بررسی میزان مصرف حجم اینترنت در وبسایت YouTube

YouTube محبوب ترین وبسایت استریم ویدیو در جهان هست. جذابیت این وبسایت به گونه ای است که اگر حواستان نباشد، به راحتی ممکن است ساعت ها در دام ویدیو های جالب آن بیافتید. حتی برخی از برنامه های آن در سطحی هستند که میتوانند با برنامه های تلویزیونی رقابت کنند. بنابراین بسیار پیش می آید که چندین گیگابایت را صرف این وبسایت کرده و بسته های اینترنتی خود را تمام کنید.

برای جلوگیری از این مشکل، چندین راه حل وجود دارد. یکی از این راه ها، کاهش رزولیشن ویدیو است. چرا که ویدیو های با کیفیت بالاتر حجم اینترنت بیشتری استفاده میکند. اما آیا میدانید YouTube چقدر داده مصرف میکند؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله میزان مصرف حجم اینترنت این وبسایت محبوب را بررسی کنیم.

مصرف داده YouTube
مصرف داده YouTube

روش ارزیابی ما

روش ارزیابی ما بسیار ساده است. سیستم عامل اندروید به صورت پیش فرض دارای ابزار نمایش حجم داده میباشد. با اینحال، برای افزایش دقت ارزیابی، از اپلیکیشن های Datally و GlassWire نیز استفاده خواهیم کرد. هر دو اپلیکیشن مصرف داده را به صورت زنده به نمایش میگذارند. با اینکار سه منبع خواهیم داشت که میتوانیم میانگین آن ها را به عنوان نتیجه معیار در نظر بگیریم. به جز این، تنها کاری که میماند، تماشای ویدیو با کیفیت های مختلف است.

ما ویدیویی از کشور پرو با کیفیت 8K، سرعت 60 فریم بر ثانیه و HDR را به عنوان ویدیو مورد نظر انتخاب کردیم، چراکه اولاً پرو کشوری بسیار زیباست و همچنین همه کیفیت های ممکن با HDR آن در دسترس است. برای شروع این تست، سه دقیقه از این ویدیو را با کیفیت های مختلف تماشا کردیم و بعد مصرف دیتا را اندازه گرفتیم. متاسفانه، اسمارت فون ها همه کیفیت ها را پشتیبانی نمیکنند. بنابراین برای تماشای ویدیو های 4K و 8K از برنامه GlassWire استفاده کردیم، چرا که نسخه ویندوزی آن هم موجود است و قابلیت مولتی پلتفرم نیز دارد.

ویدیویی در مورد کشور پرو
ویدیویی در مورد کشور پرو

 

جدول دیتای مصرفی در YouTube

جدول میزان حجم مصرفی در کیفیت های مختلف
جدول میزان حجم مصرفی در کیفیت های مختلف

طی بررسی ها، متوجه شدیم که ویدیو های 30fps بدون HDR نسبت به ویدیو های 60fps با HDR حجم اینترنت کمتری استفاده میکنند. به همین خاطر است که عدد های درون جدول، عددی دقیق نیستند و بازه ای از اعداد میباشند. ویدیویی هایی که با سرعت 30 فریم بر ثانیه و بدون HDR هستند، حداقل بازه را مصرف میکنند و طبیعاتاً حجم مصرفی توسط ویدیو های 60fps و HDR در حوالی حداکثر بازه قرار میگیرند.

YouTube بیشتر از حد موردنیاز از ویدیو را دانلود میکند که این روی مصرف داده تاثیر میگذارد.

نکته دیگری که در این آزمایش متوجه شدیم، نحوه مصرف داده در این وبسایت است. این وبسایت به جای استریم یکنواخت ویدیو، به صورت تکه های جدا از هم از ویدیو را دانلود میکند. به عنوان مثال در کیفیت 144p، YouTube تقریباً تمام ویدیو را در شش تکه دانلود کرد (همانطور که در تصویر زیر پیداست). درصورتی که ویدیو 4K در تکه های بسیار کوچکی لود میشود که به نظر میرسد استریم داده به صورت یکنواخت است. ویدیو 4K همچنین به اندازه ویدیو 144p جلو تر از پخش لود نشد.

نحوه لود ویدیو در کیفیت های مختلف
نحوه لود ویدیو در کیفیت های مختلف

 

ما اما، نتیجه را به خاطر این رفتار وبسایت تغییر ندادیم، چرا که YouTube بدون اینکه کاربر کنترلی روی آن داشته باشد، مقدار بیشتری از ویدیو را لود میکند. مثلاً اگر بخواهید سه دقیقه از یک ویدیو پنج دقیقه ای را با کیفیت 144p تماشا کنید، یوتیوب در همان چند ثانیه اول تمام ویدیو را لود میکند.

ویدیو های زنده و ویدیو های معمولی به یک اندازه از دیتا را مصرف میکنند، ولی برنامه های زنده به ارتباطی پایدار و قوی نیاز دارند.

ما همچنین ویدیو های زنده (Livestream) را نیز با ویدیو های معمولی مقایسه کردیم، که تقریباً نتایج یکسانی داشت، تنها تفاوت این گونه ویدیو ها با هم این است که ویدیو های زنده به اتصال اینترنت پایدار تری نیاز دارند، چرا که امکان لود تکه ای ویدیو وجود ندارد.

نکته دیگری که توجه را جلب میکند، تاثیر بسیار زیاد نرخ بیت (bitrate) در مصرف دیتا است. به عنوان مثال، در ویدیو های 144p، تفاوت مصرف دیتا در نرخ سرعت 30 و 60 فریم بر ثانیه، حدود 60 مگابایت است، در حالیکه این تفاوت در ویدیو های 4K به بیش از 15 گیگابایت میرسد.

انواع کیفیت های تصویر
انواع کیفیت های تصویر

 

چگونه حجم مصرفی توسط YouTube را حفظ کنیم.

کاهش حجم مصرفی در YouTube تنها با کاهش کیفیت ویدیو قابل انجام است. به عنوان مثال اگر کیفیت تصویر را از 1080p به 720p ببرید، حجم مصرفی تقریباً نصف میشود. و اگر آن را به 480p برسانید، حجم مصرفی یک ششم خواهد شد. برای تغییر کیفیت ویدیو، به راحتی میتوانید روی سه نقطه در پایین تصویر کلی کنید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.