طول عمر باتری پیکسل 3

مقایسه تاثیر وضوح 1080p و 1440p بر طول عمر باتری

مقایسه 1080p و 1440p بحث و مناظرات زیادی را برانگیخته است. آیا تفاوت قابل توجهی در نمایش وجود دارد؟ تاثیر آن بر طول عمر باتری چگونه است؟ اصلی ترین سوالاتی است که در این زمینه مطرح می‌شود. منطقا پیکسل بیشتر به جریان برق بیشتری نیاز دارد، اما تجربه ارتباط مستقیم میان پیکسل بیشتر و مصرف انرژی بیشتر را رد می‌کند.

مقایسه 1080p و 1440p در سخت افزار

اغلب گوشی های موجود در بازار سخت افزار بسیار متفاوتی دارند که سنجش تفاوت های صفحه نمایش را دشوار می‌کند. خوشبختانه پیکسل 3 و پیکسل 3 ایکس ال با داشتن سخت افزار داخلی تقریبا مشابه کار مقایسه را آسان کرده‌اند. گوشی پیکسل 3 پنل  POLED با وضوح  2160×1080 دارد و پیکسل 3 ایکس ال از نمایشگر P-OLED با وضوح 2960×1440 بهره می‌برد. اندازه صفحات نمایشگر یکسان نیست اما با صرف نظر از جزئیات پیکسل ها و اطلاعات درباره نرخ مصرف انرژی نمی‌توان بیش از این دقیق بود.

مشکل اصلی در مقایسه باتری های متفاوت است. پیکسل 3 باتری  2,915mAh و پیکسل 3 ایکس ال باتری 3,430mAh دارد. برای مقابله با این مشکل زمان تست باتری ها بر ظرفیت باتری تقسیم شده است تا واحد (دقیقه بر آمپر ساعت) به دست آید.

طول عمر باتری

طول عمر باتریدر حقیقت باتری بزرگتر و پیکسل 3 ایکس ال باعث موفقیت آن در تست ها خواهد بود. اما وقتی ظرفیت کمتر باتری پیکسل 3 را در نظر بگیریم شاهد عملکرد دقیقه بر آمپر ساعت بهتر آن با صفحه نمایش روشن خواهیم بود. البته ممکن است این تفاوت به خاطر وضوح کمتر صفحه نمایش که تنها تفاوت سخت افزار این دو گوشی هوشمند است، باشد.

نتایج در تست های مختلف ثابت است و بین ۱۶ تا ۲۰ دقیقه بر آمپر ساعت اضافی را برای پیکسل 3 ایکس ال بسته به فعالیت گوشی گزارش می‌کند. به عبارت دیگر صفحه نمایش 1080p گوشی پیکسل 3 طول عمر باتری ۱۱.۷ درصد بیشتر از پنل 1440p مدل پیکسل 3 ایکس ال دارد.

استفاده از باتری بزرگتر در پیکسل 3

اگر پیکسل 3 اندازه باتری پیکسل 3 ایکس الرا داشت به لطف صفحه نمایش 1080p خود چه مقدار طول عمر باتری بیشتری داشت؟

با ضرب کردن امتیاز دقیقه بر آمپر ساعت پیکسل 3 در ضریب باتری پیکسل 3 ایکس النتایج آن در گراف دوم نشان داده شده است. به طور میانگین پیکسل 3 از طول عمر باتری بیشتر ۶۴.۶ دقیقه بهره می‌برد. البته این عدد به نحوه استفاده شما بستگی دارد، اما عموما صفحه نمایش 1080p طول عمر باتری بیشتر قابل توجهی نسبت به 1440p دارد.

نتایج این بررسی جای تعجب ندارد چرا که اکثر گوشی های هوشمند با بیشترین طول عمر باتری در حال روشن بودن صفحه نمایش از وضوح 1080p بهره می‌برند. این لیست شامل هواوی P20، اوپو R17 پرو و وان پلاس 6T می‌شود. همچنین اغلب گوشی های دیگر با طول عمر باتری زیاد از تغییر وضوح نرم افزاری بین 1440p، 1080p و 720p استفاده می‌کنند. مدل های معروف با این قابلیت شامل سامسونگ گلکسی اس 9 و نوت 9 است که به صورت پیش فرض بر روی FHD+ تنظیم شده‌اند.

در نمودار زیر اطلاعات عملکرد باتری گوشی های هوشمند مختلف 1440p و 1080p با صفحه نمایش های بین 6 و 6.4 اینچ آمده است. این گوشی ها در زیر مجموعه پیکسل 3 ایکس ال قرار می‌گیرند اما تفاوت های سخت افزاری سنجش تاثیر صفحه نمایش در عملکرد باتری آن‌ها را بی ثمر کرده است.

طول عمر باتری

طول عمر باتریمقایسه عملکرد باتری این گوشی‌ها الگویی همانند پیکسل البته با تنوع بیشتر را نشان می‌دهد. به طور میانگین گوشی‌های هوشمند 6 اینچی 1080p طول عمر باتری بیشتر ۲۱.۶ درصدی نسبت به مدل های پرچمدار مشابه با وضوح 1440p دارند. در عمل این ۲۱.۶ درصد تبدیل به ۲ تا ۳ ساعت طول عمر باتری بیشتر می‌شود که البته باتری های بزرگتر برخی مدل های 1080p نیز در آن بی تاثیر نیست.طول عمر باتری

 

کم کردن نرم افزاری وضوح

کم کردن نرم افزاری وضوح با کاهش فشار بر GPU مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. این قابلیت تبدیل به ویژگی محبوبی در گوشی‌های هوشمند شده است. البته کم کردن نرم افزاری وضوح مصرف انرژی را به اندازه استفاده از یک پنل با وضوح کمتر واقعی کاهش نمی‌دهد. در این وضعیت باتری هنوز نیاز به تغذیه پیکسل های اضافی در صفحه نمایش OLED و تغییر رنگ های پیکسل در پنل LCD دارد. این کار انرژی بیشتری از یک پنل با وضوح کمتر واقعی مصرف می‌کند.

برای بررسی تاثیر کم کردن وضوح نرم افزاری بر طول عمر باتری دو گوشی هوشمند هواوی میت 20 پرو و ال جی وی40 در موقعیت های مختلف سنجش شده‌اند.

طول عمر باتری

طول عمر باتریتاثیر کم کردن نرم افزاری وضوح بر طول عمر باتری

تست ترکیبی

این تست ترکیبی از جستجو در اینترنت، تماشای ویدیو و بازی است. در این تست عناصر گرافیکی مقایسه با تست های دیگر عناصر بیشترین تاثیر را دارند. رندر کردن وضوح 1080p برای باتری آسان تر از 1440p است و حتی تغییر وضوح به 720p تاثیر بسیار بیشتری در افزایش طول عمر باتری دارد.

تست وای فای

تست وای فای تفاوت بسیاری در طول عمر باتری نشان نمی‌دهد چرا که صفحات وب عمدتا از متن و تصویر تشکیل شده‌اند و فشار زیادی به GPU وارد نمی‌کنند.

تست ویدیو

تست ویدیو نتایج جالبی داشت. در این تست دو محتوای ویدیویی 1080p و 1440p در دو حالت 1080p و 1440p هر گوشی تست شد که مجموع ۴ تست برای هر گوشی می‌شود.

گوشی هواوی میت 20 پرو بهبود طول عمر باتری مورد انتظار با کاهش وضوح را نشان داد. علاوه بر این پخش ویدیو 1080p فارغ از وضوح گوشی طول عمر باتری بیشتری دارد. نتایج الجی وی40 بسیار متفاوت و تا حدی عجیب بود. وضوح گوشی تاثیری در عملکرد باتری هنگام پخش ویدیو ندارد، اما پخش ویدیو 1080p باتری بیشتری از 1440p مصرف می‌کند که بسیار عجیب است.

به صورت میانگین هنگام تماشای ویدیو مدل میت 20 پرو با وضوح صفحه نمایش کمتر طول عمر باتری بیشتری دارد اما وضوح صفحه نمایش تاثیری در عملکرد باتری الجی وی40 ندارد.

با در نظر گرفتن تمامی تست ها تغییر وضوح نرم افزاری در مقایسه با وضوح کمتر سخت افزاری تاثیر بسیار کمتری بر طول عمر باتری دارد. هواوی میت 20 پرو با در نظر گرفتن باتری بزرگتر خود ۶ درصد طول عمر باتری بیشتر دارد در حالیکه ال جی وی 40 تنها ۲.۷ درصد طول عمر باتری بیشتری دارد. برای اکثر کاربران تغییر وضوح نرم افزاری تاثیر چندانی در طول عمر باتری ندارد و تنها باعث ۱۵ تا ۴۰ دقیقه طول عمر باتری بیشتر بسته به ظرفیت باتری می‌شود. در هر صورت این متد تاثیری به اندازه وضوح 1080p پیکسل 3 در طول عمر باتری ندارد.

در موقعیت‌هایی که از گرافیک 3 بعدی استفاده می‌شود. کم کردن وضوح به 1080p باعث افزایش ۱۴.۱ درصدی طول عمر باتری می‌شود. کم کردن وضوح تا 720p طول عمر باتری را تا ۲۷ درصد نسبت به 1440p افزایش می‌دهد. در مقایسه مدل های 1080p و 1440p پیکسل 3 تفاوت طول عمر باتری ۱۵.۴ درصدی دارند.طول عمر باتری

 

گوشی‌های هوشمند 1080p مصرف انرژی کمتری دارند

نتایج این تست با پیش بینی ها سازگار بود. همچنین صفحه نمایش با وضوح سخت افزاری 1080p مصرف انرژی کمتری از تغییر نرم افزاری وضوح به 1080p مگر در موارد پردازش گرافیک سه بعدی دارد.

در گرافیک سه بعدی سهم انرژی مصرفی GPU تبدیل به فاکتور مهمی می‌شود و تاثیر تغذیه پیکسل های صفحه نمایش را کمرنگ می‌کند. در این موارد کاهش نرم افزاری وضوح تاثیری به اندازه استفاده از صفحه نمایش 1080p واقعی دارد. گرافیک سه بعدی برای کاربران گیمر که از گوشی برای بازی استفاده می‌کنند اهمیت زیادی دارد.

از طرف دیگر کاربران عادی که بیشتر ویدیو تماشا کرده و وب گردی می‌کنند تاثیر زیادی از کاهش نرم افزاری وضوح نخواهند دید.

بخش دیگر بحث اهیمت طول عمر باتری برای کاربران است. اغلب گوشی‌های QHD+ طول عمر باتری به اندازه یک روز کامل را دارند و به لطف فناوری فست شارژ به سرعت شارژ می‌شوند. البته کاهش وضوح به 1080p تاثیر بسیار اندکی در صفحه نمایش دارد و برای برخی کاربران ارزش یک ساعت طول عمر باتری بیشتر را دارد.

منبع: www.androidauthority.com

جمع امتیازها: 0 میانگین: 0

همینطور بررسی کنید

مقایسه تصویر سلفی

کدام تلفن دارای بهترین دوربین سلفی است؟

معمولا وقتی که یک تلفن هوشمند به زیر ذره بین می رود بیشتر به دوربین …

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *