خانه » آموزش » 7 دلیل کاهش سرعت گوشی های اندرویدی
search-rom

آموزش آپدیت دستی نسخه اندروید هر گوشی در 4 حرکت!

1- ورود به بخش آپدیت اندروید

2- مدل دقیق گوشی خود را سرچ کنید.

3- فایل آپدیت اندروید مخصوص گوشی خود را خرید و دانلود کنید.

4- با آموزش گام به گام ذکر شده در همان صفحه اقدام به نصب فرمایید.

دانلود فایل آپدیت اندروید

دلایل پایین آمدن سرعت گوشیهای اندرویدی
دلایل پایین آمدن سرعت گوشیهای اندرویدی

7 دلیل کاهش سرعت گوشی های اندرویدی

معمولا گوشی ها پس از مدتی به دلایل مختلفی سرعت شان کاهش پیدا می کند. در این پست ما به شما 5 مورد از رایج ترین دلایلی که گوشی شما پس از چند ماه استفاده ی مداوم، از سرعتش کاسته می شود را برای شما توضیح خواهیم داد. برای پی بردن به دلایل این موضوع با مطالعه ی ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

5 دلیلی که گوشی شما پس از مدتی سرعتش کم می شود

امروزه هر فردی حد اقل یک گوشی هوشمند اندرویدی دارد. اکنون که صحبت از اندروید به میان آمد، بگذارید بگوییم که در حال حاضر این سیستم عامل، در بسیاری از گوشی های هوشمند فعال دنیا به کار گرفته شده است. سیستم عامل اندروید این اجازه را به ما می دهد تا انبوهی از نرم افزار ها و بازی ها را بر روی گوشی خود نصب کنیم.

افت سرعت گوشی
افت سرعت گوشی

بدین ترتیب، پس از 6 ماه استفاده ی مداوم از گوشی، عملکرد گوشی هایی که از هر نسخه ای از اندروید استفاده می کنند ، کاهش پیدا می کند. اکنون ما می خواهیم بگوییم که این مشکل تنها در مورد سیستم عامل های اندروید نیز اتفاق نمی افتد، بلکه گاهی سیستم عامل IOS هم با چنین مشکلی مواجه می شود. کاربران هر دو سیستم عامل بارها از کم شدن سرعت گوشی هایشان شکایت کرده اند و می گویند که گوشی آن ها با همان سرعت روز های اول کار نمی کند.

کم شدن سرعت گوشی های هوشمند پس از چند ماه، دلایل گوناگونی دارد. بدین ترتیب ما در این پست، 5 مورد از رایج ترین دلایل کم شدن سرعت گوشی ها پس از گذشت چند ماه را برای شما توضیح خواهیم داد.

 1. ارتقای سیستم عامل

اگر زمانی که گوشی موبایل تان را خریداری کرده اید را به یاد داشته باشید، احتمالا گوشی شما دارای اندروید Kitkat و یا iOS 7 بوده است. اندروید Kitkat و iOS 7 در سال 2013 معرفی و عرضه شدند. طبیعتا این بروز رسانی ها برای تعدادی از سخت افزار های خاص منتشر می شوند. به همین دلیل بروزرسانی های سال های بعد شاید با توجه به حجم بالاتر و عملکرد سریع تر نرم افزار ها کارایی و سرعت دستگاه را کاهش دهند.

اگر نگاهی محصولات جدید تکنولوژی در همین سال های اخیر بیندازیم، متوجه می شویم که ویژگی های سخت افزاری گوشی ها نیز به همراه استفاده از ویژگی های نرم افزاری جدید تر به طرز چشمگیری در این مدت ارتقا پیدا کرده اند. بنابراین ویژگی های جدیدی که این سال ها به سیستم عامل های اندروید و IOS اضافه شده اند، با سیستم های سخت افزاری جدید هماهنگی بیشتری داشته و عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. بنابراین اگر جدیدترین نسخه ی سیستم عاملی را بر روی یک گوشی قدیمی نصب کنید باعث می شود سرعت گوشی تان به سرعت افت کند.

هر چند نادیده گفتن این مسائل کمی مشکل به نظر می رسد اما شما برای بروزرسانی های کوچک مشکل چندانی نخواهید داشت. اما در صورتی که  بخواهید گوشی تان را از Kitkat به اندروید نوقا ارتقا دهید باید آمادگی روبرو شدن با هر گونه مشکلی را هم داشته باشید.

 1. به روز رسانی برنامه ها

همانطور که قبلا اشاره کردیم، ما همیشه در حال اضافه کردن برنامه ها و بازی های جدیدی به گوشی های اندروید و iOS مان هستیم. برنامه هایی که به اصطلاح “lightweight” (سبک وزن) هستند، با ارتقا پیدا کردن به برنامه های “heavyweight” (سنگین وزن) تبدیل می شوند و تنها علت این تغییر نیز همان به روز رسانی شدن آن ها است. در هر مرتبه ای که برنامه های شما به روز رسانی می شوند، هر به روز رسانی جدیدی دارای ویژگی های جدیدی است، که مقدار زیادی از فضای RAM و CPU را اشغال می کند.

application updating

بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید این است وقتی احساس کردید یکی از برنامه های گوشی تان قدیمی شده است، یک برنامه ی سبک وزن دیگر را جایگزین آن کنید.

 1. برنامه ها در پس زمینه گوشی تان اجرا می شوند

یکی از موارد بسیار مهمی که ما معمولا به آن ها توجه نمی کنیم، برنامه های پس زمینه ی گوشی مان است. چه باور کنید و چه نکنید، آنچه معمولا شما می بینید در وقاع همه ی برنامه های فعال روی گوشی ما نیستند و بسیاری از برنامه های دیگر در بک گراند گوشی ما فعال می باشند. برای دیدن این برنامه ها، می توانید به تنظیمات گوشی تان بروید و به برنامه های دانلود شده ی گوشی تان نگاهی بیاندازید. مثلا کاربرانی که تصور می کنند که تنها 10 الی 15 برنامه روی گوشی شان دارند، ناگهان با 40 یا 50 برنامه مواجه می شوند.

اما مشکل وقتی به وجود می آید که بدون اینکه این برنامه ها را فعال کنید، در پس زمینه ی گوشی تان اجرا می شوند. از جمله ی این برنامه ها، خدمات ایمیل و برنامه های پیام رسانی هستند که معمولا همیشه فعال می باشند. این برنامه های همیشه فعال، مقداری از فضای RAM ویا CPU را اشغال می کنند که بر روی عملکرد گوشی تان تاثیر می گذارند. برای جلوگیری از این مشکل باید برنامه هایی که فضای زیادی از RAM و CPU  را اشغال می کنند، غیر فعال و یا لغو نصب کنید، و به طور کلی آن ها را کنار بگذارید.

 1. از کار افتادن حافظه

گوشی های هوشمند دارای انواع حافظه های مختلفی هستند که از جمله ی رایج ترین این حافظه ها می توان به NAND اشاره کرد. زمانی که حافظه های  NAND پر می شوند، به تدریج از سرعت دستگاه نیز کاسته می شود. به عبارت دیگر، حافظه ی NAND برای این که به درستی کار کند، به مقداری فضای خالی نیاز دارد.

همچنین، حافظه ی NAND پس از مدتی استفاده، از کار می افتد. حافظه های NAND سه نوع اند : SLC ، MLC و TLC. هر یک از این انواع حافظه، به ازای هر سکتور ، سیکل نوشتن بر روی حافظه ی خاص خود را دارند. هنگامی که حافظه احساس محدودیت کند، این سکتور ها از کار می افتند و این مسئله بر روی عملکرد گوشی شما تاثیر منفی می گذارد.

بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که تنها بر روی 75 درصد از حجم کلی حافظه ی گوشی تان حساب کنید. به عنوان مثال اگر 16 گیگا بایت حافظه ی داخلی دارید، سعی کنید اجازه ندهید که اطلاعات درون گوشی تان از 10 گیگا بایت بیشتر شوند.

 1. پر شدن محل ذخیره سازی

زمانی که سیستم ذخیره سازی در اندروید پر می شود، این امر باعث کاهش سرعت گوشی شما خواهد شد. بنابراین اگر فضای ذخیره سازی گوشی تان پر باشد، حتی نوشتن یک مطلب در گوشی هم با کُندی انجام خواهد گرفت. شما می توانید همواره با چک کردن محل ذخیره سازی خود در قسمت تنظیمات، از این کاهش سرعت جلوگیری کنید. همچنین اگر محل ذخیره سازی گوشی تان پر شده باشد، به سیستم عامل نیز اجازه نمی دهد تا به درستی کار کند.

 1. استفاده از task killer ها

همواره افرادی وجود دارند که روی گوشی های هوشمند اندروید شان از task killer ها استفاده می کنند. هنگامی که گوشی به کندی کار می کند، استفاده از یک task killer دقیقا مانند تپش های قلب یک اسب مرده است. این task killer ها معمولا دیگر برنامه های گوشی که در حافظه ی اندروید ذخیره شده و فضای RAM را اشغال کرده اند را نیز متوقف می کنند. هر چند که در برخی موارد با توقف برنامه های کاربردی اندورید به خودی خود باعث کندی عملکرد دستگاه می شوند.

 1. توقع بالا

گاهیی با نگاه انداختن و کار کردن با گوشی های رده ی بالاتر احساس میکنیم که گوشی خودمان کند شده است. این مسئله در روانشناسی انسان ها نرمال است و انسان همیشه به دنبال چیز هایی بیشتر و بهتر است. شما نمی توانید گلکسی S3 را با گلکسی S8 از نظر کارایی مقایسه کنید؛ بنابراین باید یاد بگیریم که با هرچیزی که داریم کنار بیاییم و یا گوشی خودمان را ارتقا بدهیم.

در این پست ما 5 دلیلی که پس از مدتی گوشی مان کند تر می شود را بررسی کردیم. امیدواریم از مقاله ی ما لذت برده باشید و آن را با دوستان تان نیز به اشتراک بگذارید.

7 دلیل کاهش سرعت گوشی های اندرویدی
3 (60%) 1 vote

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *