Digital Wellbeing - هر آنچه که در رابطه با سلامت دیجیتال گوگل نمی‌دانید

Digital Wellbeing – هر آنچه که در رابطه با سلامت دیجیتال گوگل نمی‌دانید

سلامت دیجیتال گوگل: هر آنچه لازم است بدانید

در قرن 21، گوشی هوشمند بخش مهمی از زندگی روزمره ما شده است. طبق آمار، در سال 2017 بیش از 50 درصد مردم از گوشی خود در طول روز به مدت 5 ساعت به بالا استفاده می‌کردند. طبق آمار گرفته شده 3/50 درصد محتوای وب‌سایت در سال 2017 بر روی گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار گرفته است و این درصد انتظار می‌رود که در سال 2018 بیش‌تر شده باشد. در ادامه همراه وبسایت اندروید زوم باشید تا در این مقاله به سلامت دیجیتال گوگل یا Digital Wellbeing این شرکت بپردازیم.

امروزه، یک نگرانی در خصوص اثر منفی استفاده از گوشی هوشمند بر روی سبک زندگی وجود دارد. استفاده بیش از حد از گوشی هوشمند یک مشکل روان‌پزشکی محسوب می‌شود و نشان‌دهنده نوعی وابستگی است. این موضوع با اختلالات مصرف مواد مقایسه می‌شود. تهاجم گوشی هوشمند به محدوده روتین زندگی ما را از فعالیت‌های اجتماعی و ورزشی دور کرده است.

گوگل نیز به عنوان سازنده پرفروش‌ترین سیستم عامل دنیا، نگرانی مشابه را دارد. واکنش آن‌ها در قبال اعتیاد به گوشی هوشمند، Digital Wellbeing یا سلامت دیجیتال است، پروژه‌ای که به پرورش و توسعه ایده “فناوری خوب باید باعث بهبود کیفیت زندگی شود، نه اینکه ما را از آن غافل کند” کمک می‌کند.  گوگل اولین بار در سال 2018 سلامت دیجیتال را در کنفرانس Google I/O مورد بحث قرار داد. این قابلیت به شکل کامل در اندروید 9 مورد استفاده قرار گرفته است و از قسمت‌های بسیار زیادی تشکیل می‌شود.

داشبورد، App Timers و حالت Wind Down

داشبورد هسته مرکزی سلامت دیجیتال است. داشبورد اطلاعاتی کامل در مورد زمان صرف شده برای گوشی هوشمند، میزان استفاده کاربر از برنامه‌های مختلف و میزان نوتیفیکیشن‌های دریافتی در طول روز را در اختیار کاربر می‌گذارد. یک کاربر نگران می‌تواند نگاهی کامل به آنچه در طول روز بیش از هر چیز توجه او را از دنیای واقعی منحرف می‌کند داشته باشد.

 با استفاده از App Timer (زمان‌سنج‌ برنامه)، می‌توان برنامه‌هایی که بیش‌ترین زمان را از کاربر می‌گیرند محدود کرد. با استفاده از این برنامه، کاربر قادر خواهد بود برای میزان استفاده از هر برنامه حدودی تعیین کند. زمانی که میزان استفاده به حد مورد نظر برسد، آیکون برنامه برای ادامه روز محو خواهد شد.

 به منظور کمک به کاربر برای داشتن خوابی منظم و با برنامه، قابلیت Wind Down به شکل خودکار حالت “Do Not Disturb” و Night Light را فعال خواهد کرد و صفحه نمایش را در یک زمان مشخص در روز به سیاه سفید تغییر می‌دهد.

سیستم اعلان بهبودیافته

گوگل فراتر رفته و سیستم اعلان اندروید را بهبود بخشیده است تا حتی قابل تنظیم‌تر و کاربر محور باشد. با فعال کردن حالت “Do Not Distract”، تمام اعلان‌ها در اندروید 9 مسدود خواهند شد. کاربران برای فعال کردن این حالت در گوشی‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند کافی است که گوشی را از سمت صفحه بر روی زمین بگذارند.

 به علاوه، نمایش اعلان در اپلیکیشن تنظیمات کاملا قابل شخصی‌سازی است: می‌توانید اعلان‌ها را  در صفحه قفل گوشی نمایش دهید یا پنهان کنید، می‌توانید در پنل‌های اعلان اطلاعات حساس را نمایش دهید یا پنهان کنید، اعلان‌ها را به شکل موقتی قطع کنید و بدون وارد شدن به برنامه پاسخ درجا بدهید (مانند برنامه‌های پیام‌رسانی).

برنامه‌هایی که حواس‌پرتی کاربر را حداقل می‌کند

 

تغییراتی در طراحی‌ برنامه‌های گوگل اعمال شده است که حواس‌پرتی کاربر را حداقل می‌کند. برنامه جیمیل مجهز به قابلیت “اعلان‌های مهم” شده است. این قابلیت نوتیفیکیشن‌هایی که کاربر دریافت می‌کند را محدود می‌کند، بنابراین فقط نوتیفیکیشن‌های مهم به دست کاربر خواهند رسید. به علاوه، قابلیت “priority inbox” تنها ایمیل‌های مهم و خوانده نشده را نمایش می‌دهد.

به طور هم‌زمان، برنامه YouTube اکنون قادر است تمام اعلان‌ها را در یک تک اعلان در هر روز ترکیب کند و به نمایش بگذارد. این برنامه همچنین می‌تواند میزان مشاهدات شما را دنبال کند و با بازه‌های زمانی مشاهده قبلی مقایسه کند. همچنین قابلیتی برای یادآوری زمان استراحت وجود دارد که این مورد نیز قابل تنظیم و شخصی‌سازی است.

نهایتا، برنامه Google Photos نیز دچار تغییراتی در طراحی شده است و می‌تواند به شکل خودکار عکس‌هایی جهت آرشیو پیشنهاد کند. همچنین قابلیت ادیت خودکار هم برای عکس و هم برای ویدیو به این برنامه اضافه شده است.

دستیار گوگل

این شرکت به شدت در مورد دستیار گوگل برای پروژه سلامت دیجیتال خود سرمایه‌گذاری کرده است. با استفاده از دستورهای صوتی، کاربر می‌تواند پیام بفرستد، تماس برقرار کند، وسایل خانه را کنترل کند و یا موزیک یا ویدیو پخش کند. کاربران همچنین می‌توانند با استفاده از دستیار گوگل برنامه‌ریزی نیز انجام دهند. با تکیه بر دستورهای صوتی، زمان استفاده از دستگاه کاهش پیدا می‌کند و کاربر زمان بیش‌تری برای فعالیت‌های روزانه خود خواهد داشت.

پشتیبانی از Family Link، YouTube Kids و Google Wi-Fi

در حالی که یک فرد بالغ می‌تواند خودداری کند و از پیشنهادهای سلامت دیجیتال گوگل به نفع خود استفاده کند، برای کودکان و نوجوانان غلبه بر اعتیاد به گوشی هوشمند بدون کمک خارجی کاری سخت است. دقیقا به همین دلیل است که گوگل Family Link را معرفی کرد. این اپلیکیشن کمک می‌کند تا والدین استفاده فرزند از گوشی هوشمند را تحت نظر داشته باشند و آن را محدود کنند.

برای دانلود برنامه‌ها از پلی استور توسط فرزندان اعلانی در اختیار والدین قرار می‌گیرد که می‌توانند اجازه دانلود بدهند یا آن را مسدود کنند. آن‌ها حتی می‌توانند در صورت نیاز از راه دور گوشی را قفل کنند. علاوه بر مطالب ذکر شده برنامه Family Link پیشنهادهای کارشناسانه‌ای در خصوص دانلود برنامه‌ها در اختیار می‌گذارد.

در کنار برنامه Family Link اپلیکیشن‌های YouTube Kids و Google Wi-Fi نیز وجود دارند. برنامه YouTube Kids یک برنامه YouTube شخصی‌سازی شده است که به والدین این امکان را می‌دهد که جستجوهای فرزندان خود در یوتیوب، دسترسی به کانال و زمان مشاهده آن‌ها را کنترل کنند. هر کودک در خانواده می‌تواند یک پروفایل شخصی ویژه داشته باشد که هر کدام از این پروفایل‌ها محدودیت‌ها و تنظیمات خاص خود را دارد.

برنامه Google Wi-Fi برنامه‌ای است که می‌تواند دسترسی به وای فای را بر روی دستگاه کودک متوقف کند. بدین ترتیب والدین می‌توانند فرزندان خود را مجبور کنند تا از دستگاه خود کمی فاصله بگیرند و خود را با چیز دیگری مشغول کنند.

پروژه “Be Internet Awesome

محققین گوگل به خوبی می‌دانند که با تمرین مناسب می‌توان بر هر اعتیادی غلبه کرد. به عنوان بخشی از موضوع سلامت دیجیتال ، هدف این پروژه ” Be Internet Awesome” است. در حال حاضر این پروژه شامل یک بازی (Interland) ویژه کودکان است. این یک بازی ماجراجویی است که در مراحل مختلف انجام می‌شود و به کودکان در مورد جستجوی مناسب و امن در اینترنت آموزش می‌دهد. علاوه بر آن، این پروژه موارد آموزشی نیز برای کمک به استفاده مناسب از اینترنت در اختیار والدین و فرزندان قرار می‌گیرد.

نحوه دسترسی به پیشنهادهای سلامت دیجیتال

برای دریافت پکیج کامل سلامت دیجیتال باید گوشی پیکسل گوگل با سیستم عامل اندروید 9 داشته باشید. تک قابلیت‌های اضافه شده توسط گوگل به برنامه‌ها تنها با دانلود آخرین نسخه‌های این برنامه‌ها قابل دسترسی است. همچنین، تغییرات اعمالی به سیستم اعلان اندروید توسط برنامه‌نویس‌ها از اندروید Nougat آغاز شد، بنابراین بسیاری از این قابلیت‌ها مانند توقف اعلان‌ها یا حالت “Do Not Disturb” بر روی دستگاه‌های با اندروید بالاتر از Nougat در دسترس هستند.

به طور خلاصه باید بیان کرد، آنچه بیش از هر چیز دیگر اهمیت دارد فهم این موضوع است که برای جلوگیری و غلبه بر استفاده بیش از حد از گوشی هوشمند باید ابتدا اثرات مخرب آن را بدانیم. به هر حال، مانند هر سندروم اعتیاد دیگر، هیچ‌کس را در مورد وابستگی به گوشی نمی‌توان کمک کرد مگر اینکه خود به دنبال کمک باشند. گوگل راه‌های حل و ایده‌های خود برای اعتیاد به گوشی را مطرح می‌کند. اما این بستگی به کاربر دارد که از آن‌ها بهره ببرد و سبک زندگی خود را بهبود ببخشد.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.