Huawei-P20-Pro-vs-LG-V40-cameras

هواوی میت 20 پرو در مقابل الجی وی 40 : دوربین wide-angle کدام دستگاه بهتر است؟

اگر به دنبال یک گوشی هوشمند با قابلیت های عکاسی قوی هستید، Mate 20 Pro و LG V40 ThinQ هردو گوشی های هوشمندی هستند که با استفاده از طراحی دوربین سه گانه خود یک تجربه عکس برداری فوق العاده را در اختیار کاربران قرار می دهند. هردو این دستگاه ها گزینه wide-angle (عکس برداری با زاویه دید عریض) را ارائه می کنند؛ چیزی که امروزه به یکی از مهم ترین ویژگی های دوربین تلفن های هوشمند رده بالا تبدیل شده است.

الجی چندین نسل است که گوشی های هوشمند خود را به ویژگی wide-angle مجهز می کند. از سوی دیگر سری Mate 20، اولین سری گوشی های هواوی هستند که از این ویژگی بهره مند شده اند.  در ادامه این مطلب با اندروید زوم همراه باشید تا ببینیم عملکرد این ویژگی در کدام یک از این دو گوشی هوشمند پرچم دار بهتر است.

جدول مشخصات لنز واید Mate 20 Pro و LG V40

اجازه دهید این مقایسه را با جدول مشخصات لنز wide-angle دو دستگاه آغاز کنیم:

Huawei Mate 20 Pro LG V40
رزولوشن 20 مگاپیکسل 16 مگاپیکسل
دیافراگم f/2.2 f/1.9
اندازه پیکسل 1.0 میکرومتر 1.0 میکرومتر
اندازه سنسور 1/2.7 1/3.1
فوکوس خودکار PDAF & Laser ندارد
فاصله کانونی 16 میلی متر 16 میلی متر

بر روی کاغذ دو دستگاه تفاوت نسبتا ناچیزی دارند. هردو آن ها طول فاصله کانونی یکسان و اندازه پیکسل 10 میکرومتری را ارائه می کنند و تفاوت زیادی نیز بین روزلوشن 20 مگاپیکسلی و 16 مگاپیکسلی وجود ندارد. LG V40 دیافراگم گشاد تری دارد و عملکرد آن در محیط های کم نور بهتر است. از سوی دیگر Mate 20 Pro از تکنولوژی فوکوس خودکار بهره می برد که می تواند آن را در ثبت تصاویر دور و نزدیک انعطاف پذیر تر کند.

مقایسه اندازه تصاویر ثبت شده توسط Mate 20 Pro و LG V40

هدف از استفاده از یک لنز wide-angle این است که نسبت به لنز های معمولی چیز بیشتری را در دوربین جای دهیم. دوربین اصلی هردو دستگاه V40 و Mate 20 Pro دارای فاصله کانونی 27 میلیمتری است که در هنگام سوئیچ بر روی لنز wide-angle به 16 میلیمتر کاهش پیدا می کند. از همین رو هر دو گوشی یک پهنا دید یکسان را ارائه می کنند.

در تصاویر بالا می بینیم که لنز های wide-angle هردو گوشی هوشمند نسبت به لنز اصلی دستگاه میدان دید گسترده تری را فراهم می کنند. تفاوت میدان دید لنز wide-angle دو گوشی بسیار ناچیز است اما می توان گفت که میت 20 پرو حدود چند درجه چیزهای بیشتری را در قاب خود جای داده است.

مقایسه کیفیت تصاویر ثبت شده توسط Mate 20 Pro و LG V40

در حالی که هردو دوربین بر روی کاغذ بسیار خوب به نظر می رسند، ما هنوز نیاز داریم تا کیفیت هردو لنز را مورد برسی قرار دهیم. این مسئله بسیار در مورد لنز های زاویه دید عریض مهم است، همانطور که مهم است در هنگام ثبت تصاویر نور بدون تحریف دریافت شود. یک روز بارانی با نوردهی کم تر ایده آل می تواند در این زمینه به ما کمک کند که متوجه شویم عملکرد دوربین ها در دنیای واقعی چگونه است.

در حالت Full Frame تفاوت چندانی دیده نمی شود. تفاوت هایی در نوردهی و بالانس نوری دیده می شود اما چیزی نیست که در مورد آن بتوان بحث کرد. البته ورود به جزئیات چند تفاوت عمده را آشکار می سازد. اجازه دهید با جداسازی مرکز کانونی تصاویر آغاز کنیم.

درحالی که تصویر مربوط به Mate 20 Pro کمی بیش از اندازه پردازش شده به نظر می رسد، اما این دستگاه جزئیات بیشتری را نسبت به V40 ثبت می کند. دلیل این مسئله اختلاف تعداد مگاپیکسل ها نیست زیرا تفاوت یک لنز 20 مگاپیکسلی و 16 مگاپیکسلی باید ناچیز باشد. لنز V40 اجازه دریافت و جزئیات بیشتر را نمی دهد که باعث می شود رزولوشن تصاویر در حد و اندازه های یک لنز 16 مگاپیکسلی نباشد. همچنین استفاده بیش از اندازه از نویزگیر را نیز می توان در تصویر مربوط به V40 دید که خود مزید بر علت می شود تا جزئیات کمتری در تصویر به ثبت برسد.

به طور کلی، V40 در این مقایسه اصلا از عملکرد خوبی از خود به نمایش نمی گذارد. این گوشی کاملا نسبت به فوکوس بر روی درختان پشت بی تفاوت است که می تواند یکی دیگر از مضرات عدم وجود فوکوس خودکار باشد.

در تصویر بالا عدم فوکوس V40 به خوبی نمایان است. هیچ جزئیاتی در نزدیکی دیوار و گیاهان ثبت نشده است. البته تعداد کمی از کاربران تا این اندازه این تصاویر wide-angle را برش می دهدند اما عکسبرداران حرفه ای اصلا از پرینت اینگونه تصاویر رضایت نخواهند داشت.

در حالی که عدم فوکوس در بحث استفاده از  تلفن های هوشمند با نمایشگر کوچک و رسانه های اجتماعی مشکلی بزرگی نخواهد بود اما مشاهده این تصاویر در نمایشگر های بزرگ تر جالب به نظر نخواهد رسید.

هردو لنز، همچنین از نوعی انحراف رنگی (رنگ بنفش در نواحی با کنتراست بالا) رنج می برند. این یک مسئله غیرقابل پذیرش در مورد لنز تلفن های هوشمند نیست اما بازهم ضعف LG V40 را بیشتر نمایان می سازد.

حالت سوپر ماکرو و کم نور

درحالی که این مسئله دلیل اصلی تقاضا برای لنز های wide-angle نیست اما Mate 20 Pro قادر است تا در حالت سوپر ماکرو تا فاصله 2.5 سانتیمتری سوژه زوم کند. بنابراین اگر قصد دارید یک عکس خیلی بسته از چیزی بگیرید احتمالا لنز زاویه دید عریض دستگاه بیشتر از لنز اصلی آن به کار شما خواهد آمد.

لنز زاویه دید عریض LG V40 مجهز به فوکوس اتوماتیک نیست، درحالی که Mate 20 Pro در این زمینه هر دو گزینه PDAF و laser را پیشنهاد می دهد. بنابراین Mate 20 Pro می تواند تصاویر خیلی بسته از سوژه ها بگیرد اما V40 قادر به انجام این کار نیست.

درحالی که شاید بتوان Huawei Mate 20 Pro را در هنگام روز برنده این مقایسه اعلام کرد اما قطعا LG V40 عملکرد یهتری را در شب از خود نشان می دهد. هواوی هیچکدام از ابزار های مخصوص حالت شب خود را بر روی لنز wide-angle دستگاه خود قرار نداده است. بنابراین تصاویر ثبت شده توسط لنز زاویه دید عریض Mate 20 Pro تاریک و فاقد رنگ به نظر می رسند.

از طرف دیگر، V40 زمان بیشتری را صرف عکس رفتن می کند و از چند حقه HDR و تقویت نور استفاده می کند. البته با وجود اینکه تصاویر کمی دارای نویز هستند اما V40 توانسته است که در یک محیط کم نور رنگ های زیادی را ثبت کند.

جمع بندی

لنز wide-angle به کار رفته در LG V40 به وضوح شامل انعطاف پذیری موجود در Huawei Mate 20 Pro در تقابل با شرایط گوناگون نمی شود. Mate 20 Pro هم بی نقص نیست و تصاویر ثبت شده توسط آن بیش از اندازه پردازش شده به نظر می رسند که ممکن نظر همه را جلب نکند اما لنز wide-angle این دستگاه جزئیات بیشتری را ثبت می کند و فوکوس بهتری را ارائه می دهد. اگرچه نباید از این مسئله غافل شد که عملکرد آن در محیط های کم نور اصلا خوب نیست.

Mate 20 Pro در روشنایی روز، هنگامی که بیشتر افراد از دوربین های wide-angle خود استفاده می کنند، عملکرد بهتری ارائه می کند. بنابراین اندروید زوم این پرچم دار هواوی را برنده این مقایسه اعلام می کند.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.