رجیستری فقط حضوری در هنگام ورود به کشور از 12 مهر ماه

خبر 8 مهر 1399: به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، بر اساس تصمیم ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در بند 1-الف مصوبه شماره 32051/99در 27 مرداد ماه و در راستای جلوگیری از سواستفاده از اطلاعات مسافرین ورودی برای رجیستری گوشی تلفن همراه ،اظهار و ثبت تلفن همراه مسافرین، صرفا در محل مبادی ورودی کشور و پس از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورودبه کشور انجام شود .

برابر مندرجات متن مصوبه مذکور، پس ازدوازدهم مهر ماه ، هرگونه ثبت غیر حضوری تلفن همراه مسافری وبعد از خروج از گمرکات اجرایی مبادی ورودی ، توسط مسافرین ممانعت به عمل می آید.

اندروید زوم یک سایت آموزشی هست و خدمات و مسئولیتی در حوزه رجیستری موبایل ندارد


 

شهریور 1399: طبق اعلام گمرک ایران ثبت غیرحضوری تلفن همراه مسافری از مهرماه ممنوع است. اخیرا دو موضوع در رابطه با تلفن همراه ابلاغ و در دستور کار قرار خواهد گرفت. بر اساس اعلام ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- هر گونه ثبت غیر حضوری تلفن‌ همراه مسافری و بعد از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع می شود.

این در حالی است که از مهرماه اظهار و ثبت تلفن همراه مسافر از مهر ماه سال جاری پس از احراز هویت و تشخیص غیر تجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام خواهد شد.

خرداد 1399:

در واسط خرداد ماه سال 1399 سایت رسمی گمرک برای رجیستری با پاسپورت های اتباع خارجی طی یک بخشنامه قطع شد. قبل از آن بسیاری از گوشی های که بدون کد رجیستری بودند یا به اصطلاح رجیستر نشده اکثرا توسط پاسپورت های افغانی و کشورهای همسایه رجیستر میشدند که با قطع شدن سامانه برای گذرنامه های اتباع دردسری تازه برای کاربران و همکاران صنف موبایل شروع شد.

البته این را باید اضافه کنیم که با گذرنامه فرد ایرانی که در 2 الی 3 ماه اخیر وارد کشور شده باشد امکان ثبت همچنان وجود دارد ولی با توجه به وضعیت کرونایی کشور و بسته بودن مرزها هیچ خروج و ورود مسافری صورت نمیپذیرد که بتوان با پاس آنها ثبت رجیستری صورت داد! و از این رو قیمت رجیستری به طرز باور نکردنی افزایش یافته است. همین مسئله باعث سردرگمی کاربرانی شده است که در حال حاضر گوشی رجیستر نشده دارند.

اما خبر خوب:

احتمالا در اواسط مرداد ماه با بازشدن برخی از مرزهای زمینی و هوایی و ورود مسافر شاهد کاهش قیمت هزینه های رجیستری هستیم.


مهر 98:

ستاد مقابله با قاچاق ارز ابلاغ کرد زین پس هزینه عوارض گمرکی گوشی های مسافری (بدون کد) بجای دلار 4200 با نرخ سامانه سنا محاسبه میشود و همچنین قانون معافیت برای دستگاه های زیر 80 دلار برداشته شد.

امروز 24 مهر 1398 ابلاغیه فوق اعمال شد و شاهد 4 الی 7 برابری افزایش قیمت عوارض گمرک بودیم برای مثال:

 • گوشی محبوب Galaxy A50 128GB که 93 هزار تومان عوارض گمرکی داشت یکباره به 495 هزار تومان تغییر کرد تقریبا 5 برابر!
 • گوشی A30 که 63 هزار تومان عوارض گمرک داشت با افزایش 6.5 برابری به عوارض 387 هزار تومان افزایش یافت.
 • گوشی iPhone 11 Pro که در قبل حدود 730 هزار تومان گمرکی داشت با 2,500,000 افزایش به نرخ 3,230,000 رسید.

اصلاحیه 25 مهر 98: تنها 24 ساعت پس از افزایش چندین برابری هزینه عوارض گوشی، قیمت ها کمی رو به پایین اصلاح شد ولی هچنان شاهد افزایش میانگین 4 برابری هستیم.


اندروید زوم یک سایت آموزشی هست و خدمات و مسئولیتی در حوزه رجیستری موبایل ندارد

خبر پنجشنبه شهریور 98: قابل توجه واردکنندگان، عمده فروشان و کلیه موبایلی های سطح کشور: تمامی گوشی های رجیستر نشده و به اصطلاح قاچاق بعد از رجیستری صرفا 2 هفته فرصت دارند تا سیم کارتی در دستگاه قرار گیرد و ارتباط برقرار شود در غیر این صورت دستگاه مذکور مسدود و غیرفعال میشود

خبر خرداد 98: باوجود اینکه جناب ابراهیم درستی رییس اتحادیه در اواخر اردیبهشت ماه 98 در تلویزیون ملی ایران به صورت رسمی اعلام کرد که رجیستری بسته خواهد شد ولی این اتفاق از اول خرداد 98 با فشار سازمان مبارزه با قاچاق رخ داد و زین پس برای گوشی های بدون کد غیر مسافری امکان پرداخت عوارض و دریافت کد رجیستر وجود ندارد! فقط کاربرانی که در سه ماه گذشته مهر ورود به کشور از مرز مشخصی در پاسپورت خود دارند و در 1 سال گذشته گوشی مسافری ثبت نکردند قادر به رجیستر 1 دستگاه گوشی همراه میباشند

همچنین بخوانید:

خبر اردیبهشت (خارج از اعتبار)

در تاریخ 30 اردیبهشت 98 اقای ابراهیم درستی نماینده وزیر صنعت اعلام کرد به علت آنکه تامین نیاز بازار در شرایط فعلی امکان پذیر نیست رجیستری گوشی مسافری و غیر مسافری تا اطلاع ثانویه با توجه به شرایط قبل ثبت 1 دستگاه با 1 کد ملی تا اطلاع ثانویه ادامه دارد.

خبر فروردین(خارج از اعتبار)

به گزارش منابع رسمی: یک خرداد 1398 سامانه رجیستری به سرور نیرو انتظامی متصل میگردد و ثبت فقط برای مسافران واقعی که از مرز مشخصی و با پاسپورت مهر شده در سه ماه گذشته وارد کشور شدند قابل انجام است. خدمات رجیستری گوشی های غیر مسافری برای همیشه منحل خواهد شد.

 

گزارش به مردم
گزارش به مردم

گمرک: فعالیت سامانه اظهار گوشی‌های مسافری به گمرک همچنان ادامه دارد

گمرک ایران اعلام کرد: فعالیت سامانه اظهار گوشی‌های مسافری به گمرک همچنان ادامه دارد و این سازمان پیشنهاد داده تا برای رفع مشکلات مربوط به گوشی‌های تلفن همراه مسافری واردات گوشی‌های تلفن همراه به صورت تجاری آسان‌تر شود.

گمرک در واکنش به گزارشی درخصوص “بلاتکلیفی کاربران در باز و بسته شدن ناگهانی سامانه گمرکی موبایل” اعلام کرد: سرویس “ارسال اطلاعات تلفن همراه ” دچار اختلال بوده و خطاهای دریافتی مرتبط با این سرویس در مراحل ” ثبت شناسه بین‌المللی گوشی تلفن همراه ” به همین دلیل بوده و این اختلال از سمت گمرک نبوده است .

در توضیحات گمرک آمده است: سامانه گوشی‌های مسافری گمرک همچنان فعال است و موضوع چگونگی فعال‌سازی گوشی‌های مسافری مربوط به سیاست‌گذاری سایر نهادها است که گمرک در این خصوص صرفاً یک سازمان مجری است. در این خصوص کمیته راهبری طرح رجیستری سیاست‌گذاری می‌کند که زیر نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعالیت دارد و گمرک مجری تصمیمات و سیاست‌های این کمیته در حوزه رجیستری گوشی‌های تلفن همراه مسافری بوده و سامانه ثبت اطلاعات گوشی‌های مسافری طبق ضوابط و سیاست‌های این کمیته همچنان فعال است.

در حال حاضر پس از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی تلفن همراه توسط شخص متقاضی، طبق قوانین و مقررات مربوطه، اطلاعات از طریق سرویس “ارسال اطلاعات تلفن همراه ” که زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت دارد برای سایر سامانه ها جهت صحت سنجی اطلاعات و به سامانه همتا جهت فعال سازی گوشی های تلفن همراه ارسال می‌‌شود.

عدم امکان ثبت گوشی های غیر مسافری در گمرک

در تاریخ 31 فروردین 98 مجددا سایت رسمی گمرک برای ثبت گوشی های غیر مسافری (گوشی های بدون کد در بازار که از مرز و گذرنامه نامعلوم وارد شده اند) بدون اطلاع قبلی بسته شده است. این امر قطعا باعث اختلال در بازار موبایل در اردیبهشت ماه 98 و افزایش قیمت گوشی های همراه خواهد بود. اگر در 3 ماه گذشته شما یا آشنایانتان سفر خارجی به صورت قانونی داشته اید و همچنین در 1 سال اخیر گوشی مسافری به نام خود ثبت نکرده اند میتوانید با آن مشخصات پاسپورت اقدام به ثبت و رجیستری نمایید در غیر این صورت با پیغام خطا “بر اساس اطلاعات دریافتی از پلیس گذرنامه ناجا، مسافرتی در سه ماه گذشته برای شما ثبت نشده است. بیشتر بخوانید: حل خطا عدم مسافرت در 3 ماه گذشته پلیس گذرنامه در سامانه رجیستری گمرک ”  مواجه میشود. در حال حاضر (1 اردیبهشت 98) امکان ثبت و رجیستری برای دستگاه غیرمسافری یا به اصطلاح قاچاق وجود ندارد! مانند هزاران مغازه دار و کاربر ایرانی تا اطلاع ثانویه منتظر بمانید که این موضوع از مراجع بررسی شود. نتیجه را به صورت رسمی از همینجا اعلام خواهیم کرد.

خطا در رجیستری
خطا در استعلام گذرنامه: بر اساس اطلاعات دریافتی از پلیس گذرنامه ناجا، مسافرتی در سه ماه گذشته برای شما ثبت نشده است

بازگشایی مجدد سرویس رجیستری بدون مشکل در ثبت

بروزرسانی 1397-12-20: اتصال سامانه گمرک به سرور همتا جهت استعلام IMEI

اتصال سایت گمرک به سرور های همتا
اتصال سایت گمرک به سرور های همتا

عصر روز دوشنبه 20 اسفند ماه سامانه رسمی گمرک به سرورهای همتا جهت استعلام شناسه IMEI کاربران متصل شد. در ابتدای امر بدلیل مشکلات دریافت اطلاعات کاربران از همتا، امکان استفاده از سایت وجود ندارد. امید است در روزهای آتی مشکلات رفع شود

بروزرسانی 15 اسفند 97

اطلاعیه جدید شرکت گمرک : 

قابل توجه کلیه مسافرین گرامی و متقاضیان ثبت اطلاعات تلفن همراه مسافری

فایل جدید حاوی اطلاعات ثبت شده گوشی های تلفن همراه مسافری در سامانه گمرک ( از تاریخ 97/12/06 تا تاریخ 97/12/15 ساعت 8 صبح ) از گمرک ایران به وزارت صمت (همتا) ارسال شد.

بدیهی است فعال سازی گوشی های تلفن همراه می بایست از طریق سامانه همتا صورت گیرد.

بروزرسانی 11 اسفند 97

طی چند روز اخیر باز حاشیه های مختلف در زمینه ثبت گوشی های مسافری و اعتصاب برخی فروشندگان و نگرانی خریداران از تکلیف ثبت و فعالسازی گوشی های تلفن همراهشان بلاخره امروز طی جلسه ای فی مابین معاونت کالای قاچاق و فعالان بازار تصمیم جدید بر این شده تا روال ثبت گوشی ها تا اطلاع ثانوی به حالت قبل برگردد لذا مسافران و یا خریداران داخلی که گوشی تهیه کرده اند هم اکنون میتوانند اقدام به ثبت و فعالسازی دستگاه هوشمند خود کنند.

منبع : خبرگزاری فارس

وویس غیر رسمی مربوط به بازگشایی مجدد سایت گمرک:

همانطور که میدانید بازار گوشی های هوشمند اینروزها بسیار پرتلاطم بوده و شاهد چالش بین سه ضلع یک مثلث یعنی فروشنده ، خریدار و نهادهای دولتی ثبت و رجیستری گوشی ها (سامانه همتا ، سامانه گمرک) بوده ایم. اما برای مدت چند ماه بود گمرک خبر از تغییر روال ثبت گوشی ها داده بود و این در حالی است که هزاران فروشنده و خریدار از طریق سامانه ثبت گوشی های مسافری اقدام به ثبت اطلاعات و پرداخت گمرک دستگاههای خود کرده اند و سپس کد فعالسازی خود را از سامانه همتا دریافت و یا هنوز منتظر دریافت کد فعالسازی 6 رقمی از سوی همتا هستند.

اما از امشب (7 اسفند 1397) سامانه ثبت گوشی های مسافری گمرک با تغییراتی در هنگام ثبت دستگاهها مواجه شده که برای ثبت باید شماره پاسپورت شخص مورد نظر از سوی سامانه استعلام شود که از کدام مرز و پایانه دستگاه وارد کشور شده است و ظاهرا سیاست گمرک از انجام اینکار، اختصاص این سامانه تنها به گوشی های مسافرانی است که دستگاه خود را طی یک بازه زمانی مشخص (ممکن است سی روزه) با پاسپورت شخصی خود وارد کشور کرده اند اما سوال اصلی اینجاست تکلیف تعداد زیادی گوشی بدون کد و رجیستر نشده در بازار چه میشود ؟

تغییر روند ثبت گوشی های مسافری در سامانه گمرک
تغییر روند ثبت گوشی های مسافری در سامانه گمرک

اما اندرویدزوم که پیشتر هم همراه مردم و فروشندگان موبایل در تسهیل روند ثبت و پیگیری مراحل رجیستری گوشی های هوشمند بازار بوده است هم اکنون با تغییر روند این سیاست درحال پیگیری و بررسی کلیه موارد و پیدا کردن راهی برای ثبت مجدد گوشی های در بازار است تا آنرا به مردم عزیز اعلام نماید. اما سوالها و چالش های موجود پس از تغییر سیاست گمرک چه خواهد بود ؟

 1. آیا ثبت و رجیستری گوشیها برای جلوگیری از قاچاق به شرکت و یا سازمان خاصی واگذار میشود ؟ 
 2. با وجود هزاران دستگاه ثبت نشده آیا گمرک از دریافت هزینه گمرکی دستگاهها خواهد گذشت ؟ 
 3. با وجود عدم ثبت گوشی ها تکلیف قیمت موبایل و عدم فروش موبایل توسط فروشندگان چه خواهد بود؟

لطفا نظرات خود در کامنت ها با ما در میان بگذارید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.