تفاوت اصلی پروکسی و VPN چیست؟

همه به خوبی می‌دانیم که حریم شخصی و امنیت دو موضوع مهم در فضای مجازی است. از همینرو کاربران به دنبال راه‌ حل یا نرم افزارهایی هستند که بتوانند این دو عامل را همواره بهبود دهند. امروز در این مقاله قصد داریم که در رابطه با پروکسی و VPN و تفاوت این دو از یکدیگر سخن بگوییم. بنابراین، در ادامه همراه وبسایت اندرویدزوم باشید.

پروکسی چیست؟

پروکسی اساساً سروری است که واسطی است بین یک نرم افزار خاص در کامپیوتر شما و سرور دریافت کننده اطلاعات. هنگامی که به اینترنت متصل می‌شوید، اطلاعاتتان به عنوان یک IP ذخیره می‌شود. اما با استفاده از یک سرور پروکسی، آدرس IP شما، آدرس سرور خواهد بود نه کامپیوتر شما. در این مواقع، Proxy آدرس IP کاربر را تغییر داده اما تنها هنگام استفاده از یک نرم افزار خاص این امکان فراهم می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که پروکسی می‌تواند به عنوان یک ابزار ساده برای دسترسی به صفحات وب استفاده شود اما در این هنگام امنیت دستگاه را تضمین نمی‌کند. در ادامه چند ویژگی سرور پروکسی را مشاهده می‌کنید.

 • فراهم آوردن دسترسی به وبسایت‌ها
 • تغییر آدر IP اصلی دستگاه
 • پیکربندی آسان
 • ارزان

VPN چیست؟

Virtual Private Network یا به صورت اختصار VPN در مقایسه با پروکسی امنیت بیشتری را فراهم می‌کند. اما این کار به چه صورت انجام می‌شود؟ VPN تمام ترافیک اینترنت را بر روی سرور دیگری رمزگذاری کرده و از داده‌ها محافظت می‌کند. بنابراین، در این روش، اگر به دنبال امنیت بیشتر هستید باید از VPN استفاده کنید. در ادامه نیز برخی از ویژگی‌های VPN را مشاهده می‌کنید.

 • رمزگذاری و محافظت از تمام ترافیک اینترنت
 • پیکربندی آسان
 • تغییر آدرس IP
 • گران‌تر بودن نسبت به Proxy

پروکسی یا VPN، کدام یک؟

با توجه به اینکه حال تفاوت اصلی بین این دو را می‌دانید باید گفت که استفاده از این دو عامل بستگی به خود شما دارد. اگر به دنبال سرویسی کامل‌تر است که در عین ایجاد دسترسی به وبسایت‌ها، امنیت شما را نیز تضمین می‌کند باید گفت که بدون شک باید از VPN استفاده کنید. اما اگر تنها می‌‌خواهید آدرس IP خود را عوض کنید استفاده از پروکسی به نظر مقرون به صرفه‌ می‌آید. برای مشاهده سایر مقاله‌های می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.