صفحه نمایش تاشو

صفحه نمایش‌های تاشو چه تاثیری در صنعت گوشی‌های هوشمند خواهند داشت؟

پنج تغییر اساسی که گوشی‌های تاشو 

پس از سال‌ها پیشرفت، گوشی‌های هوشمند به دنبال یک خیز فنّاورانه بزرگ هستند؛ صفحه‌نمایش‌های تاشو گوشی‌های تاشو سال‌ها در اطراف ما بوده‌اند: ثبت اختراع، نمونه اولیه، تولید و گاهی شایعاتی در مورد این موضوع وجود داشته است. رئیس بخش موبایل سامسونگ علنا در مورد پیشرفت این شرکت درزمینه صفحه‌نمایش‌های تاشو صحبت کرده است.

زمزمه‌هایی که در مورد گوشی‌های تاشو در چند ماه اخیر مطرح بوده است کمی متفاوت بود و به نظر می‌رسد سال جاری مملو از این نوع از گوشی‌ها خواهد بود. شرکت ZTE محصولی در دسته “تاشو” روانه بازار کرده است: گوشی ZTE Axon M که محصول سال 2017 است. برخلاف این دستگاه که دو صفحه‌نمایش مجزا دارد، نسل جدید گوشی‌ها قرار است تک صفحه‌های تاشو داشته باشد.

صفخه نمایش تاشو

این دستگاه‌ها ممکن است در فورم‌های مختلفی عرضه شوند، اما به نظر می‌رسد که صفحه‌های نمایش نسخه‌های ابتدایی به خارج تا می‌شوند، به‌گونه‌ای که دو قسمت پشت‌به‌پشت هم قرار می‌گیرند و مانند صفحه‌های بسته‌شده یک کتاب نخواهد بود. در ادامه همراه وبسایت اندرویدزوم باشید.

روش‌های جدید تعامل

طی چند سال اخیر، تولیدکنندگان با هر نسل جدید، گوشی‌های هوشمند را با رم بیشتر، دوربین‌های بهتر و پردازشگرهای سریع‌تر ارتقاء بخشیده‌اند. غیر از برخی استثنائات جزئی مانند اسکنر اثرانگشت (که روزی احتمالا روش پرداخت در فروشگاه‌ها خواهد بود)، هیچ‌چیز، عملکرد گوشی‌ها را تغییر نداده است و فقط کیفیت این عملکرد تغییر کرده است.

صفحه‌نمایش 4K ممکن است شیک‌تر از HD باشد، اما عملکرد اصلی هردو یکسان است. از سوی دیگر، زمانی که دوربین دوم به گوشی‌ها اضافه شد، قابلیت‌های جدیدی مانند تماس‌های تصویری و سلفی ایجاد کرد. هیچ‌کس دوست ندارد به زمان‌های پیش از دوربین‌های جلو و پشت بازگردد و ممکن است صفحه‌نمایش تاشو نیز تأثیر مشابهی ایجاد کند.

صفحه نمایش تاشو

صفحه‌های تاشو اساسا این قابلیت را دارند که یک صفحه‌نمایش را به دو صفحه تبدیل کنند. سیستم‌های دو مانیتور در دنیای تکنولوژی بسیار معمول و محبوب هستند. این سیستم‌ها عضوی جدانشدنی از زندگی برخی افراد هستند. گوشی‌های تاشو می‌توانند قابلیت عملکردهای چندوظیفه‌ای مشابه را فراهم کنند.

قابلیت “recent apps” یا منوی چندوظیفه‌ای بر روی اندروید به‌سرعت محبوب شدند زیرا سرعت دسترسی به برنامه قبلی را افزایش می‌دهد، اما اگر بتوان آخرین یا پراستفاده‌ترین برنامه را به یکی از صفحه‌ها پین کرد چطور؟ اگر بتوان میانبرهایی برای اطلاعات و اخبار در یکی از این صفحات داشت چطور؟ در این صورت به‌جای یک نیم‌صفحه می‌توان یک صفحه کامل به این موارد اختصاص داد.

این موضوع فقط در مورد میانبرها صادق نیست و برنامه‌ها و بازی‌ها نیز از این طریق کارایی بهتری خواهند داشت. دیگر برای قرار دادن دکمه‌ها بر روی صفحه نیازی نیست که یک صفحه را شلوغ کنیم و به‌راحتی می‌توان آن‌ها را بر روی نیمه دیگر قرار داد و همچنین می‌توانیم شاهد ظهور بازی‌های مشابه کنسول Nintendo DS باشیم.

صفحه نمایش تاشو

همه این‌ها بر این فرض است که گوشی‌ها با یک تا ساخته شوند. ممکن است حتی تعداد تاشدگی بیشتری با سه یا چهار صفحه نیز در فناوری گوشی‌های هوشمند شاهد باشیم. روش‌‌های مختلفی را می‌توان برای ورود داده به این صفحه نمایش‌ها مانند “فشار طولانی”، “کشیدن” و شاید حتی “خم کردن” را استفاده کرد.

تولیدکنندگان همواره در تلاش بوده‌اند تا صفحه‌نمایش بزرگ‌تری را در یک چارچوب کوچک‌تر جای دهند. با این فناوری آن‌ها می‌توانند به این مهم دست پیدا کنند و صفحه‌نمایشی دو برابر بزرگ‌تر با قابلیت‌های جدید فراهم کنند.

دوربین‌ها بسیار بهتر خواهند شد

برای بسیاری از افراد، مهم‌ترین قابلیت گوشی هوشمند دوربین آن است و تولیدکنندگان می‌بایست بهترین کیفیت را بر روی دوربین‌های جلو و پشت موبایل‌های خود پیاده کنند. این موضوع امروزه به‌خوبی در گوشی‌ها رعایت می‌شود. دوربین‌های جلو برای عکس‌های پرتره، سلفی و تماس تصویری بهتر تجهیز می‌شوند. دوربین‌های پشت نیز به سایر موارد اختصاص داده می‌شوند.

اما، این موضوع ظاهرا باعث می‌شود که یکی از دوربین‌ها بدتر از دیگری باشد، چراکه تولیدکنندگان به دنبال بهینه‌سازی هزینه‌ها و منابع خود هستند. در گوشی‌های تاشو (مخصوصا آن‌هایی که به خارج تا می‌شوند)، دوربین اصلی می‌تواند بسته به باز یا بسته بودن دستگاه به‌عنوان هر دو دوربین جلو پشت عمل کند.

صفحه نمایش تاشو

این بدین معنی است که شرکت‌های تولیدکننده اصلی می‌توانند به‌جای این‌که حواس خود را بین دو دوربین مجزا تقسیم کنند، تمرکز خود را بر روی ساخت یک دوربین استثنایی قرار دهند و از این طریق همچنین فضای کم‌تری نیز اشغال خواهد شد. ساخت یک تنظیمات واحد دوربین می‌تواند به‌منزله از دست دادن تخصصی سازی‌های ایجادشده در دوربین‌ها طی سال‌های اخیر باشد.

خبری از صفحه‌های شکسته نخواهد بود

ممکن است که گوشی‌های تاشو نتوانند به‌طور کامل مانع از ایجاد شکستگی در صفحه گوشی شوند، اما این موضوع را به حداقل خواهند رساند. ازآنجایی‌که صفحه‌نمایش‌های تاشو اساسا منعطف هستند، احتمال شکستگی هنگام زمین خوردن در این دستگاه‌ها بسیار کم‌تر است.

گوشی‌های هوشمند کنونی گام‌های بزرگی در این زمینه برداشته‌اند؛ شیشه Gorilla Glass شرکت Corning آن‌ها را نسبت به قبل بسیار محکم‌تر و مقاوم‌تر در برابر شکست کرده است، اما همچنان بسیار شکننده هستند.

صفحه نمایش تاشو

گرچه هنوز اطلاعاتی از مواد مورداستفاده برای تولید صفحه‌نمایش‌های تاشو در دسترس نیست (OLED پلاستیک و LCD محتمل‌تر هستند)، اما می‌دانیم که در مقابل ضربه بسیار مقاوم‌تر خواهند بود و این بدین معنی است که می‌توان با صفحه‌های شکسته، تعمیرات گران‌قیمت و قاب‌های بزرگ خداحافظی کرد.

انتخاب بیشتر برای مشتری، زمان کافی برای تولیدکنندگان

صفحه‌نمایش 1080 یا 1440؟ رم 3 یا 4 گیگابایتی؟ این‌ها سوالاتی هستند که امروزه هنگام خرید یک گوشی با آن‌ها مواجه می‌شوید، اما به‌زودی یک سؤال جالب‌تر نیز به این‌ها اضافه خواهد شد: آیا من گوشی‌ای می‌خواهم صفحه‌نمایش آن تا شود یا خیر؟

این یک احتمال خوشایند است: یک حس کاملا جدید و متفاوت که به کاربر قدرت انتخاب دیگری می‌دهد. همچنین دیگر نیازی نیست که تولیدکنندگان گوشی هوشمند، مدل‌های تکراری را تغییر دهند. گوشی Galaxy X سامسونگ، یعنی گوشی تاشو این شرکت، احتمالا هم‌زمان با Galaxy S10 و Galaxy S10 Plus خواهد رسید، درست مشابه iPhone X که همراه با iPhone 8 و iPhone 8 Plus رسید.

صفحه نمایش تاشو

این فناوری بدون شک به تولیدکنندگان سود خواهد رساند. در حال حاضر، همه در تلاش هستند تا محصولات بسیار مشابه خود را با قیمت بالاتر از دیگری به فروش برسانند. گوشی‌های هوشمند علاوه بر سود بیشتر، بهترین جایگاه در بازار را نیز در اختیار تولیدکنندگان این فناوری قرار خواهد داد و شرکت‌های کوچک‌تر باید بر روی تولید همان گوشی‌های معمولی خود تمرکز کنند.

شرکت‌هایی مانند سامسونگ و هوآوی تا چند سال آینده به‌جای تمرکز بر روی گوشی‌های معمولی خود نگران گوشی‌های تاشو خود خواهند بود. اولین نسل این دستگاه‌ها احتمالا بسیار گران و بی‌نظیر خواهد بود. تولیدکنندگان کوچک‌تر می‌توانند بر نقاط ضعف گوشی‌های تاشو مانند عمر کوتاه باتری و بدنه ضخیم سرمایه‌گذاری کنند.

عامل اصلی شکست تبلت

کم کم کاربرد تبلت‌ها رو به کاهش است. در سال 2014، مدیرعامل شرکت Best Buy، “هوبرت جولی”، اعلام کرد: “من فکر نمی‌کنم که هیچ مقوله‌ای در تاریخ فناوری به این سرعت بزرگ و محبوب شده باشد.” البته مطمئنا او چنین پایانی هم برای هیچ فناوری‌ای ندیده است.

بخشی به این خاطر است که تبلت‌ها، لپتاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند در سال‌های اخیر با یکدیگر ترکیب‌شده‌اند. ما لپ‌تاپ‌هایی با صفحه‌نمایش‌های تاچ بسیار کوچک دیده‌ایم مانند Chromebook که تجربه‌ای مشابه اندروید را بر روی یک لپ‌تاپ به ما ارائه می‌دهد و گوشی‌های هوشمند با صفحه‌نمایش‌های بزرگ که مانند رایانه‌های شخصی کار می‌کنند. گوشی تاشو می‌تواند این‌ها به‌طور کامل محو کند.

صفحه نمایش تاشو

باز کردن یک گوشی تاشو برای دو برابر کردن صفحه‌نمایش، با یک سیستم‌عامل یکسان عملا آن را تبدیل به یک تبلت خواهد کرد. تنها نکته منفی این است که در سال‌های ابتدایی این گوشی‌ها احتمالا هزینه بیشتری خواهند داشت. وقتی‌که لپ‌تاپ‌های تاچ و گوشی‌های تاشو  را بتوان تبدیل به تبلت کرد، استفاده از تبلت به‌عنوان یک دستگاه مجزا بی‌معنی است.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.