دسترسی به موقعیت مکانی

آموزش جلوگیری از دسترسی به موقعیت مکانی توسط اپلیکیشن‌های اندرویدی

نحوه غیرفعال کردن دسترسی به موقعیت مکانی گوشی

زمانی که برنامه‌ای را بر روی گوشی‌های هوشمند نصب می‌کنید، عموما از کاربر اجازه‌هایی گرفته می‌شود. اغلب افراد زحمت خواندن دسترسی‌ها را نمی‌دهند اما این اپلیکیشن‌ها می‌توانند به اطلاعات مهمی در گوشی نظیر مخاطبین، پیام‌ها و حتی موقعیت کاربر دسترسی داشته باشند. اگر در ارائه دسترسی چنین اطلاعاتی حساس هستید در ادامه همراه وبسایت اندرویدزوم باشید تا در این مقاله، نحوه قطع دسترسی برنامه‌ها به موقعیت مکانی کاربر را به شما آموزش دهیم.

البته برخی از برنامه‌ها نظیر برنامه‌های مسیریابی نیاز به دسترسی به موقعیت مکانی دارند اما بسیاری دیگر از برنامه‌ها بدون اینکه به مقوقعیت مکانی کاربر نیازی داشته باشند، دسترسی دارند و می‌توان این دسترسی‌ها را از اپلیکیشن‌ها قطع گرفت. برای این منظور دو راه وجود دارد، یکی با استفاده از تنظیمات اصلی اندروید و یا با استفاده از برنامه‌های کنترلی. در اینجا روش کلی را برای سیستم‌های عامل اندروید مختلف آموزش خواهیم داد.

اندروید 9

برای تمامی برنامه‌ها

دسترسی به موقعیت مکانی

در اندروید 9، تنظیمات نسبت به اندرویدهای قبلی تغییر یافته است. در این قسمت Location Accuracy با گزینه‌های خاموش و روشن قرار داده شده است. روشن یا on بدین معنی است که وای فای، شبکه همراه و GPS در کنار GPS کار خواهند کرد. پیش از این گزینه High Accuracy وجود داشت. گزینه خاموش یا off نیز بدین معنی است که تنها از GPS برای ردیابی موقعیت می‌توان استفاده کرد. پیش از این نیز این گزینه Device only بود.

برای برخی از برنامه‌ها

دسترسی به موقعیت مکانی

برای اینکه بتوان دسترسی موقعیت مکانی را برای برخی از اپلیکیشن‌ها قطع کرد همانند اندروید 8 کاقی است به قسمت تنظیمات اصلی گوشی رفته و به قسمت App Permissions بروید. در این قسمت با انتخاب Location می‌توان به برنامه‌ها دسترسی موقعیت مکانی را مدیریت کرد. در این قسمت همچنین می‌توانید دسترسی‌های دیگری نیز نظیر اجازه استفاده اپلیکیشن‌ها از دوربین را مدیریت کنید.

اندروید 6 تا 8

تمامی برنامه‌ها

دسترسی به موقعیت مکانی

در قسمت اصلی تنظیمات گوشی تنها کافی است به قسمت Location رفته و در آنجا با انتخاب گزینه فعال یا غیرفعال کردن این دسترسی را قطع کنید. البته باید توجه داشت که با این کار دسترسی تمامی برنامه‌ها به موقعیت مکانی گوشی را صلب می‌کنید و حتی دیگر قادر به استفاده از GPS نیز نیستید.

دسترسی به موقعیت مکانی

همچنین می‌توان حالت موقعیت را به سه روش زیر تغییر داد:

  • دقت بالا (High Accuracy): این حالت از تمامی گزینه‌ها استفاده کرده که شامل GPS، وای فای، بلوتوث و شبکه همراه می‌شود.
  • ذخیره باتری (Battery Saving): این حالت از وای فای، بلوتوث و شبکه موبایل استفاده می‌کند.
  • فقط دستگاه (Device Only): در این حالت تنها قادر به استفاده از GPS خواهید بود.

برای برخی از برنامه‌ها

دسترسی به موقعیت مکانی

برای غیرفعال کردن دسترسی به موقعیت مکانی کافی است به قسمت تنظیمات گوشی رفته و در آنجا گزینه Apps را انتخاب کنید. در این قسمت Configure یا App Settings و پس از آن App Permissions را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، تمامی ویژگی‌های حساس گوشی نمایان می‌شود. در اینجا می‌توانید دسترسی‌های مختلفی نظیر موقعیت مکانی را مدیریت کنید.

اندروید 4.3 تا 5.1

برای تمامی برنامه‌ها

دسترسی به موقعیت مکانی

همانند نسخه‌های جدید سیستم عامل اندروید، می‌توان تنظیمات مربوط به موقعیت مکانی را با یک گزینه غیرفعال کرد. برای این منظور به قسمت تنظیمات رفته و گزینه More را انتخاب کنید. در این قسمت با انتخاب Permission می‌توان موقعیت مکانی را خاموش یا روشن کرد. همچنین می‌توان متدهای مختلف فعال بودن دسترسی به موقعیت مکانی را نیز با رفتن به گزینه Mode تغییر داد.

دسترسی به موقعیت مکانی

با پایین رفتن در منو Location می‌توان لیست اپلیکیشن‌هایی که نیاز به دسترسی دارند را مشاهده کرد. در این قسمت می‌توان تنظیمات مربوط به هر برنامه را مشاهده کرد. با آپدیت اندروید گزینه‌های بیشتری را می‌توان در دسترس داشت. با انتخاب گزینه Google Location Reporting می‌توانید لیستی از تمامی اکانت‌هایی را که بر روی گوشی خود ثبت کرده‌اید را مشاهده کنید. برای هر اکانت می‌توان با استفاده از این قابلیت به اطلاعات دسترسی به موقعیت مکانی برنامه‌ها دست یافت.

دسترسی به موقعیت مکانی

برای برخی از برنامه‌ها

دسترسی به موقعیت مکانی

برای مدیریت دسترسی موقعیت مکانی در دستگاه‌های قدیمی بهتر است که از برنامه‌های مدیریتی نظیر برنامه GOTCHYA: Privacy Management استفاده کرد. این برنامه با اندروید 4.1 به بالا سازگار است و به کاربران اجازه مدیریت دسترسی‌ها را می‌دهد. تنها کافی است برنامه را باز کرده و لیست برنامه‌ها با دسترسی‌های مختلف را مشاهده کرده و بسته به نیاز دسترسی‌ها را فعال یا غیرفعال کنید. در ادامه می‌توانید این برنامه کاربردی را از گوگل پلی دانلود کنید.

برای مشاهده سایر مقالات آموزشی در حوزه اندروید می‌توانید به بخش آموزش در وبسایت اندرویدزوم مراجعه کنید.

قوانین بخش نظرات در اندرویدزوم

  1. 1. نظراتی که در آنها از الفاظ زشت و رکیک استفاده شده باشد تایید نخواهند شد.
  2. 2. نظراتی که به صورت اسپم و تکراری فرستاده شوند تایید نخواهند شد.
  3. 3. نظراتی که جنبه تبلیغاتی و معرفی محتوای شخصی باشند و یا ربطی به موضوع پست مربوطه نداشته باشند حذف خواهند شد.
  4. 4. برای انتقادات ، درخواست ها و پیشنهادات خود از طریق فرم تماس با ما که مستقیم با پست الکترونیک سایت در ارتباط هست اقدام کنید.
  5. 5. نظرات ممکن است بدون پاسخ تایید شوند که در اینصورت باید منتظر پاسخ از سوی دیگر کاربران باشید.
  6. 6. نظرات فینگلیش تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.