google-asistans دستیار گوگل

قابلیت های فوق العاده دستیار گوگل که امکانات بی نظیری را در اختیار شما قرار می دهد

برای سال ها است که گوگل دارای ویژگی جستجو صوتی برای اندروید است اما با عرضه شدن دستیار گوگل بر روی Pixel در اکتبر 2016، تقریبا می توان گفت که همه چیز با هم جور شد. هم اکنون دستیار گوگل برای تمامی دستگاه های مدرن اندروید موجود است و در همین زمینه گوگل ویژگی های جدیدی را در  I/O 2018 معرفی کرده است که می تواند حتی باعث بهتر شدن آن نیز شود. وبسایت اندروید زوم  قصد دارد تا در ادامه این مطلب کاربردی ترین این ویژگی ها را معرفی کند. با ما همراه باشید.

features-Google-Assistant

تغییر صدای دستیار گوگل

صدای پیش فرض دستیار هیچ مشکلی ندارد اما اگر از آن خسته شوید امکان تغییر آن نیز وجود دارد. گوگل سال گذشته چند صدای جایگزین خوب را ارائه کرد و اخیرا تعداد این صداهای مختلف را به 8 عدد افزایش داد.

Change-the-Assistant-voice

به منظور تغییر صدای دستیار، منوی تنظیمات را از طریق دستیار یا اپلیکیشن Google Home باز کرده و مسیر  Preferences > Assistant voice را دنبال کنید. سپس شما قادر خواهید بود تا گزینه مورد علاقه خود را انتخاب کنید. همچنین به منظور راحتی انتخاب با زدن بر روی هرگزینه هر کدام از آن ها شروع به خواندن یک مثال می کنند تا شما بیشتر با آن صدا آشنا شوید.

روتین ها

استفاده از دستیار برای انجام کار های تکراری ممکن است خسته کننده باشد. در همین راستا روتین ها ممکن است به شما کمک کنند. این ویژگی شما را قادر می سازد که انجام چند کار را به یک دستور متصل کنید. البته هم اکنون دستور های روتین از پیش تعیین شده کمی وجود دارد اما همین تعداد کم از دستورات می تواند بسیار در وقت شما صرفه جویی کند.

Routines

برای استفاده از این ویژگی تنظیمات دستیار گوگل را بازکرده و به Routines بروید. در این منو گوگل 6 دستور را از قبل برای شما فراهم کرده است: good morning (صبح بخیر) ، bedtime (زمان خواب)،  I’m leaving یا leaving home (من در حال ترک خانه هستم)، I’m home (من خانه هستم)، let’s go to work (بزن بریم سر کار) و let’s go home(بزن بریم خونه). با گفتن هر کدام از این عبارات کلیدی، شما باعث  فعال شدن روتین مرتبط می شوید. هر کدام از این عبارات کلیدی دارای گزینه ی شخصی سازی مخصوص خود مانند کنترل دستگاه های هوشمند خانگی، واکنش صوتی، اطلاعات سفر و یا غیره هستند.

روتین های اختصاصی

اگر روتین های پیش فرض پاسخ گوی نیاز های شما نیستند شما می توانید روتین های اختصاصی خود را بسازید. برای ساخت روتین اختصاصی به بخش Routines از تنظیمات دستیار گوگل بروید و علامت بعلاوه را در پایین صفحه بزنید.

Custom-routines

برای تعریف یک روتین اختصاصی حداقل باید یک دستور را وارد کنید. سپس می توانید واکنش ها به این دستور را با تایپ کردن تعریف کنید و یا آن ها را از لیست Popular actions اضافه کنید.

یک دستور با رویکرد چندگانه

دستیار گوگل در ابتدا با رویکرد تک وظیفه ای ارائه شده بود. شما به آن می گفتید که کاری را برای شما انجام دهد و دستیار دستور شما را اجرا می کرد یا می گفت که قادر به کمک کردن به شما نیست. اگر شما تقاضای دیگری داشتید باید دوباره با یک دستور جدید شروع می کردید. در ادامه گوگل رویکرد چندگانه به ازای یک دستور به دستیار خود اضافه کرد اما این ویژگی بر روی همه چیز کار نمی کند.

Trigger-multiple-actions

شما می توانید این ویژگی را همین الآن با فرستادن دو دستور هم زمان امتحان کنید. برای مثال “لامپ ها را خاموش کن  و صدای موزیک را کم کن”. متاسفانه امکان استفاده از روتین ها یا میانر ها به همراه رویکرد های چندگانه وجود ندارد زیرا این ویژگی فقط برای نسخه خانگی دستیار گوگل ارائه می شود و بر روی تلفن شما کار نمی کند.

یادآور مکان

دستیار گوگل این امکان را به شما می دهد که برای مکان های خاص یادآور تعیین کنید. به عنوان مثال: “به من یادآوری کن وقتی به سوپر مارکت رفتم شیر خریداری کنم”. دستیار گوگل گوشی شما هر زمان که به سوپر مارکت بروید به شما یادآوری خواهد کرد که شیر بخرید.

Location-based-reminders

شناسایی موسیقی

حتما پیش آمده که به آهنگی که در جایی می شنوید علاقه مند شوید و تمایل داشته باشید تا آن را دوباره گوش کنید. بله این کاش اسم آهنگ و خواننده آن را می دانستید! خبر خوب برای شما این است که دستیار گوگل قادر به شناسایی موسیقی نیز هست.

Identify-songs

برای استفاده از این قابلیت انگشت خود را بر روی دکمه Home گوشی هوشمند خود نگه دارید تا دستیار گوگل اجرا شود. سپس باید یک دکمه متنی را با مضمون “?What’s this song” ببینید. این دکمه زمانی نمایان می شود که دستیار صدای موسیقی را بشنود. اگر این دکمه ظاهر نشد شما می توانید عبارت launch the recognition را بگویید و یا تایپ کنید.

دستیار گوگل به این موسیقی گوش می کند و سپس نام آهنگ، هنرمند، آلبوم و متن آن را به همراه لینک بخش آنلاین به شما برمی گرداند.

همگام سازی دستگاه های هوشمند خانگی با استفاده از دستیار گوگل

دستیار گوگل از چندین دستگاه هوشمند خانگی پشتیبانی می کند اما حما باید متوجه شده باشید که دستگاه هایی که به حساب کاربری خود اضافه کرده اید همیشه به درستی کار نمی کنند. دلیل این مسئله این است که دستیار گوگل دائما ارتباطات جدید را اسکن نمی کند.

Sync-connected-smart-home-devices

بعد از اضافه کردن یک دستگاه هوشمند خانگی مانند دوربین و یا دما سنج دستیار را باز گرده و عبارت Sync my devices را بگویید. دستیار به شما می گوید در حال همگام سازی با حساب متصل شده شما است و بعد از چند ثانیه دستگاه های جدید در لیست شما قابل مشاهده خواهند بود.

 دریافت اطلاعات روزانه از طریق دستیار گوگل

دستیار گوگل یک ابزار عالی برای دریافت چیز هایی مانند وضعیت هوا، اخبار، نقل قول ها و حتی جک ها است. شما حتی لازم نیست که هر بار برای این اطلاعات تقاضا کنید، دستیار گوگل می تواند طوری تنطیم شود که به صورت مداوم اطلاعات روزانه را به شما ارسال کند.

Send-daily-info

برای تنطیم به روز رسانی های روزانه ابتدا به صورت عادی سوال خود را بپرسید. به طور مثال از وضعیت هوا سوال کنید یا درباره جک های خنده دار سوال کنید، هر آنچه که می خواهید. سپس دستیار گوگل محتوا مربوط را به شما ارسال می کند و شما می توانید با استفاده از عبارت “Send this to me daily” آن را به صورت روزانه دریافت کنید.  دستیار گوگل همچنین از شما سوال خواهد کرد که چه زمانی از روز مایل به دریافت به روز رسانی ها هستید و از شما می خواهد که زمان مورد نظر خود را تنظیم کنید. برای ایجاد تغییرات و یا کنسل کردن دریافت اطلاعات روزانه نیز می توانید می توانید از عبارت “See my subscriptions” استفاده کنید.

یادآوری چیز ها را به دستیار گوگل بسپارید

بر خلاف مغز انسان که ممکن است بعضی از چیز ها را فراموش کند دستیار گوگل در به خاطر سپاردن چیز ها بدون خطا عمل می کند. برای کمک گرفتن از آن تنها لازم است که مقداری اطلاعات را در اختیار آن قرار دهید و بعد تقاضا کنید که آن ها را به شما یاد آودی کند. به طور مثال دستیار گوکل می تواند به شما یادآوری کند که خودرو خود را کجا پارک کرده اید، کلید زاپاس خانه خود را کجا گذاشتید، بهترین رکوردتان در بازی مورد علاقیتان چه بوده است و یا هر چیز دیگری.

Have-Assistant-remember-things-for-you

همانطور که اشاره شد برای استفاده از این ویژگی نیاز به تنظیم خاصی نیست و تنها لازم است چیزی را به دستیار گوگل خود بگویید و در هنگام نیاز دوباره آن را از خودش بپرسید.

جستجو در تصاویر آپلود شده در Google Photos بوسیله ی دستیار گوگل

Google Photos یک ابزار فوق العاده برای تهیه پشتیبان از تصاویر  شما است و گوگل از طریق آن مقدار حافظه نا محدود را برای تصاویر و ویدئو های شما فراهم می آورد. اگر به دنبال یک تصویر خاص در این سرویس هستید با استفاده از دستیار گوگل خود می توانید آن را جستجو کنید. تمام کاری که لازم است انجام دهید تقاضا کردن است.

Search-your-Google-Photos-uploads

دستیار گوگل گزینه های فوق العاده ای را برای جستجو کردن شامل می شود. به کمک این گزینه ها شما تقریبا قادر خواید بود تا هر چیزی را که می خواهید پیدا کنید. شما می توانید از دستیار گوگل بخواهید که تصویری را که مربوط به یک شخص، مکان و یا شئ خاص می شود را برایتان پیدا کند.

گرفتن و اشتراک گذاری اسکرین شات با استفاده از دستیار گوگل

یکی از سریع ترین راه ها برای گرفتن اسکرین شات باز کردن دستیار گوگل و گفتن عبارت “take a screenshot” یا”share a screenshot” است. اسکرین شات گرفتن از طریق دستیار گوگل تنها یک لحظه طول می کشد و پیش نمایش آن بعد از گرفته شدن سریعا به شما نمایش داده خواهد شد. دستیار گوگل همچنین رابط اشتراک گذاری تصویر را نیز به شما نمایش می دهد تا در صورت لزوم آن را به اشتراک گذاشته و یا آپلود کنید.

Take-and-share-screenshots

اسکرین شات گرفته شده توسط دستیار گوگل در دستگاه شما ذخیره نمی شود بنابراین شما با بهم ریختگی اسکرین شات های تکراری مواجه نخواهید شد.

گوش دادن به پادکست ها

گوگل یک رابط پادکست را در Google app ساخته است و آسان ترین راه برای دسترسی به آن استفاده از دستیار گوگل است. برای انجام این کار کافی است عبارت

“[نام پادکست ]” Listen to را به دستیار گوگل خود بگویید تا آخرین قسمت آن برای شما اجرا شود.

Listen-to-podcasts

منوی Explore در دستیار گوگل

گوگل قبلا تمام قابلیت های دستیار را در منوهای مبهم دفن می کرده است. اما حالا به لطف منوی Explore راه های معقول تری برای شناخت این قابلیت ها وجود دارد.

Explore-menu

برای دسترسی به این منو دستیار گوگل را بازکرده و آیکون کشویی آبی را در بالا سمت راست بزنید.  در اینجا شما می توانید تمام سرویس هایی که دستیار از آن ها پشتیبانی می کند را در دسته بنده های مختلف ببینید.

دستیار نوشتاری

گاهی اوقات در هنگام استفاده از دستیار گوگل، ممکن است که شرایط گفتن دستورات به برایتان موجود نباشد. به لطف قابلیت نوشتاری دستیار گوگل می توانید دستورات خود را برای اجرا در محیط دستیار بنویسید.

Typing-to-Assistant

برای فعال شدن کیبورد در دستیار گوگل انگشت حود را مطابق معمول بر روی دکمه Home نگه دارید اما بجای صحبت کردن، آیکون کیبورد را در گوشه سمت چپ بزنید. دستیار گوگل به تمامی دستورات تایپی شما همانند دستورات گفتاری واکنش نشان خواهد داد. همچنین یک سری از پیشنهادات متنی نیز در بالای صفحه برای کمک به شما وجود دارند و از آنجایی که این پیشنهادات مطعلق به خود دستیار هستند برای همه نوع کیبورد ظاهر خواهند شد.

تاریخچه قابل ویرایش

در گذشته دستیار گوگل یک محیط گذرا را ارائه می کرد. درواقع هر چیزی که به دستیار می گفتید بعد از خروج از رابط کاربری آن برای همیشه از بین می رفت. اما حالا یک تاریخچه کامل وجود دارد که تمامی دستورات شما را نمایش خواهد داد که قابل ویرایش نیز هست.

Editable-history

برای دسترسی به تاریخچه دستیار گوگل لازم است در محیط آن یک درگ سراسری به سمت بالا انجام دهید. این کار شما را به یک لیست تمام صفحه از دستورات صادر شده اخیر هدایت می کند.

با نگه داشتن بر روی هر دستور می توانید آن را ویرایش و یا حذف کنید. با حذف کردن دستور آن را برای همیشه از تاریخچه خود پاک می کنید (درست مانند پاک کردن تاریخچه مرورگر).

با انتخاب گزینه ویرایش متن دستور در یک ویرایشگر به همراه کیبورد باز می شود. شما می توانید با زدن دکمه Send دوباره دستور را تکرار کنید و یا می توانید آن را ویرایش کرده و به عنوان یک دستور جدید ارسال کنید.

همچنین برای فعالسازی میتوانید از مقاله زیر استفاده کنید :

نحوه نصب Google Assistant بر تمامی دستگاه‌های اندرویدی

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *