bale
bale

بررسی پیام‌ رسان بله؛ گفتگو + پرداخت به سبک ایرانی

امروزه بخش مهمی از ارتباطات مردم جهان با استفاده از نرم‌افزارهای پیام‌رسان انجام می‌شود. پیام‌رسان‌ها نقش مهمی در زندگی روزمره انسان‌‌ها دارند و همین موضوع موجب ایجاد پیام‌رسان‌های متنوع شده است. در کشور ما نیز پس از فیلتر شدن پیام‌رسان محبوب تلگرام، نگاه طیف معدودی از کاربران به سمت پیام‌رسان‌های داخلی معطوف شده است. پیرامون همین موضوع ما در اندروید زوم در ادامه قصد داریم یکی از این پیام‌رسان‌های داخلی با نام بله را به طور اجمالی بررسی کنیم.

معرفی پیام‌ رسان بله از زبان توسعه دهنده

بله نخستین و تنها اپلیکیشن ایرانی است که علاوه بر انجام وظیفه پیام‌رسانی به نحو احسن، می‌تواند دستیار مطمئن شما در انجام امور بانکی‌تان نیز باشد. بله امکان انجام فعالیت‌های متنوع مالی را برای شما فراهم می‌کند و با در هم آمیختن آن‌ها با ویژگی‌های یک پیام‌رسان اجتماعی، تجربه جدیدی را در اختیارتان می‌گذارد.

«واریز وجه برای دیگران بدون نیاز به دانستن شماره کارت بانکی آنان»، «امکان پرداخت دنگ»، «خرید، پرداخت و ارسال رسید بانکی در بستر گفتگو (چت) بدون نیاز به اسکن‌کردن آن»، «پرداخت مبالغ خرد و کلان برای انواع محصولات در گروه‌ها و کانال‌های فروشگاهی»، «اهدا به کانال‌های خیریه معتبر»، «جذب سرمایه جمعی» و «امکان مدیریت آسان و دقیق پرداخت‌ها و گزارش‌گیری از آن‌ها» گوشه‌ای از امکانات بله است.

«بله» مزیتی دارد که برای خیلی از ما جذاب است. بله «فعالیت‌های بانکی» را با «پیام‌رسانی اجتماعی» ترکیب کرده است. «اجتماعی کردن» فعالیت‌های بانکی، موضوعی جدید است که می‌تواند بسیاری از پارادایم‌ها را تغییر دهد. به همین دلیل است که پیام‌رسان‌های بین‌المللی بزرگ و نوآور (نظیر فیس‌بوک و تلگرام و وی‌چت) نیز به دنبال چنین کاری هستند.

امنیت پرداخت‌ها از طریق پیام‌رسان بله

فرامرز خالقی، مدیرعامل شرکت داده‌ورزی سداد:

زیرساخت این اپلیکیشن را بانک ملی و شرکت سداد فراهم می‌کند ازاین‌رو در پشت‌صحنه عملیات پرداخت در این اپلیکیشن پیام‌رسان، سامانه بام بانک ملی قرارداد بانک ملی، مسئولیت تمام مغایرت‌های احتمالی این اپلیکیشن را پذیرفته و به‌طور رسمی اعلام کرده است که زیرساخت این اپلیکیشن را فراهم می‌کند ازاین‌رو این پیام‌رسان از اعتمادی که به بانک ملی وجود دارد، برخوردار است.

معرفی پیام‌رسان بله از زبان نویسنده مطلب

بله را می‌توان یک پیام‌رسان موبایلی مدرن دانست که سعی کرده تا علاوه بر ایجاد بستری در جهت تعامل افراد با یکدیگر، با نگاهی آینده نگران شبکه‌ای برای مراودات بانکی میان عموم کاربران ایجاد کند.

برخلاف اغلب پیام‌رسان‌های داخلی که با پشتوانه دولتی و دریافت میلیارد‌ها تومان وام، سعی کرده اند صرفاً محیطی برای گفتگو و چت افراد به وجود آورده‌اند که اغلب آن‌ها از روی نمونه خارجی الگوبرداری شده، بله پارا از این فراتر گذاشته و زیرساخت ایجاد حتی فروشگاه‌های آنلاین را بدون هیچ هزینه‌ای به وجود آورده است.

نکته جالبی که من در بله به آن برخورد کردم، امکان ایجاد کمپین حمایتی است. بسیاری از ما تاکنون نام کمپین‌های کیک استارتر یا ایندیاگو را شنیده‌ایم؛ اما تا به امروز هیچ وب‌سایت ایرانی موفق به ایجاد زیرساختی امن برای جذب سرمایه به منظور راه اندازی استارت‌اپ نشده است. دلیل اصلی این موضوع هم عدم اعتماد بسیاری از کاربران ایرانی به وب‌سایت‌های بدون پشتوانه و گم نام است.

جذب سرمایه مردمی یا سرمایه گذاری اجتماعی، کمپینی جهت حمایت جمعی افرادی مختلف از یک جامعه، معمولاً جامعه کاربران اینترنت و پرداخت بخشی از سرمایه مورد نیاز جهت آغاز یک پروژه توسط افراد یا سازمان برگزار کننده کمپین است.

جذب سرمایه مردمی جهت حمایت از طیف مختلف فعالیت‌ها از جمله امدادرسانی به حادثه دیدگان، روزنامه نگاری شهروندی، حمایت هنرمندان از سمت طرفداران، کمپین‌های سیاسی، بودجه راه اندازی استارت آپ، تولید آثار بصری، توسعه نرم افزار آزاد، توسعه اختراعات، تحقیقات علمی و پروژه‌های شهری است. خوشبختانه در پیام‌رسان بله در چند دقیقه می‌توان با تشکیل یک کمپین عملیات جذب سرمایه را انجام داد. بدین منظور تنها کافی است لینک کمپین را برای دوستان و آشنایانتان ارسال کنید.

تضمین امنیت پرداخت هم توسط بانک ملی و بانک مرکزی تضمین شده است. البته توجه داشته باشید که هیچ فرد یا شخصی در قبال کمپین‌های ایجاد شده مسئول نیست و درنهایت تصمیم اعتماد کردن یا نکردن بر عهده کاربر است.

قابلیت‌های اصلی پیام‌رسان بله

مبادلات اجتماعی

این بخش برای معاملات کاربرد زیادی دارد و یکی از مهم‌ترین امکانات پیام‌رسان بله به حساب می‌آید. افراد می‌توانند معاملات خود را بر پایه این اپلیکیشن برنامه‌ریزی کنند و تبادل وجود و رسید‌ها نیز به عنوان اسناد رسمی نگه‌داری گردد. همچنین افراد می‌توانند برای خود فروشگاه راه اندازی کنند و وجه محصولات را از طریق بله دریافت کنند. از دیگر قابلیت‌های این اپلیکیشن مالی ایرانی، کارهای خیریه اجتماعی است که امکان جمع‌آوری هزینه فعالیت‌های خیریه را به کاربران می‌دهد.

با استفاده از نسخه‌های موبایل و تحت وب این پیام‌رسان ایرانی می‌توانید با دوستانتان گفتگو کنید، برایشان استیکر بفرستید و ویدئوها و تصاویر را با آن‌ها به اشتراک بگذارید و از بودن در کنار هم لذت ببرید. محیط ساده بله زیبایی خاصی به محیط گفتگوی فردی و گروهی شما می‌دهد که استفاده از آن را شیرین‌تر می‌کند.

در گفتگوهای شخصی شما امکان ارسال پیام متنی، پیام صوتی و پیام تصویری را دارید. البته توجه داشته باشید که سقف یک گیگابایتی برای هر فایل در این پیام‌رسان ایرانی وجود دارد

همچنین امکان ارسال استیکر در پیام‌رسان بله وجود داشته و از تنوع خوبی برخوردار است. در این پیام‌رسان برای ارسال پیام صوتی همانند تلگرام می‌بایست آیکون میکروفون را نگاه دارید و برخلاف بعضی از پیام‌رسان‌ها، پس از رها کردن آن، پیام صوتی ضبط شده برای فرد مقابل ارسال می‌شود. برای ارسال تصویر و ویدئو نیز می‌توانید از دوربین موبایل خود استفاده نمایید و یا اینکه از تصاویر و ویدیوهای موجود در حافظه گوشی را بفرستید؛ مانند تمام پیام‌رسان‌های شناخته شده، در بله هم قابلیت ارسال مکان جغرافیایی در دسترس است، با این حال خبری از ارسال خودکار موقعیت در فواصل زمانی مختلف نیست

خوشبختانه در این پیام‌رسان امکان ساخت گروه، سوپر گروه‌ و کانال وجود دارد که برخلاف سروش، هزینه‌ای در قبال آن از کاربر دریافت نمی‌شود.

امکان خرید شارژ و انتقال پول

امکان خرید شارژ و انتقال پول

در یک بررسی جامع مشخص شد که سه خدمت پرداخت قبض، خرید شارژ و انتقال وجه کارت به کارت ازجمله پرکاربردترین نیازهای مخاطبان است ازاین‌رو اپلیکیشن بله با امکان پاسخگویی به این سه نیاز اساسی طراحی شد.

سرعت قابل قبول

در بررسی‌های ما سرعت انتقال اطلاعات و حتی دانلود فیلم بسیار خوب است. به نظر می‌رسد بانک ملی زیرساخت خوبی را برای استفاده این پیام‌رسان ایجاد کرده است. البته طبیعی و بدیهی است که آزمون اصلی زمانی خواهد بود که تعداد کاربران به مرز میلیون رسیده  و بتواند همین پایداری را در زمان مراجعه چند صدهزارنفری ارائه دهد.

ویترین به سبک بله!

بررسی پیام‌رسان بله؛ گفتگو + پرداخت به سبک ایرانی

اضافه شدن ویترین به پیام‌رسان بانکی بله ‌فرصت خوبی است برای کانال‌ها و بات‌هایی که به‌صورت جدی در فضای مجازی فعالیت می‌کنند. در قسمت ویترین، کانال‌ها و بات های پرمخاطب می‌توانند در این فضا به کاربران معرفی شوند. کاربران به‌راحتی بر اساس دسته‌بندی و موضوعی که تمایل دارند، می‌توانند به کانال و یا بات محبوب خوب بپیوندند. البته قسمت ویترین در این نسخه از «بله»، صرفاً محدود به موارد کمی است و قرار است در نسخه‌های بعدی، لیست کاملی از محتوا برای معرفی را در خود داشته باشد.

پشتیبانی سریع و کامل

به نظر می‌رسد که تیم توسعه دهنده پیام‌رسان بله احترام زیادی برای کاربران این پیام‌رسان قائل هستند و راه‌های قابل دسترس مختلفی را برای بررسی مشکلات احتمالی پیش‌بینی کرده‌اند. چنانچه با مشکلات پیام‌رسانی و مالی روبه‌رو شده یا سؤالی داشتید با شماره تلفن ۸۳۳۸۶-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید برای انتقال پیشنهادات، انتقادات و بازخوردهای خود، از طریق حساب پشتیبانی (واقع در بخش ویترین) اقدام نمایید. علاوه بر آن با مراجعه به بخش سؤالات متداول وب‌سایت این پیام‌رسان می‌توانید پاسخ بسیاری از سؤالات خود را بدون راهنمایی فردی دریابید.

کمبود‌های پیام‌رسان بله

نبود رابط کاربری اختصاصی

اگر جزو 45 میلیون نفر استفاده کننده از تلگرام بوده باشید، بدون شک پس از ورود به محیط کاربری پیام‌رسان بله و چند دقیقه کار با آن، متوجه شباهت غیرقابل انکارش نسبت به تلگرام خواهید شد. از چینش آیکو‌ن‌های ارسال پیام، استیکر و صفحه تنظیمات شخصی گرفته تا اسلایدر راست صفحه همه و همه از تلگرام الگو برداری شده است؛ این موضوع در وهله اول به خودی خود یک مشکل تلقی نمی‌شود، با این حال برای طیف وسیعی از کاربران که پیام‌رسان‌های مختلف خارجی را با رابط‌های کاربری متفاوت تجربه کرده‌اند جالب نیست.

ادعای کراس پلتفرم در صورت نبود نسخه ویندوزی!

بررسی پیام‌رسان بله؛ گفتگو + پرداخت به سبک ایرانی

یکی از اشکالات بزرگ فعلی بله نبود نسخه ویندوز است که در پیام‌رسان‌های دیگر مانند: پیام‌رسان سروش، پیام‌رسان ایتا، آی‌گپ و… آمارها نشان می‌دهد که درصد قابل توجهی از کاربران، برای ورود به محیط کاربری خود از نسخه ویندوز استفاده می‌کنند که نبود آن در پیام‌رسان بله یک اشکال بزرگ محسوب می‌شود و قطعا شانسش را برای جایگزین شدن با تلگرام کم می‌کند.

البته به نظر می‌رسد یکی دو ماه پیش از آنکه ما این پیام‌رسان داخلی را مورد بررسی قرار دهیم، نسخه دسکتاپ این برنامه هم در دسترس قرار داشته، با این حال به دلیل مشکلات، معضلات و ضعف برنامه نویسی و کارایی توسعه دهنده قید نسخه ویندوزی را زده است. بسیاری از کسب‌ و کارها از نسخه دسکتاپ تلگرام بر روی کامپیوتر استفاده می‌کنند، از این رو عدم وجود نسخه ویندوزی بله یک کمبود اساسی تلقی می‌شود.

نبود برخی ویژگی‌های ابتدایی

با توجه به محبوبیت بسیار زیاد تصاویر GIF در اپلیکیشن‌های پیام‌رسان شاید بد نباشد که توسعه‌دهندگان بله برای رفع این محدودیت هم چاره‌ای بیندیشند؛ چراکه تصاویر گیف در حال حاضر به حالت ویدئو اجرا می‌شوند. همچنین ساده‌ترین ابزار مدیریتی در اختیار گردانندگان کانال یا گروه‌ها قرار نگرفته است.

در سوی دیگر ویژگی امکان برقراری تماس صوتی و تصویری در بله وجود ندارد که آن یک پله نسبت به سایر پیام‌رسان‌های داخلی همچون گپ پایین‌تر نگاه می‌دارد. درنهایت بعد از بررسی‌های اولیه متوجه شدیم که قابلیتی تحت عنوان جستجو در هیچ قسمت پیام‌رسان بله کارایی ندارد و کاربر عملاً قادر به جستجوی هشتک یا کلمه خاصی در سابقه گفتگو‌ها یا گروه و کانال نیست.

امنیت پیام‌رسان بله

امنیت پیام‌رسان بله

بر کسی پوشیده نیست که امروزه حفظ اطلاعات کاربران و حریم خصوصی آن‌ها به اولویت بسیاری از افراد تبدیل شده است و شاید اصلی‌ترین دلیل ممانعت مهاجرت کاربران ایرانی به پیام‌رسان‌های داخلی، عدم اعتماد آن‌ها می‌باشد. قابلیت مخفی کردن آخرین بازدید، قابلیت رمزگذاری بر روی دسترسی و همچنین قطع تمامی اتصالات متفرقه به حساب شما، از جمله امکانات امنیتی این پیام‌رسانی مالی ایرانی است.

بررسی پیام‌رسان بله؛ گفتگو + پرداخت به سبک ایرانی

البته در سوی دیگر متأسفانه در این پیام‌رسان هیچ‌گونه رمزگذاری اطلاعات صورت نمی‌گیرد. همان‌طور که گفته شد، تبادلات بانکی از طریق سرورهای بانک ملی صورت می‌گیرد، با این حال خبری از تضمین لو نرفتن سابقه چت‌ در بله وجود ندارد. بدهی است که در این پلتفرم خبری هم از رمزگذاری دو طرفه نیست پس بدون شک توقع فناوری بلاکچین را نباید داشته باشیم.

علاوه بر آن در حالی که دیگر ابتدایی‌ترین پیام‌رسان‌های خارجی ویژگی تائید هویت دو مرحله‌ای را دارا می‌باشند، بله فاقد آن است. همچنین امکان ساخت کانال چت خصوصی با قابلیت حذف پیام‌ها هم وجود ندارد.

جمع‌بندی

جمع‌بندی

به نظر من (نویسنده مطلب)، بله بهترین پیام‎‌رسان ایرانی است که البته اذعان به این موضوع دلیلی بر ایده‌آل بودن این پیام‌رسان نیست. همان‌طور که گفته شد، بلکه دارای ویژگی‌هایی از جمله امکان انجام تبادلات بانکی، رابط کاربری ساده و رایگان بودن است، با این حال فاقد ساده‌ترین متدهای امنیتی در بخش گفتگو یا احراز هویت می‌باشد.

به نظر می‌رسد توسعه‌دهندگان این پیام‌رسان بیشتر بر روی محتویات ارزش افزوده تمرکز کرده‌اند و قصد دارند از این طریق کسب درآمد کنند؛ فارغ از اینکه بسیاری از کاربران ایرانی در وهله اول به امکانات ابتدایی برای گفتگو و امنیت توجه می‌کنند و زمانی به یک پیام‌رسان اعتماد می‌کنند که دارای حداقل‌ترین ویژگی‌های امنیتی باشد. بله پیام‌رسان خوبی است، با این حال راه درازی را برای عالی شدن در پیش دارد.

دانلود پیام رسان بله

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

همینطور بررسی کنید

پیام‌رسان ایتا

بررسی پیام‌ رسان ایتا؛ کپی برابر اصل تلگرام!

روزبه‌روز بر تعداد پیام‌ رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی افزوده می‌شود و با یک جستجوی ساده …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.