تفاوت بین LTE و VoLTE - دو واژه مشابه با فناوری متفاوت از یکدیگر

تفاوت بین LTE و VoLTE – دو واژه مشابه با فناوری متفاوت از یکدیگر

تفاوت بین LTE و VoLTE : مواردی که باید بدانید

در این عصر تکنولوژی واژه LTE واژه غریبی برای کاربران امروزی گوشی‌های هوشمند نیست اما کمتر کسی در مورد VoLTE شنیده‌ است. با وجود اینکه دو ژاه تا حدی به یکدیگر شبیه هستند اما در واقع این دو تکنولوژی با یکدیگر بسیار متفاوت هستند. در ادامه همراه وبسایت اندروید زوم باشید تا در این مقاله آموزشی به بررسی LTE و VoLTE بپردازیم و تفاوت آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کنیم.

به احتمال بسیار زیاد از 6 یا 7 سال گذشته کاربر گوشی‌های هوشمند هستید. اگر به اطراف خود نگاهی بیاندازیم، فناوری استفاده شده در گوشی‌های هوشمند همواره در حال تکامل است. این مورد ابتدا با شبکه 1G آغاز شد و اکنون اپراتورها مشغول ایجاد 5G هستند. 1G، 2G، 3G و 4G روند توسعه تکنولوژی مورد استفاده در دستگاه‌های موبایل هستند.

طی چند سال گذشته شبکه 4G بیشتر مورد استفاده بوده است و اکنون در حال گذار از اینترنت 4G به 5G هستیم. پس از ظهور اتصال نوع 4G، سوالاتی نظیر اینکه آیا گوشی از 4G پشتیبانی می‌کند یا خیر، یا اینکه گوشی قابلیت پشتیبانی از LTE را دارد، ذهن مردم را به خود مشغول کرده است. این بحث را با توضیح در مورد LTE ادامه می‌دهیم.

LTE چیست؟

پیش از هر چیز، LTE که مخفف عبارت Long Term Evolution است یک مترادف برای اتصال نوع 4G است. LTE یک استاندارد تکنولوژی اینترنت برای موبایل است و همواره با عنوان 4G مطرح می‌شود. اکنون، تکنولوژی LTE یک نوع دیگر به نام LTE-Advanced نیز دارد. LTE و LTE-Advanced از تکنولوژی مشابهی استفاده می‌کنند، اما LTE-Advanced در قیاس با LTE بسیار قدرتمندتر است.

به هر حال، تنها تفاوت در سرعت میان این دو است. LTE-Advanced که توانمندتر است دارای سرعت دانلود 1GBPS و سرعت آپلود 500MBPS است در حالی که LTE دارای سرعت دانلود 100MBPS و سرعت آپلود 50MBPS است. بنابراین LTE نوعی از تکنولوژی اینترنت موبایل است که بسیار مشابه نسخه‌های قدیمی‌تر 2G و 3G است، اما در قیاس با قبلی‌ها سرعت بهتری را ارائه می‌کند.

VoLTE چیست؟

VoLTE کمی جالب‌تر از LTE است. VoLTE مخفف عبارت Voice over LTE است و بیشتر به دلیل ارائه کیفیت صدای بهتر در تماس‌ها شناخته شده است. در LTE، اگر هنگام برقراری اتصال داده یک تماس صوتی برقرار کنید، کیفیت صدا کمی افت می‌کند. اما این مسئله در VoLTE اتفاق نمی‌افتد زیرا به گونه‌ای طراحی شده است که صدا و داده را بدون تاثیر بر کیفیت صدا به شبکه بفرستد.

شایان ذکر است که در تکنولوژی اینترنت در موبایل‌های قدیمی‌تر یعنی 2G و 3G ، هنگام تماس امکان استفاده از اینترنت وجود ندارد. به محض برقراری یک تماس تلفنی، انتقال داده فورا قطع می‌شود. اما، با استفاده از LTE، هنگام اتصال به اینترنت هم می‌توانید تماس تلفنی برقرار کنید.

بنابراین، به طور خلاصه می‌توان گفت، تکنولوژی VoLTE، اگر اتصال داده روشن باشد کیفیت صدای بهتری را ارائه می‌کند زیرا این تکنولوژی مخابره مکالمه تلفنی را از طریق شبکه داده آسان‌تر می‌کند. در واقع، شما تفاوت قابل توجهی را در کیفیت صدا در تماس‌های تلفنی بین LTE و VoLTE احساس خواهید کرد.

کدام بهتر است؟

میتوانیم VoLTE را به عنوان یک نوع بهتر از LTE در نظر بگیریم. VoLTE بسیار بهتر از تکنولوژی LTE است. در واقع، تماس‌ها را بسیار سریع‌تر از 2G، 3G، و LTE برقرار می‌کند. نکته جالب دیگر این است که با VoLTE، شما می‌توانید بدون استفاده از هیچ گونه برنامه جانبی تماس تصویری برقرار کنید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.