پیام‌رسان ایتا

بررسی پیام‌ رسان ایتا؛ کپی برابر اصل تلگرام!

روزبه‌روز بر تعداد پیام‌ رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی افزوده می‌شود و با یک جستجوی ساده در گوگل پلی به راحتی می‌توان با طیف وسیعی از این اپلیکیشن‌ها روبه‌رو شد که هریک با ارائه ویژگی‌های خاص سعی در جذب مخاطب دارند.

اما طب استفاده از پیام‌ رسان‌های داخلی در کشور ما چند وقتی است که بالا گرفته و با دخالت یک‌جانبه برخی نهاد‌ها و از طرفی حمایت مادی و معنوی برخی سازمان‌های دولتی سعی شده که میلیون‌ها کاربر تلگرام به سمت نمونه‌های داخلی سوق داده شود. در این بین برخی پیام‌ رسان‌های داخلی مانند سروش از پشتوانه‌ای همچون صدا و سیما میلی برخوردار است و برخی هم هزینه‌هایشان به مؤسسات و بانک‌های دولتی وابسته است.

در سوی دیگر برخی از این برنامه با وعده رایگان بودن پهنای باند سعی در جذب مخاطب دارند و برخی هم با ارائه زیرساخت راه اندازی کسب و کار اینترنتی به این کار مشغول هستند؛ اما شاید جالب باشد که پیام‌ رسانی به نام ایتا بدون با ارائه ویژگی‌های خاص از جمله رمزگذاری پیام‌ها، تماس صوتی و تصویری، بلکه صرفاً با الگو گرفتن ظاهری از تلگرام خواهان حرکت در این مسیر نامشخص است. در ادامه در اندروید زوم همراه ما باشید تا بیشتر با این پیام‌ رسان آشنا شویم.

 

پیام‌ رسان ایتا از زبان سازنده

پیام‌ رسان ایتا با هدف برآوردن کلیه نیازهای کاربران ایرانی در یک برنامه پیام‌ رسان طراحی شده است. در ایتا شما می‌توانید به سهولت با دوستان خود گفتگو کنید، فایل‌های خود را به اشتراک بگذارید، گروه و کانال بسازید و از قابلیت‌های پیشرفته ایتا برای مدیریت و شخصی‌سازی نرم افزار خود استفاده کنید. ایتا رسانه‌ای قدرتمند است که می‌تواند نیازهای شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک و بزرگ در زمینه دریافت و انتشار اطلاعات و اخبار را برآورده سازد. ایتا می‌تواند به کانال‌های رسمی اشخاص حقیقی و حقوقی خدمات ویژه ارائه دهد و از این طریق موجب کاهش هزینه و بهبود ارتباط سازمان‌ها با مراجعین گردد.

پیام‌ رسان ایتا از زبان نویسنده مطلب

ایتا را به جرئت می‌توان نسخه ایرانی پیام‌ رسان تلگرام دانست که با الگو برداری ظاهری از این پیام‌ رسان سعی کرده تا رابط کاربری آشنایی را به کاربران ارائه کند. البته آن‌قدر این میزان تشابه و نزدیکی دو پیام‌ رسان زیاد است که سخت می‌توان در رابطه با ویژگی‌های آن اظهار نظر کرد؛ چراکه تقریباً تمام قابلیت‌های موجود آن با تلگرام یکسان است. در مجموع تیم ایتا در نهایت غیرحرفه‌ای بودن، همه چیز را از تلگرام کپی‌ کرده‌ و با عباراتی نظیر «مهندسی معکوس» از دستاورد خود دفاع می‌کند.

به هر حال فارغ از رابط کاربری و ظاهر آشنای آن، در بررسی‌های ما مشخص شد که ایتا هم پتانسیل تبدیل شدن بک یک پیام‌ رسان محبوب را دارد.  هرچند هنوز به طور دقیق مشخص نیست که ایتا توسط چه نهاد یا سازمانی حمایت می‌شود، با این حال به دیتاسنتر قابل قبولی دسترسی دارد، چراکه سرعت گردش اطلاعات میان آن ایده‌آل است.

کاربران تجاری و تیم‌های کوچک، ممکن است گروه‌های بزرگ، نسخه‌های ویژه کامپیوتر و امکان به اشتراک گذاشتن فایل‌ها را دوست داشته باشند. ایتا از تصاویر گیف پشتیبانی می‌کند و دارای یک ابزار داخلی برای ویرایش تصویر است. شاید بتوان وجه تمایز اصلی ایتا با سایر نمونه‌های مشابه داخلی را داشتن بات‌های هوشمند دانست.

با بهره گیری از این ویژگی می‌توان یک منشی تمام وقت برای کانال کسب‌وکارتان ایجاد کنید که قادر به ارائه اطلاعات مختلف به مشتریان است. ایتا زیرساخت ایجاد کانال، گروه که لازمه اصلی یک پیام‌ رسان است را دارد. در سوی دیگر با ارائه رسمی ربات در ایتا، امکانی فراهم شده است تا برنامه‌نویسان و کاربران بتوانند با کمترین تغییر و تنها با تعویض یک شناسه بتوانند از ربات‌هایی که پیش‌تر برای تلگرام نوشته شده‌اند، در ایتا هم استفاده کنند.

برخی از برتری‌های ایتا نسبت به پیام ‎رسان‌ های داخلی

خدمات ویژه به سازمان‌ها و کسب و کارها

ایتا رسانه‌ای قدرتمند است که می‌تواند نیازهای شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک و بزرگ در زمینه دریافت و انتشار اطلاعات و اخبار را برآورده سازد. ایتا می‌تواند به کانال‌های رسمی اشخاص حقیقی و حقوقی خدمات ویژه ارائه دهد و از این طریق موجب کاهش هزینه و بهبود ارتباط سازمان‌ها با مراجعین گردد.

کانال‌های درختی (Tree channels) نسل جدید کانال‌های پیام‌ رسان هستند که قابلیت‌های پیشرفته‌ای مانند دسته‌بندی موضوعی مطالب، تعیین منو و زیر منو، ارسال زمان‌ بندی شده یا دوره‌ای مطالب و حذف خودکار آن‌ها، ارسال متن‌های طولانی همراه مدیا و… را ارائه می، کنند. استفاده از تمام قابلیت‌های کانال درختی در ایتا رایگان است.

 ربات‌های هوشمند

ربات‌های هوشمند زمینه برقراری ارتباط گسترده و تعاملی با خدمات دهندگان مختلف را در بستری باز و قدرتمند فراهم می‌کنند. در ایتا می‌توانید دستیارهای هوشمند (Bot) و انواع واسط‌های برنامه‌نویسی (API) کارآمد و متنوع (برای زبان‌های گوناگون) را بکار بگیرید و از امکانات تعاملی در ارائه انواع خدمات اعم از پیام‌ رسانی و مالی (مانند کانال‌های رسمی شرکت‌ها و سازمان‌ها، کانال‌های فروش کالا و خدمات و…) استفاده کنید

فضای ابری نامحدود و همیشگی

امروزه پیام‌ رسان‌ها به همراهی جدایی ناپذیر از زندگی افراد جامعه تبدیل شده‌اند. ایتا فضای ابری نامحدودی را در اختیار شما می‌گذارد که در بستر آن می‌توانید هرگونه فایل‌ را در آن ذخیره کنید یا برای مخاطبان خود ارسال نمایید

امینت پیام‌ رسان ایتا

ایتا بر پروتکل Mtproto بر روی الگوریتم‌های آزمایش شده در طول زمان برای سازگار کردن امنیت با ارسال سریع و با تکیه کردن بر اتصال‌های ضعیف پایه ریزی شده است. ایتا رمزنگاری امن را پشتیبانی می‌کند. رمزنگاری Client-Server در چت‌هاى روی ابر (چت‌هاى خصوصی و گروهی) همه داده‌ها، صرف‌نظر از نوع (نوشته، رسانه یا فایل‌ها)، به یک روش رمزنگاری می‌شوند. رمزنگاری‌ها بر روی رمزنگاری AES سیمتریک ۲۵۶ بیتی، رمزنگاری ۲۰۴۸ RSA می‌باشد. البته فارغ از اصطلاحات مذکور، هنوز هیچ یک از پیام‌ رسان‌های بومی قابلیت رمزگذاری دو طرفه را ارائه نکرده‌اند و این یعنی آنکه در صورت نیاز می‌توانند اطلاعات کاربر را بررسی کنند.

با نادیده گرفتن این ویژگی، جای خوشحالی است که ایتا قابلیت احراز هویت دو مرحله‌ای را دارا می‌باشد. با بهره گیری از این ویژگی یک مهاجم حتی با داشتن کد پیامکی هم نخواهد توانست به حساب کاربری شما دسترسی پیدا کند. شما می‌توانید تایید هویت دو مرحله‌ای را از این طریق فعال کنید: تنظیمات، حریم خصوصی و امنیت، امنیت، تایید دو مرحله‌ای. همچنین در نظر داشته باشید که حساب ایمیل بازیابى به یک رمز عبور قابل اطمینان احتیاج دارد. این قابلیت در نسخه اصلی ایتا ارائه خواهد شد.

هدایت کننده پیام‌ رسان ایتا کیست؟

در چند وقت اخیر عموم کاربران ایرانی حتی آن‌هایی صرفاً برای گذراندن وقت به شبکه‌های اجتماعی روی می‌آورند به حفظ حریم خصوصی حساس شده‌اند. غریب به اتفاق 44 میلیون کاربری که همچنان به استفاده از تلگرام مصمم هستند، عدم اعتماد به پیام‌ رسان‌های داخلی را دلیل استفاده نکردن از این برنامه‌ها می‌دانند؛ پس بدون شک امروز مهم است که یک پیام‌ رسان توسط چه نهادی اداره می‌شود و در پی آن ممکن است چه نظارت‌هایی بر سابقه فعالیت آن‌ها صورت گیرد.

در وب‌سایت پیام‌ رسان ایتا گفته شده که ایتا به شرکت اندیشه یاوران تمدن امروز «تعلق دارد. شرکتی که نامش در هیچ کجا یافت نمی‌‌شود. با جستجو در وب‌سایت Whois هدایت ایتا به» محسن غفاری «و شرکت» سامانه فناوری طوبی نسبت داده شده است. سامانه فناوری طوبی در زمینه راه‌اندازی پنل‌ ارسال پیام کوتاه، پیام صوتی و اس ام‌ اس‌های تبلیغاتی فعالیت می‌کند. در خصوص آقای محسن غفاری نیز آنچه می‌دانیم به حضور ایشان در ستاد راهیان نور و فعالیت در وب‌سایت اکنون غیرفعال شده هاتف برمی‌گردد.

برخی ویژگی‌های گروه در ایتا:

 • تاریخچه یکپارچه
 • قابلیت ویرایش پیام‌ها پس از انتشار
 • موجودیت در بسترهای گوناگون
 • دسترسی آنی به پیام‌های خود در هر زمان، از هر تعداد دستگاه موبایل یا محیط وب
 • جستجو در پیام‌ها
 • امکان پاسخ به پیام دیگران و به‌کارگیری هشتک
 • دنبال کردن آسان یک مکالمه بدون در نظر گرفتن اندازه گروه
 • اعلان‌های هوشمند
 • گروه را در حالت سکوت قرار دهید تا فقط هنگامی که کسی نام شما را ذکر می‌کند یا به پیام شما پاسخ می‌دهد اطلاعیه دریافت کنید
 • گروه‌های ایتا ابزار‌های بسیار قدرتمندی برای ارتباطات هستند و در فاز نخست می‌توانند تا ۵۰۰ عضو داشته باشند.
 • قابلیت پین کردن یک پیام

ابزارهای مدیریتی پیام‌ رسان ایتا :

 • برای گروه مدیر انتخاب کنید تا پیام‌ها را به صورت جمعی پاک، عضویت را کنترل و پیام‌های مهم را سنجاق کند.
 • هر نوع فایلی را تا سقف یک و نیم گیگ برای هر فایل، ارسال یا دریافت کنید و به صورت آنی در تمام دستگاه‌های خود دسترسی داشته باشید
 • سفارشی سازی با استفاده از ربات‌ها [به‌زودی]
 • برای نیاز‌های خاص با استفاده از API ربات، ابزار‌های سفارشی بسازید
 • تمام کانال‌های تلگرام که در سامانه صدور شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال (شامد) وزارت ارشاد ثبت شده‌اند پیش از این در ایتا رزرو شده و در اختیار سازندگان آن‌ها قرار می‌گیرند. شناسه سایر کانال‌های پرمخاطب تلگرام هم تا مدت زمان محدودی پس از عرضه ایتا، در صورت تقاضای سازنده در اختیار آن‌ها قرار خواهند گرفت.

نسخه ویندوز و تحت وب پیام‌ رسان ایتا

پیام‌رسان ایتا

متأسفانه علی‌رغم وجود نسخه تحت وب در وب‌سایت اصلی خود پیام‌ رسان ایتا، موفق به استفاده از آن نشدیم. پس از وارد کردن شماره همراه تنها با پیغام «کلید فقط یک‌بار تولید می‌شود این می‌تواند چند دقیقه در دستگاه‌های مختلف کندتر باشد، لطفاً صبور باشید» روبه‌رو خواهید شد و خبری از دریافت پیامک و یا ورود به برنامه نیست. البته اوضاع در نسخه دسکتاپ کپی متفاوت است.

ایتا جزو معدود پیام‌ رسان‌های ایرانی است که دارای نسخه دسکتاپی قابل قبول می‌باشد. بدون شک این نسخه برای اهالی کسب و کار و سازمان‌هایی که از طریق پی‌سی یا لپ‌تاپ به پیام‌ رسان‌ها متصل هستند مفید است. نسخه ارائه شده دسکتاپی ایتا پرتابل است و نیاز به نصب ندارد. در بررسی‌های ما هم مشکلی در رابطه با ورود به برنامه مشاهده نشد. ظاهر این نسخه همانند نسخه موبایلی به صورت کامل و بدون کوچک‌ترین خلاقیتی از روی تلگرام الگوبرداری شده است.

به طور کلی اپلیکیشن ایتا در ارائه نسخه‌های مختلف به خوبی عمل نموده است، ولی عدم تغییر، خلاقیت و اختصاصی سازی در پلتفرم‌های مختلف، علاوه بر نقطه قوت موقتی که در آن به شمار می‌رود تا کاربران ایرانی را راضی به استفاده از آن نماید، نقطه ضعف بزرگی است که در دراز مدت به ضرر این اپلیکیشن تمام خواهد شد.

نقاط ضعف

رابط کاربری تکراری پیام‌ رسان ایتا

هرچند تقریباً تمام پیام‌ رسان‌های ایرانی تلگرام را سرلوحه و الگوی خود قرار داده‌اند، با این حال ایتا ظاهر تلگرام را کپی پیست کرده است. تمام قسمت‌های برنامه ایتا چه در نسخه اندروید و چه دسکتاپ آن موبه‌مو با جزئیات از روی تلگرام فول کپی کرده است. کپی بودن رابط و تجربه کاربری ایتا از تلگرام جایی اوج می‌گیرد که می‌خواهید یک کانال بسازید و تصویر نمایش داده شده دقیقاً متعلق به تلگرام است، در ایتا هم ظاهر می‌شود. بدون شک الگو گرفتن لازمه پیشرفت و موفقیت است؛ اما اینکه قابلیت‌های یک پیام‌ رسان دیگر را صرفاً با تغییر لوگو و رنگ به اسم دیگری ارائه کنیم اصلاً جالب نیست.

نبود برخی ویژگی‌های اولیه تلگرام در ایتا

پیام‌رسان ایتا

یک کپی برابر اصل تلگرام بایستی لااقل در امکانت اولیه چت بتواند کاربر را راضی نگاه دارد. به عنوان مثال هنوز در این پیام‌ رسان قسمت توضیحات شخصی یا همان BIo موجود نیست. در کنار نبودن دکمه دسترسی به استیکر، بررسی‌های ما نشان داد که قسمت جستجو سابقه پیام‌ها چه در کانال و چه در گرو‌ه‌ها به درستی عمل نمی‌کند.

علاوه بر آن در نسخه‌های مختلف ایتا تنها می‌توان با یک اکانت ورود کرد و ویژگی مدریت چند حساب در دسترس نیست. از قابلیت‌های مفید تلگرام که آن هم به تازگی اضافه شده بود، قابلیت به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی در لحظه بود که آن را با عنوان Live Location می‌شناسیم. پیام‌ رسان ایتا این قابلیت را ندارد که می‌تواند در برخی موارد برای پیدا کردن دوستان یا اطمینان خاطر موقعیت آن‌ها بسیار کاربردی است. در سوی دیگر هرچند امکان ضبط صدا در هر دو پیام‌ رسان تعبیه شده، با این حال امکان ریکورد ویدئو در ایتا در دسترس نیست، از این رو حتماً بایستی ویدئو را در حالت فایل ارسال کنید.

نبود نسخه iOS پیام‌ رسان ایتا

نبود نسخه iOS پیام‌رسان ایتا

عجیب است که ایتا صرفاً دارندگان گوشی‌های اندرویدی را هدف گرفته و نکته جالب‌تر آنکه علی‌رغم وجود نسخه مبتنی بر مک، اپلیکیشن این پیام‌رسان برای کار بر روی گوشی‌های آیفون بهینه نشده است.

حرف آخر

به لطف پشتیبانی دولتی، کاهش 50 درصدی تعرفه پهنای باند و مسدود سازی پیام‌ رسان‌های خارجی، پیام‌ رسان‌هایی مانند ایتا فرصت دیده شدن پیدا کرده‌اند. البته حامی اصلی ایتا هم مانند اغلب پیام‌ رسان‌های داخلی هنوز مشخص نیست و در کنار ارائه ویژگی‌های یک کپی از تلگرام، شامل برخی نقاط ضعف و مشکلات ابتدایی هم می‌باشد. به وضوح مشخص است که در آینده‌ای نه چندان دور، بسیاری از پیام‌ رسان‌های داخلی از گود رقابت خارج خواهند شد و استدلال من (نویسنده مطلب) این است که اگر ایتا به زودی نتواند نقاط ضعف را ترمیم کند، جزو همین دسته خواهد بود.

دانلود پیام‌ رسان ایتا

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.