یابد.

درصورتی که دمای گوشی بدون هیچ دلیل قابل تشخیصی بالا می رود سعی کنید آن را عوض کنید زیرا احتمالا نقص هایی دارد.

منبع : اندرویدپیت

دلایل گرم شدن بیش از حد تلفن های هوشمند چیست؟ راه حل چیست ؟
از 1 تا 5 ستاره به این پست امتیاز دهید:

hamta-cover ثبت و رجیستر گوشی یا تبلتهایی که به صورت مسافری یا هدیه از خارج به ایران وارد شدند

اطلاعات بیشتر

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *