p30 pro

بررسی دوربین گوشی P30 Pro با پرچمداران اپل ، سامسونگ ، گوگل و شیائومی

مقایسه دوربین Huawei P30 Pro با پرچمداران

طی سال‌های گذشته همواره شاهد نوآوری‌های بسیار جذابی از سوی شرکت هواوی در زمینه دوربین گوشی‌های هوشمند بوده‌ایم، که از این نوآوری‌ها می‌توان به مواردی چون ماژول‌های تک‌رنگ، انباشت تصویر و حالت شب اشاره کرد. اکنون گوشی Huawei P30 Pro این شرکت به‌صورت رسمی معرفی‌شده است و قابلیتی جدید در قسمت دوربین خود دارد و آن یک دوربین تله‌فتو پریسکوپ است.

دوربین این گوشی دارای قابلیت زوم 5x است که نظیر آن را در هیچ گوشی دیگری نمی‌توان یافت، البته نباید این مقایسه را صرفا محدود به این ویژگی کرد. در این مقاله به بررسی جزئیات و مقایسه عمیق دوربین این دستگاه با سایر نام‌های تجاری بزرگ در بازار موبایل خواهیم پرداخت. همراه وبسایت اندرویدزوم باشید.

بررسی کلی

مورد اول جهت مقایسه با این دستگاه، گوشی +Galaxy S10 سامسونگ است که دارای یک دوربین ultra wide و لنزی با گستره بیشتر نسبت به P30 Pro است، اما فاقد فوکوس خودکار است. همچنین نکته معمول دیگر در بین گوشی‌های هوشمند زوم 2x است که در مورد دوربین تله‌فتو این گوشی گلکسی نیز صدق می‌کند اما P30 Pro در این زمینه کاملا متفاوت عمل کرده است.

هیچ مقایسه دوربینی بدون حضور اپل کامل نیست، پس گوشی بعدی در این رقابت iPhone XS است. اما آیفون بدون ماژول ultra wide ناقص محسوب می‌شود. یک نقص که قطعا در این پاییز باید مرتفع شود، اما هنوز 6 ماه تا این زمان باقی‌مانده است.

شرکت‌کننده بعدی در این مقایسه با سخت‌افزار ضعیف‌تر، گوشی Pixel 3 است. شرکت گوگل زمان زیادی صرف سخت‌افزار نمی‌کند – اینجا صرفا صحبت از پردازش عکاسی است؛ گوشی Pixel 3 بهترین تصاویر را در نور کم در بین گوشی‌های هوشمند مطرح در بازار می‌گیرد. اما این گوشی با ultra wide های امروزی قابل‌مقایسه نیست و لنز اختصاصی برای زوم Super Res نیز ندارد.

اما گوشی Mi 9 شیائومی همه این‌ها را دارد. این دستگاه دارای ماژول تله‌فتو است درحالی‌که زوم آن 5x نیست، اما زوم قابل‌قبول 2x را دارد. همچنین دارای یک دوربین ultra wide است که می‌تواند مشابه P30 Pro فوکوس خودکار کند.

به ‌منظور پیوستگی و کامل بودن این مقایسه، نگاهی به Mate 20 Pro نیز خالی از لطف نیست. این گوشی نیز دوربینی ultra wide مشابه P30 Pro دارد، اما نقاط مشترک این دو گوشی به همین ختم می‌شود. در واقع در هر دو این گوشی‌ها دوربین اصلی 40 مگا پیکسلی بوده، اما حسگر P30 Pro جدیدتر است. این حسگر جدید دارای یک فیلتر RYYB با پیکسل‌های زرد (Yellow) است که نسبت به پیکسل‌های سبز (Green) قدیمی در جمع‌آوری نور بهتر عمل می‌کند. همچنین لنز روشن‌تری دارد (f/1.6 در مقابل f/1.8) و پایدارتر است.

در نهایت به دوربین تله‌فتو می‌رسیم که ستاره این نمایش است. گوشی P30 Pro سنسور تله‌فتو پریسکوپ با میدان دیدی معادل با یک لنز 125 میلی‌متری یک دوربین فول فریم را ارائه می‌کند و درحالی‌که super fast نیست (f/3.4) اما همچنان تصاویر پایداری را به ثبت می‌رساند. لنز سنتی گوشی Mate 20 Pro که معادل یک لنز 80 میلی‌متری است در این مقایسه حرفی برای گفتن نخواهد داشت. گوشی P30 Pro دارای یک دوربین مدت پرواز (ToF) نیز است.

مقایسه دوربین اصلی در نور روز

مشابه هر چیز دیگری ابتدا با کارهای ساده شروع می‌کنیم و سپس به سراغ مسائل سخت‌تر خواهیم رفت. به ‌دور از هرگونه بزرگنمایی، در حال حاضر تمام گوشی‌های متوسط عملکردی مناسب در نور روز دارند. با این ‌وجود، تفاوت‌های اندکی نیز وجود دارد. شاید واضح‌ترین موضوع هنگام مشاهده ریز عکس‌ها نمود رنگ محدودتر گوشی P30 Pro است که به‌ویژه در قسمت‌های سبز مشخص‌تر است.

البته این موضوع باید در نظر گرفته شود که عکس‌هایی که توسط P30 Pro گرفته‌شده است در حالت خاموش Master AI بوده است و قطعا روشن کردن آن رنگ‌ها را بسیار زنده‌تر نشان خواهد داد. اما، نمی‌توان مطمئن بود که آیا این قابلیت حالت تصویر مناسب را انتخاب می‌کند و معمولا در تست‌های انجام‌شده حالت آسمان آبی انتخاب‌شده است که رنگ‌های آبی را تقویت می‌کند اما رنگ‌های سبز را آن‌چنان دستخوش تغییر نمی‌کند.

موضوع بعدی ثبت جزئیات است. سنسور 10 مگاپیکسلی این گوشی در جزئیات آن‌گونه که انتظار می‌رفت عمل نمی‌کند و رزولوشن پایینی دارد و می‌توان گفت که جزئیات بالا از نقاط قوت این دوربین محسوب نمی‌شود. در ادامه عکس‌های اصلی که در آن را مشاهده می‌کنید آمده است.

با استفاده از حالت 40 مگاپیکسلی می‌توان جزئیات بیشتری را ثبت کرد، اما برای هر صحنه‌ای قابل استفاده نخواهد بود. محدوده پویایی گوشی جدید شرکت هواوی بهترین نتایج را با سایه‌ها و هایلایت‌های عالی ایجاد می‌کند. گوشی P30 Pro به‌ویژه در مقایسه با آیفون و پیکسل ورود نور بهتری دارد.

مقایسه دروبین تله فتو در نور روز

موردی که  واقعا گوشی هواوی پی 30 پرو در آن بی‌نظیر عمل می‌کند نزدیک کردن سوژه‌های دور است. برای مقایسه بهتر و دقیق‌تر، تست‌ها در هر گوشی با حداکثر زوم اوپتیکال طبیعی گوشی و از آن بیشتر با زوم دیجیتال گوشی جهت همسانی با زوم لنز 5x گوشی P30 Pro انجام‌شده است. در مورد گوشی پیکسل 3 گوگل استثنایی وجود دارد؛ در قسمت اول تست برای استفاده از زوم Super Res و به‌ منظور همسان‌سازی جهت رقابت پوشش زوم 2x کمی زوم اوت اتفاق افتاده است. بنابراین قابلیت زوم این گوشی قابل‌قبول است.

قابلیت میزان زوم و نزدیک شدن به سوژه‌ها و همچنین واکاوی جزئیات در گوشی P30 Pro کاملا مشهود است. در ضمن، زمینه دید وسیع‌تر رقبای 2x منجر به عکس‌های نامتوازن‌تر می‌شود. از سویی دیگر، مورد دیگری که وجود دارد این است که زوم 5x لنز معادل 125 میلی‌متر در بسیاری از مواقع می‌تواند “زیاد از حد” باشد. گوشی Mate 20 Pro در میانه این مقایسه قرار می‌گیرد، لنز 3x معادل 80 میلی‌متر، مشابه هیچ‌کدام از دیگر لنزها نیست اما قابل‌قبول است. هنگام استفاده از زوم دیجیتال و مقایسه با عکس‌های گوشی پی 30 پرو جای هیچ‌گونه اظهارنظری باقی نمی‌ماند و این گوشی برتری خود را به نمایش می‌گذارد.

ظرافت جزئیات در عکس‌های زوم‌شده P30 Pro بی‌نظیر است. شاید هنوز ذره‌بین‌های قدیمی بهتر از نرم‌افزار عمل می‌کنند. نسبت به جزئیات موجود در عکس‌های P30 Pro، پوشش آن در مقایسه با سایر گوشی‌های دیگر در تنظیمات 5x کمی باریک‌تر است. این از این موضوع ناشی می‌شود که گوشی از “5x” خود استفاده می‌کند اما فاصله کانونی معادل 125 میلی‌متر اندکی کوچک‌تر از 5 برابر 26-27 میلی‌متر دوربین‌های معمولی است.

نکته بعدی این است که P30 Pro باوجود حسگر 8 مگاپیکسلی دوربین تله‌فتو آن، عکس‌های تله‌فتو 10 مگاپیکسلی را خروجی می‌دهد. هنوز اطلاعاتی از چگونگی این اتفاق در دسترس نیست و البته نیازی نیز نیست زیرا خروجی دوربین پریسکوپ P30 Pro فوق‌العاده است.

مقایسه دوربین اصلی در نور کم

رفته‌رفته با کاهش نور در طول روز و در هوای نیمه ‌روشن عکاسی سخت‌تر می‌شود. تفاوت‌ها در این میزان نور نسبت به نور روز بیشتر خود را نشان می‌دهند. گوشی Mi 9 به دنبال حفظ جزئیات است. سایر گوشی‌ها مشابه هم هستند و در نواحی روشن‌تر جزئیات بهتری ارائه می‌دهند. اما با توجه به تصاویر گرفته ‌شده و حاشیه‌های زینتی در وسط عکس می‌توان گفت P30 Pro درزمینه ثبت جزئیات در هوای نیمه‌روشن بهتر عمل می‌کند. عکس گرفته‌شده توسط پیکسل 3 با آبی‌ترین و اشباع‌ترین آسمان، تاریک‌ترین تصویر را ارائه می‌کند. سایر گوشی‌ها نور بهتری دارند، اما نمی‌توان از تمایل گوشی iPhone به زرد کردن نور چراغ‌ها گذشت.

عکاسی در شب

در شرایط تاریک گوشی P30 Pro در مقایسه با Mate 20 Pro عملکرد بهتری دارد، اما این تنها یک برتری نسبت به یک عملکرد خوب است. گوشی پی 30 پرو سبب شارپ شدن عکس‌ها می‌شود، بنابراین جزئیات ظریف‌تر مشاهده‌ شده ممکن است ناشی از همین موضوع باشد؛ عکس‌های گلکسی و پیکسل شارپی کمتری دارند. تحت چنین شرایطی، پیکسل تصاویر روشن‌تری ارائه می‌کند (حتی بدون قابلیت Night Sight)، درحالی‌که تصاویر آیفون از مابقی تاریک‌تر هستند. در ادامه می‌توانید عکس‌ها را مشاهده کنید.

حالت شب

در قسمت قبل به قابلیت Night Sight در گوشی پیکسل 3 اشاره شد. بنابراین خوب است که نگاهی به حالت شب در دروبین این گوشی‌ها انداخت. در این زمینه، گوشی P30 Pro در مقایسه با Mate 20 Pro عملکرد بسیار بهتری دارد. این گوشی جزئیات را ظریف‌تر ثبت می‌کند و خبری از اثر آبرنگی موجود در حالت شب نسل‌های قبلی نیست. گوشی شیائومی می 9 نیز در جایگاهی بین دو نسل هوآوی قرار دارد؛ در این گوشی نیز کمی اثر آبرنگی وجود دارد اما در حد عکس‌های میت نیست.

پیکسل اثر آبرنگی را ندارد و باوجود اینکه عکس‌های آن نویز بیشتری دارند، نسبت به P30 Pro برتر است.  به‌عنوان موضوع پایانی این بخش، ذکر این نکته ضروری است که تصاویر در تاریکی با دوربین‌های تله‌فتو گرفته نشده‌اند. لازم به ذکر است که گوشی آیفون حالت شب ندارد و عکس‌ها با حالت شب گوشی سامسونگ کاملا تاریک گرفته شده‌اند.

مقایسه دوربین‌های اولتراواید

اولتراواید در نور روز

آیفون در این مقایسه یک دوربین کم دارد و پیکسل حتی دو ماژول نسبت به بقیه کمتر دارد. البته موضوع داشتن دوربین با زاویه اولترا واید یا سوپرواید نیست. گوشی +Galaxy S10 این دوربین را دارد، اما نقاط ضعفی نیز دارد؛ به‌عنوان ‌مثال فوکوس دوربین اولترا واید آن ثابت است درحالی‌که هر دو گوشی هوآوی و شیائومی قابلیت فوکوس خودکار را با دوربین اولترا واید خود دارند. این موضوع هنگام عکاسی از فاصله نزدیک در گلکسی دردسرساز می‌شود.

عکس‌های P30 Pro ازلحاظ جزئیات بسیار مشابه Mate 20 Pro هستند. شدت رنگ P30 Pro اندکی کم شده است و می‌توان گفت در این دسته کم‌ترین است. گلکسی با قوی‌ترین گستره رنگ در سوی دیگر این طیف قرار دارد. گوشی‌های هواوی جزئیات بیشتری ثبت می‌کنند اما تفاوت به ‌اندازه اختلاف بین 20 مگاپیکسل و 12 مگاپیکسل نیست.

اولترا واید در نور شب

در نور کم، گوشی‌های شرکت هواوی نسبت به Mi 9 و +Galaxy S10 عکس‌های اولترا واید تاریک‌تر و کمتر رنگی در اختیار می‌گذارند. مقایسه میزان جزئیات ثبت ‌شده نیز بین این چهار گوشی به همین ترتیب است، بنابراین بین این چهار مورد برتری با گوشی شیائومی می 9 است.

حالت شب دوربین اولترا واید

گوشی‌های هواوی دارای حالت شب برای دوربین‌های اولترا واید خود هستند، قابلیتی که می 9 از آن بی‌نصیب است. این به گوشی‌های هوآوی اجازه می‌دهد جزئیاتی را در عمیق‌ترین سایه‌ها ثبت کنند که Mi 9 نمی‌تواند ببیند و همچنین P30 Pro عکس‌های تیزتری نسبت به Mate 20 Pro بدون اثر آبرنگی و با جزئیات درهم‌ و برهم ثبت می‌کند.

عکس‌های ماکرو

هوآوی دوربین اولترا واید خود را برای عکاسی کلوزآپ به کار می‌گیرد و اتفاقا به‌نوعی نیز جواب می‌دهد، زیرا می‌تواند بسیار بسیار نزدیک فوکوس کند. یکی از اشکالات وارد به این موضوع این است که عکاسی کلوزآپ با استفاده از دوربین اولتراواید مستلزم نزدیک شدن به سوژه است که در بسیار موارد باعث عجیب شدن عکس‌ها و حتی درصورتی‌که سوژه عکاسی شما یک موجود زنده باشد باعث ترساندن آن می‌شود.

در صورت کنار آمدن با این محدودیت‌ها و مشکلات می‌توان عکس‌های فوق‌العاده‌ای گرفت. دوربین اصلی +Galaxy S10 می‌تواند فوکوس بسیار نزدیکی داشته باشد و فاصله کانونی مناسب‌تری نیز دارد، بنابراین می‌توان گفت درمجموع گزینه بهتری است. در سوی دیگر این مقایسه گوشی پیکسل 3 قرار دارد که نمی‌تواند به‌اندازه کافی نزدیک فوکوس کند.

مقایسه دوربین سلفی

گوشی P30 Pro مجهز به یک دوربین جلوی 32 مگاپیکسلی است که به ‌صراحت می‌توان گفت بالاترین میزان پیکسل بر روی یک دوربین سلفی در بین پرچم‌دارها است. با اینکه 32 مگاپیکسل بیش‌ازحد زیاد است، نکته مهم‌تر این است که این دوربین می‌تواند بازه پویایی وسیع‌تری را ثبت کند.

با نور خورشید مستقیم بر روی صورت، پی 30 پرو می‌تواند از تشدید بیش ‌ازحد هایلایت‌ها جلوگیری کند و میزان نور مناسب‌تری را ارائه می‌دهد. سایه سبزرنگ محوی در عکس P30 Pro وجود دارد، اما به‌شدت سایه کاملا سبز گوشی شیائومی می 9 نیست. آیفون گرم‌ترین عکس را ارائه می‌کند، گلکسی نیز روشن‌ترین عکس را دارد و در نواحی با نور بیشتر، رنگ قرمز نمود بیشتری دارد. پیکسل نیز همان بافت تیز قرمز را در قسمت صورت دارد.

در دشوارترین صحنه‌های تست، گوشی P30 Pro توانسته است نور صورت مدل را در حد قابل قبولی نگه دارد و هم‌زمان از حفظ جزئیات بیهوده در آسمان و ابرها جلوگیری کند. قابلیت AI HDR+ دلیل این اتفاق است که در مقایسه با AI HDR گوشی Mate 20 Pro نیز قابل‌مشاهده است.

جمع‌بندی

با توجه به تست‌های صورت گرفته در حالت‌های مختلف می‌توان گفت که هیچ گوشی را نمی‌توان برنده این مقایسه قرار دارد، در مواردی پیکسل و در مواردی دیگر گلکسی و شیائومی برتری داشتند. اما در مجموع گوشی P30 Pro را می‌توان در این مقایسه موفق اعلام کرد زیرا این گوشی در همه موارد حرفی برای گفتن داشت و به این صورت نبود که کاملا از رقابت بتوان آن را حذف کرد.

2 نظرها

 1. سارا پورنعمتی

  سلام.
  وقتتون بخیر
  من قصد خرید پی سی پرو رو دارم.
  خیلی گیج شدم در مورد این گوشی.
  مهمترین آپشنی که نیاز دارم دوربین هستش.
  نمیخوام پولم رو بابت موضوع دیگه ای که بکارم نمیاد هزینه کنم.
  جاهای زیادی این گوشی رو ندارن.
  به نظرتون ارزش خرید داره به این قیمت.
  میدونم چند روز دیگه دلار گرون تر میشه و همینم شاید نتونم بخرم.
  ولی شما با پرچم دارهای دیگه مقایسه کردید.
  برای دوربین به نظرتون این گوشی بهتره یا گزینه بهتری هم هست؟
  سایت شما رو قبول دارم.
  ممنون میشم به عنوان یه متخصص راهنمایی کنید من رو؟
  منتظر جوابتون هستم.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

 1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
 2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
 3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
 4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
 5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
 6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.